Справа № 392/1547/25
Провадження № 3/392/746/25
Справа № 392/1548/25
Провадження № 3/392/747/25
15 жовтня 2025 року м. Мала Виска
Суддя Маловисківського районного суду Кіровоградської області Кавун Т.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , непрацюючої,
за ч. 1 ст. 184, ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
27.07.2025 близько 19 год 31 хв ОСОБА_1 за місцем проживання ухилилась від виконання батьківських обов'язків, а саме не дотрималась ст. 150 СК України по відношенню до своїх дітей: ОСОБА_2 , ОСОБА_2 , ОСОБА_2 , а саме не піклується про здоров'я дітей та фізичний, духовний, моральний розвиток, не забезпечує їх їжею, одягом, тобто скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Крім того, 04.08.2025 близько 11 год 50 хв ОСОБА_1 за місцем свого проживання перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння вчинила відносно своїх дітей неповнолітньої ОСОБА_3 2008 року народження, ОСОБА_2 2012 року народження, ОСОБА_2 2020 року народження насильство в сім'ї, а саме вчинила дії економічного та психологічного характеру, що виражалися у висловлюванні в їх сторону нецензурною лайкою та позбавила житла, внаслідок чого могла завдати шкоди їх психологічному та фізичному здоров'ю дітей, тобто скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що вона пішла до знайомої о 17 годині і повідомила про це свекра та свекруху та дійсно разом із знайомою вживала вино.
Потерпіла ОСОБА_4 в судовому засіданні підтвердила обставини, що викладені в протоколах про адміністративні правопорушення та пояснила, що через вживання алкогольних напоїв ОСОБА_1 не здійснює належного догляду за дітьми, не відкривала дітям двері протягом 2-х днів, діти проживають у них.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і на яку законом передбачено адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями статті 36 КУпАП визначено, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
До протоколів про адміністративні правопорушення серії ВАД № 485028 від 04.08.2025, серії ВАД № 485029 від 04.08.2025 додано: протоколи прийняття зави про кримінальне правопорушення та іншу подію від 27.07.2025 та 04.08.2025; письмові пояснення ОСОБА_4 від 04.08.2025; письмові пояснення ОСОБА_1 від 27.07.2025; письмові пояснення ОСОБА_5 від 27.07.2025, рапорт ВП № 1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області від 04.08.2025; копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 ; витяг із застосунку «Дія» на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 ; копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 ; довідки інспектора ЮП СВГ ВП № 1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області; постанову Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 27.11.2018.
Відповідно до ч. 1 ст. 184 КУпАП, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей - тягне за собою накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, діяння, передбачене частиною першою цієї статті, а саме вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи, - тягне за собою накладення адміністративного стягнення.
З огляду на дослідженні матеріали справи, надані в судовому засідання пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , потерпілої ОСОБА_4 суд вбачає в діях ОСОБА_1 ознаки адміністративних правопорушень, передбачаних ч. 1 ст. 184, ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а тому необхідно застосувати відносно неї адміністративне стягнення із застосуванням ст. 36 КУпАП, у виді штрафу.
Керуючись ч. 1 ст. 184, ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184, ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення і застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 510 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 грн 60 коп.
Роз'яснити особі до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу.
Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
На постанову може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Т.В. Кавун