Справа № 761/42288/25
Провадження № 3/761/8435/2025
16 жовтня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Пономаренко Н.В., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, адреса: АДРЕСА_1 , -
- за ст.ст. ч. 1 ст. 130, 124, 122-4 КУпАП, -
до Шевченківського районного суду м. Києва з управління патрульної поліції у м. Києві надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за фактом вчинення адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачені ст.ст. ч. 1 ст. 130, 124 та 122-4КУпАП.
Постановою шевченківського районного суду м. Києва від 16.10.2021 зазначені протоколи про адміністративні правопорушення об'єднані в одне провадження.
Із наявного в матеріалах справи протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 454412, вбачається, що такий було складено 15.09.2025 року о 11 год. 04 хв. 53 сек. інспектором 2 взводу 7 роти 3 батальйону полку 1 Управління патрульної поліції в місті Києві сержантом поліції Хижняком Романом Віталійовичем.
У фабулі зазначеного протоколу вказано про те, що 15.09.2025 року о 09 год. 55 хв. в м. Києві по Мрії 16, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Hyundi I 30 державний номерний знак НОМЕР_1 , перебував в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку зі згоди водія на місці зупинки за допомогою приладу Drager Alcotest тест №1472 результат огляду 0,88% (проміле), чим порушив п. 2.9.а. Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Крім того, із наявного в матеріалах справи протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР № 454444, вбачається, що такий було складено 15.09.2025 о 11 год. 37 хв. 20 сек. інспектором 2 взводу 7 роти 3 батальйону полку 1 Управління патрульної поліції в місті Києві сержантом поліції Хижняком Романом Віталійовичем.
У фабулі зазначеного протоколу вказано про те, що 15.09.2025 в м. Києві по Мрії 16, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Hyundi I 30 державний номерний знак НОМЕР_1 не врахував безпечної дистанції та швидкості руху внаслідок чого скоїв зіткнення з транспортним засобом Toyota Prius державний номерний знак НОМЕР_2 , піж керуванням водія ОСОБА_2 , в результаті зіткнення обидва транспорні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Чим порушив вимоги п. 13.1 Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
При цьому, із протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 120854, вбачається, що такий було складено 15.09.2025 року о 11 год. 49 хв. 27 сек. інспектором 2 взводу 7 роти 3 батальйону полку 1 Управління патрульної поліції в місті Києві сержантом поліції Хижняком Романом Віталійовичем..
У фабулі зазначеного протоколу вказано про те, що 15.09.2025 року о 09 год. 25 хв., в м. Києві по Мрії 16, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Hyundi I 30 державний номерний знак НОМЕР_1 здійснив дорожньо-транспортну пригоду з транспортним засобом Toyota Prius державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 та залишив місце вчинення правопорушенням, чим порушив вимоги п. 2.10.а. Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.122-4 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 визнав вину у вчинених адміністративних правопорушення та підтвердив обставини викладені у протоколах.
Так, згідно даних, які містяться у протоколі серії ЕПР 1 № 454412 від 15.09.2025 року вбачається, що 15.09.2025 року о 09 год. 55 хв. в м. Києві по Мрії 16, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Hyundi I 30 державний номерний знак НОМЕР_1 , перебував в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку зі згоди водія на місці зупинки за допомогою приладу Drager Alcotest тест №1472 результат огляду 0,88% (проміле), чим порушив п. 2.9.а. Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено, що керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується матеріалами справи у їх сукупності.
Даний протокол ОСОБА_1 складений у відповідності до вимог КУпАП та Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС від 07.11.2015 № 1395, а отже, відповідає вимогам діючого законодавства.
Також, вина ОСОБА_1 підтверджується даними тестування на алкоголь, тест № 1472, яке проведене на приладі Alcotest 7510 №ARМF - 0329, особа що тестується: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , результат проведеного тесту становить 0.88% проміле, а також актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів інспектором взводу 2 роти 7 батальйону 3 полку 1 з обслуговування правого берега УПП в м. Києві ДПП старшого лейтенанта Хижняка Романа Віталійовича.
Наведені докази, свідчать про порушення водієм ОСОБА_1 п. 2.9 (А) Правил дорожнього руху.
Відповідно до ч.2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Суддею приймаються до уваги долучені до протоколу відеоматеріали з боді-камер №472356, 475435 з яких вбачається що водій ОСОБА_1 , погодився у встановленому Законом порядку пройти перевірку для визначення стану сп'яніння за допомогою приладу «Драгер». Результат тесту показав: 0,88 % проміле, а також погодився з результатами огляду. Окрім того, ОСОБА_1 не заперечував факт керування ним 15 веренся 2025 року о 15 год. 09 хв. в м. Київ, по вул. Мрії, 16, керував транспортним засобом Hyundi I 30 державний номерний знак НОМЕР_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 на відеозаписі підтвердив факт керування транспортним засобом Hyundi I 30 державний номерний знак НОМЕР_1 за адресою: м. Київ, по вул. Мрії, буд. 16.
У відповідності із п. 6 Наказу МОЗ № 1452/725 від 09.11.2015 року «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», огляд на стан сп'яніння здійснюється поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У відповідності із п. 1-5 Розділу II вказаної Інструкції, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання. Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції. Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
У той же час, у відповідності до п. 10 Розділу II зазначеної вище Інструкції, результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (додаток 2) (далі - акт огляду). У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП повністю доведена.
Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Правомірність дій поліцейських щодо зупинки транспортного засобу не знаходиться у причинному зв'язку з обов'язком водія транспортного засобу пройти відповідний установлений законом огляд з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння. Більше того, ОСОБА_3 на відеозаписі не заперечується факт керування транспортним засобом.
Користування джерелом підвищеної небезпеки покладає на водія транспортного засобу певні додаткові обов'язки, які пов'язані із необхідністю забезпечення безпечного використання транспортного засобу.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Своєчасний і правильний розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачених, у тому числі ст. 130 КУпАП, має важливе значення для забезпечення безпеки дорожнього руху й експлуатації транспорту, захисту життя та здоров'я людей, майнових прав фізичних і юридичних осіб (п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті»).
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2017 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодилися нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП повністю доведена.
Крім того, судом встановлено, судом встановлено, що 15.09.2025 в м. Києві по Мрії 16, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Hyundi I 30 державний номерний знак НОМЕР_1 не врахував безпечної дистанції та швидкості руху внаслідок чого скоїв зіткнення з транспортним засобом Toyota Prius державний номерний знак НОМЕР_2 , піж керуванням водія ОСОБА_2 , в результаті зіткнення обидва транспорні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Чим порушив вимоги п. 13.1 Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
Судом також встановлено, що 15.09.2025 року о 09 год. 25 хв., в м. Києві по Мрії 16, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Hyundi I 30 державний номерний знак НОМЕР_1 здійснив дорожньо-транспортну пригоду з транспортним засобом Toyota Prius державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 та залишив місце вчинення правопорушенням, чим порушив вимоги п. 2.10.а. Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.122-4 КУпАП.
Пункт 2.10.а Правил дорожнього руху передбачає, що у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Пункт 13.1. Правил дорожнього руху передбачає, що водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 454444, протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №454460, схемою ДТП від 15.09.2025 року, з якою погодились учасники ДТП, про що свідчать підписи з відсутністю зауважень, письмовими поясненнями ОСОБА_2 та ОСОБА_1 характером пошкоджень транспортних засобів, які зазначені в схемі ДТП, а також долученими відеоматеріалами.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя вважає, що вина ст. 124 та ст.122-4 КУпАП у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130, ст. 124 та ст.122-4 КУпАП повністю доведена.
Відповідно до ст. 124 КУпАП порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Нормами ст.122-4 КУпАП передбачено, що залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено, що керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ч.1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При накладенні адміністративного стягнення з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника та вимоги ст. 8, 36 КУпАП вважаю, що стягнення у виді штрафу та позбавлення права керування транспортним засобом, в межах санкції за більш серйозне правопорушення із числа вчинених, а саме за ч. 1 ст. 130 КУпАП, відповідає вимогам ст.ст. 23, 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення і є необхідним та достатнім для виправлення та попередження вчинення нових правопорушень, таким чином суд прийшов до висновку, ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130, ст. ст. 122-4, 124 та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. 00 коп., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
В порядку, визначеному ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суддя вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 36, 122-4, 124, 130, 221, 283- 285, 294 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130, ст. ст. 122-4, 124 та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. 00 коп., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605,60 грн.
Відповідно до вимог ст. 307-308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути пред'явлена до виконання на протязі трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: