Справа № 709/1885/25
30 жовтня 2025 року селище Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Шарая Л.О., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Відділу поліцейської діяльності
№ 2 Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи.
10.10.2025 до Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли адміністративні матеріали стосовно ОСОБА_1 за фактом вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 05.10.2025 серії ВАД № 473059 ОСОБА_1 , 05.10.2025 близько 16:10 в АДРЕСА_2 , вчинила хуліганські дії стосовно ОСОБА_2 , а саме виражалася нецензурними словами, погрожувала фізичною розправою, внаслідок чого було порушено громадський порядок і спокій громадян, чим вчинила правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
ІІ. Пояснення осіб які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що із ОСОБА_2 працює у СТОВ "Кліщинці". Знайомі з 07.08.2025 як співробітники. Між ними тривалі неприязні відносини. 05.10.2025 випадково зустрілися із ОСОБА_2 біля магазину по вул. Шкільна в с. Васютинці. Запитала ОСОБА_2 чому вона насміхається із чоловіка - ОСОБА_3 . ОСОБА_2 обізвала її та сказала, що зараз ОСОБА_4 , котрий є її цивільним чоловіком, їй зробе та побігла додому. До ОСОБА_1 додому прийшов син ОСОБА_5 у стані алкогольного сп'яніння та почав ображати, погрожувати. Після цього під'їхала ОСОБА_2 зі своїм чоловіком та почали скандалити, звинувачувати, що вона ніби її побила. Потім приїхала поліція. ОСОБА_1 порушення не визнала.
Заяв та клопотань від ОСОБА_1 не надходило.
Потерпіла ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялася за адресою зазначеною в протоколі про адміністративне правопорушення, а також шляхом направлення судової повістки в електронному вигляді на відомий номер мобільного телефону . Враховуючи, що участь потерпілої в судовому засідання не є обов'язковою, суд вважає можливим здійснювати розгляд справи без участі потерпілої.
ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази.
Суд безпосередньо дослідив у судовому засіданні докази, що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення від 05.10.2025 серії ВАД
№ 473059;
- копію рапорту поліції;
- протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 05.10.2025;
- письмові пояснення ОСОБА_2 від 05.10.2025;
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 05.10.2025;
- диск з відеозаписами з бодікамер працівників поліції, відповідно до яких було опитано ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . Після чого оформлено адміністративний матеріал.
ІV. Оцінка та висновки суду за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Оцінюючи зазначені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи, застосовуючи критерії доведення «поза розумним сумнівом», суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення в першу чергу зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, а також чи винна дана особа в його вчиненні і чи підлягає вона адміністративній відповідальності, і лише після цього вирішувати питання про можливість накладення адміністративного стягнення.
За приписами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
При цьому, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Статтею 173 КУпАП передбачена відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Тобто, з диспозиції вказаної статті вбачається, що об'єктом даного правопорушення є суспільні відносини, що складаються у сфері громадського порядку, роботи підприємств, установ та організацій, а безпосереднім об'єктом протиправного посягання є громадський порядок та спокій громадян.
Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Основним елементом об'єктивної сторони є спосіб вчинення адміністративного правопорушення, який характеризується нецензурною лайкою, образливим чіплянням до громадян чи іншими діями.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого
ст. 173 КУпАП, характеризується умислом (прямим або непрямим), а також явною неповагою до моральних засад суспільства.
Викладені у протоколі про адміністративне правопорушення стосовно
ОСОБА_1 обставини ґрунтуються виключно на поясненнях ОСОБА_2 , яка є заінтересованою особою у справі, а жодних інших доказів, які б підтверджували наявність у ОСОБА_1 прояву явної неповаги до моральних засад суспільства та порушення громадського порядку і спокою громадян матеріали справи не містять.
Разом з тим, матеріали справи не містять доказів про те, що під час інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення вона перебувала у громадському місці.
Указані обставини виключають в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням
ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, а відтак провадження у справі підлягає закриттю за відсутності в її діях складу адміністративного правопорушення, тобто на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 283, 284 КУпАП, суддя,
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, тобто на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Л.О. Шарая