Справа № 344/18367/25
Провадження № 3/344/5730/25
30 жовтня 2025 року м.Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Болюк І.І., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , ФОП, за ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , вчинив порушення вимог законодавства про працю, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.41 КУпАП, а саме:
- у табелях обліку робочого часу за січень-вересень 2025 року не відображено: оклади працівників, причини відхилень від нормальних умов роботи такі як надурочні, нічні години роботи, чи причини неявок, такі як основна та додаткова відпустка, відпустка без збереження заробітної плати та інше; у наданих платіжних відомостях за період: червень 2023 - грудень 2024 року не вказані періоди виплати заробітної плати працівникам, тим самим не забезпечено достовірний бухгалтерський облік, чим порушено вимоги ч.1 ст.7 ЗУ №2136 та ЗУ “Про оплату праці»;
- згідно платіжних відомостей за квітень 2025 року, працівникам ФОП ОСОБА_1 заробітну плату за квітень 2025 року виплачено 18.04.2025 та 05.05.2025, тобто на 17 день; згідно платіжних відомостей за липень 2025 року, заробітну плату за липень 2025 року виплачено 18.07.2025 та 05.08.2025, тобто на 18 день, через проміжок часу, що перевищує 16 календарних днів, чим порушено вимоги ч.1 ст.10 ЗУ 2136 та ст. 24 КЗпП України;
- при звільненні ОСОБА_2 12.09.2025 року, грошову компенсацію за всі невикористані дні щорічної відпустки (55 днів) їй не нараховано та не виплачено, чим порушено вимоги ч.1 ст.12 ЗУ “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи. Клопотань про відкладення судового розгляду до суду не надходило.
За таких обставин, керуючись ст.268 КУпАП, суд вважає, що справу можна розглянути у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши всі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП доводиться повністю, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення №ПЗ/ІФ/12237/0249/П/ПТ від 10 жовтня 2025 року, копією акту, складеного Південно-Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці від 10.10.2025 року №ПЗ/ІФ/12237/0249, копіями табелів за січень-вересень 2025 року, копіями платіжних відомостей за червень 2023 року - грудень 2024 року та квітень, липень, вересень 2025 року, копіями видаткових касових ордерів, копією особової картки працівника ОСОБА_2 від 02.06.2023 року, копією Наказу №6 від 01 червня 2023 року Про прийняття на роботу ОСОБА_2 , копією Наказу №5 від 12 вересня 2025 року Про звільнення з роботи ОСОБА_2 , копією розрахункової відомості за вересень 2025 року, в їх сукупності.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.41 КУпАП, оскільки він вчинив порушення вимог законодавства про працю, що повністю доведено в ході судового розгляду.
Накладаючи стягнення за вчинене діяння, суд враховує характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, місце та час вчинення правопорушення, дані про особу порушника, майновий стан, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Окрім того, у відповідності до ст.40-1 КУпАП із ОСОБА_1 слід стягнути в дохід держави судовий збір.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.7, 33, 40-1, 221, 268, 283-287, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави 605,60 гривень судового збору.
На підставі ст. 307, ч.2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 цього Кодексу, з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу зазначеного у постанові.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Іннеса БОЛЮК