Ухвала від 30.10.2025 по справі 451/1805/25

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

30 жовтня 2025 рокуСправа №451/1805/25

Провадження № 2/451/701/25

Суддя Радехівського районного суду Львівської області О.П. Патинок розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Радехівський цукор» про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди,-

встановив:

28.10.2025 до Радехівського районного суду Львівської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Радехівський цукор» про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.10.2025 вищезазначену справу передано до розгляду судді Патинок О.П.

Суддя при вирішенні питання щодо можливості прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, вважає, що у відкритті провадження у справі слід відмовити з наступних підстав.

Відповідно до частини першої ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ч.1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Так, позивач у поданій позовній заяві просить суд: визнати протиправною бездіяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Радехівський цукор» щодо ненадання своєчасної відповіді на звернення; зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Радехівський цукор» надати відповідь на звернення; стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Радехівський цукор» 241 845 грн 00 коп. на користь ОСОБА_1 на відшкодування завданої йому моральної шкоди.

Позивач ОСОБА_1 долучив до матеріалів позовної заяви запит від 09.09.2025, адресований ТзОВ «Радехівський цукор», де просить про надання інформації чи перебувають у власності чи користуванні ТзОВ «Радехівський цукор» мережі теплопостачання, холодного водопостачання та водовідведення, які знаходяться на території мікрорайону Вересневе у м. Луцьк.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначений Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI (Далі - ЗУ «Про доступ до публічної інформації»).

Згідно п.1 ч.1 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Так, надаючи оцінку правовій природі долученого позивачем запиту, встановлено, що правовідносини між заявником та розпорядником інформації регулюється ЗУ «Про доступ до публічної інформації», так як згідно п.1 ст.1 ЗУ «Про звернення громадян» передбачено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. Таким чином, долучений запит це прохання надати інформацію, а не прохання вчинити певні дії.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з п. 2 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 12 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Статтею 13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» визначений перелік суб'єктів, які належать до розпорядників публічної інформації.

Згідно з ч.1 ст. 13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них; 5) юридичні особи публічного права, державні/комунальні підприємства або державні/комунальні організації, що мають на меті одержання прибутку, господарські товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) прямо чи опосередковано належать державі та/або територіальній громаді, - щодо інформації про структуру, принципи формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага їх керівника, заступника керівника, особи, яка постійно або тимчасово обіймає посаду члена виконавчого органу чи входить до складу наглядової ради.

Згідно ч. 1 ст. 19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Частиною 2 ст. 19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» визначено, що запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Частинами 4 та 5 ст. 19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що письмовий запит подається в довільній формі.

Так, із позовної заяви та відповіді №1951678 від 30.10.2025 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що розпорядником інформації у даному випадку є Товариство з обмеженою відповідальністю «Радехівський цукор», код ЄДРПОУ:36153189.

Зі змісту статті 13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» випливає, що до розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, прирівнюються також суб'єкти господарювання, які володіють: 1) інформацією про стан довкілля; 2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; 3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян; 4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).

Отже, володільці інформації, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідної інформації), зобов'язані надавати її на запит заінтересованих суб'єктів.

Щодо характеру запитуваної інформації, то ЄСПЛ у рішенні від 26 березня 2020 року у справі «Центр демократії та верховенства права проти України» (заява №10090/16, пункти 84-85) зазначив, що інформація, дані або документи, до яких вимагається доступ, як правило, повинні відповідати критерію суспільного інтересу, щоб призвести до необхідності їхнього поширення відповідно до Конвенції. Така необхідність може існувати, коли, серед іншого, поширення інформації забезпечує прозорість у порядку ведення державних справ та у питаннях, що становлять інтерес для суспільства в цілому, і, таким чином, дозволяє широкій громадськості брати участь у державному управлінні.

Визначення того, що може становити предмет суспільного інтересу, буде залежати від обставин кожної справи. Суспільний інтерес виникає щодо питань, які впливають на громадськість такою мірою, що вона може на законних підставах цікавитися ними, які привертають її увагу або які значною мірою стосуються її, особливо якщо такі питання впливають на добробут громадян чи життя громади. Це також стосується питань, здатних призвести до значних суперечок щодо важливих соціальних викликів або проблем, про які громадськість бажатиме отримати інформацію. Суспільний інтерес не може зводитися до прагнення громадськості отримати інформацію про приватне життя інших людей або до бажання аудиторії дізнатися сенсацію чи, навіть, до вуайризму. Для того, щоб з'ясувати, чи має документ важливе загальне значення, необхідно оцінити його в цілому з урахуванням контексту, в якому він з'являється.

Оцінюючи запитувану інформацію з огляду того, чи переслідує це одну або декілька законних цілей та чи є це «необхідним у демократичному суспільстві», суд акцентує увагу на тому, що інформація про мережі теплопостачання, холодного водопостачання та водовідведення, які знаходяться на території мікрорайону Вересневе у м. Луцьк, стосується невизначеного кола осіб та відповідає критерію суспільного інтересу.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 19 КАС України передбачає юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.

Згідно ч.1, ч.3 ст. 23 «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Цьому положенню кореспондує норма п. 7 ч. 1 ст.19 КАС України.

Вказане узгоджується із висновками Верховного суду у Постанові від 20 березня 2025 року справа №440/4399/22 адміністративне провадження №К/990/18605/23.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Таким чином, враховуючи, що спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу реалізації позивачем передбаченого статтею 34 Конституції України й деталізованого в ЗУ «Про доступ до публічної інформації» права вільно збирати, використовувати і поширювати інформацію, які підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, а заявлені вимоги щодо стягнення моральної шкоди є похідними від основного спору, тому у відкритті провадження в цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Радехівський цукор» про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та відшкодування шкоди необхідно відмовити.

Враховуючи наведене суддя приходить до висновку, що у відкритті провадження у даній справі слід відмовити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України та роз'яснити заявнику право звернення до адміністративного суду із зазначеною позовною заявою.

Керуючись ст. 19, п. 1 ч. 1 ст. 186, ст. ст. 259-261, 353, 354 ЦПК України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Радехівський цукор» про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та відшкодування шкоди.

Роз'яснити позивачу про його право звернення з даними позовними вимогами до адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

СуддяПатинок О. П.