Ухвала від 30.10.2025 по справі 183/3412/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 183/3412/24

№ 1-кс/183/1890/25

30 жовтня 2025 року м. Самар

Слідчий суддя Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання заступника начальника СВ Самарівського РВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Самарівської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20 листопада 2023 року за № 42023040000000600, про дозвіл на затримання з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Новомосковськ, Дніпропетровської області, громадянина України, громадянина України, не маючого освіти, офіційно не працевлаштованого, одруженого, маючого на утриманні малолітніх дітей, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України,

ВСТАНОВИВ:

30 жовтня 2025 року у провадження слідчого судді Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшло вказане клопотання.

В обґрунтування клопотання слідчий вказує на встановлення досудовим розслідуванням, що відповідно до ст. 17 Конституції України, окрім іншого захист суверенітету й територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою усього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості покладаються на Збройні Сили України.

Відповідно до вимог ст. 33 Конституції України, окрім іншого, кожному хто на законних підставах перебуває на території України гарантується свобода пересування, право вільно залишати територію України за винятком обмежень які установлюються законом.

Статтею 64 Конституції України передбачено, окрім іншого, що конституційні права й свободи людини та громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України. В умовах воєнного стану або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до вимог ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності, територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно зі ст. 68 Конституції України, окрім іншого, кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та законів України.

Статтею 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон) передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Відповідно до вимог ст. 3 Закону військовий обов'язок включає, окрім іншого, проходження військової служби. Статтею 6 Закону передбачено, що видом військової служби, окрім іншого, є військова служба за призовом під час мобілізації на особливий період.

Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» з 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан, який в подальшому неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.

При цьому порядок і вичерпний перелік підстав за яких громадяни України мають право на виїзд із України, а також перетин державного кордону у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану визначено Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затверджений постановою КМУ № 57 від 27 січня 1995 року (далі - Правила).

Відповідно до вимог п. 12 Правил, окрім іншого, у ході перевірки документів під час виїзду з України з'ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасового обмеження громадянина у праві виїзду за кордон. Таким чином з 05:30 24 лютого 2022 року право на виїзд з України, а також перетин державного кордону громадянами України без наявних законних підстав тимчасово обмежено.

Поряд з цим, пунктом 2-6 Правил передбачено, що у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану, право на перетин державного кордону, крім осіб зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 Правил, також мають інші військовозобов'язані особи які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не підлягають військовозобов'язані жінки та чоловіки на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

У зв'язку з військовою агресією рф проти України та з метою забезпечення оборони держави підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102 пунктів 1, 17, 20, частини першої статті 106 Конституції України Президентом України 24 лютого 2022 року постановлено Указ № 65/2022 про оголошення та проведення загальної мобілізації протягом 90 днів з дня набрання чинності Указу зокрема на території Дніпропетровської області.

17 травня 2022 року у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання боєздатності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Указом Президента України № 342/2022 строк загальної мобілізації продовжено на 90 днів. Крім того Указами Президента України № 574/2022 від 12 серпня 2022 року, № 758/2022 від 07 листопада 2022 року, № 59/2023 від 06 лютого 2023 року, № 255/2023 від 01 травня 2023 року, № 452/2023 від 26 липня 2023 року, № 735/2023 від 06 листопада 2023 року, № 49/2024 від 05 лютого 2024 року строк загальної мобілізації продовжено та він тривав на момент вчинення злочину.

Водночас у порушення зазначених вище норм законодавства України, у невстановлений слідством день час та місці але не пізніше 26 травня 2023 року у ОСОБА_5 разом з невстановленими в ході досудового розслідування особами, виник умисел на незаконне переправлення громадянина України ОСОБА_6 через державний кордон України.

Так, на виконання заздалегідь розробленого алгоритму злочинних дій по незаконному переправленню громадянина України ОСОБА_6 через державний кордон України, ОСОБА_5 повинен був сприяти в оформленні, реєстрації та видачі відповідних документів, за якими ОСОБА_6 мав набути батьківства на дітей віком до 18 років без дійсних подальших батьківських відносин, з відповідними правами та обов'язками, фактично не беручи їх на утримання та виключно для надання йому права безперешкодного перетину державного кордону України.

Реалізовуючи свій злочинний умисел ОСОБА_5 , у невстановлені в ході досудового розслідування дату та час, однак не пізніше 26 травня 2023 року, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки, підшукав одиноку матір ОСОБА_7 яка має на утриманні дитину ОСОБА_8 , який являється малолітнім.

В подальшому продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу ОСОБА_5 , отримавши відповідні документи необхідні для оформлення фіктивного батьківства надав вказані документи працівникам Новомосковського відділу ДРАЦС, які підготували та оформили справу, в результаті чого до Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження було внесено відомості про визнання батьківства ОСОБА_6 щодо малолітнього ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В результаті вищевказаних дій ОСОБА_6 отримав право безперешкодного перетину державного кордону України з підстав багатодітного батьківства на трьох дітей віком до 18 років.

Таким чином, ОСОБА_6 , за сприяння ОСОБА_5 та невстановлених в ході досудового розслідування осіб, встановивши батьківство над малолітнім ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 21 квітня 2024 року на пункті перетину «Ужгород» перетнув державний кордон як багатодітний батько. За вказані дії ОСОБА_5 отримав від ОСОБА_6 невстановлену в ході досудового розслідування суму грошових коштів.

Таким чином встановлено достатність доказів для повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, як сприяння незаконному переправленню особи через державний кордон України, шляхом усунення перешкод, вчинене за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів.

Крім того досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений слідством день час та місці але не пізніше 12 вересня 2023 року у ОСОБА_5 разом з невстановленими в ході досудового розслідування особами, виник умисел на незаконне переправлення громадянина України ОСОБА_9 через державний кордон України.

Так, на виконання заздалегідь розробленого алгоритму злочинних дій по незаконному переправленню громадянина України ОСОБА_9 через державний кордон України, ОСОБА_5 повинен був сприяти в оформленні, реєстрації та видачі відповідних документів, за якими ОСОБА_10 мав набути батьківства на дітей віком до 18 років без дійсних подальших батьківських відносин, з відповідними правами та обов'язками, фактично не беручи їх на утримання та виключно для надання йому права безперешкодного перетину державного кордону України.

Реалізовуючи свій злочинний умисел ОСОБА_5 , у невстановлені в ході досудового розслідування дату та час, однак не пізніше 12 вересня 2023 року, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки, підшукав одиноку матір ОСОБА_11 яка має на утриманні дитину ОСОБА_12 , який являється малолітнім.

В подальшому продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу ОСОБА_5 , отримавши відповідні документи необхідні для оформлення фіктивного батьківства надав вказані документи працівникам Новомосковського відділу ДРАЦС, які підготували та оформили справу, в результаті чого до Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження було внесено відомості про визнання батьківства ОСОБА_13 щодо малолітнього ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В результаті вищевказаних дій ОСОБА_10 отримав право безперешкодного перетину державного кордону України з підстав багатодітного батьківства на трьох дітей віком до 18 років.

Таким чином, ОСОБА_10 , за сприяння ОСОБА_5 та невстановлених в ході досудового розслідування осіб, встановивши батьківство над малолітнім ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 26 вересня 2023 року на пункті перетину «Мостиська» перетнув державний кордон як багатодітний батько. За вказані дії ОСОБА_5 отримав від ОСОБА_9 невстановлену в ході досудового розслідування суму грошових коштів.

Таким чином встановлено достатність доказів для повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, як сприяння незаконному переправленню особи через державний кордон України, шляхом усунення перешкод, вчинене повторно за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів.

Крім того досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений слідством день час та місці але не пізніше 15 вересня 2023 року у ОСОБА_5 разом з невстановленими в ході досудового розслідування особами, виник умисел на незаконне переправлення громадянина України ОСОБА_14 через державний кордон України.

Так, на виконання заздалегідь розробленого алгоритму злочинних дій по незаконному переправленню громадянина України ОСОБА_14 через державний кордон України, ОСОБА_5 повинен був сприяти в оформленні, реєстрації та видачі відповідних документів, за якими ОСОБА_14 мав набути батьківства на дітей віком до 18 років без дійсних подальших батьківських відносин, з відповідними правами та обов'язками, фактично не беручи їх на утримання та виключно для надання йому права безперешкодного перетину державного кордону України.

Реалізовуючи свій злочинний умисел ОСОБА_5 , у невстановлені в ході досудового розслідування дату та час, однак не пізніше 15 вересня 2023 року, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки, підшукав одиноку матір ОСОБА_11 яка має на дитину ОСОБА_15 , який являється малолітньою.

В подальшому продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу ОСОБА_5 , отримавши відповідні документи необхідні для оформлення фіктивного батьківства надав вказані документи працівникам Новомосковського відділу ДРАЦС, які підготували та оформили справу, в результаті чого до Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження було внесено відомості про визнання батьківства ОСОБА_14 щодо малолітнього ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

В результаті вищевказаних дій ОСОБА_14 отримав право безперешкодного перетину державного кордону України з підстав багатодітного батьківства на трьох дітей віком до 18 років.

Таким чином, ОСОБА_14 , за сприяння ОСОБА_5 та невстановлених в ході досудового розслідування осіб, встановивши батьківство над малолітнім ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 01 жовтня 2023 року на пункті перетину «Шегині» перетнув державний кордон як багатодітний батько. За вказані дії ОСОБА_5 отримав від ОСОБА_14 невстановлену в ході досудового розслідування суму грошових коштів.

Таким чином встановлено достатність доказів для повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, як сприяння незаконному переправленню особи через державний кордон України, шляхом усунення перешкод, вчинене повторно за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів.

Крім того досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений слідством день час та місці але не пізніше 14 листопада 2023 року у ОСОБА_5 разом з невстановленими в ході досудового розслідування особами, виник умисел на незаконне переправлення громадянина України ОСОБА_16 через державний кордон України.

Так, на виконання заздалегідь розробленого алгоритму злочинних дій по незаконному переправленню громадянина України ОСОБА_16 через державний кордон України, ОСОБА_5 повинен був сприяти в оформленні, реєстрації та видачі відповідних документів, за якими ОСОБА_16 мав набути батьківства на дітей віком до 18 років без дійсних подальших батьківських відносин, з відповідними правами та обов'язками, фактично не беручи їх на утримання та виключно для надання йому права безперешкодного перетину державного кордону України.

Реалізовуючи свій злочинний умисел ОСОБА_5 , у невстановлені в ході досудового розслідування дату та час, однак не пізніше 14 листопада 2023 року, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки, підшукав одиноку матір ОСОБА_17 яка має на утриманні дітей, серед яких ОСОБА_18 та ОСОБА_19 , які являються малолітніми.

В подальшому продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу ОСОБА_5 , отримавши відповідні документи необхідні для оформлення фіктивного батьківства надав вказані документи працівникам Новомосковського відділу ДРАЦС, які підготували та оформили справу, в результаті чого до Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження було внесено відомості про визнання батьківства ОСОБА_16 щодо малолітніх ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

В результаті вищевказаних дій ОСОБА_16 отримав право безперешкодного перетину державного кордону України з підстав багатодітного батьківства на трьох дітей віком до 18 років.

Таким чином, ОСОБА_16 , за сприяння ОСОБА_5 та невстановлених в ході досудового розслідування осіб, встановивши батьківство над малолітніми ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , 29 листопада 2023 року, на пункті перетину «Ужгород» перетнув державний кордон як багатодітний батько. За вказані дії ОСОБА_5 отримав від ОСОБА_16 невстановлену в ході досудового розслідування суму грошових коштів.

Таким чином встановлено достатність доказів для повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, як сприяння незаконному переправленню особи через державний кордон України, шляхом усунення перешкод, вчинене повторно за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів.

Крім того досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений слідством день час та місці але не пізніше 14 грудня 2023 року у ОСОБА_5 разом з невстановленими в ході досудового розслідування особами, виник умисел на незаконне переправлення громадянина України ОСОБА_20 через державний кордон України.

Так, на виконання заздалегідь розробленого алгоритму злочинних дій по незаконному переправленню громадянина України ОСОБА_20 через державний кордон України, ОСОБА_5 повинен був сприяти в оформленні, реєстрації та видачі відповідних документів, за якими ОСОБА_20 мав набути батьківства на дітей віком до 18 років без дійсних подальших батьківських відносин, з відповідними правами та обов'язками, фактично не беручи їх на утримання та виключно для надання йому права безперешкодного перетину державного кордону України.

Реалізовуючи свій злочинний умисел ОСОБА_5 , у невстановлені в ході досудового розслідування дату та час, однак не пізніше 14 грудня 2023 року, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки, підшукав одиноку матір ОСОБА_21 яка має на утриманні дитину ОСОБА_22 , яка являється малолітньою.

В подальшому продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу ОСОБА_5 , отримавши відповідні документи необхідні для оформлення фіктивного батьківства надав вказані документи працівникам Новомосковського відділу ДРАЦС, які підготували та оформили справу, в результаті чого до Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження було внесено відомості про визнання батьківства ОСОБА_20 щодо малолітньої ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .

В результаті вищевказаних дій ОСОБА_20 отримав право безперешкодного перетину державного кордону України з підстав багатодітного батьківства на трьох дітей віком до 18 років.

Таким чином, ОСОБА_20 , за сприяння ОСОБА_5 та невстановлених в ході досудового розслідування осіб, встановивши батьківство над малолітньою ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , 14 лютого 2024 року, на пункті перетину «Ужгород» перетнув державний кордон як багатодітний батько. За вказані дії ОСОБА_5 отримав від ОСОБА_20 невстановлену в ході досудового розслідування суму грошових коштів.

Таким чином встановлено достатність доказів для повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, як сприяння незаконному переправленню особи через державний кордон України, шляхом усунення перешкод, вчинене повторно за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів.

Крім того досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений слідством день час та місці але не пізніше 14 грудня 2023 року у ОСОБА_5 разом з невстановленими в ході досудового розслідування особами, виник умисел на незаконне переправлення громадянина України ОСОБА_23 через державний кордон України.

Так, на виконання заздалегідь розробленого алгоритму злочинних дій по незаконному переправленню громадянина України ОСОБА_23 через державний кордон України, ОСОБА_5 повинен був сприяти в оформленні, реєстрації та видачі відповідних документів, за якими ОСОБА_23 мав набути батьківства на дітей віком до 18 років без дійсних подальших батьківських відносин, з відповідними правами та обов'язками, фактично не беручи їх на утримання та виключно для надання йому права безперешкодного перетину державного кордону України.

Реалізовуючи свій злочинний умисел ОСОБА_5 , у невстановлені в ході досудового розслідування дату та час, однак не пізніше 14 грудня 2023 року, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки, підшукав одиноку матір ОСОБА_21 яка має на утриманні дитину ОСОБА_24 , який являється малолітнім.

В подальшому продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу ОСОБА_5 , отримавши відповідні документи необхідні для оформлення фіктивного батьківства надав вказані документи працівникам Новомосковського відділу ДРАЦС, які підготували та оформили справу, в результаті чого до Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження було внесено відомості про визнання батьківства ОСОБА_23 щодо малолітнього ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .

В результаті вищевказаних дій ОСОБА_23 отримав право безперешкодного перетину державного кордону України з підстав багатодітного батьківства на трьох дітей віком до 18 років.

Таким чином, ОСОБА_23 , за сприяння ОСОБА_5 та невстановлених в ході досудового розслідування осіб, встановивши батьківство над малолітнім ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , 03 січня 2024 року, на пункті перетину «Солотвино» перетнув державний кордон як багатодітний батько. За вказані дії ОСОБА_5 отримав від ОСОБА_23 невстановлену в ході досудового розслідування суму грошових коштів.

Таким чином встановлено достатність доказів для повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, як сприяння незаконному переправленню особи через державний кордон України, шляхом усунення перешкод, вчинене повторно за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів.

Слідчий зазначає, що достатність доказів для підозри ОСОБА_5 у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у кримінальному провадженні матеріалами.

28 червня 2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України у кримінальному провадженні № 42023040000000600, шляхом вручення повідомлення про підозру дружині ОСОБА_5 . ОСОБА_25 , котра відмовилась від отримання, що зафіксовано на відеозапис та підтверджено підписами понятих. Крім того повідомлення про підозру надіслано засобами поштового зв'язку на адресу ОСОБА_5 , а саме: АДРЕСА_2 , а також надане голові квартального комітету ОСОБА_26 для передачі ОСОБА_5 .

Станом на час подання цього клопотання до суду місце знаходження підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не встановлене, останній на виклики до слідчого не з'являється, фактично підозрюваний переховується від органів досудового розслідування.

Разом з тим, органами досудового розслідування вживались заходи для встановлення його місцезнаходження та виклику до слідчого. Зокрема, 02 липня 2024 року слідчим СВ Новомосковського РВП ГУНП в Дніпропетровській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_3 здійснювався виїзд за місцем мешкання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_2 , в ході якого за вказаною адресою жодних осіб не виявлено.

Також 02 липня 2024 року допитано свідків ОСОБА_27 та ОСОБА_26 , які є головою та членом квартального комітету № 17 відповідно, які в ході допиту показали, що домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2 , знаходиться саме на території їх квартального комітету, та їм відомо, що за вказаною адресою проживає ОСОБА_5 разом зі своєю сім'єю. Також останні додали, що 28 червня 2024 року приблизно о 18:00-19:00 вони приходили за місцем мешкання ОСОБА_5 , однак останній був відсутній та його місцезнаходження не відоме. Крім того ОСОБА_27 та ОСОБА_26 повідомили, що в останній раз вони бачили ОСОБА_5 особисто у травні 2024 року.

Крім того, 02 липня 2024 року направлено доручення до ВКП Новомосковського РВП ГУНП в Дніпропетровській області з метою встановлення місця знаходження ОСОБА_5 , вручення повістки про виклик до слідчого, а також допиту сусідів та родичів щодо відомого їм місця перебування ОСОБА_5

03 липня 2024 року рапорт від ВКП Новомосковського РВП ГУНП в Дніпропетровській області, відповідно до якого під час виконання доручення слідчого здійснювався виїзд за місцем мешкання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_2 , в ході якого жодних осіб за вказаною адресою не встановлено. Крім того здійснювався обхід сусідів, під час якого встановлено та допитано свідка ОСОБА_28 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 , котра під час допиту показала, що їй відомий ОСОБА_5 , який проживає поряд з нею разом з сім'єю, однак починаючи з 28 червня 2024 року останнього вона за місцем мешкання не бачила та його теперішнє місце перебування їй не відомо.

04 липня 2024 року підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оголошено в розшук.

30 квітня 2024 року слідчим суддею Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області винесено ухвалу про надання дозволу на затримання підозрюваного ОСОБА_5 з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком до 30 жовтня 2025 року включно.

Однак, на час дії ухвали слідчого судді місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 не встановлено, у зв'язку з чим виникла необхідність у повторному зверненні до суду з метою отримання дозволу на затримання останнього з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Окрім цього, слідчий вказує, що під час проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено наявність ризиків, передбачених п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось у зв'язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь у судовому провадженні.

Дослідивши клопотання та надані письмові докази слідчий суддя висновує таке.

Згідно з ч. 1 ст. 189 КПК України слідчий суддя не має права відмовити в розгляді клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваного, обвинуваченого, навіть якщо існують підстави для затримання без ухвали суду про затримання з метою приводу.

За ч. 4 ст. 190 КПК України слідчий суддя, суд за клопотанням прокурора має право вирішити питання про повторне затримання з метою приводу в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Під час розгляду клопотання слідчим суддею встановлено доведеним, що зазначені у клопотанні обставини вказують на наявність підстав для затримання підозрюваного ОСОБА_5 з метою приводу.

Так, слідчим суддею досліджено витяг з ЄРДР, відповідно до якого 20 листопада 2023 року до ЄРДР за № 42023040000000600 внесено відомості за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України.

З листів Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05 грудня 2023 року, від 04 січня 2024 року від 28 лютого 2024 року, довідки від 07 грудня 2023 року про результати цільової позапланової перевірки роботи Новомосковського відділу ДРАЦС у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо дотримання вимог законодавства та строків розгляду справ при внесенні змін до актових записів про народження у зв'язку з визнанням батьківства за 2022-2023 роки, протоколу допиту свідка ОСОБА_29 від 28 лютого 2024 року, протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_29 від 28 лютого 2024 року, протоколу допиту свідка ОСОБА_7 від 28 лютого 204 року, протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_7 від 28 лютого 2024 року, протоколу обшуку від 16 квітня 2024 року, протоколу допиту свідка ОСОБА_5 від 23 квітня 2024 року, протоколів оглядів від 22 та 24 травня 2024 року, від 06 червня 2024 року, протоколу допиту свідка ОСОБА_21 від 06 червня 2024 року, протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_21 від 06 червня 2024 року, протоколу допиту свідка ОСОБА_30 від 06 червня 2024 року, протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_30 від 06 червня 2024 року, актових записів про народження, протоколів допитів свідків ОСОБА_27 та ОСОБА_26 від 02 липня 2024 року, протоколу допиту свідка ОСОБА_28 від 03 липня 2024 року, у їх сукупності, вбачається наявність підстав для обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України.

28 червня 2024 року складене письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України, яке вручено голові квартального комітету ОСОБА_27 за місцем проживання ОСОБА_5 , для вручення останньому. Також з матеріалів клопотання вбачається направлення 28 червня 2024 року засобами поштового зв'язку ОСОБА_5 повідомлення про підозру за адресою: АДРЕСА_2 , внаслідок чого ОСОБА_5 вважається належним чином повідомленим про підозру в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 135 КПК України.

Крім того, слідчий суддя вважає доведеними вказані слідчим ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України. Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України свідчить те, що ОСОБА_5 усвідомлює, що він обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, покарання за який, передбачено у вигляді позбавлення волі строком від семи до дев'яти років, та маючи можливість вільного пересування, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, що перешкоджатиме досудовому розслідуванню та судовому розгляду. Про наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, свідчить те, що в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні встановлено свідків ОСОБА_29 , ОСОБА_7 , ОСОБА_21 , ОСОБА_31 , які мешкають в одному місті з підозрюваним ОСОБА_5 , та які ще не допитані безпосередньо судом, отже, розуміючи тяжкість покарання, яке може бути призначене, підозрюваний, перебуваючи на свободі, матиме реальну можливість незаконно впливати на свідків, та змусити їх змінити свої показання з метою уникнення кримінальної відповідальності. При цьому, ризик, передбачений п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України слідчий суддя вважає недоведеними

04 липня 2024 року ОСОБА_5 оголошено у розшук, станом на день розгляду клопотання підозрюваного не розшукано, не затримано.

Вказані обставини дають підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 , розуміючи можливість призначення покарання у виді позбавлення волі на тривалий строк, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду та фактично вже переховується від органів досудового розслідування та доводи прокурора в цій частині є доведеними.

Оцінюючи вищевказані обставини, слідчий суддя також приймає до уваги у розумінні практики ЄСПЛ те, що тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте, таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту. У справі «Ілійков проти Болгарії» № 33977/96 від 26 липня 2001 року ЄСПЛ зазначив, що «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів».

Аналізуючи вищевикладене, слідчий суддя висновує, що існують обставини, зазначені у п. 1 ч. 4 ст. 189 КПК України, що має важливе значення для прийняття рішення про надання дозволу на затримання підозрюваного з метою приводу.

Крім того, слідчий суддя зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 190 КПК України, ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу втрачає законну силу з моменту:

1) приводу підозрюваного, обвинуваченого до суду;

2) закінчення строку дії ухвали, зазначеного в ній, або закінчення шести місяців із дати постановлення ухвали, у якій не зазначено строку її дії;

2-1) добровільного з'явлення підозрюваного до слідчого судді, а обвинуваченого до суду, про що слідчий суддя, суд повідомляє прокурора;

3) відкликання ухвали прокурором.

На підставі викладеного та керуючись ст. 110, 177, 189, 190 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

надати дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Новомосковськ, Дніпропетровської області, з метою його приводу для участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Виконання ухвали в частині затримання ОСОБА_5 доручити співробітникам Самарівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Контроль за виконанням ухвали покласти на заступника начальника СВ Самарівського РВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 (Дніпропетровська обл., м. Самар, вул. Олексія Цокура, 19, тел.: НОМЕР_1 ).

Ухвала діє до 30 квітня 2026 року та втрачає законну силу 31 квітня 2026 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено та проголошено о 15 годині 35 хвилин 30 жовтня 2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1