Рішення від 21.10.2025 по справі 912/1471/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 рокуСправа № 912/1471/25

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коваленко Н.М.

при секретарі судового засідання Колісник Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу №912/1471/25 від 24.06.2025

за позовом: Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області, код ЄДР 02910025, вул. Є. Чикаленка, 11, м. Кропивницький, 25002, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах: Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), код ЄДР 43877118, вул. Героїв АТО, 92, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50103

до відповідача: Кропивницької міської ради, код ЄДР 26241020, вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору:

1. на стороні відповідача: Корпорації "ХХІ Століття", код ЄДР 31919835, просп. Правди, 28, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25030

2. Комунального підприємство "Парк культури і відпочинку "Дендропарк-2018" Фортечної районної у м. Кропивницькому ради" (далі - КП "ПАРК КУЛЬТУРИ І ВІДПОЧИНКУ "ДЕНДРОПАРК-2018"), код ЄДР 05403346, вул. Євгена Тельнова, 28, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009

про скасування державної реєстрації земельної ділянки та державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку,

ПРЕДСТАВНИКИ:

від прокуратури - Мороз В.С., посвідчення №075368 від 01.03.2023;

від позивача - участі не брали;

від відповідача - участі не брали;

від третьої особи 1. - участі не брали;

від третьої особи 2. - участі не брали.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах: Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) до Кропивницької міської ради з вимогами:

1. Відкрити провадження за позовом.

2. Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034, площею 0,4699 га, із скасуванням її кадастрового номеру у Державному земельному кадастрі та закриттям відповідної Поземельної книги.

3. Скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права комунальної власності Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 26241020) на земельну ділянку з кадастровим номером 3:40100000:37:309:0034, площею 0,4699 га, припинивши право комунальної власності Кропивницької міської ради (вул. Велика Перспективна, 41 м. Кропивницький, 25022; код ЄДРПОУ 26241020) із закриттям розділу.

4. Стягнути з відповідачів судові витрати в розмірі 6 056 грн, отримувач Кіровоградська обласна прокуратура (ЄДРПОУ 02910025) розрахунковий рахунок UА848201720343100001000004600 в банку - Державна Казначейська служба України, м. Київ МФО 820172, код класифікації видатків бюджету -2800, отримувач - Кіровоградська обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02910025.

Про розгляд справи повідомити Кропивницьку окружну прокуратуру та Кіровоградську обласну прокуратуру.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що дії з державної реєстрації земельної ділянки загальною площею 0,4699 га кадастровий номер 3510100000:37:309:0034, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, та прав на дану земельну ділянку, яка накладається на територію Парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Дендропарк", призвели до незаконної зміни цільового призначення частини земель Парку-пам'ятки та безпідставного їх виведення із земель природно-заповідного фонду, які перебувають під особливою охороною держави та у відповідності до п. "г" ч. 1 ст. 150 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) віднесені до особливо цінних земель.

Ухвалою від 09.06.2025 суддя залишила позовну заяву №51-78-6362ВИХ-2551-80-717-25 від 30.05.2025 Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області без руху та надала строк для усунення недоліків.

19.06.2025 до господарського суду від Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області надійшла заява №5178-7216ВИХ-2551-80-717-25 від 19.06.2025 про усунення недоліків позовної заяви, відповідно до якої усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 24.06.2025 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/1471/25, ухвалив справу №912/1471/25 розглядати за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання, клопотання прокурора про витребування доказів, викладене у заяві №5178-7216ВИХ-2551-80-717-25 від 19.06.2025 про усунення недоліків позовної заяви залишив без задоволення.

Ухвалою від 24.06.2025 суддя позовну заяву №51-78-6362ВИХ-2551-80-717-25 від 30.05.2025 Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області залишила без руху, надала строк для усунення недоліків.

30.06.2025 до господарського суду надійшла заява №51-78-7550ВИХ-2551-80-717-25 від 30.06.2025 Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області про усунення недоліків позовної заяви, відповідно до якої усунуто недоліки позовної заяви у строк, встановлений в ухвалі від 24.06.2025.

Ухвалою від 01.07.2025 господарський суд продовжив розгляд справи №912/1471/25 після усунення недоліків.

10.07.2025 до господарського суду від відповідача в межах строку, встановленого судом, надійшов відзив №б/н від 10.07.2025 на позовну заяву з вимогами:

1. В разі задоволення позовних вимог, застосувати ч. 1 ст. 130 Господарського процесуального кодексу України та п. 3 ч. 1 ст. 7 закону України "Про судовий збір", і здійснити повернення 50 відсотків сплаченого судового збору позивачу з державного бюджету України.

В обґрунтування поданого відзиву зазначено, що скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034 з цільовим призначенням Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, а також реєстрації права власності Кропивницької міської ради в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не призведе до вибуття вказаної ділянки з комунальної власності в силу ст. 83 ЗК України.

А тому права та інтереси мешканців територіальної громади м. Кропивницького в разі задоволення позовних вимог порушені не будуть.

Враховуючи вищевикладене, Кропивницька міська рада погоджується з правовими підставами наведеними в позовній заяві, та визнає позовні вимоги прокурора в повному обсязі.

22.07.2025 до господарського суду через систему "Електронний суд" від Корпорації "ХХІ Століття" надійшла заява №б/н від 22.07.2025 про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача з вимогами:

Залучити Корпорацію "ХХІ Століття" до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача.

Надати Корпорації "ХХІ Століття" доступ до усіх матеріалів даної справи в системі "Електронний суд" з метою ознайомлення з ними.

Встановити Корпорації "ХХІ Століття" строк в розмірі 10 днів з моменту отримання доступу до усіх матеріалів даної справи в системі "Електронний суд" для подачі до суду пояснень третьої особи щодо позову в порядку ст. 179 ГПК України.

Ухвалою від 24.07.2025 господарський суд, зокрема, заяву №б/н від 22.07.2025 Корпорації "ХХІ Століття" про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача задовольнив; залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Корпорацію "ХХІ Століття"; залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Комунальне підприємство "Парк культури і відпочинку "Дендропарк-2018" Фортечної районної у м. Кропивницькому ради", розгляд справи у підготовчому засіданні відклав до 12.08.2025 - 12:00 год.

04.08.2025 до господарського суду від Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області надійшов лист №51-78-8687ВИХ-25 від 01.08.2025 на виконання ухвали Господарського суду Кіровоградської області від 24.07.2025.

Протокольною ухвалою від 12.08.2025 на підставі ч. 5 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) оголошено перерву в підготовчому засіданні до 21.08.2025 - 10:30 год.

19.08.2025 до господарського суду від третьої особи 1. в межах строку, встановленого судом, надійшли пояснення №б/н від 19.08.2025 третьої особи щодо позову та відзиву з вимогою відмовити у прийнятті визнання позову відповідачем та відмовити в повному обсязі у задоволенні позовних вимог керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області у даній справі.

В обґрунтування поданих пояснень зазначено, що як вбачається і з тексту позову, і з тексту відзиву на нього сторони по справі свої правові позиції щодо зазначеної у позові земельної ділянки обґрунтовують фактом скасування рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 20.01.2014 у справі №912/1788/13 договору оренди цієї ділянки №157 від 16.05.2006 між Кіровоградською міською радою та ТОВ "Будекспорт", а також відповідного пункту рішення Кіровоградської міської ради №1691 від 31.01.2006 "Про регулювання земельних відносин", на підставі якого названий договір оренди укладено.

З цих підстав сторони доходять висновку про те, що існування цієї ділянки як окремої одиниці є незаконним.

Корпорація "ХХІ Століття" вважає таку позицію сторін помилковою, оскільки вона повністю ігнорує той факт, що виділення зазначеної у позові земельної ділянки в окрему одиницю відбулось не на підставі названого вище рішення. Цим рішенням було лише затверджено розроблений ТОВ "Будекспорт" проект відведення даної земельної ділянки та надано її даному товариству в користування.

Це рішення є лише останнім кроком у розпочатій до цього процедурі отримання земельної ділянки у користування.

Така процедура була розпочата ТОВ "Будекспорт" як особою, яка набула право власності на розташованій на названій земельній ділянці театральний майданчик, у спосіб отримання згоди власника землі на розроблення проекту її відведення.

Названа згода власника земельної ділянки, як зазначає відповідач у своєму відзиві на позов, надана ТОВ "Будекспорт" рішенням сімнадцятої сесії Кіровоградської міської ради четвертого скликання №1590 від 08.12.2005 "Про регулювання земельних відносин".

Дане рішення органу місцевого самоврядування згаданим вище рішенням Господарського суду Кіровоградської області у справі №912/1788/13 недійсним не визнавалось, не було воно скасовано і самим органом, який його ухвалив. За таких обставин це рішення і на даний час породжує права власника розташованого на названій земельній ділянці об'єкта нерухомості на отримання земельної ділянки, на якій він розташований, у користування.

На даний час таке право належить Корпорації "ХХІ Століття" як правонаступнику ТОВ "Будекспорт" в частині права власності на згаданий вище театральний майданчик.

Відповідно до положень ст. 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на будівлю або споруду, переходить право власності або користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені на умовах, встановлених для попереднього землевласника землекористувача.

За таких обставин поточний власник названого вище об'єкта нерухомості має у даній справі бути одним з відповідачів, оскільки рішення суду безпосереднім чином впливатиме на його майнове права щодо зазначеної у позові земельної ділянки.

І з тексту позову, і з тексту відзиву на нього не вбачається жодних даних про те, ким, коли та якій підставі були сформовано як одиницю земельну ділянку щодо якої заявлено позов у даній справі. В матеріалах справи відсутні жодні первинні документи, які, як вказано вище у п. 1 даного пояснення, мали бути видані на ім'я ТОВ "Будекспорт". Зокрема мова йде про відповідну технічну документацію із землеустрою, у якій наявні погодження меж земельної ділянки з боку як Кіровоградської міської ради, так і Комунального підприємства "Парк культури і відпочинку ім. 50-річчя Жовтня".

Позивач жодний дій, спрямованих на з'ясування долі цієї документації не вчинив.

У таких поясненнях третьої особи, зокрема, зазначено, що у даній справі позивачем при зверненні до суду безумовно без жодних поважних причин пропущено визначений ст. 257 ЦК України трирічний строк позовної давності, що є окремою підставою для відмови у задоволенні позову, а також, зважаючи на те, що згідно ч. 4 ст. 191 ГПК України, якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд, керуючись ст. ст. 168, 184 ГПК України.

Ухвалою від 21.08.2025 господарський суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 22.09.2025 об 11:00 год., визначив резервну дату судового засідання 14.10.2025 об 11:00 год.

Проте, судове засідання, призначене на 22.09.2025, не відбулось у зв'язку з тим, що суддя Коваленко Н.М., в провадженні якої перебуває ця справа, у період з 01.09.2025 по 05.10.2025 перебуває у щорічній відпустці згідно з наказом голови суду №279 від 15.08.2025.

Протокольною ухвалою від 14.10.2025, на підставі ст. 216 ГПК України, оголошено перерву в судовому засіданні до 21.10.2025 - 16:30 год.

Учасники справи належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про наступне судове засідання від 14.10.2025, довідками Господарського суду Кіровоградської області про доставку електронного листа та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу №067018304144, які містяться в матеріалах справи.

У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, дослідивши в судовому засіданні докази, господарський суд встановив таке.

Щодо звернення прокурора до суду з позовною заявою.

З позовом до Кропивницької міської ради до суду звернувся керівник Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області).

Згідно зі ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частинами 4-5 ст. 53 ГПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Системне тлумачення положень ст. 53 ГПК України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" території та об'єкти природно-заповідного фонду підлягають особливій державній охороні.

Згідно зі ст. 62 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" державний контроль за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, посадовими особами служби державної охорони природно-заповідного фонду України та іншими уповноваженими законом державними органами.

Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою КМУ №275 від 19.04.2017 (далі - Положення) Держекоінспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Основними завданнями Держекоінспекції є: реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: охорони земель, надр; екологічної та радіаційної безпеки; охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду; збереження, відтворення і невиснажливого використання біологічного та ландшафтного різноманіття; формування, збереження і використання екологічної мережі (п. 3 Положення).

Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади вимог законодавства про охорону земель, надр, зокрема щодо: збереження водно-болотних угідь; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні (п. 4 Положення).

Згідно п. 7 Положення Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (нова редакція, ідентифікаційний код 43877118), (далі - Положення про Держекоінспекцію Придніпровського округу), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №40 від 24.02.2023, Держекоінспекція Придніпровського округу є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Повноваження Держекоінспекції Придніпровського округу поширюються на територію Дніпропетровської та Кіровоградської областей. її основними завданнями є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах Дніпропетровської та Кіровоградської областей.

Згідно пп. 2 п. 2 розділу II Положення про Держекоінспекцію Придніпровського округу Держекоінспекція Придніпровського округу здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону земель, надр, зокрема щодо додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні.

Крім того, згідно п. 6 розділу II Положення про Держекоінспекцію Придніпровського округу Держекоінспекція Придніпровського округу звертається до суду із позовом щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб, про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 15 Положення про Держекоінспекцію Придніпровського округу Держекоінспекція Придніпровського округу є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, емблему, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.

За таких обставин Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) є органом, уповноваженим державою здійснювати повноваження щодо захисту порушених інтересів держави у зазначеній сфері правовідносин.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Кропивницька окружна прокуратура Кіровоградської області направила Державній екологічній інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) лист №51-78-5208ВИХ-25 від 06.05.2025 наявність на території Парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Дендропарк" по вул. Євгена Тельнова, 28, у м. Кропивницькому Кіровоградської області, що є об'єктом природно-заповідного фонду з 1972 року, кілька земельних ділянок категорія та цільове призначення яких не відповідає режиму використання об'єктів природно-заповідного фонду, зокрема, земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034, площею 0,4699 га, форма власності - комунальна, категорія - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, вид використання для розміщення літнього театрального майданчика та атракціонів.

У листі №3-3750-11 від 22.05.2025 Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) повідомила прокурора, зокрема, що не заперечує проти представництва інтересів прокурором.

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме: подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

З наведеного слідує, що позивач з урахуванням обізнаності про порушення інтересів держави, на які вказує прокурор, не відреагував на порушення, заходів захисту вказаних інтересів, зокрема, у судовому порядку, не вжив. Невжиття таких заходів за умови обізнаності про наявність відповідного порушення, стало підставою для звернення прокурора в інтересах держави в особі позивача до суду з цим позовом.

Така бездіяльність позивача, як компетентного органу, який здійснює відповідні повноваження у сфері спірних правовідносин, є самостійною юридичною особою, однак незалежно від причини не здійснює захисту інтересів держави в судовому порядку, виключає можливість трактування прокурора як альтернативного суб'єкта звернення до суду, що замінює компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави. У цьому випадку прокурор виконує саме субсидіарну роль, замінюючи в судовому провадженні позивача, який усупереч вимогам закону не здійснює захист інтересів держави.

Про намір звернутися до суду з позовною заявою Кропивницька окружна прокуратура Кіровоградської області, на виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", попередньо повідомила Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) листом №51-78-6090вих25 від 26.05.2025.

Таким чином, звернення прокурора до суду в інтересах держави, а саме Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), є правомірним і виправданим, оскільки, як зазначалося вище, вказаним органом самостійно таких заходів не вжито і, як наслідок, інтереси держави залишилися незахищеними.

Наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у даному спорі не оскаржена на підставі абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Щодо суті спору та обставин, що є предметом доказування у даній справі.

На території міста Кропивницького розташований Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення "Дендропарк" (далі - Парк), який входить до складу природно-заповідного фонду Кіровоградської області.

Рішенням №233 від 09.06.1971 "Про оголошення пам'ятками природи місцевого значення зелених насаджень та водних джерел" (п. 1) виконком Кіровоградської обласної Ради депутатів трудящих погодився з пропозицією обласної інспекції по охороні природи про оголошення пам'яткою природи місцевого значення Кіровоградського дендропарку.

Рішенням виконавчого комітету Кіровоградської обласної Ради депутатів трудящих №213 від 06.06.1972 "Про віднесення пам'яток природи республіканського та місцевого значення до категорій відповідно нової класифікації та затвердження нововиявлених заповідних територій і природних об'єктів" відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР №43 від 28.01.1972 "Про заходи по розширенню мережі державних заповідників і поліпшенню заповідної справи" віднесено до категорії парків-пам'яток садово-паркового мистецтва пам'ятки природи республіканського і місцевого значення, затверджені рішенням облвиконкому №105 від 29.01.1960, №577 від 30.12.1968 та №233 від 09.06.1971 згідно з додатком №1.

Вказаний додаток містить перелік пам'яток природи місцевого значення, що по класифікації відносяться до заповідних парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, зокрема, тут зазначено й Кіровоградський дендропарк, площею 45 га. В короткій характеристиці вказано, що парк заснований в 1958 році.

Відповідно до Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і колонізації топонімії" рішенням Кіровоградської обласної ради №507 від 20.12.2024 "Про перейменування територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення в Кіровоградській області" Парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення "50 років Жовтня" ("Кіровоградський дендропарк") перейменовано на парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва "Дендропарк".

Рішення №1691 від 31.01.2006 "Про регулювання земельних відносин" (п. 46) Кіровоградська міська рада вирішила затвердити акт визначення збитків, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання товариству з обмеженою відповідальністю "Будекспорт" в оренду на 49 років земельну ділянку площею 0,4699 га земель громадського призначення, що перебувають у постійному користуванні комунального підприємства "Парк культури і відпочинку ім. 50-річчя Жовтня" (за його згодою) під розміщення літнього театрального майданчика по просп. Правди, 15-е з визначенням розміру орендної плати на рівні 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік.

На підставі вказаного рішення 16.05.2006 Кіровоградською міською радою (орендодавець) та ТОВ "Будекспорт" (орендар) укладено договір оренди землі №157.

За умовами договору орендодавець, на підставі рішення Кіровоградської міської ради від 31 січня 2006 року №1691 "Про регулювання земельних відносин", надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення літнього театрального майданчика та атракціонів, яка знаходиться по просп. Правди, 15-е в місті Кіровограді. Договір укладено на сорок дев'ять років, починаючи з дати прийняття рішення Кіровоградської міської ради.

Договір зареєстрований у Кіровоградській регіональній філії державного підприємства Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.05.2006 за №96.

Відповідно до умов використання земельної ділянки за укладеним договором в оренду передається земельна ділянка для несільськогосподарського використання. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови. Умови збереження стану об'єкта оренди - дотримання режиму використання земель житлової та громадської забудови.

Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 20.01.2014 у справі №912/1788/13, задоволено позов Комунального підприємства "Парк культури і відпочинку ім. 50-річчя Жовтня", за участі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Кіровської районної у місті Кіровограді ради до Кіровоградської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Будекспорт", визнано недійсним та скасовано пункт 46 рішення Кіровоградської міської ради №1691 від 31.01.2006 "Про регулювання земельних відносин" та визнано недійсним договір оренди земельної ділянки, що укладений між Кіровоградською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Будекспорт" від 16.05.2006 №157.

Господарським судом у рішенні зазначено, що за результатами дослідження всіх обставин справи та аналізу всіх доказів в сукупності, Господарський суд дійшов висновку, що позивач є землекористувачем земельної ділянки площею 42,28 га, яка надана для розміщення парку згідно державного акту на право постійного користування землею серії КР № 000 000 160 від 14.10.1993. Вищезазначений державний акт є чинним станом на дату вирішення спору у даній справі. Розміщений на цій території парк є об'єктом природно-заповідного фонду. Земельна ділянка, яка знаходиться в постійному користуванні позивача відноситься до категорії земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

Рішення суду набрало законної сили 07.02.2014.

Особливий статус земель під Парком-пам'яткою зафіксовано також рішенням п'ятої сесії двадцять другого скликання Кіровоградської міської ради №46 від 28.02.1996 "Про визначення земель природоохоронного, рекреаційного та історико-культурного призначення", де парк 50-річчя Жовтня віднесено до категорії земель природоохоронного призначення.

Згідно картки первинного обліку територій та об'єктів природно-заповідного фонду України Парк-пам'ятка знаходиться за адресою м. Кіровоград (зараз - м. Кропивницький), просп. Правди (зараз - вул. Євгена Тельнова), 28. Об'єкт ПЗФ створено (оголошено) рішенням Кіровоградського облвиконкому №213 від 06.06.1972. Загальна площа об'єкта ПЗФ складає 44,2 га та 2,0455 га охоронної зони поза загальною площею. Режим охорони і використання визначено: заказний на площі 44,2 га (100 %); загальна площа об'єкта ПЗФ -44,2 га (100 %).

26.03.2008 Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області видано паспорт території (об'єкту) природно-заповідного фонду України №МПП 1-564 та видано охоронне зобов'язання №МПП 1-564 на об'єкт - Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення "50 років Жовтня", площею 44,2 га, охоронна зона 2,1 га, створений рішенням Кіровоградського облвиконкому від 06.06.1972 №213, що знаходиться у віданні Комунального підприємства "Парк культури і відпочинку", та передано зазначений об'єкт під охорону землекористувача - Комунального підприємства "Парк культури і відпочинку". В додатку до охоронного зобов'язання вказано перелік заборон, що розповсюджуються на територію парка-пам'ятки садово-паркового мистецтва. Зокрема: проведення господарської і підприємницької діяльності без попереднього погодження з місцевим природоохоронним органом; будь-яке будівництво, не пов'язане з охороною та благоустрієм території парку; зміна меж відведення і надання земельних ділянок парку для потреб, не пов'язаних з цільовим призначенням; самовільне проведення гідротехнічних, земляних та інших робіт без попереднього погодження з Держуправлінням ОНПС в Кіровоградській області.

Згідно інформації Відділу №2 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, відповідно до даних Державного земельного кадастру встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034, площею 0,4699 га, проведена 26.05.2006 на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, розробником якої є ПП "Альфа Земпроект". На даний час технічна документація щодо вказаної земельної ділянки до Відділу не передавалася та не обліковується у місцевому Фонді документації із землеустрою та оцінки земель Відділу. Відповідно до даних Державного земельного кадастру вказана земельна ділянка у 2013 році була перенесена в автоматичному порядку з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру, внесення змін у Державному земельному кадастрі по земельній ділянці з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034 не відбувалися.

02.02.2023 о 09 год. 51 хв державним реєстратором у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно в ході розгляду заяви про державну реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034, площею 0,4699 га, на підставі відомостей з ДЗК зареєстровано право власності територіальної громади на вказану земельну ділянку в особі Кропивницької міської ради.

За твердженням прокурора, незважаючи на те, що рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 20.01.2014 у справі №912/1788/13, яке набрало законної сили 07.02.2014, встановлено незаконність виділення земельної ділянки з площі територій об'єкту природно-заповідного фонду та, як наслідок, визнано недійсним та скасовано п. 46 рішення Кіровоградської міської ради №1691 від 31.01.2006 "Про регулювання земельних відносин", яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, на території Парку-пам'ятки до цього часу продовжує існувати як об'єкт цивільних правовідносин земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034 з віднесенням її до категорії земель - землі житлової та громадської забудови, з цільовим призначенням 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

При цьому, дії з державної реєстрації земельної ділянки загальною площею 0,4699 га кадастровий номер 3510100000:37:309:0034, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, та прав на дану земельну ділянку, яка накладається на територію Парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Дендропарк", призвели до незаконної зміни цільового призначення частини земель Парку-пам'ятки та безпідставного їх виведення із земель природно-заповідного фонду, які перебувають під особливою охороною держави та у відповідності до п. "г" ч. 1 ст. 150 ЗК України віднесені до особливо цінних земель.

Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора до суду.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.

Відповідно до ст. 13-14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно зі ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Згідно з преамбулою Закону України "Про природно-заповідний фонд України" природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища. У зв'язку з цим законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.

До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва) (ст. 44 ЗК України).

Частиною 2 ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" передбачено, що землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об'єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до статті 6 цього Закону об'єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення.

Відповідно ст. 37 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" Парками-пам'ятками садово-паркового мистецтва оголошуються найбільш визначні та цінні зразки паркового будівництва з метою охорони їх і використання в естетичних, виховних, наукових, природоохоронних та оздоровчих цілях.

Статтею 38 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" визначено, що на території парків-пам'яток садово-паркового мистецтва забороняється будь-яка діяльність, що не пов'язана з виконанням покладених на них завдань і загрожує їх збереженню. Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених парками-пам'ятками садово-паркового мистецтва, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

Відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

На землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням (ч. 3 ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України").

Положеннями ст. 5 Закону України "Про екологічну мережу України" визначено, що території та об'єкти природно-заповідного фонду включаються до складових структурних елементів екомережі.

З матеріалів справи вбачається, що до складу природно-заповідного фонду області віднесено Парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення "Дендропарк".

Отже, з моменту створення та оголошення об'єкту природно-заповідного фонду області Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення "Дендропарк" набув особливого статусу та імперативно віднесений до земель природоохоронного призначення.

Згідно з ч. 2, 4 ст. 4 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" регіональні ландшафтні парки, зони - буферна, антропогенних ландшафтів, регульованого заповідного режиму біосферних заповідників, землі та інші природні ресурси, включені до складу, але не надані національним природним паркам, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва можуть перебувати як у власності Українського народу, так і в інших формах власності, передбачених законодавством України. У разі зміни форм власності на землю, на якій знаходяться заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, землевласники зобов'язані забезпечувати режим їх охорони і збереження з відповідною перереєстрацією охоронного зобов'язання.

Разом з тим, земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034, яка сформована в межах території об'єкта ПЗФ, за рахунок особливо цінних земель, 26.05.2006 зареєстрована в Державному земельному кадастрі з цільовим призначенням - 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. 02.02.2023 на підставі відомостей з ДЗК зареєстровано право власності територіальної громади на вказану земельну ділянку в особі Кропивницької міської ради.

Статтею 19 ЗК України (як на момент державної реєстрації спірної земельної ділянки, так і на даний час) визначено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються, серед іншого, на категорії: землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення. Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.

Згідно з ч. 1-2 ст. 20 ЗК України у редакції, чинній на момент державної реєстрації спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та у Державному реєстрі речових прав, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

При цьому за приписами ч. 6-7 ст. 20 ЗК України (у вищенаведеній редакції) зміна цільового призначення особливо цінних земель допускається лише для розміщення на них об'єктів загальнодержавного значення, доріг, ліній електропередачі та зв'язку, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів, геодезичних пунктів, житла, об'єктів соціально-культурного призначення, об'єктів, пов'язаних з видобуванням корисних копалин, нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, пов'язаних з їх експлуатацією, а також у разі відчуження земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, віднесення земель, зазначених у пунктах "а" і "б" частини першої статті 150 цього Кодексу, до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, земель історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Чинна редакція Земельного кодексу України передбачає, що зміни цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, внаслідок яких земельні ділянки виводяться із складу таких категорій (крім зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення для розміщення на них лінійних об'єктів енергетичної інфраструктури), а також зміни цільового призначення земель, визначених пунктом "б" ч. 1 ст. 150 цього Кодексу, здійснюються за погодженням з Кабінетом Міністрів України. Зміна цільового призначення особливо цінних земель та земельних лісових ділянок з метою їх використання для цілей, не пов'язаних із веденням лісового господарства, допускається виключно у разі: розміщення на них об'єктів загальнодержавного значення, доріг, ліній електропередачі та електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів, геодезичних пунктів, житла, об'єктів соціально-культурного призначення, об'єктів, пов'язаних з видобуванням корисних копалин, нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, пов'язаних з їх експлуатацією; розміщення об'єктів промисловості, енергетики (у тому числі технологічної інфраструктури об'єктів енергетики) на землях, визначених пунктом "а" ч. 1 ст. 150 цього Кодексу; відчуження земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, віднесення земель, визначених пунктами "а" і "б" ч. 1 ст. 150 цього Кодексу, до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного призначення, лісогосподарського призначення; віднесення земельних ділянок до земель оборони і використання їх для забезпечення діяльності Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Міністерства оборони України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, а також для розміщення військових частин, військових навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, що перебувають у сфері управління зазначених органів та/або входять до структури Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань; реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями.

Верховним Судом у постановах від 13.08.2019 у справі №910/11164/16, від 22.06.2022 у справі №752/3093/19, від 06.07.2022 у справі №575/462/21 неодноразово висловлювались правові позиції про виключність статусу об'єктів та територій природно-заповідного фонду та незаконність зміни їх цільового призначення органами державної влади та місцевого самоврядування.

Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 20.01.2014 у справі №912/1788/13 встановлено, що спірна земельна ділянка знаходиться на території об'єкту природно-заповідного фонду, відноситься до категорії земель - землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

Згідно з ч. 4-5 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.

Отже, при формуванні та реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034, площею 0,4699 га, як земельної ділянки житлової та громадської забудови не було враховано, що земельна ділянка належить до природно-заповідного фонду та знаходиться у межах Парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Дендропарк", чим порушено, зокрема ст. 19-20, 43-45, 122, 150 ЗК України, а також ст. 6-7, 9, 26, 53-54 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Згідно з ч. 1 ст. 79 ЗК України земельною ділянкою є частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Статтею 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено, що державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

За змістом ч. 1 ст. 24 Закону "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

За приписами ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки і набуття нею статусу об'єкта цивільних прав пов'язується законодавством з визначенням її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Відповідно до ч. 13 ст. 79-1 Земельного кодексу України та ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується, зокрема, в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Внесення до Державного земельного кадастру відомостей щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034, площею 0,4699 га, з віднесенням її до категорії земель житлової та громадської забудови, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки вказана земельна ділянка розташована на землях території Парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Дендропарк", що в силу ст. 43-44 ЗК України свідчить про її належність, в частині накладення/перетину меж, до категорії земель природно-заповідного фонду.

Наявність відомостей щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034, площею 0,4699 га, яка повністю накладається на землі природно-заповідного фонду, як земельної ділянки з цільовим призначенням 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі у Державному земельному кадастрі порушує принципи об'єктивності, достовірності, повноти його відомостей, визначені ст. 3 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Враховуючи вищевикладене, для відновлення порушених прав та інтересів держави і територіальної громади необхідно скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034, для чого попередньо необхідно скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права комунальної власності Кропивницької міської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034, площею 0,4699 га, припинивши право комунальної власності Кропивницької міської ради.

За змістом ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Частиною 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної: ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав. їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

За визначенням, наведеним в п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав проводиться шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 вказаного Закону відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

Таким чином, для відновлення становища, що існувало до порушення, необхідним є скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, що, у свою чергу, відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Отже, задоволення вимог про скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації спірної земельної ділянки та припинення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права комунальної власності Кропивницької міської ради на спірну земельну ділянку забезпечить поновлення порушених прав та інтересів держави та територіальної громади у сфері охорони та збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, державного контролю за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду і природоохоронного законодавства, управління та регулювання у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Зокрема, виходячи з предмету та підстав позовних вимог, метою заявленого позову є не перереєстрація права на спірну земельну ділянку житлової та громадської забудови, а відновлення становища, яке існувало до порушення - до державної реєстрації спірної земельної ділянки, тобто відсутність накладання на землі Парка-пам'ятки земельної ділянки з цільовим призначенням 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Відповідач у поданому до суду відзиві на позовну заяву визнав позовні вимоги та погодився з правовими підставами позову.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 46 ГПК України позивач вправі відмовитись від позову, відповідач має право визнати позов на будь-якій стадії судового процесу.

За ч. 1, 4 ст. 191 ГПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем у господарському процесі є сторона, яка, на думку позивача, порушила його права своєю діяльністю (діями чи бездіяльністю) і до якої спрямовано позовну вимогу.

За сталою практикою Верховного Суду, належним відповідачем у справах за позовом про скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі має бути орган, у розпорядженні якого перебуває на час пред'явлення позову спірна земельна ділянка.

Відповідно, єдиним належним відповідачем у цій справі за позовною вимогою про скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі - є Кропивницька міська рада. Вказана обставини виключає можливість чи необхідність включення до складу співвідповідачів Корпорації "ХХІ Століття" при тому, що у межах даного спору прокурор не заявляє жодної вимоги до Корпорації "ХХІ Століття".

Оскільки, рішення у даній справі може вплинути на права або обов'язки Корпорації "ХХІ Століття" щодо однієї із сторін даного спору, відповідно, суд і залучив таку особу до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Тому, господарський суд вважає, що заява відповідача про визнання позову не суперечить закону та не порушує права чи інтереси інших осіб, в тому числі третьої особи 1., підписана уповноваженим представником.

Щодо заяви третьої особи 1. про застосування строку позовної давності, господарський суд зазначає таке.

Згідно з положенням ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Нормою ч. 3 ст. 267 ЦК України встановлено, що суд застосовує позовну давність лише за заявою сторони у спорі, зробленою до ухвалення судом рішення.

Відповідно до висновків щодо застосування норм ст. 267 ЦК України, викладених в постанові Верховного Суду від 21.10.2020 у справі №509/3589/16-ц: "Тлумачення цієї норми, положення якої сформульоване зі словом "лише" (аналог "тільки", "виключно"), та відсутність будь-якого іншого нормативно-правового акта, який би встановлював інше правило застосування позовної давності, дає підстави для твердження, що із цього положення виплаває безумовний висновок, відповідно до якого за відсутності заяви сторони у спорі позовна давність судом не застосовується."

Сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу (ч. 1 ст. 45 ГПК України).

Оскільки Корпорація "ХХІ Століття" не є стороною в судовому процесі (позивачем чи відповідачем), клопотання щодо застосування наслідків спливу строків позовної давності задоволенню не підлягає.

Відтак, господарський суд зазначає про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

За ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

Разом з цим, ч. 1 ст. 130 ГПК України передбачено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при подання позову.

Згідно ч. 3 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Таким чином, 50% судового збору у розмірі 3028,00 грн мають бути покладені на відповідача, а інші 50% судового збору у розмірі 3028,00 грн підлягають поверненню Кіровоградській обласній прокуратурі з Державного бюджету України.

Керуючись ст. 73-74, 76-77, 123, 129-130, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034, площею 0,4699 га, із скасуванням її кадастрового номеру у Державному земельному кадастрі та закриттям відповідної Поземельної книги.

Скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права комунальної власності Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 26241020) на земельну ділянку з кадастровим номером 3510100000:37:309:0034, площею 0,4699 га, припинивши право комунальної власності Кропивницької міської ради (вул. Велика Перспективна, 41 м. Кропивницький, 25022; код ЄДРПОУ 26241020) із закриттям розділу.

Стягнути з Кропивницької міської ради (код ЄДР 26241020, вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ 02910025, банк - Державна Казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок UА848201720343100001000004600, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір в сумі 3 028,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повернути зі спеціального фонду Державного бюджету (отримувач коштів - ГУК у Кіров.обл./тг м.Кропивн/22030101, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37918230, р/р UA178999980313161206083011567, код класифікації доходів бюджету 22030101) Кіровоградській обласній прокуратурі (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ 02910025) судовий збір в розмірі 3 028,00 грн, сплачений згідно з платіжною інструкцією №1021 від 08.05.2025.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити учасникам справи через систему "Електронний суд", крім третьої особи Комунального підприємства "Парк культури і відпочинку "Дендропарк-2018" Фортечної районної у м. Кропивницькому ради", якому направити засобами поштового зв'язку.

Повне рішення складено 31.10.2025.

Суддя Н.М. Коваленко

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.