28 жовтня 2025 року м. ТернопільСправа № 921/264/25
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Шумського І.П.
за участі секретаря судового засідання Бега В.М.
розглянув справу
за позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю “Газорозподільні мережі України» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1) в особі Тернопільської філії Товариства з обмеженою відповідальністю “Газорозподільні мережі України» (46006, м. Тернопіль, вул. Чернівецька, будинок 54)
до відповідача - Фізичної особи - підприємця Чорненького Олега Івановича ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 615375,52 грн.
За участі від:
позивача - Будз Т.В.
відповідача - Писаренко К.Ю.
Зміст позовних вимог, позиція позивача.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Газорозподільні мережі України» в особі Тернопільської філії Товариства з обмеженою відповідальністю “Газорозподільні мережі України» звернулось до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Фізичної особи - підприємця Чорненького Олега Івановича про стягнення 615375,52 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору з розподілу природного газу, укладеного шляхом підписання заяви - приєднання від 01.02.2024.
Позивач вказує, що на об'єкті відповідача за адресою вул. Музейна, 4/2, м. Хоростків, Чортківський район, Тернопільська область працівниками позивача 10.10.2024 складено акт про порушення №10/10/2024/1, яким встановлено порушення підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ (несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, обірвано пломбувальний дріт) та акт про порушення №10/10/2024/2, яким встановлено порушення підпункту 5 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ (наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ); підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ (несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ).
Комісією позивача задоволено акт про порушення №10/10/2024/1 від 10.10.2024, про що складено протокол №104 від 04.12.2024, а також акт про порушення №10/10/2024/2 від 10.10.2024, про що складено протокол №105 від 04.12.2024.
На підставі акта про порушення № 10/10/2024/1 від 10.10.2024 та рішення комісії, оформленого протоколом № 104 від 04.12.2024, проведено донарахування споживачу вартості 2553,60 м3 природного газу на суму 48845,08 грн, а на підставі акта про порушення № 10/10/2024/2 від 10.10.2024 та рішення комісії, оформленого протоколом № 105 від 04.12.2024, проведено донарахування споживачу вартості 33687,36 м3 природного газу на суму 566530,44 грн.
Позивач 09.01.2025 вручив відповідачу рахунок на оплату № 2908 від 04.12.2024 на суму 48845,08 грн та рахунок на оплату № 2906 від 04.12.2024 на суму 566530,44 грн.
Однак, відповідачем не вжито заходів про задоволення законних вимог про проведення оплати.
Позиція відповідача.
Відповідач у відзиві просив суд відмовити в позові в повному обсязі.
В обґрунтування цьому ним зазначено:
- в порушення вимог п. 3 гл. 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем його не було повідомлено про право вимагати проведення експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному згаданим Кодексом, у випадку коли порушення, зафіксоване в акті про порушенням, стосується пошкодження пломб;
- при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу від загального обсягу донарахованого об'єму спожитого природного газу не відмінусовано щомісячний ліміт його споживання в обсязі 5000 куб.м., який встановлено договором та своєчасно й у повному обсязі оплачено споживачем відповідно до договору було віднято об'єм природного газу, фактично спожитого споживачем.
- з огляду на наведене відповідач звернувся до оператора з клопотаннями про проведення експертизи пломбувального дроту із внесенням на вирішення експерта питань визначення механізму утворення пошкодження пломбувального дроту, а також надання сертифікату відповідності пломбувального дроту та прихідних документів на нього, файлів відеозйомки та фотофіксації процедури складання акту про порушення. Відповідей на ці запити відповідач не отримав;
- на підставі укладеного 01.09.2023 між Колосовським С.М. (власником/позичкодавцем) та ФОП Чорненьким О.І. відповідачем (позичальником) договору позички, останній (відповідач) користується приміщенням їдальні-пекарні за адресою: АДРЕСА_2 . Предметом вказаного договору є нежитлові приміщення. Газове обладнання не є предметом цього договору. Відповідач не може нести відповідальність за цілісність та збереження охоронних пломб на газових лічильниках через відсутність у нього спеціальних знань, необхідних для роботи з газовим обладнанням;
- у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача. В матеріалах справи відсутні документи, що підтверджують потужність газового обладнання. Якщо при порушеннях, визначених в пунктах 1-5 цієї глави, неможливо достовірно встановити номінальну потужність газового обладнання, визначення об'єму природного газу здійснюється з урахуванням проміжку часу, за який необхідно визначити об'єм необлікованого природного газу, пропускної спроможності площі отвору, сопла, пальника або газопроводу за формулою. Працівники позивача згідно Кодексу ГРМ для встановлення потужності газового обладнання не провели розрахунок пальника за формулою, визначеною нормативами;
- відповідач звернувся до позивача із клопотанням про надання інформації щодо: 1. Номера та дати реєстрації акту про порушення в журналі реєстрації актів про порушення Тернопільської філії ТзОВ «Газорозподільні системи України»; 2. Щодо повідомлення обсягу понаднормові втрати природнього газу в напрямку ГРС Хоростків з розбивкою по місячно, починаючи з лютого по жовтень 2024 року; 3. Щодо надання копії сертифікату відповідності, а також прихідних документів на неодимовий магніт діаметром - 70 мм, товщиною - 20 мм, який був використаний при проведенні експертизи, а також повідомити яку саме застосували методику (створюючи магнітне поле при проведені експертизи в лабораторних умовах), так як кодексом ГРМ, таке не передбачено при проведенні експертизи. Відповідей на ці запитання відповідач не отримав;
- у даному випадку мало місце порушення працівниками позивача встановленого порядку складання акту про порушення, зокрема складення його у відсутності власника приміщення та, відповідно, газового обладнання, або уповноваженого представника органу місцевого самоврядування, в порядку встановленому Кодексом ГРМ, призвело до пред'явлення позову до неналежного відповідача по справі. Оскільки відповідач користується нежитловими приміщеннями на умовах оренди то, як вбачається із змісту самого договору жодного відношення до газового обладнання та газового лічильника не має;
- після демонтажу лічильника працівниками позивача складено акт про демонтаж лічильника газу на повірку. У ньому зазначено, що механічних пошкоджень та ознак самовільного втручання в роботу лічильника візуально не виявлено. Тобто, потертості при візуальному огляді представники оператора ГРМ не помітили, що викликає сумнів у його наявності на момент огляду. Факт пошкодження (втручання в роботу) лічильника газу, що призвело до заниження його показань, засвідчується актом експертизи лічильника газу;
- відповідальність споживача наступає лише у випадку встановлення факту пошкодження (втручання в роботу) лічильника газу, що призвело до заниження показань лічильника, а також у випадку встановлення у цьому вини споживача;
- висновок комісії по проведенню експертизи лічильника газу у цій справі не містить встановленого факту про те, що виявлене пошкодження лічильника газу призвело до заниження показань цього лічильника. Фактично, комісією в результаті зовнішнього огляду лічильника газу встановлено тільки потертості на корпусі лічильника від дії стороннім предметом. Однак доказів тому, що такі пошкодження призвели до втручання споживача в роботу лічильника та до заниження його показань висновок не містить.
Позивачем у відповіді на відзив зазначено наступне:
- з моменту підписання ФОП Чорненьким О.І. заяви-приєднання від 01.02.2024 останній набув статус споживача, що не є побутовим, щодо отримання послуг розподілу природного газу, а отже, на нього поширюються вимоги Кодексу ГРМ. Крім цього, сам відповідач не заперечив та не спростував вказані обставини (вказана заява-приєднання з додатком долучена до матеріалів позовної заяви);
- ФОП Чорненький О.І., як користувач приміщення за адресою: АДРЕСА_2 (пекарня), при підписанні заяви-приєднання з відповідним додатком, де вказано перелік точок комерційного обліку споживача, частина з яких знаходиться у вказаному об'єкті нерухомості, погодився та прийняв на своє відповідальне користування газове обладнання, що знаходиться саме у вказаному приміщенні;
- саме ФОП Чорненький О.І., як споживач, що не є побутовим, а не власник вказаного приміщення, особисто підписував акти наданих послуг з розподілу природного газу та акти про фактичний обсяг спожитого природного газу за період з лютого 2024 року до 10.10.2024 та в наступні періоди;
- особисто ФОП Чорненький О.І. та його працівники, а не інші сторонні особи, використовував газове обладнання у вказаному приміщенні для здійснення своєї зареєстрованої підприємницької діяльності, що пов'язана з виробництвом хліба, хлібобулочних виробів, виробництвом борошняних, кондитерських виробів, тортів, тістечок нетривалого зберігання, і вказані обставини не оспорюються відповідачем;
- цільове використання вказаного приміщення, що було узгоджено між ФОП Чорненький О.І., як користувачем, та власником приміщення, було визначене для здійснення користувачем підприємницької діяльності - виробництва хліба та хлібобулочних виробів, що підтверджує необхідність використання ФОП Чорненьким О.І. вказаного газового обладнання у приміщенні за адресою: Тернопільська обл., Чортківський р-н, м. Хоростків, вул. Музейна, буд. 4/2 (пекарня);
- при складенні акта контрольного огляду № 04-252 від 25.04.2024, акта №04- перевірки ВОГ від 18.09.2024, акта перевірки ВОГ № 04-02-10-24-5 від 02.10.2024 ФОП Чорненький О.І. беззаперечно підтверджував потужність газового обладнання, яку взято за основу при розрахунку вартості необлікованого об'єму природного газу;
- посилаючись на норми п. 6 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ відповідач для аргументації своєї правової позиції, не тільки не надав відповідного розрахунку (контррозрахунку) необлікованого об'єму природного газу, а й не вказав про необхідні параметри відповідного газового обладнання;
- жодними нормами Кодексу ГРМ не передбачено, що при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу слід відмінусовувати (не враховувати) щомісячний ліміт споживання природного газу;
- нормами Кодексу ГРМ не визначено поняття щомісячного ліміту споживання природного газу для споживачів, що не є побутовими;
- фактично за період з 02.10.2024 до 10.10.2024, за який позивачем було проведено нарахування вартості необлікованого об'єму природного газу по акту про порушення № 10/10/2024/1 від 10.10.2024, відповідачем було спожито 436 м3 природного газу, а за період з 01.02.2024 до 10.10.2024, за який позивачем було проведено нарахування вартості необлікованого об'єму природного газу по акту про порушення № 10/10/2024/2 від 10.10.2024, відповідачем було спожито 798 м3 природного газу, що підтверджено актами-розрахунку об'єму спожитого природного газу;
- враховуючи вказані показники, скоригована вартість необлікованого об'єму природного газу по акту про порушення № 10/10/2024/1 від 10.10.2024 становить 40505,30 грн, а по акту про порушення № 10/10/2024/2 від 10.10.2024 - 552033,44 грн;
- відповідно до п.п. 3 п. 11 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, яким передбачено, що при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідно до підпункту 1 цього пункту має бути віднятий об'єм природного газу, фактично нарахований споживачу (інформація про обсяги споживання, яка була передана оператором ГРМ на інформаційну платформу оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення остаточної алокації щодобових відборів) протягом періоду порушення (виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку), на даний час позивачем проведено уточнюючі розрахунки вартості об'єму необлікованого природного газу, що відображені у відповідних актах;
- споживач був ознайомлений з актами про порушення №10/10/2024/1 та №10/10/2024/2 від 10.10.2024. Підписуючи їх, ФОП Чорненький О.І. не вказував про свої заперечення, зауваження чи клопотання. Слід зазначити, що в акті №10/10/2024/1 вказано про "обірвання пломбувального дроту", а не про пошкодження пломби, що є різними протиправними діями;
- актом № 21-0294 від 17.10.2024 експертизи побутового газового лічильника беззаперечно підтверджено факт виявленого порушення норм п.п. 5 п. 7 гл. 9 розділу Х Кодексу ГРМ, а саме: «наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ»; підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме: «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ», зокрема висновками цього експертного дослідження було підтверджено наявність потертостей фарбового покриття на задній стороні верхнього корпусу лічильника газу типу G-10 METRIX/ПОЛЬЩА, заводський № 04679231, 2022 року випуску, що могли виникнути від дії стороннього предмету, а при вскритті вказаного лічильника газу в його середині на задньому повзуні з лівої сторони було виявлено сторонній предмет (приклеєний магніт), що не передбачено конструкцією лічильника газу, та який дозволяє під дією магнітного поля зупиняти облік газу;
- посилання відповідача на правові позиції Верховного Суду у справах № № 646/6354/19, 509/4515/18, 635/8494/20 не можуть взяті до уваги, оскільки вони стосуються інших правовідносин (іншого складу правопорушень - пошкодження (зняття) пломб, порушення повірочного тавра);
- спрацювання магнітних індикаторів не є видом окремого правопорушення, оскільки являється одним із способів його виявлення чи попередження;
- посилання відповідача на факт відсутності в його діях складу вказаних порушень вимог Кодексу ГРМ, не ґрунтуються на законодавчих нормах та не відповідають фактичним обставинам у справі.
Процесуальні дії суду у справі.
Ухвалою суду від 05.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/264/25 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 29.05.2025, яке було відкладено на 23.06.2025, 03.07.2025.
Ухвалою суду від 03.07.2025, зокрема продовжено строк підготовчого провадження у даній справі та відкладено підготовче засідання на 04.08.2025.
У зв'язку із перебуванням судді Шумського І.П. у відпустці та, відповідно, неможливістю проведення підготовчого засідання 04.08.2025, ухвалою суду від 28.07.2025 продовжено строк підготовчого провадження на підставі ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та призначено підготовче засідання на 15.09.2025.
Надалі, ухвалою суду від 15.09.2025 закрито підготовче провадження по справі №921/264/25 та призначено її до розгляду по суті на 09.10.2025.
09.10.2025 розгляд справи по суті відкладено на 28.10.2025.
В судових засіданнях під час розгляду справи по суті представником позивача підтримано позовні вимоги на суму 615375,52 грн, зазначивши про помилкове зазначення ціни позову 615375,49 грн.
Представником відповідача під час розгляду справи по суті заперечено проти позову з наведених у відзиві підстав.
Разом з тим, ним усно звернено увагу на зміст заяви від 01.02.2024, відповідно до якої його довіритель приєднався до умов договору розподілу природного газу, розміщеного на сайті оператора ГРМ, якого не існує, та в друкованому виданні, датованому пізніше, ніж заява - приєднання.
Наведене, за його твердженням, ставить під сумнів правомірність відносин згідно з таким договором.
Судом враховано, що у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.
Відповідно до листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України №1-5/45 від 25.01.2006, у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.
Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду).
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що учасникам справи було створено належні умови для підготовки до розгляду справи, надання заяв по суті справи та доказів в обґрунтування своїх вимог або заперечень, тому є підстави для розгляду справи за наявними в справі матеріалами.
28.10.2025 суд ухвалив скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
ОСОБА_1 є власником приміщення їдальні - пекарні за адресою: АДРЕСА_2 , про що Гусятинським районним комунальним бюро технічної інвентаризації зроблено запис під №2084 в книзі №12 (Витяг №15029798 від 25.06.2007 про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданий Гусятинським районним комунальним бюро технічної інвентаризації міститься в матеріалах справи).
01.09.2023 між ОСОБА_1 (позичкодавцем) та ОСОБА_2 (користувачем) укладено договір позички, відповідно до умов п. 1 якого позичкодавець безоплатно передає користувачу, а користувач приймає від позичкодавця приміщення їдальні - пекарні №4/2, розташоване по АДРЕСА_3 , для користування протягом строку, встановленого даним договором, з метою здійснення підприємницької діяльності: виробництво хліба та хлібобулочних виробів.
Користувач за власний рахунок сплачує податки, збори, інші обов'язкові платежі, пов'язані з користуванням вищевказаного приміщення, платежі за користування електроенергією, телекомунікаційні послуги тощо (п. 5 договору позички).
У п. 8 договору позички сторонами обумовлено, що даний договір укладається сторонами на 2 роки 11 місяців.
У Відповіді №1335134 від 30.04.2025 із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань видами діяльності Фізичної особи - підприємця Чорненького Олега Івановича зазначені: 10.71 виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання.
01.02.2024 Фізична особа - підприємець Чорненький Олег Іванович звернувся до Гусятинського УЕГГ Тернопільської філії ТОВ “Газорозподільні мережі України» із заявою, у якій просив укласти заяву - приєднання до умов договору розподілу природного газу з 01.02.2024. Замовлену потужність просив встановити на основі раніше сформованої на 2024 рік. При цьому надав наступні документи, встановлені у встановленому порядку: копію паспорта та ідентифікаційного коду; копію витягу або виписки з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; копію документа, яким визначено право власності чи користування на об'єкт газоспоживання (договір оренди, акт приймання - передачі, тощо); копію свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (єдиного податку), або довідку довільної форми, про те, що споживач не являється платником ПДВ.
Зміст вищевказаної заяви вказує на те, що ФОП Чорненький О.І. відмовився видати йому письмовий варіант договору розподілу природного газу.
01.02.2024 Фізична особа - підприємець Чорненький Олег Іванович підписав адресовану Тернопільській філії ТОВ “Газорозподільні мережі України» заяву - приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) з присвоєнням персонального ЕІС-коду як суб'єкта ринку природного газу 56ХО0007N4RGH00P та визначеними у додатку №4а до неї параметрами вузла обліку.
Зміст заяви - приєднання від 01.02.2024 вказує на те, що приєднання до умов договору відбулось після ознайомлення ФОП Чорненького О.І. з умовами Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498, на офіційному сайті НКРЕКП, сайті оператора ГРМ в мережі Інтернет за адресою: https://www.te.grmu.com.ua та в друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності газета «Сільський господар» №6 від 07.02.2024.
У додатку №4а до заяви - приєднання «Переліку точок комерційного обліку споживача» перелічено прилади обліку: лічильник METRIX G-10 (№04679231); лічильник Metrix G-2,5 (№01028028); лічильник METRIX G-10 (№00330532); Модем/радіо модуль ТКБ (№45402), за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, м. Хоростків.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №2498 від 30.09.2015 затвердила Типовий договір розподілу природного газу.
В якості додатку до позовної заяви позивачем долучено текст постанови НКРЕКП №2498 від 30.09.2015 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу», із останніми змінами і доповненнями від 03.05.2022 (надалі - договір розподілу).
Відповідно до пункту 1.1. розділу 1 договору розподілу, останній є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єкту споживача, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
У п. 1.2 договору розподілу зазначено, що умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494.
Згідно з п. 1.3 договору розподілу цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
У п. 2.1. договору розподілу зазначено, що оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором.
Споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 3.2 договору розподілу).
Відповідно до п. 3.3. договору розподілу споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання.
Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГРМ. Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором (п. п. 5.1-5.2 договору).
Згідно з п. 6.1 - п. 6.4 договору розподілу оплата вартості послуг оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Тариф, встановлений згідно з п. 6.1. цього розділу, є обов'язковим для сторін з дати набрання чинності постановою регулятора щодо його встановлення.
До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини річної замовленої потужності об'єкта споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими регулятором для оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу.
Величина річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ.
Споживач, що не є побутовим, оплачує замовлену потужність виходячи з наявних об'єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача на тариф, встановлений регулятором для відповідного оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Розрахунковим періодом є календарний місяць.
Пунктом 6.6 договору розподілу передбачено, що оплата вартості послуги з розподілу природного газу здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунку оператора ГРМ.
Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
Згідно з п. 6.8 договору розподілу надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватись підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог кодексу газорозподільних систем.
Оператор ГРМ зобов'язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу та формувати об'єм розподілу та споживання природного газу по споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань (п. 5.5 договору). Оператор ГРМ зобов'язується забезпечити можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи в межах величини приєднаної потужності його об'єкта та передачу належних споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання споживачем вимог цього договору. Здійснювати перерахунок об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об'єкту споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 7.1 договору).
Оператор ГРМ має право, зокрема, безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством та договором; перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем (п.7.2 договору).
Згідно з п. п. 4, 5, 7 п. 7.4 та п. 8.1 договору розподілу, споживач зобов'язується: забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; дотримуватись інших вимог цього договору та Кодексу газорозподільних систем. Відповідно до договору розподілу за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України.
Договір укладається на невизначений строк (п. 12.1 договору розподілу).
Виконуючи умови договору розподілу, позивачем було надано відповідачу послуги розподілу природного газу, що підтверджується доданими до позову:
- актами наданих послуг з розподілу природного газу за період з лютого 2024 року до березня 2025 року, скріплених підписами відповідача, уповноваженої особи позивача та печаткою останнього;
- актами про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу за період з лютого 2024 року до грудня 2024 року, скріплених підписами відповідача, уповноваженої особи позивача та печаткою останнього;
- актом приймання - передачі природного газу за вересень 2024 року, який підписано обома сторонами та скріплено їх печатками;
- актом про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу за січень 2025 року, скріпленого підписами відповідача, уповноваженої особи позивача та печаткою останнього.
02.08.2023 працівниками оператора ГРМ - ПрАТ «Тернопільгаз» Гусятинського УЕГГ м. Хоростків складено акт №04/К-196 про монтаж лічильника газу з заводським номером 04679231, 2022 року випуску, непобутовому споживачу Чорненькому О.І. за адресою: м. Хоростків, вул. Музейна, 4/2 (пекарня).
Вже згадувані підписані між ТФ ТОВ «Газорозподільні мережі України» та ФОП Чорненьким О.І. (ЕІС - код 56ХО0007N4RGH00P) у двосторонньому порядку акт №23753 від 30.09.2024 приймання - передачі природного газу, акт №33291 від 31.01.2025 про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу, які відображають показники перелічених у додатку №4а до заяви - приєднання лічильників за адресою м. Хоростків, вул. Музейна 4, приміщ. 2 (хлібопекарня).
Наведене вказує, що перелічені у додатку №4а до підписаної ФОП Чорненьким О.І. заяви - приєднання від 01.02.2024 засоби вимірювальної техніки - лічильники вмонтовані за адресою: вул. Музейна, 4/2, м. Хоростків.
За вказаною адресою знаходиться нежитлове приміщення, яке використовується відповідачем для здійснення його підприємницької діяльності.
У позовній заяві позивачем зазначено, що на об'єкті споживача (відповідача у справі) 02.10.2024 працівниками Тернопільської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» у присутності споживача проведено демонтаж засобу вимірювальної техніки Metrix G-10, заводський №00330532, та направлено його на повірку згідно з протоколом №02-10-24-1 від 02.10.2024. На місце демонтованого лічильника встановлено лічильник з обмінного фонду оператора ГРМ Metrix G-10, заводський №000444, 2003 року, який опломбовано пломбою R418121674.
Згідно з актом контрольного огляду вузла обліку газу №10.10.24/1 від 10.10.2024, працівниками Тернопільської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» у присутності ФОП Чорненького О.І. на об'єкті споживача, що знаходиться за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, місто Хоростків, вулиця Музейна, 4/2 проведено контрольний огляд лічильника газу Metrix G-10, заводський №000444, 2003 року та виявлено обірваний пломбувальний дріт. Акт контрольного огляду підписано відповідачем.
10.10.2024 працівниками позивача складено акт про порушення №10/10/2024/1, передбачене підпунктом 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме: «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, обірваний пломбувальний дріт». Відповідач з актом про порушення ознайомлений та його підписав без зауважень.
10.10.2024 працівниками позивача у присутності ФОП Чорненького О.І. також проведено контрольний огляд лічильника газу Metrix G-10, заводський № 04679231, 2022 року, про що складно акт контрольного огляду вузла обліку газу №10.10.24/2 від 10.10.2024 та виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки. Акт контрольного огляду підписано відповідачем.
10.10.2024 працівниками позивача складено акт про порушення №10/10/2024/2, передбачене підпунктом 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ, а саме: «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ» та підпункту 5 пункту 7 глави 9 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме: «наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ». Відповідач з актом про порушення ознайомлений та його підписав без зауважень.
У присутності cпоживача лічильник Metrix G-10, заводський № 04679231, 2022 року демонтовано та запаковано в пакет, який опломбовано номерною пломбою R41812682. При цьому складено протокол б/н від 10.10.2024 про направлення ЗВТ на експертизу, проведення якої визначено на 17.10.2024 комісією з проведення експертиз Тернопільської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України». У вказаному протоколі зазначено, що споживачем погоджено проведення експертизи у його присутності.
17.10.2024 комісією з проведення експертиз Тернопільської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» проведено експертизу ЗВТ, за участі представника ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» та складено акт № 21-0294 від 17.10.2024 експертизи побутового газового лічильника.
Відповідно до змісту акта експертизи №21-0294 від 17.10.2024 експертизою встановлено:
1. Результати зовнішнього огляду лічильника газу:
1.1. Цілісність заводської пломби та повір очного тавра: не порушені;
1.2. Цілісність відлікового механізму: не порушено;
1.3. Механічні пошкодження та інше: на задній стороні верхнього корпусу лічильника потертості фарбового покриття від дії стороннім предметом. При прикладанні неодимого магніту діаметром 70 мм товщиною 20 мм до місця пошкоджень фарбового покриття при номінальній витраті газу 3,2 м3/год, зупиняє облік газу. При вскритті лічильника виявлено всередині на задньому повзуні з лівої сторони сторонній предмет (прикладений магніт), що не передбачено заводською конструкцією лічильника та який дозволяє зупиняти облік газу при допомозі магнітного поля;
1.4. Цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника не порушено;
1.5. Маркування лічильника відповідає нормативно-технічній документації;
1.6. Ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника підтверджено».
У акті експертизи комісією зроблені висновки про втручання в роботу лічильника газу прихованим засобом, за допомогою магнітного поля, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковує (обліковується частково чи з порушенням законодавства) та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку газу.
У акті експертизи зазначено про відсутність ФОП Чорненького О.І. під час її проведення.
18.10.2024 ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки - лічильника Metrix G-10 з заводським № 04679231.
В матеріалах справи міститься протокол №80 від 06.11.2024 засідання центральної комісії Тернопільської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду акту про порушення №10/10/2024/1 від 10.10.2024. Відповідно до його змісту ФОП Чорненьким О.І. надіслано на адресу позивача заяву №12 від 05.11.2024 про перенесення засідання комісії з 06.11.2024 на 04.12.2024, мотивовану його відсутністю за станом здоров'я.
Враховуючи вказане, а також у зв'язку з відсутністю на засіданні комісії з розгляду актів про порушення голови комісії та заступника голови комісії в засіданні оголошено перерву до 04.12.2024.
Також матеріали справи містять протокол №81 від 06.11.2024 засідання центральної комісії Тернопільської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду акту про порушення №10/10/2024/2 від 10.10.2024. Відповідно до його змісту ФОП Чорненьким О.І. надіслано на адресу позивача заяву №13 від 05.11.2024 про перенесення засідання комісії з 06.11.2024 на 04.12.2024, мотивовану його відсутністю за станом здоров'я.
Враховуючи вказане, а також у зв'язку з відсутністю на засіданні комісії з розгляду актів про порушення голови комісії та заступника голови комісії в засіданні оголошено перерву до 04.12.2024.
На проведеному 04.12.2024 засіданні центральної комісії Тернопільської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ розглянуто акт про порушення №10/10/2024/1 від 10.10.2024 та прийнято рішення про повне його задоволення.
Щодо цього комісією складено протокол № 104 від 04.12.2024, у якому встановлено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ здійснено шляхом пошкодження пломби без прихованих заходів.
Відповідно до пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ позивачем проведено розрахунок об'єму спожитого газу ФОП Чорненьким О.І. та донараховано відповідачу за період з 02.10.2024 (протоколу направлення ЗВТ на повірку №02-10-24-1 від 02.10.2024, лічильник Metrix G10 №000444 встановлений як підмінний) - 10.10.2024 (акт про порушення №10/10/2024/1 від 10.10.2024) - (8 днів) 2553,6 м3 природного газу, про що складено акт-розрахунок об'єму спожитого природного газу ФОП Чорненьким О.І.
Відповідно до вказаного акту - розрахунку до акту про порушення № 10/10/2024/1 від 10.10.2024 та рішення комісії, оформленого протоколом № 104 від 04.12.2024, проведено донарахування споживачу вартості 2553,60 м3 природного газу на суму 48845,08 грн з урахуванням ПДВ, про що складено актрозрахунок суми до оплати згідно об'єму спожитого газу за період з 02.10.2024 до 10.10.2024.
Також, на проведеному 04.12.2024 засіданні центральної комісії Тернопільської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ розглянуто акт про порушення №10/10/2024/2 від 10.10.2024 та прийнято рішення про повне його задоволення.
Щодо цього комісією складено протокол № 105 від 04.12.2024, у якому встановлено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ здійснено шляхом прихованих заходів, оскільки для виявлення несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ використано спеціальні технічні засоби, а саме вимірювач магнітної індукції НТ 201, неодимовий магніт, технічні повірочні засоби та еталони, а також втручання виявлене після повного демонтажу ЗВТ та перевірки його метрологічних характеристик.
Відповідно до пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ позивачем проведено розрахунок об'єму спожитого газу ФОП ОСОБА_2 та донараховано відповідачу за період з 01.02.2024 - 10.10.2024 (акт про порушення №10/10/2024/2 від 10.10.2024) - (252 дні) 33687,36 м3 природного газу, про що складено акт-розрахунок об'єму спожитого природного газу ФОП ОСОБА_2 .
Відповідно до вказаного акту - розрахунку до акту про порушення № 10/10/2024/2 від 10.10.2024 та рішення комісії, оформленого протоколом № 105 від 04.12.2024, проведено донарахування споживачу вартості 33687,36 м3 природного газу на суму 566530,44 грн з урахуванням ПДВ, про що складено актрозрахунок суми до оплати згідно об'єму спожитого газу за період з 01.02.2024 до 10.10.2024.
На проведені 04.12.2024 засідання комісій відповідач не з'явився.
Протоколи комісій №104, №105 від 04.12.2024 відповідачем не оскаржувались.
09.01.2025 позивач вручив відповідачу лист №ТФ/100/104.2-ВИХ-26-25 від 06.01.2025, з долученими до нього протоколом засідання комісії №104 від 04.12.2024, актом - розрахунком об'єму спожитого природного газу, актом - розрахунком суми до оплати згідно об'єму спожитого природного газу та рахунком на оплату №2908 від 04.12.2024 на суму 48845,08 грн.
Також 09.01.2025 позивач вручив відповідачу лист №ТФ/100/104.2-ВИХ-27-25 від 06.01.2025, з долученими до нього протоколом засідання комісії №105 від 04.12.2024, актом - розрахунком об'єму спожитого природного газу, актом - розрахунком суми до оплати згідно об'єму спожитого природного газу та рахунком на оплату №2906 від 04.12.2024 на суму 566530,44 грн.
Додатки до відповіді на відзив містять проведений позивачем відповідно до пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ розрахунок об'єму спожитого газу ФОП ОСОБА_2 та донарахованого відповідачу за період з 02.10.2024 (протоколу направлення ЗВТ на повірку №02-10-24-1 від 02.10.20245, лічильник Metrix G10 №000444 встановлений як підмінний) - 10.10.2024 (акт про порушення №10/10/2024/1 від 10.10.2024) - (8 днів) 2117,6 м3 природного газу, про що складено акт-розрахунок об'єму спожитого природного газу ФОП ОСОБА_2 .
Відповідно до вказаного акту - розрахунку до акту про порушення № 10/10/2024/1 від 10.10.2024 та рішення комісії, оформленого протоколом № 104 від 04.12.2024, проведено донарахування споживачу вартості 2117,6 м3 природного газу на суму 40505,30 грн з урахуванням ПДВ, про що складено акт розрахунок суми до оплати згідно об'єму спожитого газу за період з 02.10.2024 до 10.10.2024.
В якості додатку до відповіді на відзив позивачем долучено до матеріалів справи виконаний ним відповідно до пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ розрахунок об'єму спожитого газу ФОП ОСОБА_2 та донарахованого відповідачу за період з 01.02.2024 - 10.10.2024 (акт про порушення №10/10/2024/2 від 10.10.2024) - (252 дні) 32898,36 м3 природного газу, про що складено акт-розрахунок об'єму спожитого природного газу ФОП ОСОБА_2 .
Відповідно до вказаного акту - розрахунку до акту про порушення № 10/10/2024/2 від 10.10.2024 та рішення комісії, оформленого протоколом № 105 від 04.12.2024, проведено донарахування споживачу вартості 32898,36 м3 природного газу на суму 552033,44 грн з урахуванням ПДВ, про що складено акт розрахунок суми до оплати згідно об'єму спожитого газу за період з 01.02.2024 до 10.10.2024.
Під час розгляду справи по суті представником позивача зазначено, що предметом даного позову є стягнення вартості необлікованого газу по двох ЗВТ (лічильниках), розрахунок якого проведено за різними методиками.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при ухвалені рішення, висновки суду.
Надання послуг з розподілу природного газу регулюється загальним законодавством та спеціальними нормативними актами, а саме Законом України від 09.04.2015 №329-VIII «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 (надалі - Кодекс ГРМ).
Пунктом 17 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається регулятором (Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» здійснює функції оператора газорозподільних систем (надалі - оператор ГРМ) - діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників), на підставі ліцензії, виданої згідно з постановою НКРЕКП від 26.12.2022 № 1839.
Постановою НКРЕКП від 30.01.2024 № 195 внесено зміни до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 та з 01.02.2024 розширено зону ліцензійної діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», від імені якого діє Тернопільська філія (код 45267535), яка здійснює розподіл природного газу в межах території Тернопільської області.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №2498 від 30.09.2015 затвердила Типовий договір розподілу природного газу, який є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Згідно з п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Згідно з ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погодженні ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною (ч.2 ст. 638 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору.
Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Пропозицією укласти договір є, зокрема, документи (інформація), розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, які містять істотні умови договору і пропозицію укласти договір на зазначених умовах з кожним, хто звернеться, незалежно від наявності в таких документах (інформації) електронного підпису.
Відповідно до ч. 1 ст. 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.
Частиною 1 статті 640 ЦК України передбачено, що договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
У справі міститься адресована Гусятинському УЕГГ Тернопільської філії ТОВ “Газорозподільні мережі України» заява від 01.02.2024 Фізичної особи - підприємця Чорненького Олега Івановича (відповідача) з проханням про укладення заяви - приєднання до умов договору розподілу природного газу з 01.02.2024.
Відповідно до змісту заяви ФОП Чорненький О.І. відмовився від надання йому письмового варіанту договору розподілу природного газу.
Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Пунктом 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2498, в порядку, визначеному цим розділом.
У пункті 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРМ визначено, що заява-приєднання - складена за встановленою формою письмова заява споживача, що засвідчує його волевиявлення на приєднання до договору розподілу природного газу та містить персоніфіковані дані споживача та його об'єкта.
01.02.2024 Фізичною особою - підприємцем Чорненьким Олегом Івановичем підписано заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для непобутового споживача) на підставі типової форми, затвердженої постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, з присвоєнням останньому персонального ЕІС - коду 56ХО0007N4RGH00P. У додатку №4а до заяви-приєднання визначено параметри вузла обліку.
Зміст заяви-приєднання від 01.02.2024 чітко вказує на те, що відповідач підписав таку заяву ознайомившись з умовами Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498, на офіційному сайті НКРЕКП, сайті оператора ГРМ в мережі Інтернет за адресою: https://www.te.grmu.com.ua та в друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності газета «Сільський господар» №6 від 07.02.2024.
У заяві-приєднання наведено альтернативні джерела, з яких заявник мав змогу ознайомитись з умовами типового договору розподілу природного газу.
Доводи відповідача про те, що сайт оператора ГРМ в мережі Інтернет за адресою: https://www.te.grmu.com.ua не існує не відповідають дійсності, оскільки за вказаним посиланням розміщений сайт Тернопільської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розміщеною на ньому інформацією для загального доступу.
В якості додатку до позовної заяви позивачем долучено текст постанови НКРЕКП №2498 від 30.09.2015 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу», із останніми змінами і доповненнями, внесеними до неї постановою НКРЕКП №416 від 03.05.2022.
Наведене відповідає інформації, розміщеній як на офіційному сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за Інтернет адресою: https://www.nerc.gov.ua/acts/pro-zatverdzhennya-tipovogo-dogovoru-rozpodilu-prirodnogo-gazu, так і на офіційному сайті Верховної ради України за Інтернет адресою: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1384-15#Text.
Тобто, після внесених постановою НКРЕКП №416 від 03.05.2022 змін і доповнень, тест типового договору розподілу природного газу не змінювався.
З урахуванням наведеного суд не приймає до уваги і доводи представника відповідача, наведені ним усно під час розгляду справи по суті, про сумнівність, на його думку, правовідносин між сторонами на підставі вказаного договору, з умовами якого його довіритель мав ознайомитись з друкованого видання - газети «Сільський господар» №6 від 07.02.2024, датованого пізніше, ніж сама заява - приєднання.
Окрім того, такі заперечення відсутні у відзиві відповідача на позов. Тому він позбавлений права заперечувати проти правомірності укладення з позивачем договору під час розгляду справи по суті (ч.4 ст. 165 ГПК України).
Згідно з п. 1.3 договору розподілу цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Зміст підписаної відповідачем заяви - приєднання від 01.02.2024, вищенаведених норм та умов типового договору розподілу вказує на те, що між Тернопільською філією Товариства з обмеженою відповідальністю “Газорозподільні мережі України» (оператором ГРМ) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (споживачем) укладено договір розподілу природного газу на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 (надалі - договір розподілу), шляхом підписання 01.02.2024 відповідачем заяви-приєднання, з присвоєнням персонального ЕІС-коду як суб'єкта ринку природного газу 56ХО0007N4RGH00P, з визначеними у додатку №4а до неї параметрами вузла обліку.
У додатку №4а до заяви - приєднання «Переліку точок комерційного обліку споживача» перелічено прилади обліку: лічильник METRIX G-10 (№04679231); лічильник Metrix G-2,5 (№01028028); лічильник METRIX G-10 (№00330532); Модем/радіо модуль ТКБ (№45402), за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, м. Хоростків.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших звичайних вимог.
При цьому, як встановлено в ч. 2 ст. 527 Цивільного кодексу України, кожна зі сторін має право вимагати доказів того, що обов'язок виконується належним боржником або приймається належним кредитором чи уповноваженою особою, і несе ризик наслідків непред'явлення такої вимоги.
Згідно з частиною першою статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
На виконання умов договору розподілу позивачем було надано відповідачу послуги розподілу природного газу, що підтверджується доданими до позову оформленими між сторонами у двосторонньому порядку актами наданих послуг з розподілу природного газу, актами про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу, актом приймання - передачі природного газу №23753 від 30.09.2024, актом про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу №33291 від 31.01.2025, у двох останніх з яких відображено показники перелічених у додатку №4а до заяви - приєднання лічильників за адресою м. Хоростків, вул. Музейна 4, приміщ. 2 (хлібопекарня).
Отже, перелічені у додатку №4а до підписаної відповідачем заяви - приєднання від 01.02.2024 лічильники вмонтовані за адресою: вул. Музейна, 4/2, м. Хоростків - адресою приміщення, яке використовувалось ним як пекарня.
Суд зауважує про застосування доктрини заборони суперечливої поведінки, яка ґрунтується ще на римській максимі "non concedit venire contra factum proprium" (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці), в основу якої покладено принцип добросовісності, складовою якого є, зокрема, заборона суперечливої поведінки та заборона зловживання процесуальними правами. Головне завдання застосування принципу добросовісності полягає в тому, щоб перешкодити стороні отримати переваги та вигоду від її недобросовісних дій.
Одним із способів захисту добросовісної сторони є правовий принцип, згідно з яким особа втрачає право посилатися на будь-які факти на обґрунтування своєї позиції, якщо її попередня поведінка свідчила про те, що вона дотримується протилежної позиції (принцип "естопеля"). Під принципом "естопеля" розуміється неможливість суперечливої (непослідовної) поведінки, яка може проявлятися як в матеріальних правовідносинах, так і в судовому процесі. Найчастіше процесуальний "естопель" знаходить свій вияв під час оскарження судових рішень і може полягати в тому, що сторона радикально змінює свою правову позицію у справі в порівнянні з правовою позицію у суді попередньої інстанції. Юридичним наслідком принципу "естопеля" є втрата права, за захистом якого сторона звернулася до суду, в зв'язку з оцінкою судом фактичної поведінки сторони та її добросовісності.
Європейський суд з прав людини у своїй практиці також застосовував принцип "естопель", тобто принцип, який означає категоричне заперечення такої поведінки сторони в процесі, якою вона перекреслює те, що попередньо було нею визнано в цьому та/або іншому судовому процесі ("Хохліч проти України", заява № 41707/98).
Зазначена правова позиція висвітлена в постанові Верховного Суду від 04.09.2024 у справі №906/1311/23.
Відтак адресоване позивачу звернення відповідача із заявою-приєднання від 01.02.2024 до умов договору розподілу природного газу з присвоєнням йому (як споживачу) персонального ЕІС-коду, виконання сторонами умов договору, підтвердженням чому є підписані між ними двосторонні первинні документи, свідчать про суперечливу поведінку відповідача, який під час розгляду справи судом ставить під сумнів існування між ним та позивачем правовідносин по вказаному договору розподілу природного газу, використання газового обладнання (лічильників), вмонтованих на виконання умов вказаного договору.
Із урахуванням зазначеного суд застосовує принцип "естопеля" щодо доводів відповідача про недоведеність факту існування між ним та позивачем договірних правовідносин за договором розподілу природного газу, на виконання умов якого за адресою використовуваного позивачем нежитлового приміщення пекарні відповідачу (як споживачу) встановлені засоби вимірювальної техніки - лічильники.
Відповідно до пункту 2 глави 5 розділу Х Кодексу ГРМ оператор ГРМ під час введення комерційного ВОГ в експлуатацію або під час його експлуатації має право встановлювати власні охоронні пломби на елементах та складових комерційного ВОГ, а також на запірній арматурі обвідних ліній, фланцевих з'єднаннях перед комерційним ВОГ та після нього, а також на інших пристроях і місцях для унеможливлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу.
Пунктом 4 глави 5 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що при встановленні власних охоронних пломб, у тому числі магнітних індикаторів, оператор ГРМ має зазначити в акті про пломбування або в іншому документі, який оформлюється при зазначених заходах, місця встановлення кожної пломби, реквізити кожної пломби, сторону, яка їх встановила, та сторону, відповідальну за їх збереження.
Відповідний акт про пломбування чи інший документ має бути підписаний уповноваженими особами, які брали участь та були присутніми при пломбуванні.
Згідно з пунктом 5 глави 5 розділу Х Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ) (пункт 1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ).
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРМ:
контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/ лічильника газу;
несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;
пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).
У відповідності до абзацу 1 пункту 1 глави 1 розділу ХІ Кодексу ГРМ норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах IX - X цього Кодексу.
Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать:
1) наявність несанкціонованого газопроводу;
2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;
3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);
4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;
5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);
6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижче наведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:
1) пошкодження пломб;
2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);
3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора
об'єму газу;
4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проєктній документації або умовам договору;
5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;
6) наявність несанкціонованого газопроводу;
7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
У разі виявлення факту дії спрямованого постійного магнітного поля на лічильник газу (ЗВТ), що підтверджується спрацюванням магнітного індикатора, оператор ГРМ має довести, що встановлений мінімальний поріг спрацювання цього магнітного індикатора був достатнім для зміни допустимої похибки цього лічильника газу (ЗВТ).
Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов'язані з проведенням експертизи та/або позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів. У разі невідповідності лічильників газу побутових споживачів нормативним документам у сфері метрології (за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності лічильника газу та приведення точки вимірювання у відповідність до вимог цього Кодексу забезпечуються відповідно до вимог пункту 5 глави 8 цього розділу, а витрати, пов'язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються за рахунок оператора ГРМ.
Відповідно до пунктів 1, 2 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).
У разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення (пункт 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ).
Пунктом 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ зазначено, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається оператором ГРМ для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, не включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами та має бути компенсована споживачем оператору ГРМ за виключенням обсягів споживання, інформація про величину яких була передана оператором ГРМ на інформаційну платформу оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення попередньої щодобової алокації відборів. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути оплачена оператору ГРМ для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу.
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідно до підпункту 1 цього пункту має бути віднятий об'єм природного газу, фактично нарахований споживачу (інформація про обсяги споживання, яка була передана оператором ГРМ на інформаційну платформу оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення остаточної алокації щодобових відборів) протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку.
Матеріалами справи підтверджено, що 10.10.2024 на об'єкті, який перебуває у користуванні відповідача за адресою: Тернопільська область, Чотрківський район, м. Хоростків, вул. Музейна, 4/2, у присутності споживача працівниками позивача проведено контрольний огляд ЗВТ.
Під час контрольного огляду лічильника газу Metrix G-10 з заводським №000444 (встановленого замість попередньо демонтованого лічильника Metrix G-10 з заводським №00330532) виявлено обірваний пломбувальний дріт, а під час контрольного огляду лічильника газу Metrix G-10 з заводським № 04679231 виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки, про що складено відповідні акти контрольного огляду вузла обліку газу №10.10.24/1 від 10.10.2024 та №10.10.24/2 від 10.10.2024, підписані відповідачем без зауважень.
У зв'язку з виявленими порушеннями працівниками позивача складено відповідні:
- акт про порушення №10/10/2024/1 від 10.10.2024, передбачене підпунктом 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме: «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, обірваний пломбувальний дріт»;
- акт про порушення №10/10/2024/2, передбачене підпунктом 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ, а саме: «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ» та підпункту 5 пункту 7 глави 9 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме: «наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ», підписані відповідачем без зауважень.
У присутності cпоживача 10.10.2024 працівниками позивача також складено протокол б/н від 10.10.2024 про направлення ЗВТ - лічильника Metrix G-10 з заводським № 04679231 на експертизу, проведення якої визначено на 17.10.2024 комісією з проведення експертиз Тернопільської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України».
Комісією з проведення експертиз Тернопільської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» проведено експертизу ЗВТ та складено акт № 21-0294 від 17.10.2024 експертизи, у якому встановлено: 1. Результати зовнішнього огляду лічильника газу: 1.1. Цілісність заводської пломби та повір очного тавра: не порушені; 1.2. Цілісність відлікового механізму: не порушено; 1.3. Механічні пошкодження та інше: на задній стороні верхнього корпусу лічильника потертості фарбового покриття від дії стороннім предметом. При прикладанні неодимого магніту діаметром 70 мм товщиною 20 мм до місця пошкоджень фарбового покриття при номінальній витраті газу 3,2 м3/год, зупиняє облік газу. При вскритті лічильника виявлено всередині на задньому повзуні з лівої сторони сторонній предмет (прикладений магніт), що не передбачено заводською конструкцією лічильника та який дозволяє зупиняти облік газу при допомозі магнітного поля; 1.4. Цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника не порушено; 1.5. Маркування лічильника відповідає нормативно-технічній документації; 1.6. Ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника підтверджено», а також зроблені висновки про втручання в роботу лічильника газу прихованим засобом, за допомогою магнітного поля, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковує (обліковується частково чи з порушенням законодавства) та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку газу.
На підставі рішення комісії, оформленого протоколом № 104 від 04.12.2024, проведено відповідачу донарахування необлікованих об'ємів (обсягів) 2553,6 м3 природного газу на суму 48845,08 грн, що оформлено актом-розрахунком.
Також, на підставі рішення комісії, оформленого протоколом № 105 від 04.12.2024, проведено відповідачу донарахування необлікованих об'ємів (обсягів) 33687,36 м3 природного газу на суму 566530,44 грн, що оформлено актом-розрахунком.
Загалом на суму 615375,52 грн.
Після відкриття провадження у справі позивачем долучено до матеріалів справи оновлені:
- акт - розрахунок до акту про порушення № 10/10/2024/1 від 10.10.2024 та рішення комісії, оформленого протоколом № 104 від 04.12.2024, відповідно до якого споживачу (відповідачу) донараховано вартість 2117,6 м3 природного газу на суму 40505,30 грн;
- акт - розрахунок до акту про порушення № 10/10/2024/2 від 10.10.2024 та рішення комісії, оформленого протоколом № 105 від 04.12.2024, відповідно до якого споживачу (відповідачу) донараховано вартість 32898,36 м3 природного газу на суму 552033,44 грн.
Загалом на меншу суму 592538,74 грн.
Різниця між вартістю необлікованого газу, нарахованою первинними актами - розрахунками та тими, що подані після відкриття провадження у справі складає 22836,78 грн.
Відповідно до змісту п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 13, ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Суд зазначає, що рішення комісій, оформлені протоколами №104 та №105 від 04.12.2024 відповідачем не оскаржені і не скасовані у встановленому законом порядку, у т.ч. судовому, шляхом подання зустрічного позову, що відповідає численній судовій практиці Верховного Суду у постановах від 05.08.2025 у справі №902/991/24, від 24.09.2025 у справі №914/3145/21, від 16.04.2025 у справі №927/319/24, від 22.05.2025 у справі №922/3163/24, від 25.06.2024 у справі №906/105/20, від 12.12.2023 у справі №907/972/22.
Отже такі рішення є чинними, а також проведені на їх підставі розрахунки про донарахування обсягів та вартості спожитого природного газу.
Доказів оплати за донараховані об'єми природного газу, з урахуванням поданих позивачем після відкриття провадження у справі актів-розрахунків на загальну суму 592538,74 грн відповідачем до матеріалів справи не подано.
З урахуванням наведеного позовні вимоги позивача підлягають до часткового задоволення, шляхом стягнення з відповідача 592538,74 грн заборгованості за необліковані об'єми природного газу, обґрунтовано заявлені та підтверджені матеріалами справи.
Враховуючи положення ч. 1 ст. 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів N 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 (заява №4909/04), відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Доводи відповідача, пояснення його представника не спростовують поданих до матеріалів справи позивачем документів (матеріалів перевірок, актів про порушення, чинних рішень комісій, на підставі яких проведено розрахунок стягуваних сум), які слугували підставою для часткового задоволення позову у даній справі.
Позовні вимоги в частині стягнення 22836,78 грн заборгованості за необліковані об'єми природного газу не підлягають до задоволення, як необґрунтовано заявлені.
Розподіл судових витрат.
В порядку ст. ст. 123, 129 ГПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 12, 13, 20, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-240 ГПК України,
1.Позов задоволити частково.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця Чорненького Олега Івановича, ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Газорозподільні мережі України» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, ідентифікаційний код 44907200) в особі Тернопільської філії Товариства з обмеженою відповідальністю “Газорозподільні мережі України» (46006, м. Тернопіль, вул. Чернівецька, будинок 54, ідентифікаційний код 45267535) 592538 (п'ятсот дев'яносто дві тисячі п'ятсот тридцять вісім) грн 74 коп. - заборгованості за необліковані об'єми природного газу, 7110 (сім тисяч сто десять) грн 46 коп. - судового збору в повернення сплачених судових витрат.
Видати наказ.
2. В задоволенні решти позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку та строки встановлені ст. ст. 256,257 ГПК України.
Повне рішення складено 31 жовтня 2025 року.
Суддя І.П. Шумський