Справа № 461/6793/24
Провадження № 1-кс/461/6697/25
про застосування запобіжного заходу
30.10.2025 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
Старший слідчий відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_4 звернулася до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні №№12024140000000088 від 19 січня 2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 3, 4 ст. 190, ч. 1 ст. 209, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364 КК України, погодженим прокурором Львівської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про застосування щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою терміном на 60 днів, із можливістю внесення застави у розмірі 736 016, 00 грн.
В обґрунтування поданого клопотання покликається на те, що 28 жовтня 2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Дрогобич, громадянину України, українцю, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_2 , працюючому на посаді першого заступника голови Дрогобицької районного державної адміністрації, раніше не судимого, не адвоката, не депутата, повідомлено про підозру у організації заволодіння чужим майном, шляхом обману (шахрайство), вчиненому у великих, за попередньою змовою групою осіб, організації використання завідомо підробленого документу за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 358 КК України. З урахуванням ризиків, передбачених ч.1 ст. 177 КПК України, та особи підозрюваного, обставин вчинення та суспільної небезпеки кримінального правопорушення, у скоєнні якого підозрюється ОСОБА_5 , сторона обвинувачення приходить до висновку про необхідність застосування відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки більш м'які запобіжні заходи запобігти вищевказаним ризикам та забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного не в силі.
Прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 в судовому засіданні подане клопотання підтримали, просили таке задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник ОСОБА_6 в судовому засіданні заперечили щодо клопотання слідчого, вважають, що органом досудового розслідування не доведено існування ризиків, передбачених ст.177 КПК України.
Заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов настпного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що відділом розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області, за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №12024140000000088 від 19 січня 2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч ч.ч. 3, 4 ст. 190, ч. 1 ст. 209, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , виконуючи відведену собі роль організатора вчинення злочину, діючи умисно та з корисливим мотивом, усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій та їх наслідків, маючи злочинний умисел на незаконне збагачення, у невстановлений досудовим слідством час, однак не пізніше 29.11.2021, шляхом залучення до своєї злочинної діяльності свого знайомого ОСОБА_8 , який за координаційними діями ОСОБА_5 , виконував роль виконавця злочину, організував незаконне заволодіння ОСОБА_8 земельною ділянкою площею 0,6500 га, в межах населеного пункту с. Новий Кропивник Дрогобицького району Львівської області за наступних обставин.
Так, відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України (надалі ЗК України) земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Відповідно до ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Кодексу, організація землеустрою та інше.
Відповідно до ст. 78 ЗК України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Відповідно до ст. 78 ЗК України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб. Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
Відповідно до ст. 79-1 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок;шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; риватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду цільового призначення. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 117 ЗК України, встановлено, що передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.
На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
Відповідно ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У заяві зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До заяви додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає заяву у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації заяви Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об'єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або з дня повідомлення особою, зацікавленою в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, про замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у порядку, передбаченому цією частиною, відобразити на картографічній основі Державного земельного кадастру орієнтовне місце розташування земельної ділянки, зазначити дату та номер відповідного рішення, а також майбутнє цільове призначення земельної ділянки. Зазначена інформація оприлюднюється на безоплатній основі на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Заява про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, документація із землеустрою реєструються в день надходження до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, та розглядаються у порядку черговості їх надходження.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ст. 55 Закону України «Про землеустрій» визначено, що встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка.
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: завдання на складання технічної документації із землеустрою; пояснювальну записку; рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом); згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем; довідку, що містить узагальнену інформацію про землі (території); копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); копію правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за умови якщо права власності на такі об'єкти зареєстровані); матеріали польових топографо-геодезичних робіт; план меж земельної ділянки, складений за результатами зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками на межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів); кадастровий план земельної ділянки; перелік обмежень у використанні земельної ділянки; у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні (відновленні) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
ОСОБА_5 , виконуючи роль організатора вчинення злочину, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, дотримуючись заздалегідь розробленого плану щодо організації незаконного заволодіння земельною ділянкою площею 0,6500 га, розташованої в межах населеного пункту с. Новий Кропивник, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою протиправного збагачення, заздалегідь спланувавши та забезпечивши організаційні передумови для досягнення поставленої мети, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 29.11.2021, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, з метою унеможливлення встановлення своєї причетності до вказаного злочину, залучив до своєї злочинної діяльності ОСОБА_8 , який за грошову винагороду від ОСОБА_5 , виконував роль виконавця злочину, діяв відповідно до вказівок та інструкцій останнього та здійснював ключові дії щодо незаконного набуття права власності на земельну ділянку.
Дотримуючись заздалегідь розробленого плану щодо організації незаконного заволодіння земельною ділянкою ОСОБА_8 , виконуючи відведену собі роль організатора вчинення злочину ОСОБА_5 у невстановлений досудовим слідством час, однак не пізніше 29.11.2021, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин отримав документ, який зовні та за змістом імітує офіційне рішення сільської ради, а саме: рішення ХХVIІ сесії сьомого скликання № 450 від 17.07.2020 Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, яке не приймалося відповідним органом місцевого самоврядування, не міститься у протоколах сесій ради та не зареєстроване у встановленому порядку.
Вказаним завідомо підробленим рішенням, ОСОБА_8 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,6500 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення Новокропивницької сільської ради в межах населеного пункту с. Новий Кропивник. Окрім цього, згідно із зазначеним рішенням ОСОБА_8 повинен укласти з організацією, яка має ліцензію на проведення робіт із землеустрою, проект відведення земельної ділянки погодити на черговій сесії сільської ради у відповідності до діючого законодавства та контроль за виконанням рішення покладено на постійну депутатську комісію з питань охорони навколишнього природного середовища, регулювання земельних відносин, будівництва та архітектури (О. Синишин).
Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на організацію незаконного заволодіння земельною ділянкою, ОСОБА_5 , шляхом обману, використовуючи підроблене рішення ХХVIІ сесії сьомого скликання № 450 від 17.07.2020 Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, усвідомлюючи що вказане рішення не несе жодних правових наслідків, надав вказане рішення працівникам ТзОВ «Терразем» (ЄРДПОУ 41414813) (далі - Товариство) для виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 0,6500 га розташованої в межах населеного пункту с. Новий Кропивник ОСОБА_8 та таким чином створив передумови для подальшого незаконного оформлення права власності на вказану земельну ділянку.
На підставі завідомо підробленого документу, а саме рішення ХХVIІ сесії сьомого скликання № 450 від 17.07.2020 Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, працівниками Товариства, які не були обізнані про злочинні наміри ОСОБА_5 , за сприяння останнього, розроблено на ім'я ОСОБА_8 проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 0,6500 га, розташованої в межах населеного пункту с. Новий Кропивник Дрогобицького району Львівської області.
10.12.2021 відділом №1 Управління у Мукачівському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області за поданими даними службових осіб ТзОВ «Терразем», які не були обізнані про злочинні наміри ОСОБА_5 та ОСОБА_8 проведено державну реєстрацію земельної ділянки та присвоєно кадастровий номер 4621285100:01:003:0045, про що видано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ - 2105676982021, який необхідний був ОСОБА_5 для подальшої реалізації свого злочинного плану щодо організації незаконного заволодіння земельною ділянкою ОСОБА_8 .
Виконуючи роль організатора вчинення злочину ОСОБА_5 оплатив грошові кошти в сумі 4000 грн. за виконані Товариством роботи щодо виготовлення проекту землеустрою для ОСОБА_8 та отримавши вказаний проект землеустрою, забезпечив таким чином можливість подальшого отримання документів на незаконне отримання права власності на земельну ділянку ОСОБА_8
25.01.2022, дотримуючись заздалегідь розробленого плану та інструкцій, за ініціативи ОСОБА_5 , виконавець вчинення злочину ОСОБА_8 звернувся із заявою до Східницької селищної ради щодо отримання адміністративної послуги - рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, при цьому надав проект землеустрою на земельну ділянку з кадастровим номером 4621285100:01:003:0045, що виготовлений на підставі завідомо підробленого рішення ХХVIІ сесії сьомого скликання № 450 від 17.07.2020 Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, та витяг з Державного земельного кадастру на вказану земельну ділянку, які ОСОБА_5 отримав у Товаристві та передав ОСОБА_8 у невстановлений досудовим слідством час та місці.
На підставі поданих ОСОБА_8 документів, 08.02.2022 видано рішення ХVІI сесії восьмого скликання Східницької селищної ради № 698, яким затверджено проект відведення та передачу у власність ОСОБА_8 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,6500 га, розташованої в межах населеного пункту с. Новий Кропивник Дрогобицького району Львівської області.
З метою завершення злочинного умислу щодо організації незаконного заволодіння земельною ділянкою, дотримуючись заздалегідь скоординованих дій організатора вчинення злочину - ОСОБА_5 , 16.09.2022 ОСОБА_8 подав державному реєстратору Дрогобицької районної державної адміністрації ОСОБА_9 заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4621285100:01:003:0045. На підставі поданих ОСОБА_8 документів державним реєстратором, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», сформовано у базі даних витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, присвоївши реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2636826046020 та зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_8 .
В результаті вказаних протиправних дій, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_8 , шляхом обману, з використанням завідомо підроблених документів, організував незаконне заволодіння ОСОБА_8 земельною ділянкою площею 0,6500 га, із кадастровим номером 4621285100:01:003:0045, яка розташована в межах населеного пункту с. Новий Кропивник Дрогобицького району Львівської області, вартістю 736 016, 00 грн., чим завдав Східницькій селищній раді шкоду в великому розмірі на вказану суму.
Крім цього, ОСОБА_5 , діючи з прямим умислом, спрямованим на використання завідомо підробленого документу, діючи за попередньою змовою групою осіб, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 29.11.2021, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин отримав документ, який зовні та за змістом імітує офіційне рішення сільської ради, а саме: рішення ХХVIІ сесії сьомого скликання № 450 від 17.07.2020 Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, яке не приймалося відповідним органом місцевого самоврядування, не міститься у протоколах сесій ради та не зареєстроване у встановленому порядку.
Вказаним завідомо підробленим рішенням, ОСОБА_8 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,6500 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення Новокропивницької сільської ради в межах населеного пункту с. Новий Кропивник. Окрім цього, згідно із зазначеним рішенням ОСОБА_8 повинен укласти з організацією, яка має ліцензію на проведення робіт із землеустрою, проект відведення земельної ділянки погодити на черговій сесії сільської ради у відповідності до діючого законодавства та контроль за виконанням рішення покладено на постійну депутатську комісію з питань охорони навколишнього природного середовища, регулювання земельних відносин, будівництва та архітектури ( ОСОБА_10 ).
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 , використовуючи підроблене рішення ХХVIІ сесії сьомого скликання № 450 від 17.07.2020 Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, усвідомлюючи що вказане рішення не несе жодних правових наслідків, надав вказане рішення працівникам ТзОВ «Терразем» (ЄРДПОУ 41414813) (далі - Товариство) для виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 0,6500 га розташованої в межах населеного пункту с. Новий Кропивник ОСОБА_8 та таким чином створив передумови для подальшого незаконного оформлення права власності на вказану земельну ділянку.
На підставі завідомо підробленого документу, а саме рішення ХХVIІ сесії сьомого скликання № 450 від 17.07.2020 Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, працівниками Товариства, які не були обізнані про злочинні наміри ОСОБА_5 , за сприяння останнього, розроблено на ім'я ОСОБА_8 проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 0,6500 га, розташованої в межах населеного пункту с. Новий Кропивник Дрогобицького району Львівської області.
10.12.2021 відділом № 1 Управління у Мукачівському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області проведено державну реєстрацію земельної ділянки та присвоєно кадастровий номер 4621285100:01:003:0045, про що видано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ - 2105676982021, який необхідний був ОСОБА_5 для подальшої реалізації злочинного плану.
Виконуючи роль організатора вчинення злочину ОСОБА_5 оплатив грошові кошти в сумі 4000 грн. за виконані Товариством роботи щодо виготовлення проекту землеустрою для ОСОБА_8 та отримавши вказаний проект землеустрою, передав вказані документи ОСОБА_8
25.01.2022, дотримуючись заздалегідь розробленого плану та інструкцій, за ініціативи ОСОБА_5 , виконавець вчинення злочину ОСОБА_8 звернувся із заявою до Східницької селищної ради щодо отримання адміністративної послуги - рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, при цьому надав проект землеустрою на земельну ділянку з кадастровим номером 4621285100:01:003:0045, що виготовлений на підставі завідомо підробленого рішення ХХVIІ сесії сьомого скликання № 450 від 17.07.2020 Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, та витяг з Державного земельного кадастру на вказану земельну ділянку, які ОСОБА_5 отримав у Товаристві та передав ОСОБА_8 у невстановлений досудовим слідством час та місці.
На підставі поданих ОСОБА_8 документів, 08.02.2022 видано рішення ХVІI сесії восьмого скликання Східницької селищної ради № 698, яким затверджено проект відведення та передачу у власність ОСОБА_8 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,6500 га, розташованої в межах населеного пункту с. Новий Кропивник Дрогобицького району Львівської області.
З метою завершення спільного злочинного умислу, дотримуючись заздалегідь скоординованих дій організатора вчинення злочину ОСОБА_5 , 16.09.2022 ОСОБА_8 подав державному реєстратору Дрогобицької районної державної адміністрації ОСОБА_9 заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4621285100:01:003:0045. На підставі поданих ОСОБА_8 документів державним реєстратором, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», сформовано у базі даних витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, присвоївши реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2636826046020 та зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_8 .
В результаті вказаних дій, ОСОБА_5 , організував використання ОСОБА_8 завідомо підробленого документу рішення ХХVIІ сесії сьомого скликання № 450 від 17.07.2020 Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області на підставі якого ОСОБА_8 незаконного заволодів земельною ділянкою площею 0,6500 га, із кадастровим номером 4621285100:01:003:0045, яка розташована в межах населеного пункту с. Новий Кропивник Дрогобицького району Львівської області.
28 жовтня 2025 року ОСОБА_5 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Дрогобич, громадянину України, українцю, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_2 , працюючому на посаді першого заступника голови Дрогобицької районного державної адміністрації, раніше не судимого, не адвоката, не депутата, повідомлено про підозру у організації заволодіння чужим майном, шляхом обману (шахрайство), вчиненому у великих, за попередньою змовою групою осіб, організації використання завідомо підробленого документу за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 358 КК України.
Правова кваліфікація кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 - ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 358 КК України: організація використання завідомо підробленого документу за попередньою змовою групою осіб, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 190 КК України: організація заволодіння чужим майном, шляхом обману (шахрайство), вчиненому у великих розмірах, за попередньою змовою групою осіб.
Санкція ч. 4 ст. 358 КК України передбачає покарання у виді штрафу до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.
Санкція ч. 3 ст. 190 КК України передбачає покарання у виді позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
Обставинами, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 358 КК України, та доводять, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів крім тримання під вартою не може запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України, підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження, а саме:
- повідомленням УСБ України у Львівській області щодо ознак вчинення кримінального правопорушення;
- матеріалами виконаного оперативними співробітниками УСБ України у Львівській області доручення слідчого в порядку ст. 40 КПК України;
- матеріалами виконаного оперативними співробітниками УМП ГУНП у Львівській області доручення слідчого в порядку ст. 40 КПК України;
- проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_8 для ведення особистого селянського господарства площею 0,6500 га, кадастровий номер 4621285100:01:003:0045, яка розташована в межах населеного пункту с. Новий Кропивник Дрогобицького району Львівської області, рішення ХХVIІ сесії сьомого скликання № 450 від 17.07.2020 Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області;
заявами ОСОБА_8 від 29.11.2021 та 26.05.2020;
рішенням ХVІI сесії восьмого скликання Східницької селищної ради № 698 від 08.02.2022, заявою ОСОБА_11 від 25.01.2022 до Східницької селищної ради щодо отримання адміністративної послуги - рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;
витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ - НВ - 2105676982021;
договором купівлі-продажу земельної ділянки, площею 0,6500 га, кадастровий номер 4621285100:01:003:0045, яка розташована в межах населеного пункту с. Новий Кропивник Дрогобицького району Львівської області від 05.09.2023;
рішення ХХVIІ сесії сьомого скликання № 450 від 17.07.2020 Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, яке видано на підставі заяви ОСОБА_12 ;
- протоколами допитів свідків ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_12 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 ;
- висновком судової оціночно-земельної експертизи від 27.08.2025;
- протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_8 від 29.09.2025;
- протоколом проведення слідчого експерименту з підозрюваним ОСОБА_8 від 29.09.2025;
- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 15.10.2025;
- протоколом огляду вилученої інформації в ході проведення тимчасового доступу до речей та документів;
- іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Згідно з п.175 рішення Європейського суду з прав людини від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п.32, Series A, N 182).
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на даний час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного ОСОБА_5 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому кримінальному провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
У відповідності до ч.1 ст.183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Статтею 177 КПК України передбачено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
З огляду наявності обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, оцінюючи особу підозрюваного, слідчий суддя приходить до переконання в наявності передбачених ст.177 КПК України ризиків, а саме:
переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, оскільки оскільки ОСОБА_5 інкриміновано тяжкий злочин та у разі доведення його вини може бути призначено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від трьох до восьми років, та останній, будучи обізнаним про покарання, що йому загрожує за інкриміновані злочини, для уникнення покарання може переховуватися від органу досудового розслідування та суду. Окрім цього, тяжкість інкримінованих правопорушень та усвідомлення можливості засудження до тривалого терміну позбавлення волі вже самі по собі може бути підставою та мотивом для обвинуваченого до втечі. Водночас суворість покарання, яке може бути призначено, є належним елементом при оцінці ризику переховування від суду чи скоєння іншого злочину.
знищити, сховати документи, речі які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки ОСОБА_5 , достовірно знаючи про місце перебування документів або речей, за допомогою яких було реалізовано інкримінований злочинний намір, може їх знищити, спотворити, приховати не надавши органам досудового розслідування можливості встановити місце їх перебування та вилучити у встановленому законом порядку. Крім того, перебуваючи на волі, підозрюваний може спілкуватися з невстановленими спільниками з приводу планів укриття злочинної діяльності, знищення, приховання та спотворення речових доказів, що негативно вплине на подальше здійснення досудового розслідування та притягнення винних до кримінальної відповідальності та зможе надавати допомогу у переховуванні від органу досудового розслідування.
незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні шляхом їх переконання, залякування чи схиляння їх до зміни, наданих ними показань, узгодження своїх показань з показаннями вказаних осіб. Про неможливість запобігти такому ризику свідчить той факт, що з урахуванням принципу безпосередності дослідження показань, речей і документів (ст. 23 КПК України) такі ще судом не допитані та надані ними під час досудового розслідування показання не можуть лягти в основу обвинувального вироку відносно нього.
Таким чином, слідчий суддя вважає, що застосування до ОСОБА_5 більш м'якого запобіжного заходу не може запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.
При оцінці обставин, передбачених ст.178 КПК України, слідчий суддя прийшов до висновків, що:
- зібрані під час досудового розслідування докази є вагомими та підтверджують причетність підозрюваного до вчинення ним кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 358 КК України;
- ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, одне із яких є тяжке кримінальне правопорушення (злочин), за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років, тож тяжкість покарання, що йому загрожує у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні (злочині), у вчиненні якого він підозрюється, є достатньою та співрозмірною для обрання останньому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
вік та стан здоров'я підозрюваного дозволяють застосування до нього запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Враховуючи зазначене, з метою забезпечення виконання ОСОБА_5 покладених на нього процесуальних обов'язків, як підозрюваного, щодо нього необхідно застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Стороною захисту недоведено можливості запобігти існуючим ризикам у кримінальному провадженні шляхом застосування альтернативного запобіжного заходу.
Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя також враховує вимоги п.п.3 і 4 ст.5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого (підозрюваного) від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це необхідно робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув'язнення.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст.183 КПК України слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатній для забезпечення підозрюваним обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, на підставі ч.3 ст.183 КПК України слідчий суддя дійшов висновку про необхідність визначення розміру застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_8 покладених на нього обов'язків.
Враховуючи особу підозрюваного, його майновий стан, міцність соціальних зв'язків підозрюваного, а також те, що розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього, на підставі п.3 ч.5 ст.182 КПК України, слідчий суддя вважає, що достатньою для забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_5 покладених на нього КПК України обов'язків буде застава - 220 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі абз.2 ч.3 ст.183 КПК України, слідчий суддя вважає за необхідне визначити, передбачені ст.194 КПК України, обов'язки підозрюваному ОСОБА_5 у випадку внесення ним або іншою фізичною чи юридичною особою (заставодавцем) визначеною цією ухвалою застави.
Керуючись ст.ст.176-178, 182, 183, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя, -
клопотання задовольнити частково.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, з утриманням у Державній установі «Львівська установа виконання покарань (№ 19)».
Строк дії ухвали становить шістдесят днів з моменту затримання, тобто до 26.12.2025 року включно.
Визначити ОСОБА_5 заставу - 220 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 666 160 грн., яка буде достатньою для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків передбачених КПК України.
Встановити ОСОБА_5 , у випадку внесення застави, наступні обов'язки строком на два місяці з моменту внесення такої:
- прибувати до слідчого, прокурора, суду із встановленою періодичністю;
- не відлучатися з м. Дрогобича Львівської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками, потерпілими, підозрюваними у кримінальному провадженні №12024140000000088 від 19 січня 2024 року;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_5 , що у випадку невиконання вищезазначених обов'язків та в подальшому розгляду питання про застосування до нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, на підставі п.3 ч.4 ст.183 КПК України, слідчий суддя матиме право не визначати розмір застави.
Контроль за виконанням даної ухвали покласти на старшого слідчого відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_4 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, яка перебуває під вартою протягом п'яти днів з моменту вручення їй копії судового рішення.
Повний текст складено 30.10.2025.
Слідчий суддя ОСОБА_1