Ухвала від 30.10.2025 по справі 466/10090/25

Справа № 466/10090/25

Провадження № 1-кс/466/3043/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року м. Львів

Слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Галицької окружної прокуратури м. Львова ОСОБА_3 про дозвіл на проведення огляду, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022140000000126 від 03.06.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 242 КК України,-

УСТАНОВИВ:

30.10.2025 прокурор Галицької окружної прокуратури м. Львова ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова з клопотанням про дозвіл на проведення огляду, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022140000000126 від 03.06.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 242 КК України.

В обґрунтування клопотання посилається на те, що що з матеріалів кримінального провадження встановлено, що 02.07.2015 на сесії Брюховицької селищної ради прийнято рішення № 628 «Про надання в оренду земельної ділянки для влаштування зони відпочинку по вул. Курортна 20А в смт. Брюховичі», на підставі якого 04.08.2015 укладено договір оренди між Брюховицькою селищною радою (орендодавець) та ОСОБА_4 (орендар) щодо земельної ділянки площею 4,5 га кадастровий номер 4610166300:08:002:0005, терміном на 25 років. В подальшому рішенням Брюховицької селищної ради від 04.05.2017 № 299 ОСОБА_4 передано в оренду водні об'єкти - ставки загальною площею 1,82 га по вул. Львівська-Курортна в смт. Брюховичі для рекреаційних цілей. При цьому, рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 04.10.2021 у справі № 466/9396/16-ц, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного суду від 28.09.2023, задоволено позовну заяву Львівської обласної прокуратури про визнання недійсним прийнятого 02.07.2015 Брюховицькою селищною радою рішення про передачу в оренду ОСОБА_4 на позаконкурсних засадах земельної ділянки площею 4,5 га із наявною на ній водоймою.

Вказує, що також судовим рішенням визнано недійсним укладений 04.08.2015 між Брюховицькою селищною радою та ОСОБА_4 , на виконання зазначеного рішення, договір оренди земельної ділянки.

Окрім цього, судом зобов'язано ОСОБА_4 відновити стан земельної ділянки, який існував до порушення прав, шляхом знесення огорожі (паркану) за власний рахунок, повернувши спірну земельну ділянку територіальній громаді в особі Львівської міської ради, яка являється правонаступником Брюховицької селищної ради.

Зазначає, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 31.10.2023 припинено право орендаря ОСОБА_4 щодо оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4610166300:08:002:0005. На даний час вказана земельна ділянка перебуває у власності Львівської міської ради.

Звертає увагу на ст. 60 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» , відповідно до якої природні території та об'єкти, що підлягають особливій охороні, утворюють єдину територіальну систему і включають рекреаційні типи територій та об'єктів, що визначаються законодавством України. Рекреаційними зонами є ділянки суші і водного простору, призначені для організованого масового відпочинку населення і туризму. На території рекреаційних зон забороняються: господарська та інша діяльність, що негативно впливає на навколишнє природне середовище або може перешкодити використанню їх за цільовим призначенням; а також зміни природного ландшафту та проведення інших дій, що суперечать використанню цих зон за прямим призначенням. У договорі оренди водного об'єкта визначаються зобов'язання щодо здійснення заходів з охорони та поліпшення екологічного стану водного об'єкта, експлуатації водосховищ та ставків відповідно до встановлених для них центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства, режимів роботи, а також необхідність оформлення права користування гідротехнічними спорудами.

Згідно з ст. 3 Водного кодексу України, усі води (водні об'єкти) на території України становлять її водний фонд. Поверхневими водами є природні водойми (озера), водотоки (річки, струмки) та штучні водойми (водосховища, ставки), канали. Отже, вказаний водний об'єкт, який є штучною водоймою (ставком) в смт. Брюховичі, відноситься до водних об'єктів загальнодержавного значення.

Відповідно до ст. 60 Земельного кодексу України, вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.

З метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.

Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів.

Межі прибережних захисних смуг, пляжних зон зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації та позначаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками. Відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.

Відповідно до вимог ст. 89 Водного кодексу України, у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних, а також інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Однак, під час огляду місця події земельної ділянки по вул. Львівська-Курортна у смт. Брюховичі, на якій знаходяться ставки загальною площею 1,82 га встановлено, що неподалік вказаних водойм розміщені об'єкти нерухомості, що може спричинити забруднення поверхневих вод, чи зміну їх природних властивостей.

Одночасно встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 4610166300:08:002:0005 знаходиться приміщення сауни площею 50,4 кв. м., побутові літні приміщення В, Г, Д, Е, Є, душові кабіни У, У1, навіс господарський І, літній майданчик Ж, альтанки 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 та будівля пансіонату готельного типу з спортивно-оздоровчим центром та з бенкетним залом готовністю 95%.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Львівській області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України № 42 від 01.03.2023, Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону земель, зокрема щодо установлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також додержання режиму використання їх територій; а також вимог про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо: дотримання встановленого режиму господарської діяльності у зонах санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, водоохоронних зонах, прибережних захисних смугах; дотримання екологічних вимог під час проектування, розміщення, будівництва нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів.

Так, 10.09.2021 рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради затверджено «Положення про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю» відповідно до якого Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю (надалі - Інспекція) є виконавчим органом Львівської міської ради, який діє на правах самостійного управління, який створений на підставі ухвали міської ради від 04.02.2021 № 32 “Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів“, Законів України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства“, “Про регулювання містобудівної діяльності“, “Про місцеве самоврядування в Україні“.

Інспекція в межах повноважень здійснює контроль за дотриманням законодавства України у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації. Відповідно до компетенції належать функції надання (отримання, реєстрації), повернення (відмови у видачі) чи анулювання (скасування реєстрації) документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівельних об'єктів з незначними (СС1) та середніми (СС2) наслідками, розташованих у межах Львівської міської територіальної громади.

Наголошує, що для проведення огляду, а саме для встановлення розміщення об'єктів нерухомого майна в межах прибережної захисної смуги водних об'єктів, що може спричинити забруднення поверхневих вод, чи зміну їх природних властивостей, ймовірного порушення встановленого порядку раціонального використання, відтворення та охорони водних об'єктів від забруднення, засмічення та виснаження, необхідно залучити спеціалістів Державної екологічної інспекції у Львівській області та Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю Львівської міської ради.

Відтак, ході проведення досудового розслідування, з метою повного, об'єктивного, всебічного, неупередженого досудового розслідування, в тому числі і щодо дотримання вимог Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Водного кодексу України, Земельного кодексу України, користувачем, який бере на себе зобов'язання щодо використання водного об'єкта за призначенням, та здійснення заходів щодо поліпшення стану водного об'єкта, не погіршення якості води, живих біоресурсів, необхідно провести огляд земельної ділянки з кадастровим номером 4610166300:08:002:0005 та водних об'єктів, що розташовані по АДРЕСА_1 , у зв'язку з чим прокурор просить клопотання задовольнити.

У судове засідання прокурор Галицької окружної прокуратури м. Львова ОСОБА_3 не з'явилася, до матеріалів клопотання долучила заяву про розгляд клопотання у її відсутності, клопотання підтримала та просила таке задовольнити.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Слідчий суддя вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності осіб, які беруть участь у судовому провадженні без фіксування судового засідання технічними засобами.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що у провадженні слідчого відділення Відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції у Львівській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022140000000126 від 03.06.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 242 КК України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Правила для проведення обшуку житла чи іншого володіння особи встановлені ст. ст. 233-234 КПК України.

Разом з тим, положення ч. 1 ст. 233 КПК України визначають, що ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.

Згідно ч. 3 ст. 233 КПК України, слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов'язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді. Якщо прокурор відмовиться погодити клопотання слідчого про обшук або слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання про обшук, встановлені внаслідок такого обшуку докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому статтею 255 цього Кодексу.

Дослідивши додані до клопотання документи, слідчий суддя дійшов висновку про те, що прокурор довела наявність достатніх підстав задовольнити клопотання і надати дозвіл на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 4610166300:08:002:0005 та водних об'єктів, що розташовані по АДРЕСА_1 для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Керуючись ст. ст. 107, 233-235, 237, 309 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл слідчому СВ ВП № 1 ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , прокурору Галицької Окружної прокуратури м.Львова ОСОБА_3 на проведення із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції у Львівській області, Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, представників Державної інспекції архітекрури та містобудування України, відповідальних працівників комунальних підприємств, управлінь та відділів Львівської міської ради на огляд земельної ділянки та водних об'єктів за адресою: вул. Курортна 20А в смт. Брюховичі, із можливістю взяття зразків проб води для проведення експертиз.

Виконання ухвали покласти на СВ ВП № 1 ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , прокурора Галицької Окружної прокуратури м.Львова ОСОБА_3 .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1