Ухвала від 30.10.2025 по справі 758/16098/25

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/16098/25

УХВАЛА

30 жовтня 2025 року м. Київ

Слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора про тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

прокурор Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 звернувся до Подільського районного суду м. Києва з клопотанням у кримінальному провадженні № 12024100070001994 від 04.09.2024 про тимчасовий доступ до речей і документів, а саме до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).

В обґрунтування клопотання зазначає, що Слідчим відділом Подільського УП ГУНП в м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024100070001994 від 04.09.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Подільської окружною прокуратурою міста Києва здійснюється процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні.

Досудовим розслідуванням перевіряються факти розтрати бюджетних коштів окремими особами комунальних підприємств дорожньої галузі м. Києва, шляхом укладення та виконання договорів на закупівлю солі для експлуатаційного утримання автомобільних доріг, яка за своєю якістю не відповідає нормам ДСТУ та визначеним умовам укладених договорів.

Одночасно з тим, під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 неналежно виконуючи свої службові обов'язки начальника комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » м. Києва, через несумлінне ставлення до них, всупереч п. 2.4. Контракту, ст. 6 Статуту підприємства, ст.ст. 4, 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 2 Розділу 3 наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», не передбачаючи, що в результаті його дій може бути завдано тяжкі наслідки, хоча повинен був та мав можливість передбачити, що якість замовленої продукції, а саме Сіль технічна, помел 3, гатунок вищий, повинні відповідати Національним стандартам України та технічним умовам на вказаний вид продукції, на виконання договору від 01.01.2023 № 545-23 між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та КП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » не проконтролював, хоча повинен був і мав можливості, випробування зразка солі технічної кам'яної для встановлення її відповідності вимогам ДСТУ 8853:2019 «Матеріали протиожеледні для автомобільних доріг», що суперечить та не передбачено вимогами договору № 318 від 24.11.2023 про закупівлю та поставку товару, а саме: Сіль технічна, помел 3, гатунок вищий, та пунктом 7 ДСТУ 4246:2003 щодо порядку приймання солі згідно з цим стандартом, здійснення вхідного контролю продукції та перевірки відповідності якості солі вимогам цього стандарту.

Після цього, на підтвердження виконання договору № 318 від 24.11.2023 про закупівлю товару, у період з 24.11.2023 по 25.12.2023 складено видаткові накладні, згідно яких ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » поставлено до КП ШЕУ Голосіївського району м. Києва сіль технічна, гатунок вищий, помел 3, ДСТУ 4246:2003 у кількості 3500 т.

В подальшому, ОСОБА_4 на підставі видаткових накладних, які підтверджують факт виконання договору № 318 від 24.11.2023 про закупівлю товару, а саме: сіль технічна, гатунок вищий, помел 3, ДСТУ 4246:2003, перебуваючи у денний час доби за місцем розташування КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за адресою: АДРЕСА_2 , забезпечив здійснення перерахування посадовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » грошових коштів відповідно до платіжних доручень на загальну суму 21 665 000,00 грн з урахуванням ПДВ, 18 054 166, 67 грн. без врахування ПДВ.

В той же час, згідно отриманих результатів аналітичних досліджень фізико-хімічних показників солі, яка була предметом закупівлі за договором № 318 від 24.11.2023 та оцінки показників відповідності діючому ДСТУ 4246:2003, які були проведені відповідними спеціалістами Державної установи « ІНФОРМАЦІЯ_7 » від 19.10.2024, вказана сіль не відповідає вищому гатунку згідно ДСТУ 4246:2003, а дорівнює по якості другому гатунку.

Між тим, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи встановлено, що ринкова вартість технічної солі (для промислового переробляння) у кількості 3500 тон, яка поставлена ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на адресу КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за результатами виконання договору про закупівлю товару № 318 від 24.11.2023, на дату здійснення поставки відповідної партії товару, з урахуванням фізико-хімічних якостей встановлених в ході проведеного дослідження Державною установою « ІНФОРМАЦІЯ_8 », складала на загальну суму 16 887 500 без урахування ПДВ.

Окрім цього, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи встановлено, що загальний розмір втрати частки активу (збиток) внаслідок придбання технічної солі (для промислового переробляння) у кількості 3500 тон, за результатами укладення та виконання договору № 318 від 24.11.2023 укладеного між КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » м. Києва, та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », з урахуванням висновку експерта № 1 1558/24-53 від 11.04.2025 за результатами проведення судової товарознавчої експертизи, складає 1 400 000,00 грн з ПДВ.

Отже, в результаті неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов'язків, як начальника КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » м. Києва, через несумлінне ставлення до них, в порушення досягнення цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів, та за відсутності належного контролю за економією і ефективністю використання коштів, та відповідного контролю за належною перевіркою якості, замовленої продукції у період часу з 24.11.2023 по 30.12.2023, перебуваючи за місцем розташування КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за адресою: АДРЕСА_2 , всупереч п.п. 2.1., 2.4. Контракту, ст. 6 Статуту підприємства, ст.ст. 4, 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 2 Розділу 3 наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», не забезпечив належний контроль за відповідною перевіркою (дослідженням) якості замовленої продукції за договором № 318 від 24.11.2023 на закупівлю технічної солі вищого гатунку у кількості 3500 тон, діючи у порушення вимог п. 2.4. Контракту, ст. 6 Статуту підприємства, ст.ст. 4, 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 2 Розділу 3 наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», умов вказаного договору і тендерної документації, ІНФОРМАЦІЯ_10 та технічним умовам на вказаний вид продукції, насамперед ДСТУ 4246:2003, вчинив розтрату чужого майна - грошових коштів бюджету міста Києва на суму 1 400 000 грн. з ПДВ, що в шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та становить особливо великі розміри, внаслідок чого завдано майнової шкоди територіальній громаді міста Києва у вказаному розмірі.

Так, з метою виконання вимог ст. 91 КПК України, встановлення обставин кримінального правопорушення (часу, місця, способу та іншого), форми вини, мотиву і мети, виду та розміру шкоди, завданої Державному бюджету, виникла необхідність у отриманні копій документів, що зазначені в клопотанні, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) та її територіальних підрозділах відносно ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Вказані документи дадуть можливість встановити у кого та за яку ціну були придбані товарно-матеріальні цінності, які надалі використувалися під час виконання договору №318 від 24.11.2023, укладених між КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), порівняти загальний обсяг та ціноутворення поставлених товарно-матеріальних цінностей за відповідний період з обсягом товарно-матеріальних цінностей, які закуплялись вказаними суб'єктами господарювання для виконання своїх зобов'язань підтвердити або спростувати причетність посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до вчинення даного злочину.

Іншим способом отримати відомості та документи необхідні для встановлення обставин у кримінальному провадженні неможливо.

Просить розглянути дане клопотання без участі представників ІНФОРМАЦІЯ_1 та її територіальних підрозділів з метою унеможливлення завчасного знищення або переховування вищезазначених документів.

З огляду на специфіку кримінального правопорушення, що розслідується, слідчий суддя вважає можливим проводити судовий розгляд без виклику володільця документів, на підставі приписів ч.2 ст.163 Кримінального процесуального кодексу України.

В судове засідання автор клопотання не з'явився, подав заяву про розгляд такого без його участі, яке просив задовольнити.

За змістом частини 1 статті 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до частини першої статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Частиною п'ятою статті 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження в своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно з частиною 6 статті 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Відповідно до частини сьомої статті 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Дослідивши доводи та матеріали клопотання слідчий суддя зазначає, що на даному етапі відсутні підстави вважати, що документи, до яких автор клопотання просить надати тимчасовий доступ містять відомості, які становлять охоронювану законом таємницю, а автором клопотання доведено можливість використання їх для доведення важливих обставин кримінального провадження та їх можливе знаходження у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).

Враховуючи викладене, клопотання підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 159-164, 309 КПК, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженні № 12024100070001994 від 04.09.2024 - задовольнити.

Надати слідчим групи слідчиху кримінальному провадженні № 12024100070001994 від 04.09.2024 ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та прокурорам групи прокурорів - ОСОБА_3 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , тимчасовий доступ до документів, а саме: до документів відносно ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ):

- Реєстраційну картку зазначеного товариства та завірені копії документальних матеріалів, які містять інформацію щодо відкритих та закритих поточних рахунків, у банківських установах;

- Відомості про основні засоби товариства, у тому числі із форми-повідомлення 20-ОПП за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- Довідки (акти) з додатками про результати планових/позапланових, виїзних/невиїзних, камеральних перевірок за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- Загальна кількість найманих працівників товариства за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- Таблиці даних платника податку, рішення/витяги з рішень (протоколи засідань/витяги з протоколів засідань) комісій контролюючого органу про врахування або неврахування таблиць даних платника з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- Доповідні записки, у разі підготовки за результатами розгляду звітності товариства за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- Рішення/витяги з рішень (протоколи засідань/витяги з протоколів засідань) комісій контролюючого органу (з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі) із додатками за період з 01.01.2023 по 01.10.2025, на підставі яких товариства було включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку та виключено з такого переліку, згідно Порядку, затвердженого постановою КМУ № 1165 від 11.12.2019;

? Реєстр податкових накладних із зазначенням контрагентів, номенклатури товарів/послуг, дат виникнення податкових зобов'язань, кодів згідно з класифікаторами, кількості, цін, в яких продавцями/покупцями (з розшифруванням даних неплатників ПДВ) товарів/послуг виступало товариство, у тому числі копії податкових накладних за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- IP-адреси, з яких здійснювалася реєстрація податкових декларацій в АС «Податковий блок» за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- Реєстраційні суми (ліміти) платників ПДВ за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- Проведення коригування податкових зобов'язань/кредиту з ПДВ за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- Довідки про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірок, із додатками за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- Довідки щодо ризиків заявленої до відшкодування з бюджету суми ПДВ та/або формування від'ємного значення податку, із додатками за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- Фінансові звіти, подані вказаним платником податку за період з 01.01.2023 по 01.08.2025, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення їх належним чином засвідчених копій.

Строк дії ухвали становить два місяці з дня її постановлення.

Ухвала в апеляційному порядку оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1