Постанова від 20.10.2025 по справі 914/2420/24

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" жовтня 2025 р. Справа № 914/2420/24

Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:

Головуючого (судді-доповідача) Якімець Г.Г.,

Суддів: Бойко С.М., Бонк Т.Б.,

за участю секретаря судового засідання Кришталь М.Б.,

та представників:

від позивача - Левкович Т. В.

від відповідача (скаржника) - не з'явився

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Піранья Тех» від 03 червня 2025 року

на рішення Господарського суду Львівської області від 14 травня 2025 року (повний текст підписано 20.05.2025), суддя Сухович Ю.О.

у справі № 914/2420/24

за позовом Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області, с. Солонка, Львівська область

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Піранья Тех», м. Дрогобич, Львівська область

про стягнення безпідставно нарахованого податку на додану вартість у сумі 1 403 333,33 грн

встановив:

01 жовтня 2024 року Солонківська сільська рада Львівського району Львівської області звернулася до Господарського суду Львівської області з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Піранья Тех» про стягнення безпідставно нарахованого податку на додану вартість у сумі 1 403 333,33 грн.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 14 травня 2025 року у справі № 914/2420/24 позов задоволено: присуджено до стягнення з відповідача на користь позивача 1 403 333,33 грн - безпідставно нарахованого податку на додану вартість та 16 840,00 грн - судового збору.

Рішення суду мотивоване тим, що операція з поставки Солонківською сільською радою спірних антидронних рушниць направленої дії «PIRANHA-SHIELD 5», комплексу направленої протидії PIRANHA 5Т, ручних пеленгаторів дронів та БПЛА «Дозор» була звільнена від оподаткування ПДВ, а тому суму коштів у розмірі 1 403 333,33 грн ТОВ «Піранья Тех» набуло безпідставно та на підставі ст.1212 ЦК України зобов'язане повернути позивачу. Судом також враховано, що ПДВ не є умовою про ціну в розумінні цивільного та господарського законодавства, відтак, відповідач набув грошові кошти в сумі 1 403 333,33 грн, що становить вартість ПДВ поза підставами передбаченими пунктом 3.1 договорів №542 від 23.10.2023, №1063 від 18.12.2023, №21/12/23 від 21.12.2023, а тому визнання частково недійсним цього пункту не є необхідною передумовою для стягнення з останнього цих сум на підставі статті 1212 ЦК України.

Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Піранья Тех» звернувся до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 14 травня 2025 року у справі № 914/2420/24 та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зокрема, зазначає, що виходячи із аналізу норм ПКУ, вбачається, що операції з постачання на митній території України товарів, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, підлягають звільненню від оподаткування ПДВ за умови, що кінцевим отримувачем таких товарів відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено суб'єкта, що відноситься до переліку, зазначеного у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ. Водночас стверджує, що умовами укладених сторонами договорів не визначено, що кінцевим отримувачем товару є суб'єкт, визначений в підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, у звязку з чим, у відповідача були відсутні правові підстави застосовувати режим звільнення від оподаткування ПДВ операції з постачання товару, що є предметом договору.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Зокрема, зазначає, що укладенню договорів №542 від 23.10.2023; №1063 від 18.12.2023; №21/12/23 від 21.12.2023 передувала Програма заходів щодо підготовки місцевого населення до національного спротиву та територіальної оборони на території Солонківської сільської ради на 2023 рік, про що було зазначено на титульних сторінках Тендерних документацій. Крім цього, наголошує, що у спірних правовідносин правова підстава набуття відповідачем сум ПДВ була взагалі відсутня, у зв'язку із положеннями пп.5 п.32 розділу XX ПК України, що підлягають застосуванню у цій справі.

Судові засідання з розгляду справи в суді апеляційної інстанції за клопотанням відповідача та на підставі відповідних ухвал суду проводились в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Представник позивача в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечив, просив оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, з підстав, наведених у відзиві на апеляційну скаргу.

Представник відповідача (скаржника) в судове засідання не з'явився (не забезпечив участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду), про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання. У попередньому судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги, просив такі задоволити в повному обсязі: скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 14 травня 2025 року у справі № 914/2420/24 та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, з підстав, наведених в апеляційній скарзі.

Оскільки явка представника відповідача в судове засідання не визнавалась обов'язковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.

Західний апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:

Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, відповідно до Програми заходів щодо підготовки місцевого населення до національного спротиву та територіальної оборони на території Солонківської сільської ради на 2023 рік Солонківська сільська рада здійснювала закупівлі товарів для потреб військовослужбовців, зареєстрованих у Солонківській територіальній громаді, про що було зазначено на титульних сторінках Тендерних документацій.

10.02.2023 Солонківською сільською радою прийнято рішення № 3556, яким затверджено Програму заходів щодо підготовки місцевого населення до національного спротиву та територіальної оборони на території Солонківської сільської ради на 2023 рік (зі змінами; далі по тексту Програма), яка визначає правові, організаційні, фінансові засади реалізації цілей завдань національного спротиву, захисту цілісності та суверенітету України, утвердження громадської ідентичності в межах Солонківської територіальної громади. Вказаним рішенням затверджено Програму фінансової підтримки в/ч НОМЕР_1 сил територіальної оборони Збройних Сил України на 2023 рік.

Програму сільська рада затвердила, керуючись Законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про основи національного спротиву».

Метою Програми є забезпечення державного суверенітету та незалежності України, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України, підтримання бойової і мобілізаційної готовності до проведення заходів національного супротиву. Програма розроблена для об'єднання зусиль органів місцевого самоврядування, органів військового управління та громадськості з метою забезпечення заходів щодо підготовки до територіальної оборони у Солонківській сільській раді, проведення навчань для забезпечення готовності мешканців громади для національного супротиву, вирішення комплексу завдань щодо підготовки до збройного захисту у разі збройної агресії або відкритого збройного конфлікту, укриття населення при надзвичайних ситуаціях.

Завданнями Програми, серед іншого, є матеріально-технічне забезпечення сил територіальної оборони, заходів з формування та підготовки військових частин Сил територіальної оборони.

Відповідно до п.3 Програми фінансова підтримка може бути спрямована виключно для матеріально-технічного забезпечення військової частини сил територіальної оборони НОМЕР_2 та її підрозділів.

Згідно з п.п.1, 2 Програми виконавцем визначено в/ч НОМЕР_2 Сил територіальної оборони Збройних Сил України. У разі необхідності коригування цієї Програми, до неї можуть вноситися відповідні зміни на підставі рішення сесій Солонківської сільської ради.

Рішенням Солонківської сільської ради № 4062 від 10.11.2023 вирішено передати безоплатно матеріальні цінності на загальну суму 3 371 750 грн, згідно з додатком 1, військовій частині НОМЕР_2 . У Додатку 1 визначено наступні матеріальні цінності: Комплекс безпілотний авіаційний «ВАТАГА» (75 шт.); Антидронна рушниця направленої дії «PIRANHA-SHIELD 5» (2 шт.); Комплекс направленої протидії PIRANHA 5T (2 шт.).

У рішенні Солонківської сільської ради № 4188 від 07.12.2023 було встановлено, враховуючи передбачені видатки за ТПКВКМБ 0118240 «Заходи та роботи з територіальної оборони», скеровані на придбання у комунальну власність окремого індивідуально визначеного майна, яке буде передаватись Збройним Силам, іншими військовим формуванням та правоохоронним органам на період дії воєнного стану в Україні: провести відповідні процедури публічних закупівель та укладення договорів про придбання вищезазначеного майна, з урахуванням потреб, визначених у зверненнях військового командування Генерального штабу Збройних Сил України, командування видів Збройних Сил України, оперативних командувань, командувань військових об'єднань, з'єднань, частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, що забезпечують оборону, громадську безпеку і порядок, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

За цим рішенням передбачено безоплатну передачу окремого індивідуально визначеного майна згідно додатку 3, з комунальної власності територіальної громади Солонківської сільської ради у державну власність військовій частині НОМЕР_2 .

У додатку 3 до вказаного рішення, серед індивідуально визначеного майна, що передається, зазначено: електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту (Комплекс направленої протидії PIRANHA 5Т, або аналог) у кількості 12 штук, ручні пеленгатори дронів та БПЛА «Дозор» або аналог у кількості 14 штук.

Вказані рішення Солонківської сільської ради є у публічному доступі та з ними можна ознайомитись на офіційному сайті позивача за посиланням: https://solonkivska-gromada.gov.ua//sesii-xix-demokratichnogo-sklikannya-16-40-32-30-11-2020/.

Крім цього, судом встановлено, що у матеріалах справи міститься: - тендерна документація, затверджена згідно рішення уповноваженої особи від 22.09.2023, для проведення відкритих торгів на закупівлю: ДК 021:2015:35730000-0: Електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту (Антидронна рушниця направленої дії «PIRANHA-SHIELD 5», або аналог; Комплекс направленої протидії PIRANHA 5Т, або аналог); - тендерна документація, затверджена згідно рішення уповноваженої особи від 10.11.2023, для проведення відкритих торгів на закупівлю: ДК 021:2015:35730000-0: Електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту (Комплекс направленої протидії PIRANHA 5Т, або аналог); - тендерна документація, затверджена згідно рішення уповноваженої особи від 07.12.2023, для проведення відкритих торгів на закупівлю: ДК 021:2015: 38110000-9 Навігаційні прилади (Ручні пеленгатори дронів та БПЛА «Дозор» або аналог).

На титульних сторінках Тендерних документацій позивачем було зазначено про те, що закупівля вищенаведених товарів здійснюється для потреб військовослужбовців, зареєстрованих у Солонківській територіальній громаді відповідно до Програми заходів щодо підготовки місцевого населення до національного спротиву та територіальної оборони на території Солонківської сільської ради на 2023 рік. Програма була затверджена згідно рішення Солонківської сільської ради №3423 від 23.12.2022, з наступними змінами.

В подальшому Солонківською сільською радою здійснено публічні закупівлі, за результатами яких укладено договори з ТОВ «Піранья Тех»:

1. UА-2023-09-22-013301-а, назва: ДК 021:2015:35730000-0: Електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту (Антидронна рушниця направленої дії «PIRANHA-SHIELD 5», або аналог; Комплекс направленої протидії PIRANHA 5Т, або аналог). Договір від 23.10.2023 № 542, ПДВ 333 333,33 грн; розрахунковий документ № 1062, оплату здійснено 01.11.2023;

2. UА-2023-11-10-005913-а, назва: ДК 021:2015:35730000-0: Електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту (Комплекс направленої протидії PIRANHA 5Т, або аналог). Договір від 18.12.2023 № 1063, ПДВ 1 000 000 грн; розрахунковий документ № 1405, оплату проведено 22.12.2023;

3. UА-2023-12-07-014922-а, назва: ДК 021:2015: 38110000-9 Навігаційні прилади (Ручні пеленгатори дронів та БПЛА «Дозор» або аналог). Договір від 21.12.2023 № 21/12/23, ПДВ 70 000 грн; розрахунковий документ № 1448, оплату здійснено 27.12.2023.

Вказані договори поставки є аналогічними за своїм змістом, відрізняються лише ціною договору, з огляду на кількість та вартість товару, зазначеного в специфікації.

Специфікацією до договору поставки № 542 від 23.10.2023 визначено, що товаром є: - антидронна рушниця направленої дії «PIRANHA-SHIELD 5» (2шт.). Загальна вартість товару становить 1 160 000 грн з ПДВ; - комплекс направленої протидії PIRANHA 5Т (2шт.). Загальна вартість товару становить 840 000 грн з ПДВ.

Специфікацією до договору поставки № 1063 від 18.12.2023 визначено, що товаром є комплекс РЕБ направленої протидії PIRANHA 5Т (12 шт.). Загальна вартість товару становить 6 000 000 грн з ПДВ.

Специфікацією до договору поставки № 21/12/23 від 21.12.2023 визначено, що товаром є ручний пеленгатор випромінювань радіотехнічних засобів шифр «ДОЗОР» (14 шт.). Загальна вартість товару становить 420 000 грн з ПДВ.

Загальна сума податку на додану вартість за вказаними договорами становить 1 403 333,33 грн.

Облік товарів позивачем за договорами №942 від 23.10.2023; №1063 від 18.12.2023; №21/12/23 від 21.12.2023 здійснювався на субрахунок 1014 «Машини та обладнання», з подальшою передачею товарів військовій частині НОМЕР_2 Збройних Сил України.

Враховуючи факт поставки товару, ТОВ «Піранья Тех» видало та зареєструвало в ЄРПН податкові накладні: - № 3 від 23.10.2023 - сума податкових зобов'язань у розмірі 140 000 грн; - № 11 від 20.12.2023 - сума податкових зобов'язань у розмірі 1 000 000 грн; - № 13 від 21.12.2023 - сума податкових зобов'язань у розмірі 70 000 грн.

З наявних у справі податкових декларацій з ПДВ за 10 та 12 місяці 2023 року прослідковується, що за звітні періоди ТОВ «Піранья Тех» зменшило свій податковий кредит на суму податкових зобов'язань.

Претензією № 02-14-1240 від 09.08.2024 року Солонківська сільська рада Львівського району Львівської області просила ТОВ «Піранья Тех» протягом 30-ти календарних днів з дати отримання претензії повернути ПДВ на загальну суму 1 403 333,33 грн.

У жовтні 2024 року Солонківська сільська рада Львівського району Львівської області звернулася до суду з цим позовом про стягнення з «Піранья Тех» безпідставно нарахованого податку на додану вартість в сумі 1 403 333,33 грн.

Згідно з ст.2 ЗУ «Про публічні закупівлі» до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать: юридичні особи, які є підприємствами, установами, організаціями (крім тих, які визначені у пунктах 1 і 2 цієї частини) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів; органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.

Таким чином, позивач є замовником в розумінні ЗУ «Про публічні закупівлі» та при здійсненні публічних закупівель керується вказаним законом з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 № 1178.

Згідно з ч.1 ст.4 ЗУ «Про публічні закупівлі» планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Закупівля здійснюється відповідно до річного плану.

Відповідно до ч.1 ст.5 вказаного Закону закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Як встановлено судом Солонківська сільська рада здійснювала закупівлю товарів для потреб військовослужбовців, зареєстрованих у Солонківській територіальній громаді відповідно до Програми заходів щодо підготовки місцевого населення до національного спротиву та територіальної оборони на території Солонківської сільської ради на 2023 рік, про що було зазначено на титульних сторінках Тендерних документацій.

З договорів № 542 від 23.10.2023, № 1063 від 18.12.2023, № 21/12/23 від 21.12.2023 вбачається, що предметом поставки були такі товари: - дві одиниці Антидронних рушниць направленої дії «PIRANHA-SHIELD 5»; - дві одиниці Комплексу направленої протидії PIRANHA 5Т. Код поставленого товару за Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015:35730000-0: Електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту (Антидронна рушниця направленої дії «PIRANHA-SHIELD 5», або аналог; Комплекс направленої протидії PIRANHA 5Т, або аналог); - дві одиниці Комплексу направленої протидії PIRANHA 5Т. Код поставленого товару за Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015:35730000-0: Електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту (Комплекс направленої протидії PIRANHA 5Т, або аналог); - чотирнадцять одиниць Ручних пеленгаторів дронів та БПЛА «Дозор». Код поставленого товару за Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015: 38110000-9 Навігаційні прилади (Ручні пеленгатори дронів та БПЛА «Дозор» або аналог).

В силу підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (ПК України) тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України, товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з пунктом 29 частини першої статті 1 Закону України «Про оборонні закупівлі», що класифікуються за такими групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, серед іншого: ґ) 8543 20 00 00 (тільки для засобів радіоелектронної розвідки та радіоелектронної боротьби, що використовуються в оборонних цілях); л) портативні радіоелектронні засоби виявлення та протидії безпілотним літальним апаратам (антидронові рушниці), що класифікуються у товарній позиції 8543 згідно з УКТ ЗЕД.

Водночас відповідно до підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України, товарів, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб'єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України, підприємства, які є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель, серед іншого, портативні радіоелектронні засоби виявлення та протидії безпілотним літальним апаратам (антидронові рушниці), що класифікуються у товарній позиції 8543 згідно з УКТ ЗЕД.

У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування податком на додану вартість відповідно до підпунктів 4 і 5 цього пункту (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 цього Кодексу не застосовуються щодо таких операцій (п.32 підрозділу 2 розділу XX ПК України).

Так, згідно з п.29 ч.1 ст.1 ЗУ «Про оборонні закупівлі» товари оборонного призначення - озброєння, військова та спеціальна техніка, зброя і боєприпаси, спеціальні комплектувальні вироби для їх виготовлення та експлуатації, матеріали та обладнання, спеціально призначені для їх розроблення, виготовлення або використання, спеціальні технічні засоби, технічні засоби розвідки, засоби технічного та криптографічного захисту інформації, засоби спеціального зв'язку, космічна техніка військового та подвійного призначення, засоби індивідуального захисту (бронежилети всіх класів захисту, протиударні, кулезахисні шоломи, комплекти протиударного захисту тощо), спеціальні засоби (кайданки, кийки, засоби, споряджені речовинами сльозогінної, світлошумової дії тощо), спеціальні (спеціалізовані) транспортні засоби; комп'ютерна, оптична, вимірювальна та інша техніка; спеціальний формений одяг, необхідний для виконання завдань правоохоронними органами, структурними підрозділами органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, військовими формуваннями з правоохоронними функціями, товари подвійного використання для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, розвитку обороноздатності держави та системи національної стійкості, а також будь-які інші товари, які закуповуються державними замовниками, визначеними згідно з пунктом 10 частини першої цієї статті, для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.

Державні замовники у сфері оборони - визначені Кабінетом Міністрів України центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, військові формування, утворені відповідно до законів України (п.10 ч.1 ст.1 ЗУ «Про оборонні закупівлі»).

Поряд з тим, у п.15 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.1999 № 920 «Про затвердження Положення про порядок надання гарантій та здійснення державного контролю за виконанням зобов'язань щодо використання у заявлених цілях товарів, які підлягають державному експортному контролю» визначено, що сертифікат кінцевого споживача - це документ, яким кінцевий споживач вказує на місце встановлення (використання) і ціль кінцевого використання товару та гарантує, що цей товар не буде використаний в інших цілях, ніж зазначені в сертифікаті, не буде переданий іншому суб'єкту підприємницької діяльності на території України або реекспортований без дозволу Держекспортконтролю, а також бере на себе інші гарантії щодо імпортованого в Україну товару у разі, коли це передбачено умовами зовнішньоекономічного договору (контракту) згідно з вимогами держав експортерів товарів (додаток 3). Оформлення сертифіката кінцевого споживача здійснюється кінцевим споживачем. Сертифікат кінцевого споживача скріплюється підписом керівника відповідного підприємства, організації або уповноваженою на те особою.

Сертифікат кінцевого споживача оформляється у трьох примірниках. Перший і другий примірники направляються кінцевим споживачем імпортеру товару, який передає перший примірник іноземному експортеру, а другий примірник - Держекспортконтролю разом із заявою на видачу імпортного сертифіката або іншого документа. Третій примірник залишається у кінцевого споживача товарів (п.16 вказаної вище постанови КМУ).

З матеріалів справи вбачається, що позивач здійснював закупівлю товарів для потреб військовослужбовців, зареєстрованих у Солонківській територіальній громаді відповідно до Програми заходів щодо підготовки місцевого населення до національного спротиву та територіальної оборони на території Солонківської сільської ради на 2023 рік з подальшою передачею таких товарів військовослужбовцям.

Судом встановлено, що сертифікат кінцевого споживача товарів за договорами від 23.10.2023 № 542; від 18.12.2023 № 1063; від 21.12.2023 № 21/12/23 саме позивачем не оформлявся, оскільки Солонківська сільська рада не є кінцевим споживачем таких товарів, а відтак не є суб'єктом, який уповноважений на складання такого сертифікату.

Так, укладенню зазначених вище договорів передувала Програма заходів щодо підготовки місцевого населення до національного спротиву та територіальної оборони на території Солонківської сільської ради на 2023 рік, про що було зазначено на титульних сторінках Тендерних документацій.

Згідно з ст.70 Бюджетного кодексу України (БК України) видатки та кредитування місцевих бюджетів включають бюджетні призначення, встановлені рішенням про місцевий бюджет, на конкретні цілі, пов'язані з реалізацією програм та заходів згідно із статтями 89-91 цього Кодексу. Кошти спеціального фонду місцевих бюджетів витрачаються на заходи, передбачені рішенням про місцевий бюджет відповідно до законодавства.

До видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки, зокрема, на заходи та роботи з територіальної оборони та мобілізаційної підготовки місцевого значення, а також інші програми, пов'язані з виконанням власних повноважень, затверджені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою радою згідно із законом (п.п.17, 21 ч.1 ст.91 БК України).

Рішенням Солонківської сільської ради № 4062 від 10.11.2023 передбачалось безоплатно передати окреме індивідуально визначене майно, а саме Антидронна рушниця направленої дії «PIRANHA-SHIELD 5» у кількості 2 штук, а у рішенні Солонківської сільської ради № 4188 від 07.12.2023 визначено, що враховуючи передбачені видатки за ТПКВКМБ 0118240 «Заходи та роботи з територіальної оборони», скеровані на придбання у комунальну власність окремого індивідуально визначеного майна, яке буде передаватись Збройним Силам, іншими військовим формуванням та правоохоронним органам на період дії воєнного стану в Україні: провести відповідні процедури публічних закупівель та укладення договорів про придбання вищезазначеного майна, з урахуванням потреб, визначених у зверненнях військового командування Генерального штабу Збройних Сил України, командування видів Збройних Сил України, оперативних командувань, командувань військових об'єднань, з'єднань, частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, що забезпечують оборону, громадську безпеку і порядок, здійснення заходів правового режиму воєнного стану. За цим рішенням передбачено безоплатну передачу окремого індивідуально визначеного майна, згідно додатку 3, з комунальної власності територіальної громади Солонківської сільської ради у державну власність військовій частині НОМЕР_2 .

У додатку 3 до вказаного вище рішення серед індивідуально визначеного майна, що передається зазначено: електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту (Комплекс направленої протидії PIRANHA 5Т, або аналог) у кількості 12 штук, ручні пеленгатори дронів та БПЛА «Дозор» або аналог у кількості 14 штук.

Вказані рішення є у публічному доступі на офіційному сайті позивача за посиланням: https://solonkivska-gromada.gov.ua//sesii-xix-demokratichnogo-sklikannya-16-40-32-30-11-2020/.

Відповідно до ст.1 ЗУ «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, а згідно з ст.3 вказаного Закону військові частини належать до структури Збройних Сил України.

Судом також враховано, що у матеріалах справи міститься: - тендерна документація, затверджена рішенням уповноваженої особи від 22.09.2023, для проведення відкритих торгів на закупівлю: ДК 021:2015:35730000-0: Електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту (Антидронна рушниця направленої дії «PIRANHA-SHIELD 5», або аналог; Комплекс направленої протидії PIRANHA 5Т, або аналог); - тендерна документація, затверджена рішенням уповноваженої особи від 10.11.2023, для проведення відкритих торгів на закупівлю: ДК 021:2015:35730000-0: Електронні бойові комплекси та засоби радіоелектронного захисту (Комплекс направленої протидії PIRANHA 5Т, або аналог); - тендерна документація, затверджена згідно рішення уповноваженої особи від 07.12.2023, для проведення відкритих торгів на закупівлю: ДК 021:2015: 38110000-9 Навігаційні прилади (Ручні пеленгатори дронів та БПЛА «Дозор» або аналог).

З матеріалів справи вбачається, що на титульних сторінках Тендерних документацій позивачем було зазначено про те, що закупівля вищенаведених товарів здійснюється для потреб військовослужбовців, зареєстрованих у Солонківській територіальній громаді відповідно до Програми заходів щодо підготовки місцевого населення до національного спротиву та територіальної оборони на території Солонківської сільської ради на 2023 рік. Програма була затверджена згідно рішення Солонківської сільської ради №3423 від 23.12.2022, з наступними змінами.

Так, пунктом 54 постанови Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» передбачалося, що фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз'ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру. Усі звернення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник повинен протягом трьох днів з дня їх оприлюднення надати відповідь на звернення та оприлюднити його в електронній системі закупівель. Замовник має право, зокрема, за результатами звернень, внести зміни до тендерної документації. Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції тендерної документації додатково до початкової редакції тендерної документації.

Ознайомившись із оголошенням про відкриті торги на інформаційній платформі «Prozorro», на котрій було розміщено інформацію про те, що предмет закупівлі здійснюється для потреб військовослужбовців, зареєстрованих у Солонківській територіальній громаді відповідно до Програми заходів щодо підготовки місцевого населення до національного спротиву та територіальної оборони на території Солонківської сільської ради на 2023 рік, які перебувають в загальному доступі, відтак, ТОВ «Піранья Тех» було відомо про те, що такий товар закуповується для військових (оборонних) потреб.

Водночас, зазначення кінцевого отримувача товару в умовах договору про закупівлю, який оприлюднюється в електронній системі закупівель могло б призвести до розголошення даних про військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб'єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування, збройної агресії російської федерації проти України, зареєстрованих у Солонківській територіальній громаді.

Враховуючи все наведене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що операції з постачання товару за договорами від 23.10.2023 № 542; від 18.12.2023 № 1063; від 21.12.2023 № 21/12/23, а саме: Антидронних рушниць направленої дії «PIRANHA-SHIELD 5», Комплексу направленої протидії PIRANHA 5Т, Ручних пеленгаторів дронів та БПЛА «Дозор» звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Згідно з ст.11 ЗУ «Про ціни і ціноутворення» вільні ціни встановлюються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін на всі товари, крім тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін.

Хоча податок на додану вартість і включається до ціни товару, однак не є умовою про ціну в розумінні цивільного законодавства, оскільки не може встановлюватися (погоджуватися чи змінюватися) сторонами за домовленістю, тобто у договірному порядку (подібний за змістом правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 01.06.2021 року по справі № 916/2478/20 та від 03.12.2021 по справі № 910/12764/20).

За змістом пп. «а» п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Податкового кодексу України.

У пп.14.1.178 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що ПДВ - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.

Відповідно до ст.1212 ЦК України безпідставно набутим є майно, набуте особою або збережене нею в себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави. Зобов'язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених статтею 11 Цивільного кодексу України).

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Для виникнення зобов'язання з безпідставного збагачення необхідна наявність наступних умов: 1) збільшення майна в однієї особи (вона набуває нові цінності, збільшує кількість та вартість належного їй майна або зберігає майно, яке неминуче мало б вибути із її володіння); 2) втрата майна іншою особою, тобто збільшення або збереження майна в особи є наслідком втрати або недоотримання цього майна іншою особою; 3) причинний зв'язок між збільшенням майна в однієї особи і відповідною втратою майна іншою особою; 4) відсутність достатньої правової підстави для збільшення майна в однієї особи за рахунок іншої особи, тобто обов'язковою умовою є збільшення майна однієї сторони (набувача), з одночасним зменшенням його в іншої сторони (потерпілого), а також відсутність правової підстави (юридичного факту) для збагачення.

Відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином, тобто мала місце помилка, обман, випадковість або інші підстави набуття або збереження майна, які не можна віднести до підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, передбачених нормами статті 11 Цивільного кодексу України.

Матеріалами справи підтверджується те, що спірні кошти у розмірі 1 403 333,33 грн ТОВ «Піранья Тех» набуло у зобов'язальних правовідносинах щодо поставки товару на підставі договорів № 542 від 23.10.2023, № 1063 від 18.12.2023, № 21/12/23 від 21.12.2023, умовами яких передбачено, що загальна сума договорів становить 6 420 000,00 грн з ПДВ та складає загальну вартість поставлених та оплачених партій товару протягом дії даних договорів згідно специфікацій та рахунків.

Згідно з Специфікацією до договору поставки № 542 від 23.10.2023 товаром є: антидронна рушниця направленої дії «PIRANHA-SHIELD 5» (2шт.), загальною вартістю 1 160 000 грн з ПДВ; комплекс направленої протидії PIRANHA 5Т (2шт.), загальною вартістю 840 000 грн з ПДВ. Специфікацією до договору поставки № 1063 від 18.12.2023 визначено, що товаром є комплекс РЕБ направленої протидії PIRANHA 5Т (12 шт.), загальною вартістю 6 000 000 грн з ПДВ. Специфікацією до договору поставки № 21/12/23 від 21.12.2023 визначено, що товаром є ручний пеленгатор випромінювань радіотехнічних засобів шифр «ДОЗОР» (14 шт.), загальною вартістю 420 000 грн з ПДВ. Загальна сума податку на додану вартість за вказаними договорами (специфікаціями) становить 1 403 333,33 грн.

З огляду на те, що ПДВ не є умовою про ціну в розумінні цивільного та господарського законодавства, а в силу закону (ПК України) спірні операції звільняються від оподаткування податком на додану вартість, відтак, визнання частково недійсним відповідного пункту договорів (щодо зазначення ціни з ПДВ) не є необхідною передумовою для стягнення з відповідача спірних сум ПДВ на підставі статті 1212 ЦК України.

Враховуючи все наведене вище, колегія суддів вважає обґрунтованим та підставним висновок суду першої інстанції про стягнення з відповідача на користь позивача 1 403 333,33 грн безпідставно нарахованого податку на додану вартість, на підставі ст.1212 ЦК України.

Також судом першої інстанції правомірно відхилено твердження відповідача про те, що суму ПДВ 1 403 333,33 грн за спірною поставкою товару ним віднесено до податкового зобов'язання та в подальшому зменшено суму податкового кредиту, оскільки, за змістом статті 192 ПК України відповідач не позбавлений можливості протягом 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної здійснити коригування своїх податкових зобов'язань та податкового кредиту, та вказаний строк станом на момент ухвалення судового рішення не сплив.

Статтею 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Беручи до уваги все наведене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову в повному обсязі.

Доводи скаржника про скасування рішення місцевого господарського суду є безпідставними.

Рішення суду першої інстанції прийняте у відповідності з вимогами діючого законодавства, а тому підстав для його скасування апеляційний господарський суд не вбачає.

Відповідно до ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Статтею 276 ГПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку про залишення рішення місцевого господарського суду без змін, а апеляційної скарги - без задоволення.

Судовий збір за подання апеляційної скарги, у відповідності до ст.129 ГПК України, покладається на скаржника.

Керуючись ст.ст.236, 270, 275, 276, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд,

ухвалив:

Рішення Господарського суду Львівської області від 14 травня 2025 року у справі № 914/2420/24 залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Піранья Тех» - без задоволення.

Матеріали справи № 914/2420/24 повернути до Господарського суду Львівської області.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена у касаційному порядку у відповідності до вимог ст.ст.286-291 ГПК України.

Повну постанову складено 27 жовтня 2025 року

Головуючий (суддя-доповідач) Якімець Г.Г.

Суддя Бойко С.М.

Суддя Бонк Т.Б.