Рішення від 31.10.2025 по справі 523/8597/25

Справа № 523/8597/25

Провадження №2/523/4475/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" жовтня 2025 р. Пересипський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді - Бузовського В.В.,

при секретарі - Петровської О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одеси цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (ЄДРПОУ 36290160, місцезнаходження: вул. Косовська, буд.2-Д, м.Одеса) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 ) про стягнення надміру виплаченої суми допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, -

встановив:

Департамент праці та соціальної політки Одеської міської ради (далі Департамент) звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених коштів.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідачка перебувала на обліку в управлінні соціального захисту, як отримувач допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. З 01.09.2023р., ОСОБА_1 , втратила право на отримання допомоги оскільки не повідомила про наявність на праві власності нерухомого майна. З 01.09.2023р., по 29.02.2024р., неправомірно отримала допомогу в розмірі 36 000,00 грн. В добровільному порядку відповідач відмовляється повернути кошти.

На підставі викладеного представник позивача просить стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачені кошти та стягнути з відповідача судові витрати.

Представник позивача надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явилась, про місце, день і час розгляду справи повідомлялась належним чином, на адресу суду надійшов відзив в якому відповідачка просила відмовити Департаменту в задоволені позову.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Так встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та її донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебувають на обліку в управлінні як внутрішньо переміщені особи.

07.07.2022 на прийомі в управлінні ОСОБА_1 були надані заяви про взяття на облік та отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на себе та свою доньку, та їй нараховувалася допомога з липня 2022 року по березень 2024 року у розмірі 6000,00 грн. щомісяця.

26.09.2024 ОСОБА_1 звернулась до управління із заявами про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на наступний шестимісячний період.

Під час опрацювання заяви було виявлено, що ОСОБА_1 має у власності 1/2 частину квартири загальною площею 86,4 кв. м. за адресою: АДРЕСА_2 .

Повідомлень про наявність права власності на нерухоме майно від відповідача до Управління не надходило.

Отже, з 01.09.2023 ОСОБА_1 втратила право на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, та у період з 01.09.2023 по 29.02.2024 отримувала допомогу на проживання неправомірно.

26.09.2024 відповідача було повідомлено про відмову в наданні допомоги на проживання та відповідне повідомлення від 30.09.2024 №19.08-15/935 направлено на її адресу поштою.

14.10.2024 та 23.10.2024 ОСОБА_1 , за допомогою телефонного зв'язку було повідомлено про необхідність повернення коштів надміру виплаченої допомоги у сумі 36000,00 грн. та вона виявила бажання отримати письмове повідомлення на прийомі в управлінні.

Поряд з цим, 14.10.2024 відповідачу було направлено лист №19.08-17-34 про необхідність повернення коштів рекомендованим листом, який було повернуто у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

01.04.2025 ОСОБА_1 отримала зазначений лист особисто на прийомі в управлінні.

Проте, незважаючи на вищевикладене, на дату подання позовної заяви, вимоги управління не виконанні, заборгованість у розмірі 36000,00 грн. відповідачем Департаменту не повернута.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», з 1 вересня 2023 виплата допомоги припиняється внутрішньо переміщеним особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, якщо за результатами верифікації встановлено, що після набрання чинності цієї постанови внутрішньо переміщена особа має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташовані на територіях, не включених до переліку територій, або на територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (дату припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що документально підтверджено органами місцевого самоврядування або за технічної можливості інформацією щодо житлових приміщень, внесених до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї).

Згідно з пунктом 9 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 (далі - Порядок №332), уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису або використанням засобів електронної ідентифікації з високим або середнім рівнем довіри відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги») орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.

Пунктом 29 Порядку №332 встановлено, що у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Згідно з положеннями частини першої статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Суд не приймає до уваги заперечення відповідача викладені у відзиві на позов оскільки, згідно з пунктом 9 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 (далі - Порядок №332), уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису або використанням засобів електронної ідентифікації з високим або середнім рівнем довіри відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги») орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг. Постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» набрала чинності з 15.07.2023.

Відтак, після 15.07.2023 відповідач повинна була повідомити про наявність у неї житла до управління. Проте, повідомлень про наявність житла у місті Одесі від ОСОБА_1 , до управління не надходило.

Крім того, суд звертає увагу на те, що 26.09.2024р., ОСОБА_1 , особисто подала до Управління заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, в якій також не повідомила, що має у власності частину квартири у місті Одесі, незважаючи на те, що під особистий підпис була поінформована, що допомога не призначається у разі відповідності критеріям, встановленим пунктами 7 і 8 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Тобто, при поданні заяви про призначення допомоги на проживання від 26.09.2024 ОСОБА_1 маючі у власності нерухоме майно та підписуючи заяву, не зазначила про цей факт, тим самим надала завідомо недостовірну інформацію.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги задоволені з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 2 684,00 грн.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 263-265 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (ЄДРПОУ 36290160, місцезнаходження: вул. Косовська, буд.2-Д, м.Одеса) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 ) про стягнення надміру виплаченої суми допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту праці та соціальної політки Одеської міської ради (код ЄДРПОУ: 36290160, місце знаходження: 65000, м. Одеса, вул. Косовська, буд. 2Д) - надміру виплачені суми допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 36 000 (тридцять шість тисяч) гривень 00 коп..

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту праці та соціальної політки Одеської міської ради (код ЄДРПОУ: 36290160, місце знаходження: 65000, м. Одеса, вул. Косовська, буд. 2Д) - суму судового збору в розмірі 3 028,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом 30-ти днів з дня складення повного судового рішення.

Судове рішення складено 31.10.2025 року.

Суддя: