308/15088/25
31.10.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Хамник М.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли з департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України в Закарпатській області, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянку України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , місце роботи: машиніст ДЕПО «Мукачево»,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець АДРЕСА_1 , який обіймав посаду поліцейського взводу №1 роти тактико-оперативного реагування управління патрульної поліції в Закарпатській області по 04.03.2021, маючи спеціальне звання - рядовий поліції, спеціальний жетон з індивідуальним номером - 0165606, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, згідно підпункту з) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» в порушення вимог п.2 абзацу 1 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (зі змінами, внесеними згідно Закону України N? 3384-1X від 20.09.2023), несвоєчасно, без поважних причин, а саме лише 03.10.2025, опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, тобто після звільнення за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Прокурор Кизименко К.О. просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у зв'язку із наявністю в діях останньої складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати стягнення передбачене санкцією вказаної статті.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав, повідомив, що забув подати декларацію після звільнення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснюється на основі додержання принципу законності (частини перша, друга статті 7); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (стаття 245).
Диспозиція ч.1 ст.172-6 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з приміткою до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, частини першої статті 3 цього Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з п.п. «3» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.
Наказом начальника Департаменту патрульної поліції НП України від 02 лютого 2021 року №101 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського взводу №l роти тактико-оперативного реагування управління патрульної поліції в Закарпатській області. Цим же наказом йому присвоєно спеціальне звання - рядовий поліції та за ним закріплено спеціальний жетон з індивідуальним номером - 0165606.
На час проходження служби Національній поліції України ОСОБА_2 наділено владними повноваженнями.
02 лютого 2021 року, у порядку ст.64 Закону України «Про Національну поліцію», ОСОБА_1 склав Присягу працівника Національної поліції України, яку після складання власноручно підписав.
Таким чином, перебуваючи на посаді поліцейського взводу №1 роти тактико-оперативного реагування управління патрульної поліції Закарпатській області, маючи спеціальне звання поліцейського, спеціальний жетон з індивідуальним номером - 0165606 та склавши Присягу на вірність Українському народові, ОСОБА_3 до 04.03.2021 був поліцейським, у зв?язку з цим на нього поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Національну поліцію», у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно - правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону. уповноваженого суб?єкта у сфері протидії корупції.
На виконання покладених завдань та функцій, Закарпатським управлінням Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, в межах компетенції, здійснюється перевірка стану дисципліни і законності в підрозділах Національної поліції України, розташованих в Закарпатській області, а також правові, організаційні та практичні заходи щодо виявлення, запобігання, попередження або припинення фактів порушення поліцейськими вимог чинного законодавства України.
Перевіркою встановлено, що відповідно до наказу начальника Департаменту патрульної поліції НП України від 25.02.2021 №177 о/с, ОСОБА_1 , відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільнено зі служби в поліції за п.5 (через службову невідповідність) з 04 березня 2021 року, витяг з якого отримав того ж дня.
Окрім того, 04.03.2022 року ОСОБА_1 ознайомився з рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями, пов'язаними зі службою в поліції та вимогами антикорупційного законодавства, а саме з вимогами Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, які власноручно підписав.
Відповідно до п. 2 абзацу 1 розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (зі змінами, внесеними згідно Закону України N? 3384-IX від 20.09.2023, який набув законної сили з 12.10.2023) особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язане з корупцією, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до наведених вище законодавчих актів ОСОБА_3 , звільнившись 04.03.2021, а саме до 00 год. 00 хв. 01.02.2024 був зобов'язаний подати декларацію особи, яка припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, тобто після звільнення за 2021 рік.
Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту НАЗК, ОСОБА_1 опублікував в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацію після звільнення тільки 03 жовтня 2025 року.
Поважних причин щодо несвоєчасного подання декларації особи, яка припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 не навів, як і не надав доказів на підтвердження наявності таких.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення стверджується зібраними у справі доказами, а саме: протоколом №109 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 14.10.2025 року, рапортом; копією матеріалів з кримінального провадження; скріншотом з офіційного веб-сайту НАЗК «https://public.nazk.gov.ua/search» щодо дати опублікування ОСОБА_1 декларації після звільнення; та іншими матеріалами інші матеріали, зібрані в ході перевірки.
Обставин, які б перешкоджали ОСОБА_1 у встановлений строк подати декларацію особи, яка припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в судовому засіданні встановлено не було.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності та надавши їм належну правову оцінку, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, яка вперше притягається до адміністративної відповідальності, визнає вину, відсутність обтяжуючих обставин, приходжу до висновку, що для досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної ст. 23 КУпАП, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу, в мінімальному розмірі.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у разі винесення суддею постанови про накладання адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір» в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, 172-6, 280, 283,284 КУпАП,Законом України "Про запобігання корупції", суддя ,-
ОСОБА_1 , 10.08.2002 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60коп.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, по терпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Роз'яснити, що відповідно до ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу - 1700 (одну тисячу сімсот грн.) 00 коп.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області М.М. Хамник