Рішення від 31.10.2025 по справі 127/34341/25

Справа № 127/34341/25

Провадження № 2-а/127/321/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2025 рокумісто Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

у складі головуючого судді Сичука М.М.,

при секретарі судового засідання Коровай А.А.,

розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження у м. Вінниці адміністративну справу за позовом Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області до громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 про затримання іноземця з метою забезпечення примусового видворення за межі території України,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області звернулося із позовом Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області до громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 про затримання іноземки з метою забезпечення примусового видворення за межі України, в якому просить затримати відповідача з метою забезпечення в подальшому заходів щодо примусового видворення за межі України, помістити відповідача до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 6 місяців.

В судовому засіданні представник позивача Боринська Р.Р. позовні вимоги підтримала повністю з підстав викладених в адміністративному позові.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та заперечив проти задоволення позову. Відповідач пояснив, що має намір добровільно покинути територію України.

Представник відповідача Богачук І.Ю. підтримала позицію відповідача Мешкоя В.В. та просила суд відмовити у задоволенні заявленого позову.

Суд, заслухавши представника позивача, відповідача/представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, дійшов такого висновку.

Як встановлено в судовому засіданні, У ході здійснення заходів, направлених на протидію нелегальній міграції, співробітниками УБЗПТЛ ГУ НП України у Вінницькій області спільно з працівниками УДМС у Вінницькій області у м. Вінниці виявлено громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Республіки Молдова.

Відповідно до наданих письмових пояснень та інших зібраних матеріалів встановлено, що громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Флорешти Республіки Молдова, прибув в Україну у 1999 році та постійно проживав у м. Одеса.

Перебуваючи в Україні, ОСОБА_1 неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності та був засуджений за вчинення тяжких та середньої тяжкості злочинів.

02.07.2015 року був засуджений Суворовським районним судом м. Одеса за вчинення злочину, передбаченого частинною 1 ст. 187 КК України, та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки.

ОСОБА_1 відбував покарання у Державній установі «Стрижавська виправна колонія (№81)» з 28.03.2015 року по 19.09.2018 рік.

19.09.2018 року відповідно до вимог частини 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року, відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , було прийнято рішення №10 про примусове повернення до країни походження або третьої країни, яким зобов'язано іноземця покинути територію України до 18.10.2018 року.

За порушення встановлених правил перебування на території України громадянина Республіки Молдови ОСОБА_1 УДМС у Вінницькій області 19.09.2018 року притягнуто до адміністративної відповідальності а саме, складено протокол про адміністративне правопорушення відповідно до ч. 2 ст. 203 КУпАП та винесено постанову про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2500,00 гривень.

Рішення №10 про примусове повернення до країни походження або третьої країни УДМС у Вінницькій області від 19.09.2018 року, ОСОБА_1 не оскаржувалось.

28.07.2021 року ОСОБА_1 був засуджений Вінницьким міським судом Вінницької області за вчинення кримінального правопорушення передбаченого частиною 2 статті 185 та частиною 4 статті 70 Кримінального Кодексу України до 7 років позбавлення волі з конфіскацією усього належного йому майна.

29.10.2025 року ОСОБА_1 був звільнений з Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)» після відбування терміну покарання.

Громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 проживаючи на території України не звертався до територіальних органів або підрозділів УДМС у Вінницькій області ДМС України з приводу отримання дозволу на імміграцію в Україну, документування посвідкою на тимчасове чи постійне проживання, продовження строку перебування на території України, захисту в Україні, добровільного повернення на батьківщину.

Частина 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачає, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.

Враховуючи що громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 не виконав у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення від 19.09.2018 року, відділом запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення УДМС у Вінницькій області 29.10.2025 року було прийнято рішення №0501100100000629 про примусове видворення громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , з території України.

За порушення встановлених правил перебування на території України громадянином Республіки Молдови ОСОБА_1 , УДМС у Вінницькій області був притягнутий до адміністративної відповідальності, а саме 29.10.2025 року на громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення відповідно до ч. 2 ст. 203 КУпАП та винесено постанову про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3400,00 гривень.

Протоколом про затримання від 29.10.2025 року ОСОБА_1 був затриманий УДМС у Вінницькій області до трьох діб, згідно ч. 2 статті 263 КУпАП та поміщений до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Частиною 1 статті 289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1)затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;

2)затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

3)взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;

4)зобов'язання внести заставу.

Враховуючи, що громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 не виконав у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення від 19.09.2018 року, в УДМС у Вінницькій області є обґрунтовані підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого прийнято рішення про примусове видворення від 29.10.2025 року №0501100100000629 буде ухилятися від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення, а відтак є обґрунтовані підстави стосовно відповідача прийняти рішення про затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на шість місяців

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

В силу вимог ч. 1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч. 5 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»).

Відповідно до статті 30 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення суду має право розміщувати іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

З аналізу наведених норм вбачається, що примусове видворення з України іноземця на підставі винесеного рішення адміністративного суду застосовується, якщо рішення про примусове повернення не виконано іноземцем в установлений строк без поважних причин або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець ухилятиметься від виконання такого рішення.

Таким чином, примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства повинні передувати дві обставини: перша - прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; друга - ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Тобто, обов'язковим є попереднє прийняття компетентним органом рішення про примусове повернення.

Адміністративний суд не має повноважень на примусове видворення іноземця чи особи без громадянства до прийняття компетентним органом щодо цього іноземця чи особи без громадянства рішення про примусове повернення.

Зазначене узгоджується також з позицією, викладеною в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25.06.2009 № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні».

Крім того, аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16.12.2016 у справі № 359/7066/16-а.

Відповідно до ст. 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Між тим, частина 1 статті 289 КАС України визначає що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Згідно ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.

Згідно Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 353/271/150 від 23 квітня 2012 року, контроль за дотриманням іноземцями та особами без громадянства вимог законодавства здійснюють в межах своєї компетенції територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, до повноважень яких віднесено прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України.

У підпункті "f" п.1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вказано, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.

Враховуючи те, що відповідач відповідно до ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», грубо та свідомо порушив законодавство України, останній не підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», тому суд має всі підстави вважати, що відповідач буде ухилятися від виїзду за межі території України.

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 є громадянин Республіки Молдова не виконав у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення від 19.09.2018 року, в УДМС у Вінницькій області є обґрунтовані підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого прийнято рішення про примусове видворення від 29.10.2025 року №0501100100000629 буде ухилятися від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення, порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, оскільки не довів законності перебування на території України. Застосування більш м'яких заходів суд вважає недоцільним з огляду на особу відповідача, на відсутність в нього легальних джерел доходу в Україні.

Відтак суд доходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для прийняття судом рішення про його затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України та поміщення в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на шість місяців.

На підставі викладеного, керуючись ст. 6, 14, 72-77, 90, 139, 241-243, 245-246, 250, 286, 371 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 про затримання іноземця з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України задовольнити повністю.

Затримати з метою забезпечення процедури примусового видворення з території України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням у пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, на шість місяців.

Помістити громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 6 (шість) місяців.

Рішення суду підлягає негайному виконанню, а його оскарження не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, адреса: проспект Коцюбинського, буд.78, м. Вінниця, 21009, ЄДРПОУ 37836770 електронна адреса vn@dmsu.gov.ua

Відповідач громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на даний час перебуває у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства (Волинська область, Луцький район, с. Журавичі, вул. Перемоги, буд. 37, ptpi-zhuravychi@dmsu.gov.ua).

Повне судове рішення складене 31 жовтня 2025 року.

Суддя