Рішення від 31.10.2025 по справі 750/2856/25

Справа № 750/2856/25

Провадження № 2/750/1322/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2025 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

судді - Рахманкулової І.П.,

секретаря - Левченка К.С.,

за участю позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Музиченка В.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м. Чернігова про захист прав споживачів,

ВСТАНОВИВ:

у лютому 2025 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м. Чернігова про захист прав споживачів, в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви (а.с.28-32), просить: скасувати рішення ради ОЖБК про підвищення тарифів на послуги за управління багатоквартирними будинками з 01.08.2024; заборонити відповідачу здійснювати нарахування за послуги з управління багатоквартирним будинком ЖБК-99, АДРЕСА_1 за тарифом, встановленим 01.08.2024; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок за послуги з управління багатоквартирним будинком ЖБК-99 з 01.07.2021 по теперішній час.

Обґрунтовано позов тим, що ОСОБА_1 проживає у багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 . Відповідач вже двічі в одноособовому порядку збільшував тарифи на послуги: в липні 2021 року на 27%, вдруге з серпня 2024 року на 39,2%, не маючи договорів з уповноваженими будинку. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об'єднання співвласників) та згодою управителя, про що зазначається в договорі. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком, що надає ОЖБК м. Чернігова, не є обґрунтованою, так як ОЖБК підвищує тарифи за останні п'ять років уже втретє. Договори, укладені в період 2016-2017 роки є не дійсними. Загальні збори 23.02.2019 були не правомочні. Користуючись воєнним станом в країні, відповідач необґрунтовано піднімає тарифи на послуги з управління багатоквартирним будинком, із неоднаковим коефіцієнтом по різних будинках.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 31 березня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

18 квітня 2025 року представник відповідача засобами поштового зв'язку надіслав до суду відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що основою позову є заявлений позивачем захист прав споживачів. Однак, у змісті позовних вимог та безпосередньо в позові не зазначено в чому саме полягає порушення прав позивача при отриманні послуги в межах Закону України «Про захист прав споживачів». Позов обґрунтований незгодою позивача з ціною послуги, яку надає ОЖБК м. Чернігова та припущенням позивача про незаконність підвищення ціни на послугу. В свою чергу ОЖБК м. Чернігова не є монополістом надання відповідної послуги, не нав'язує умови одержання послуги, які ставлять позивача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами. Відтак, позивач та інші співвласники будинку не обмежені в праві отримувати послугу з управління в іншого виконавця. Разом з тим, позивач користується послугами, які надає ОЖБК м. Чернігова, а також сплачує за надані послуги та не зверталась із претензією у зв'язку з порушенням порядку надання послуги з управління, зміною її споживчих властивостей.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 05 травня 2025 року у справі призначено судове засідання з викликом учасників справи.

Позивач у судовому засіданні підтримала заявлені вимоги, просила їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

Протоколом від 14 вересня 2016 року позачергових Загальних зборів голів (уповноважених представників) будинків ОЖБК затверджено Статут «Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м. Чернігова» (а.с. 58-61).

Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м. Чернігова (далі - ОЖБК) створене на підставі рішень Загальних зборів житлово-будівельних кооперативів м. Чернігова, виконкому Чернігівської міської ради № 221 від 17.07.1991, зареєстроване відповідно до чинного законодавства України (пункт 1.1. Статуту).

Пунктами 2.1., 2.2. Статуту визначено, що ОЖБК створене з метою забезпечення утримання, обслуговування, управління жилими і нежилими приміщеннями житлово-будівельних кооперативів багатоквартирних будинків, що не входять до складу житлово-будівельних кооперативів (але визначили ОЖБК в якості управителя), іншого житлового та нежитлового фонду та забезпечення благоустрою прилеглої прибудинкової території. Предмет та основна діяльності ОЖБК: оперативне управління жилими і нежилими приміщеннями житлово-будівельних кооперативів, багатоквартирних будинків, що не входять до складу житлово-будівельних кооперативів, з постановкою їх на балансовий облік згідно укладеного договору без переходу права власності на нерухоме майно; комплексне обслуговування будинків і прибудинкових територій з наданням житлово-комунальних та інших послуг, захисту інтересів членів ОЖБК; надання інформаційних послуг; надання в оренду й експлуатацію власного, орендованого чи переданого в управління відповідно до договору нерухомого майна; укладання та контроль за виконанням договорів, пов'язаних з експлуатацією і ремонтом житлового будинку (будинків), утримання та обслуговування прибудинкової території; задоволення господарсько-побутових потреб фізичних і юридичних осіб щодо надання послуг з утримання та обслуговування будинків і споруд та прибудинкових територій, що включає поточне утримання, ремонт житлового, нежитлового приміщень, їх інженерного обладнання.

До органів управління ОЖБК, зокрема, належать: вищий орган управління - Загальні збори ОЖБК; орган правління та контролю за діяльністю адміністрації в період між Загальними зборами - Рада ОЖБК на чолі з Головою Ради (пункт 3.2. Статуту).

До компетенції Ради відносяться всі питання діяльності ОЖБК, за винятком тих, що входять до компетенції Загальних зборів ОЖБК. Рада ОЖБК виконує такі повноваження: приймає рішення про скликання чергових або позачергових Загальних зборів членів ОЖБК; готує необхідні документи для проведення Загальних зборів ОЖБК, в тому числі затверджує порядок денний Загальних зборів ОЖБК; керує поточною діяльністю ОЖБК; розробляє і вносить на затвердження Загальних зборів ОЖБК плани роботи для здійснення статутної діяльності, забезпечення виконання рішень Загальних зборів ОЖБК та контролює їх виконання іншими органами управління; вносить на затвердження Загальних зборів ОЖБК рішення про прийняття до нових членів і припинення членства в ОЖБК; затверджує внутрішні документи ОЖБК, у тому числі і штатний розпис, а також інші документи, за винятком документів, затвердження яких віднесене до компетенції інших органів управління відповідно до цього Статуту; приймає рішення щодо укладення будь-яких правочинів та договорів, вартість яких не перевищує 50000 грн.; приймає рішення щодо делегування керуючому ОЖБК повноважень на укладення будь-яких правочинів та договорів, вартість яких не перевищує 50000 грн. При цьому, гранична вартість таких договорів та інших правочинів чітко визначається в рішеннях Ради ОЖБК; визначає перелік інформації, яка відноситься до категорії інформації, що не підлягає розголошенню без дозволу Ради ОЖБК або без рішення уповноваженого державного (правоохоронного чи судового) органу, яке виноситься відповідно до чинного законодавства; призначає на умовах контракту керуючого ОЖБК терміном на 1 рік, звільняє керуючого з посади на умовах, визначених контрактом або чинним законодавством; схвалює та погоджує розмір тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються ОЖБК як обслуговуючою організацією; веде переговори із первинною профспілковою організацією, що представляє трудовий колектив ОЖБК, укладає, підписує та затверджує колективний договір; виконує інші повноваження щодо забезпечення діяльності ОЖБК, які не відносяться до компетенції Загальних зборів або інших органів управління ОЖБК. При цьому, Рада ОЖБК може прийняти будь-яке рішення, яке стосується ОЖБК та не протирічить цьому Статуту і чинному законодавству (пункт 4 Статуту).

Згідно договору № 47 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 19.07.2017, який укладений між уповноваженим представником співвласників багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_2 та управителем - Об'єднанням житлово-будівельних кооперативів м. Чернігова, предметом цього договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинком та обслуговування прибудинковою територією, для забезпечення їх сталого функціонування відповідно до цільового призначення, забезпечення їх належної експлуатації відповідно до законодавства та умов цього договору, організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг, у разі необхідності. Відповідно до договору, проведення технічного обслуговування, поточного і капітального ремонту, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення будинку відповідної якості, реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку (а.с.16-19)

Пунктом 2.2.4 Договору передбачено, що замовник зобов'язується своєчасно оплачувати та вести контроль за оплатою мешканцями багатоквартирного будинку послуг з управління за цим Договором обов'язкових послуг, перелік яких визначається додатком до нього.

Згідно п.2.3.7 договору, управитель має право збільшувати або зменшувати вартість тарифів обов'язкових та інших послуг, які не входять до переліку обов'язкових послуг, які надає управитель, у випадку зміни будь - яких складових відповідних тарифів.

Відповідно до пунктів 9.1, 9.2 Договору - Договір вступає в силу 01 серпня 2017 року і діє протягом 1 (одного) року з дня його укладення. Якщо за 1 (один) місяць до спливу строку цього договору жодна із сторін письмово не заявила про бажання не продовжувати Договір, Договір вважається продовженим на тих самих умовах і на той самий строк.

Згідно ч.6 ст.11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» договір з управителем укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на наступний однорічний строк.

Відповідно до п. 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до затвердження Кабінетом Міністрів України Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком сторони укладають договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за формою та на умовах, погоджених між управителем та співвласниками, а в разі визначення управителя органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах - виконавчим органом місцевої ради (або іншим органом - суб'єктом владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг). Умови таких договорів, що суперечать положенням Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком після його затвердження Кабінетом Міністрів України, не застосовуються, а регулювання відносин сторін договору в цій частині здійснюється згідно з відповідними нормами Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.

Згідно ст.654 ЦК України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Таким чином, відповідач продовжує надавати послуги з управління багатоквартирним будинком на підставі договору № 47 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 19.07.2017, який укладений між уповноваженим представником співвласників багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_2 та управителем - Об'єднанням житлово-будівельних кооперативів м. Чернігова, який є наразі чинним, адже співвласники в установленому законом порядку не визначилися з іншою формою управління чи управителем.

Згідно із копією витягу з протоколу № 4 Засідання ради ОЖБК від 15 липня 2024 року вирішено: дати вказівку керівництву ОЖБК для перерахунку кошторису на управління та утримання будинку та прибудинкової території з 01.08.2024 (а.с. 62).

Наказом Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м. Чернігова № 26 від 29 липня 2024 року «Про введення в дію нових цін на управління багатоквартирними будинками ОЖБК» з метою приведення структури тарифів на послуги до вимог діючого законодавства про житлово-комунальні послуги та згідно рішення Ради ОЖБК від 15.07.2024 № 4 скасовано наказ № 12 від 27.08.2021 «Про введення в дію нових цін на управління багатоквартирними будинками ОЖБК»; з 01.08.2024 введено в дію нові ціни на управління багатоквартирними будинками для населення будинків ОЖБК (Додаток № 1), встановлених рішенням Ради ОЖБК від 15.07.2024 № 4; з 01.08.2024 введено в дію нові ціни на управління багатоквартирними будинками для власників житлових приміщень та власників/орендарів (юридичних чи фізичних осіб) нежитлових приміщень, вбудованих або прибудованих до будинків ОЖБК (Додаток № 2), встановлених рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.07.2024 № 4(а.с.56)

У додатку № 1 до вказаного наказу, визначено, що ціна на послугу з управління багатоквартирними будинками ОЖБК м. Чернігова, а саме: будинком АДРЕСА_1 , за 1 квадратний метр площі становить: для квартир, що не користуються ліфтами - 8,582 грн.; для квартир, що користуються ліфтами - 10,909 грн. (а.с.57)

Таким чином, Рада ОЖБК, яка є органом управління відповідача, не приймала рішення про встановлення, зміну тарифу, а здійснила схвалення і дала вказівку керівництву ОЖБК для перерахунку кошторису на управління утримання будинку в межах господарської діяльності підприємства.

З копії рахунку за серпень 2024 року по особовому рахунку по квартирі позивача (квартира АДРЕСА_3 ) слідує, що тариф на управління будинку складає 10,909 грн. (а.с. 48).

Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що послуга з управління багатоквартирним будинком не підлягає державному регулюванню та, відповідно, не потребує погодження її органом, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. ОЖБК м. Чернігова, як суб'єкт підприємницької діяльності, в межах своїх видів економічної діяльності надає житлову послугу та, відповідно, не встановлює тарифу для когось, а визначає свою ціну кошторис (тариф) на послуги, які надає. Співвласники багатоквартирних будинків мали та мають можливість вибору управителя та укладення договору, в якому за домовленістю сторін встановлюється і погоджується ціна послуги та умови її зміни.

На звернення ОСОБА_1 про незгоду зміни ціни/кошторису, ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомляло, що вартість послуги з управління багатоквартирним будинком, що надає ОЖБК м. Чернігова є обґрунтованою, а також погодженою і схваленою органом управління Радою ОЖБК м. Чернігова. Про зміну ціни послуги ОЖБК м. Чернігова попереджало співвласників за один місяць, а також надано уповноваженій особі обґрунтування зміни ціни послуги. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком. Таким чином, погодження розміру витрат на управління багатоквартирним будинком є виключне право співвласників та має проводитись та оформлятись у відповідності до норм чинного законодавства. За умови незгоди з вартістю послуги управління багатоквартирним будинком, які надає ОЖБК м. Чернігова, співвласники будинку можуть визначитись з іншим управителем шляхом прийняття рішення зборами співвласників (а.с. 10, 12, 14).

Відповідач наголошує на тому, що збільшення ціни відбулося у зв'язку із змінами основних складових витрат з управління, які не залежать від ОЖБК м. Чернігова, зокрема, зростання мінімальної заробітної плати, вартості технічного обслуговування ліфтів та будівельних матеріалів, збільшення земельного податку та вартості електроенергії.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист цивільного інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені ч. 2 ст. 16 ЦК України.

Відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Статтею 1 цього Закону визначено, що житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст. 5 Закону житлова послуга з управління багатоквартирним будинком належить до житлово-комунальних послуг. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку (ч. 1 ст. 13 Закону).

Статтею 14 Закону передбачено, що за рішенням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженого органу управління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку), прийнятим відповідно до закону, договір про надання комунальної послуги укладається з виконавцем відповідної комунальної послуги: кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно (індивідуальний договір); від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою (колективний договір); об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об'єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір про надання комунальних послуг, як колективним споживачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Частинами 1, 2 ст. 10 Закону визначено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів та прийняття відповідних рішень здійснюються згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про: визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем; визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком; визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком, тощо.

Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) і згодою управителя та зазначається у договорі з управителем (ч. 1, 2 ст. 11 Закону).

Оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що відповідач, як суб'єкт господарської діяльності, у зв'язку із змінами основних складових витрат послуги з управління привів зазначені складові до фактичних витрат і відобразив це у кошторисах з подальшим здійсненням нарахувань за послугу управління, що викликано змінами розрахункових показників, які безпосередньо впливають на розмір вартості.

У додатку до наказу № 26 від 29 липня 2024 року, яким введено в дію нові ціни на управління багатоквартирними будинками ОЖБК, зазначені складові витрати, які утворюють ціну з управління, зокрема, прибирання прибудинкової території та приміщень загального користування, технічне обслуговування систем холодного водопостачання та водовідведення, центрального опалення та гарячого водопостачання, технічне обслуговування електропостачання та газопостачання, ліфтів, дератизація, дезінсекція, обслуговування димових та вентиляційних каналів, прибирання і вивезення снігу, освітлення місць загального користування і підвалів, енергопостачання ліфтів, земельний податок, тощо.

Позивач у судовому засіданні зазначила, що відповідач дійсно надає послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 , проте надає їх неякісно та не в повному обсязі, проте на підтвердження своїх доводів доказів суду не надала, зокрема, щодо складання та підписання актів-претензій, як це передбачено ч.2 ст.8 Закону України «Про житлово - комунальні послуги».

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача у повному обсязі, оскільки відповідач діяв на підставі Статуту та видав наказ №26 від 29.07.2024 «Про введення в дію цін на управління багатоквартиними будинками ОЖБК», яким ввів з 01.08.2024 в дію ціни на послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 на підставі договору № 47 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 19.07.2017, який укладений між уповноваженим представником співвласників багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_2 та управителем - Об'єднанням житлово-будівельних кооперативів м. Чернігова.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 5, 10-13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 273, 279, 354, 355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_4 ; реєстраційний номер облікової картки платника - НОМЕР_1 ) до Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м. Чернігова (місцезнаходження: проспект Перемоги, 203 А, м. Чернігів; код ЄДРПОУ 05389925) про захист прав споживачів - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення складено 31.10.2025.

Суддя