Справа № 127/32052/25
Провадження № 3/127/6764/25
27.10.2025м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Іванченко Я.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №13 в м. Вінниці матеріали, що надійшли від Вінницької митниці, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Хмельницька область, Старокостянтинівський район, с. Новоселиця, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт гр. України для виїзду за кордон - НОМЕР_1 , виданий 06.11.2020, органом «8026» Україна,
- за ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України, -
27.08.2025 о 01:50 год. в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділів митного оформлення № 2,5,6,7 митного поста «Дністер» Вінницької митниці з метою перетину митного кордону, в напрямку руху «В'їзд в Україну» прибув рейсовий автобус з регулярним сполученням Кишинів-Київ, марки «MAN VISEON», реєстраційний номер « НОМЕР_2 » (Молдова) з пасажиркою гр. України ОСОБА_1 , яка слідувала з Єгипту в Україну.
На підставі аналізу оцінки ризиків було прийнято рішення про виведення транспортного засобу з загального потоку руху для проведення його поглибленого огляду. О 02 годині 35 хвилин пасажирці даного транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 було проведено усне опитування та письмове декларування, під час якого вона усно та письмово заявила про наявність трьох місць багажу та відсутність в неї будь-яких речей, що потребують декларування, поставивши на всі пункти та підпункти митної декларації, які потребували відповіді, відповідь «Ні», шляхом проставлення X-подібної позначки у відповідній рамці.
В ході подальшого митного контролю та митного огляду, о 02:55 год., в дорожній сумці серед особистих речей гр. України ОСОБА_1 , було виявлено товар: 100 таблеток лікарського засобу «Cold Free»,який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» по 60 мг. в кожній, виробник «Organo for Pharmaceutical and Chemical Industries, Egypt.
Виявлені товари переміщувалися без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб .
Представник митниці ОСОБА_2 протокол про вчинення адміністративного правопорушення підтримала, та просила призначити покарання у виді штрафу з конфіскацією майна, а також, стягнути витрати за зберігання товару.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, хоч про розгляд справи повідомлялась судом належним, крім того, надала заяву про розгляд справи без її участі.
Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України, канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він включає в себе об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений законодавством України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, через митний кордон України і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Об'єктом порушень митних правил є суспільні відносини, які виникають в галузі державного управління, охороняються законодавством, що встановлює митні правила, і яким завдається шкода у випадку вчинення митних правопорушень.
Об'єктивною стороною порушень митних правил є зовнішній прояв суспільно-небезпечного посягання на об'єкт, що перебуває під охороною адміністративно-правових санкцій. Об'єктивну сторону характеризують ознаки, які визначають акт зовнішньої поведінки правопорушника. До них належать діяння (дія чи бездіяльність), їх шкідливі наслідки, причинний зв'язок між діяннями й наслідками, місце, час, обстановка, спосіб, знаряддя та засоби вчинення порушень митних правил.
Факт митного правопорушення підтверджується даними, що містяться в:
- протоколі про порушення митних правил №0302/UA401000/25 від 27 серпня 2025 року;
- актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 27 серпня 2025 року.
Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні митного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, а саме у недекларуванні товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, суд приходить до висновку про відсутність підстав для звільнення ОСОБА_1 від відповідальності за малозначністю, а тому на неї слід накласти стягнення у виді штрафу, в межах встановлених санкцією ч. 3 ст. 471 МК України з конфіскацією товару.
Згідно ст. 519 МК України, витрати у справі про порушення митних правил складаються з видатків на інвентаризацію, зберігання, перевезення (пересилання) товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, а також з інших понесених митними органами витрат на провадження або розгляд справи.
Відповідно до ст. 520 МК України, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Таким чином, з ОСОБА_1 підлягають стягненню витрати, понесені митним органом за зберігання товарів, які стали предметом порушення митних правил.
Крім того, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір відповідно до ст. 40-1 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 471 Митного Кодексу України, ст. ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, суд -
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить п'ять тисяч сто гривень на користь держави, з конфіскацією товарів, а саме: 100 таблеток лікарського засобу «Cold Free»,який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» по 60 мг. в кожній, виробник «Organo for Pharmaceutical and Chemical Industries, Egypt.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 гривні.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці витрати пов'язанні із зберіганням вилученого майна в розмірі 21 грн. 24 коп.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: