Справа № 708/1087/25
Провадження № 3/708/402/25
31 жовтня 2025 року м. Чигирин
Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Попельнюх А. О. розглянув справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ВПД № 2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області, відносно:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстр.: АДРЕСА_1 , пенсіонера, особи з інвалідністю ІІІ групи,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення та
Відносно ОСОБА_1 06.09.2025 складений протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 445308, відповідно до якого 22.08.2025 о 13:00 год в м. Чигирині по вул. Б. Хмельницького, 22 ОСОБА_1 рухаючись на автомобілі ВАЗ 21013, д.н.з. НОМЕР_2 , допустив наїзд на пішохода ОСОБА_2 , яка почала переходити через дорогу, чим порушив п. 18.1. ПДР, за що передбачена відповідальність ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив, що під час руху пішохід вийшла на перехді відразу перед його автомобілем, рухалася у швидкому темпі, тому він не встиг відреагувати і уникнути наїзду на неї.
Потерпіла ОСОБА_2 під час судового засідання пояснила, що 22.08.2025 близько 13:00 вона рухалася по вул. Б. Хмельницького та мала намір перейти дорогу із використанням пішохідного переходу. Підійшовши до краю проїзної частини побачила автомобіль, який рухався у її сторону, тому зупинилася. Коли побачила, що автомобіль почав зменшувати швидкість руху, дійшла висновку, що водій автомобіля пригальмовує та надає їй перевагу у русі, після чого почала переходити дорогу. Проте водій автомобіля не зупинився перед пішохідним переходом та збив її. Внаслідок ДТП вона отримала незначні тілесні ушкодження у виді забою гомілки та струсу головного мозку, наразі курс лікування завершений.
Заслухавши ОСОБА_1 , потерпілу ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, суддею встановлено таке.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП України до завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення віднесено своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно до ст. 280 КУпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підставі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення регламентовано, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Адміністративним правопорушенням відповідно до диспозиції статті 124 КУпАП є порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Зі змісту протоколу у справі про адміністративне правопорушення та долучених до нього доказів судом установлено, що під час події, яка мала місце 22.08.2025 та є наслідком порушення водієм ОСОБА_1 Правил дорожнього руху, пішохід ОСОБА_2 отримала тілесні ушкодження, вид та ступінь тяжкості яких виключає можливість кваліфікації дій ОСОБА_1 як кримінальне правопорушення. У свою чергу такі дії не підлягають кваліфікації і за ст. 124 КУпАП, оскільки наїзд на пішохода із завданням йому легких тілесних ушкоджень законодавцем не визначений у диспозиції зазначеної статті. Відомості щодо пошкодження внаслідок зазначеної дорожньо-транспортної пригоди інших транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна суду не надано.
У свою чергу з аналізу диспозиції статті 124 КУпАП вбачається, що відповідальність за порушення правил дорожнього руху може наставати у випадку, якщо наслідком такого порушення є пошкодження декількох транспортних засобів, або ж транспортного засобу та іншого майна. За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП.
На підставі ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно до п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» доказування має випливати із сукупності ознак чи неспростованих презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, зокрема відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи про адміністративне правопорушення докази в їх сукупності суддею встановлено, що вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП не підтверджено, за таких обставин у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, тому провадження у справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 124, 251, 252, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду через Чигиринський районний суд Черкаської області.
Постанова набирає чинності з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження.
Суддя Андрій ПОПЕЛЬНЮХ