Справа № 564/4177/25
30 жовтня 2025 року
м.Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області в особі судді Грипіч Л.А.
розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Відділення поліції №2 Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт громадянина НОМЕР_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 ,
за ст.124, ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
04 жовтня 2025 року о 22:56 год, у с.Лісопіль по вул.Центральна 50, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , поліцейським Відділення поліції №2 Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області складено протокол серії ЕПР1 №473670 про адміністративне правопорушення, з якого вбачається, що 04.10.2025, о 21:50 год, в с.Лісопіль по вул.Центральна 50, водій ОСОБА_1 , керуючи ТЗ мотоциклом Мустанг 250, державний номерний знак НОМЕР_2 , не врахував дорожньої обстановки, на вибрав безпечної швидкості руху та здійснив наїзд на припарковане авто Вольксваген Пассат, державний номерний знак НОМЕР_3 , який стояв на зустрічній смузі, внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п.12.1 ПДР.
Попередньо дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також 04 жовтня 2025 року о 22:56 год, у с.Лісопіль по вул.Центральна 50, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , поліцейським Відділення поліції №2 Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області складено протокол серії ЕПР1 №473670 про адміністративне правопорушення, з якого вбачається, що 04.10.2025, о 21:50 год, в с.Лісопіль по вул.Центральна 50, водій ОСОБА_1 , керуючи ТЗ мотоциклом Мустанг 250, державний номерний знак НОМЕР_2 , без посвідчення водія. Правопорушення вчинено повторно протягом року (постанова ЕНА 4553152 за ч.2 ст.126 КУпАП від 21.04.2025), чим порушив п.2.1.а ПДР.
Попередньо дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи, що по даним матеріалам про адміністративні правопорушення притягується до адміністративної відповідальності одна і та ж особа, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи по суті, провадження у справах про адміністративні правопорушення №3/564/1730/25 та №3/564/1731/25 відносно ОСОБА_1 підлягають об'єднанню в одне провадження в межах справи №564/4177/25.
ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердив викладені у протоколах обставини та пояснив, що його попросили знайомі з'їздити в магазин, що він і зробив. Посвідчення водія не має, але навчається водінню.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , повно, всебічно та об'єктивно дослідивши протоколи та матеріали, додані до протоколу, дійшов наступних висновків.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 , 04.10.2025, о 21:50 год, в с.Лісопіль по вул.Центральна 50, керуючи мотоциклом Мустанг 250, державний номерний знак НОМЕР_2 , не врахував дорожньої обстановки, на вибрав безпечної швидкості руху та здійснив наїзд на припаркований автомобіль Вольксваген Пассат, державний номерний знак НОМЕР_3 , який стояв на зустрічній смузі, внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження. При цьому керував мотоциклом Мустанг 250, державний номерний знак НОМЕР_2 , без посвідчення водія і правопорушення вчинено повторно протягом року, оскільки постановою ЕНА 4553152 від 21.04.2025 останній притягнути до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вказане підтверджується: протоколами про адміністративне правопорушення ЕПР1 №473693 та ЕПР1 №473670 від 04.10.2025; схемою місця ДТП від 04.10.2025, яка підписана ОСОБА_1 без зауважень; фотознімками; письмовими від 04.10.2025 та усними поясненнями ОСОБА_1 ; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 04.10.2025; довідкою інспектора сектору адміністративної практики відділу взаємодії з громадами Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області майора поліції В.Трофимчука; копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №4553152 від 21.04.2025, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді 3400 грн.
Відповідно до п.2.1«а» Правил дорожнього руху, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Відповідно до п.12.1 Правил дорожнього руху, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним..
Відповідно до ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративна відповідальність настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, які у свою чергу передбачають відповідальність, зокрема за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Враховуючи викладене, суд дійшов переконливого висновку про те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ст.124 та ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доведена дослідженими в судовому засіданні доказами.
Вирішуючи питання щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та враховуючи обставини справи, з метою запобігання вчиненню нових правопорушень та виправлення особи правопорушника, суд дійшов висновку про необхідність застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме в межах санкції ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років, що буде достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та запобіганню вчиненню нею нових правопорушень.
Також суд не застосовує оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки останній не є у власності ОСОБА_1 .
На підставі ст.40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави 605,60 грн. судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.36, 40-1, 124, 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Об'єднати провадження у справах про адміністративні правопорушення №3/564/1730/25 та №3/564/1731/25 відносно ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення в одне провадження в межах справи №564/4177/25.
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 /сорок тисяч вісімсот/ гривень.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів: ГУК у Рівнен.обл./Рівнен.обл./21081300, Код отримувача (ЄДРПОУ): 38012494, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача: UA218999980313020149000017001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300.
Позбавити ОСОБА_1 права керування транспортними засобами на строк 5 /п'ять/ років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 /шістсот п'ять/ гривень 60 копійок судового збору на реквізити: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Згідно ч.1 ст.307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до вимог ст.308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
-подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
-витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Костопільський районний суд Рівненської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СуддяЛ. А. Грипіч