465/9656/25
2-а/465/285/25
про залишення без руху
"31" жовтня 2025 р. суддя Франківського районного суду м. Львова Мартьянова С.М., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
Позивачка звернулася через систему «Електронний суд» з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Вивчивши вищевказану позовну заяву, приходжу до висновку, що таку слід залишити без руху, з наступних підстав.
Відповідно до ч.1ст. 171 КАС України, після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями160,161,172цьогоКодексу, чи подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), чи не має інших підстав для залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ст.289 КУпАП, скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
У відповідності до вимог ч.6ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
З тексту заяви, яка фактично є позовною заявою вбачається, що 07 серпня 2025 року відносно позивачки було винесено постанову серії ГБВ №10421. Однак позивачкою не зазначено коли нею було отримано оскаржувану постанову, у зв'язку з чим не можливо встановити чи не пропущено нею строки звернення до суду з позовом про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Також, згідно п.2,11 ч.5 ст. 160 ЦПК України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; Власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
В супереч вищевказаним вимогам закону позивачкою не в повному обсязі зазначені відомості щодо відповідача у справа, а саме не вказано поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у відповідача, а також не надано власне письмове підтвердження позивачки про те, що нею не подано іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Крім того, в порушення вимог ч. 7 ст. 161 КАС України, позивач не додав до позову оригінал або копію оспорюваного акта, а саме постанови серії ГБВ №10421 від 07.08.2025 про притягнення позивачки до адміністративної відповідальності, яку остання просить скасувати, а у разі відсутності такої у позивачки - клопотання про її витребування.
Також, відповідно до ч.2 ст. 161 КАС України, у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
В супереч вищевказаним вимогам закону позивачкою не надано доказів надсилання копії позовної заяви та копій доданих до неї документів відповідачу.
Отже позивачці необхідно: 1. надати докази отримання нею оскаржуваної постанови; 2. у разі пропущення строку звернення до суду із даною позовною заявою надати заяву про поновлення строку разом із доказами поважності причин його пропуску; 3. Вказати відповідача поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у відповідача; 4. надати власне письмове підтвердження про те, що позивачкою не подано іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав; 5. додати докази надсилання копії позовної заяви та копій доданих документів відповідачу; 6. надати оригінал або копію оспорюваного акта, а саме постанови серії ГБВ №10421 від 07.08.2025 про притягнення позивачки до адміністративної відповідальності, яку остання просить скасувати, а у разі відсутності такої у позивачки - клопотання про її витребування.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 ст. 169 КАС України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, вважаю за необхідне адміністративний позов залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 160, 161, ст.169 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення, - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків позовної заяви.
Роз'яснити позивачу, що у разі не виконання цієї ухвали, у зазначенні вище строки, позовна заява буде вважатися не поданою та повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Мартьянова С.М.