Справа № 462/6956/25
31 жовтня 2025 року м.Львів
Суддя Залізничного районного суду м.Львова Колодяжний С.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП №1 ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
10.09.2025 року на адресу Залізничного районного суду м.Львова надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №479481 від 04.09.2025 року відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Постановою суду від 23.09.2025 року справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення повернуто ВП №1 ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області для доопрацювання.
10.10.2025 року до Залізничного районного суду м.Львова після доопрацювання надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Постановою суду від 14.10.2025 року справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення повторно повернуто ВП №1 ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області для доопрацювання.
29.10.2025 року до Залізничного районного суду м.Львова після доопрацювання надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов наступних висновків.
До матеріалів адміністративної справи, після доопрацювання, долучено рапорт ДОП СП ВП №1 ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області від 29.10.2025 року, згідно з яким інспектор доповідає про те, що під час складання протоколу по справі про адміністративне правопорушення серії ВАД №479481 ним було допущено описку, а саме кваліфікацію статті КУпАП замість ч.1 ст.173-2 КУпАП вказано ч.3 ст.173-2 КУпАП.
Згідно з ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім?я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім?я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції регламентований відповідною Інструкцією, яка затверджена Наказом МВС України від 06.11.2015 №1376 (далі Інструкція 1376), і яка обов?язкова для виконання всіма співробітниками поліції.
Відповідно до п.9 розділу ІІ Інструкції 1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема, у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Стадія адміністративного розслідування завершується складанням протоколу про адміністративне правопорушення, що фактично є пред'явленням особі обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, оскільки саме в протоколі викладається суть та обставини правопорушення, а також кваліфікація діяння.
Натомість, рапорт працівника правоохоронних органів - офіційне письмове звернення працівника до вищої посадової особи з викладом питань службового чи особистого характеру і проханням у зв'язку з цим, та відповідно до п.2.2.9 Інструкції з діловодства в системі Міністерства внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС від 23.08.2012 року №747, належить до внутрішніх документів.
Таким чином законом передбачено викладення суті обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення виключно у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом ст.279, 280 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення має розглядатись суддею у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення. Суддя не має права у постанові за підсумками розгляду справи вказувати на обставини, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, не відповідають протоколу, адже у цьому випадку він виходить за межі своєї компетенції, якою згідно з вимогами статей 213, 221 КУпАП, є лише розгляд справи. Недотримання цих вимог порушує право на захист особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
У зв'язку з цим суд враховує також практику ЄСПЛ. Так, у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
В зв'язку з наведеним, вважаю, що наведені порушення при складанні протоколу про адміністративне правопорушення є істотними, не можуть бути усунуті під час судового розгляду. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняти у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому, без усунення зазначених недоліків протоколу розгляд справи є неможливим.
Зі змісту ст.278 КУпАП, якщо в протоколі та інших матеріалах є недоліки, які суперечать об'єктивному розгляду справи, то такі матеріали належать поверненню органу, який порушив адміністративне провадження.
Згідно абзацу 5 ст.26 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, враховуючи, що розгляд справи в суді здійснюється лише в межах перевірки тих обставин, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та матеріалах долучених до нього, які були зібрані органом, який склав протокол, та для з'ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, на суд не може бути покладена функція збирання доказів, оскільки таким чином буде порушено принцип змагальності, та з огляду на те, що без встановлення фактичних обставин події правопорушення, а також без приведення у відповідність з вимогами ст.256 КУпАП протоколу про адміністративне правопорушення, суд не має можливості належно розглянути справу та прийняти остаточне законне рішення по суті справи, тому дійшов висновку про необхідність направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 для належного оформлення.
При доопрацюванні необхідно усунути допущені недоліки та враховуючи, що згідно п.7 Розділу ІІ Інструкції 1376 не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено, скласти протокол про адміністративне правопорушення з дотриманням вимог ст.256 КУпАП та Інструкції №1396 та 1376.
Керуючись ст. 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №479481 від 04.09.2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення з доданими до нього матеріалами - повернути Відділу поліції №1 Львівському районному управлінню поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області (м.Львів, вул.Чернівецька, 2) для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя (підпис)
З оригіналом згідно.
Суддя: С.Ю. Колодяжний