Іменем України
29 жовтня 2025 року
м. Київ
справа №990/264/25
адміністративне провадження № П/990/264/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
головуючого судді - Смоковича М. І.,
суддів: Кашпур О. В., Мацедонської В. Е., Мельник-Томенко Ж. М., Радишевської О. Р.,
секретаря судового засідання - Мамчича Р. В.,
за участі:
представника відповідача - Друцької О. Г.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії та
1. У червні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії України (далі - ВККС, Комісія) з вимогами:
1) визнати протиправним і скасувати Рішення ВККС від 09 травня 2025 року № 495/дс-25 в частині відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у допуску до участі в доборі на посаду судді місцевого суду (далі - Спірне рішення), оголошеного Рішенням ВККС від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24;
2) зобов'язати ВККС допустити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеного Рішенням ВККС від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 відповідає вимогам на посаду судді, які встановлені у статті 69 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій та статус суддів» (далі - Закон № 1402-VIII), і для участі у доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеного Рішенням ВККС від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24, подав усі необхідні документи.
Переконує, що причина, через яку йому відмовили у допуску («ненадання документів, передбачених пунктом 10 частини першої статті 72 Закону № 1402-VIII, а саме - автобіографії та згоди на проведення спеціальної перевірки»), не відповідає дійсності, позаяк ці документи, як зазначив позивач, він теж подав.
2. Відповідач надіслав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог з мотивів їх безпідставності.
З-поміж іншого автор відзиву, з покликанням на приписи статей 72, 73 Закону № 1402-VIII, а також на пункти 1-4, 7, 8, 12, 13 Оголошення про добір кандидатів на посаду судді місцевого суду, затвердженого рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 (далі - Оголошення), яке було розміщено на офіційному вебсайті Комісії, зазначив про те, що Комісія чітко вказала (підпункт 13.12 пункту 13 Оголошення) про необхідність подання письмової згоди на проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону № 1402-VIII, та документів, необхідних для проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», зокрема автобіографії на дату надання згоди на проведення спеціальної перевірки.
Під час перевірки поданих позивачем документів Комісія виявила, що він не додав згадуваних вище документів, що, відповідно до статті 73 Закону № 1402-VIII, є підставою для відмови у допуску до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, у зв'язку з чим Комісія й ухвалила Спірне рішення.
З погляду відповідача, помилка чи неуважність з боку позивача, яка, у наслідку, стала підставою для відмови в допуску, не може свідчити про протиправність рішення Комісії.
На судовому засіданні представник відповідача підтримала позицію, висловлену у відзиві, просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивач на судове засідання не з'явився, про місце, дату і час розгляду справи повідомлений належним чином.
27 жовтня 2025 року від позивача надійшла (через систему «Електронний суд») заява про розгляд справи без його участі. У цій заяві її автор зауважив, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі.
3. Суд з'ясував доводи і позицію сторін по суті спору, заслухав пояснення представника відповідача, дослідив докази, якими сторони підтверджують обставини справи, на яких ґрунтуються їхні свої вимоги і заперечення, і встановив таке.
ВККС рішенням від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 оголосила добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах (далі - Добір) та затвердила текст відповідного оголошення (за посиланням: https://www.vkksu.gov.ua/doc/pro-ogoloshennya-doboru-na-posadu-suddi-miscevogo-sudu).
Тим самим рішенням ВККС, серед іншого, затвердила текст Оголошення [про добір кандидатів на посаду судді місцевого суду] (додаток 1 до рішення від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24), в якому визначила перелік документів, які потрібно подати для участі в Доборі.
Відповідно до пункту 4 Оголошення, заява та документи для участі в Доборі подаються в електронній формі через офіційний вебсайт Комісії (ksk.vkksu.gov.ua) шляхом заповнення відповідних форм, шаблонів, завантаження електронних документів або сканованих копій документів у вигляді файлів.
30 березня 2025 року ОСОБА_1 подав за допомогою функціоналу електронного Кабінету суддівської кар'єри заяву та документи для участі у Доборі, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24.
За наслідками розгляду поданих документів Комісія ухвалила Спірне рішення (від 09 травня 2025 року), яким відмовила ОСОБА_1 у допуску до участі в Доборі.
Своє рішення Комісія обґрунтувала тим, що ОСОБА_1 не подав письмової згоди на проведення спеціальної перевірки відповідно до закону та автобіографію. На цій підставі Комісія, з покликанням на пункт 10 частини першої статті 72 Закону № 1402-VIII, частину другу статті 57 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон № 1700-VII) і частину третю статті 73 Закону № 1402-VIII, констатувала, що неподання згаданих документів є підставою для відмови в допуску до участі в Доборі.
Не погодившись з правомірністю Спірного рішення, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.
4. Під час вирішення справи Суд керувався таким.
За частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 92 Закону № 1402-VIII Вища кваліфікаційна комісія суддів України є державним колегіальним органом суддівського врядування, який на постійній основі діє у системі правосуддя України.
Відповідно до частини першої статті 70 Закону № 1402-VIII добір на посаду судді місцевого суду (далі - добір на посаду судді) здійснюється в порядку, визначеному цим Законом, та включає такі етапи: 1) оголошення добору на посаду судді; 2) подання особами, які виявили намір стати суддею, заяви та документів для участі у доборі на посаду судді; 3) допуск до участі у доборі на посаду судді; 4) складання кваліфікаційного іспиту; 5) проведення спеціальної перевірки, передбаченої цим Законом; 6) проведення перевірки особистих морально-психологічних якостей кандидатів на посаду судді (у разі визначення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України такої необхідності); 7) затвердження рейтингу кандидатів на посаду судді; 8) зарахування кандидатів на посаду судді до резерву на зайняття вакантних посад суддів.
Відповідно до статті 71 Закону № 1402-VIII про оголошення добору на посаду судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює рішення, яке оприлюднює на офіційному веб-сайті Комісії та офіційному веб-порталі судової влади України.
У рішенні про оголошення добору на посаду судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України обов'язково зазначає кінцевий строк подання заяви та документів для участі у доборі, що не може бути меншим за 30 днів з дня оприлюднення рішення, а також прогнозовану кількість вакантних посад суддів, стосовно яких оголошено добір.
Згідно зі статтею 72 Закону № 1402-VIII особа, яка виявила намір стати суддею, для участі у доборі на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України:
1) письмову заяву про участь у доборі на посаду судді;
2) копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
3) анкету кандидата на посаду судді;
4) мотиваційний лист кандидата на посаду судді;
5) декларацію родинних зв'язків та декларацію доброчесності кандидата на посаду судді;
6) копію диплома про вищу юридичну освіту (з додатками), здобуту в Україні, та/або копії документів про вищу юридичну освіту, здобуту за кордоном, разом із копіями документів, що підтверджують їх визнання в Україні, а також копії документів про науковий ступінь, вчене звання, навчання в аспірантурі чи докторантурі за денною (очною) формою навчання (за наявності);
7) копії документів, що підтверджують стаж професійної діяльності у сфері права;
8) документи встановленої форми з медичних установ про проходження психіатричних та наркологічних оглядів;
9) письмову згоду на збирання, зберігання, обробку та використання інформації про кандидата на посаду судді з метою оцінки його готовності до роботи на посаді судді;
10) письмову згоду на проведення спеціальної перевірки відповідно до цього Закону та документи, необхідні для проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України «Про запобігання корупції»;
11) копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка охоплює період року, що передує року подання документів, та посилання на відповідну сторінку Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
12) копію документа, що підтверджує володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови;
13) інші документи, що підтверджують відповідність особи вимогам, передбаченим статтею 69 цього Закону.
Форма і зміст заяви про участь у доборі на посаду судді, анкети, декларації родинних зв'язків та декларації доброчесності кандидата на посаду судді затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України та розміщуються на її офіційному веб-сайті.
Вимагати від особи, яка виявила намір стати суддею, подання документів, не передбачених цією статтею, забороняється.
Приймання заяв та документів завершується в день, зазначений в оголошенні як кінцевий строк їх подання. Заяви та документи, що надійшли після зазначеного строку, не розглядаються.
Відповідно до частини другої статті 57 Закону № 1700-VII для проведення спеціальної перевірки особа, яка претендує на зайняття посади, подає до відповідного органу: 1) письмову згоду на проведення спеціальної перевірки; 2) автобіографію; 3) копію паспорта громадянина України; 4) копії документів про освіту, вчені звання та наукові ступені; 5) медичну довідку про стан здоров'я за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров'я України щодо перебування особи на обліку в психоневрологічних або наркологічних закладах охорони здоров'я; 6) копію військово-облікового документа: для призовника - посвідчення про приписку до призовної дільниці, для військовозобов'язаного, резервіста - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, для військовослужбовця - військового квитка, посвідчення особи військовослужбовця; 7) довідку про допуск до державної таємниці (у разі його наявності).
Відповідно до частин першої - п'ятої статті 73 Закону № 1402-VIII на основі поданих документів Вища кваліфікаційна комісія суддів України здійснює перевірку відповідності осіб, які виявили намір стати суддею, установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді.
Участь у доборі на посаду судді можуть брати особи, які подали необхідні документи, визначені статтею 72 цього Закону, та відповідають установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у доборі.
Особи, які не подали всіх необхідних документів та/або подали документи, що не відповідають установленим законом вимогам, а також особи, які згідно з поданими документами не відповідають установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді, до участі у доборі на посаду судді не допускаються.
Про допуск або про відмову в допуску до участі у доборі на посаду судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює вмотивоване рішення.
Неістотні недоліки змісту поданих особою документів не є підставою для відмови в допуску до участі у доборі на посаду судді.
Неістотними вважаються недоліки, що не перешкоджають розумінню змісту поданих особою документів.
Згідно з пунктами 1, 3, 4, 7, 8, 12 Оголошення [про добір кандидатів на посаду судді місцевого суд, затвердженого рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24], добір на посаду судді місцевого суду [Добір] здійснюється ВККС відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та рішення Комісії.
Строк подання заяви та документів для участі у Доборі - з 01 березня 2025 року до 30 березня 2025 року (включно).
Заява та документи для участі в Доборі подаються в електронній формі через офіційний веб-сайт Комісії (ksk.vkksu.gov.ua) шляхом заповнення відповідних форм, шаблонів, завантаження електронних документів або сканованих копій документів у вигляді файлів.
Заява та документи, зокрема їх копії, подаються (заповнюються) особою, яка виявила намір взяти участь у Доборі.
За достовірність поданих до Комісії документів і правильність їх оформлення несе відповідальність особа, яка їх подає.
Заяву та документи, які подаються для участі в Доборі, особа підписує кваліфікованим електронним підписом (КЕП), чим засвідчує їх достовірність.
У пункті 13 Оголошення наведено перелік документів, які потрібно подати для участі у Доборі; зокрема, у пункті 13.12 Оголошення зазначено про «Письмову згоду на проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону № 1402-VIII та документи, необхідні для проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону № 1700-VII.
Там само (підпункт 13.12 пункту 13 Оголошення) написано про те, що вказана згода подається за формою, визначеною Порядком проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2022 року № 959). Додатковими документами, що необхідні для проведення спеціальної перевірки та подаються разом зі згодою на проведення спеціальної перевірки, є (підпункт 13.12.1 - 13.12.4): автобіографія на дату надання згоди на проведення спеціальної перевірки; копія військово-облікового документа (усіх заповнених сторінок, за наявності); довідка про наявність допуску до державної таємниці (у разі його наявності), складена за формою, визначеною законодавством про державну таємницю; заява, передбачена частиною першою статті 6 Закону № 1700-VII.
В Оголошенні зауважено також, що вимоги до документів, які необхідні для проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону № 1700-VII та подаються [вкупі] зі згодою на проведення спеціальної перевірки, визначено Порядком проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2022 року № 959).
Відповідно до підпункту 14.1 пункту 14 Оголошення, Комісія на основі поданих особою документів здійснює перевірку: дотримання особою визначеного Комісією строку подання документів для участі у Доборі; поданих особою документів на відповідність переліку та вимогам до їх оформлення; відповідності особи встановленим Конституцією України та Законом № 1402-VIII вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у Доборі.
Відповідно до підпункту 14.2 пункту 14 Оголошення до участі у Доборі допускаються особи, які: у порядку та строки, визначені цим оголошенням, подали всі необхідні документи; на день подання заяви та документів відповідають установленим вимогам до кандидата на посаду судді місцевого суду.
Згідно з підпунктом 60.1 пункту 60 параграфа 7 Регламенту ВККС, затвердженого рішенням ВККС від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), Комісія у складі Колегії ухвалює рішення про допуск або про відмову в допуску до конкурсу, добору або кваліфікаційного іспиту.
Висновки Верховного Суду
5. Суд встановив, що Спірне рішення Комісія ухвалила у зв'язку з тим, що позивач, який виявив намір кандидувати на посаду судді місцевого суду в рамках Добору, оголошеного рішенням ВККС від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24, не додав усіх необхідних документів, визначених у статті 72 Закону № 1402-VIII, й заразом - у пункті 13 Оголошення, текст якого Комісія затвердила рішенням від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24, а саме: письмової згоди на проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону № 1402-VIII та автобіографії, які теж необхідні для проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону № 1700-VII.
Необхідність (обов'язковість) подання цих документів встановлена в пункті 10 частини першої статті 72 Закону № 1402-VIII, а також у підпункті 13.12 пункту 13 Оголошення.
Зваживши на наведені вище приписи законодавства у зіставленні зі спірними правовідносинами, Суд виснував, що неподання цих документів не може вважатися неістотним недоліком, що не перешкоджає розумінню змісту поданих особою документів, а свідчить [неподання] про недотримання вимог пункту 10 частини першої статті 72 Закону № 1402-VIII, пункту 2 частини другої статті 57 Закону № 1700-VII, що, у розумінні частини третьої статті 73 Закону № 1402-VIII, є підставою для відмови у допуску до участі в Доборі.
6. Щодо покликань позивача про його відповідність усім вимогам до кандидата на посаду судді, які визначені у статті 69 Закону № 1402-VIII, то ці аргументи не заперечують необхідності дотримання / виконання інших приписів цього Закону, зокрема тих, які стосуються порядку добору на посаду судді.
Суд підкреслює, що Комісія чітко зазначила в Оголошенні, яке було опубліковане на її офіційному сайті, про необхідність подання письмової згоди на проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та автобіографію як одного із документів, які необхідні для проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону № 1700-VII. Поза тим, необхідність подання цих документів передбачена також частиною першою статті 72 Закону № 1402-VIII (пункт 10).
Тобто, вимоги до заяви та переліку документів для участі у Доборі, а також наслідки недотримання цих вимог визначені законом; вони є чіткими, зрозумілими і передбачуваними.
У вимірі встановлених обставин справи і нормативного регулювання спірних відносин Суд вважає, що відмова Комісії у допуску ОСОБА_1 до участі у Доборі, була законна і обґрунтована, тому підстав для задоволення позову немає.
7. За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання цього позову розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 262, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення Верховного Суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду може бути подана до Великої Палати Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст виготовлено 30 жовтня 2025 року.
Головуючий суддя М. І. Смокович
Судді О. В. Кашпур
В. Е. Мацедонська
Ж. М. Мельник-Томенко
О. Р. Радишевська