30 жовтня 2025 року
м. Київ
справа № 580/1144/24
адміністративне провадження № К/990/25777/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Шарапи В.М.,
суддів Берназюка Я.О., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області
на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року (головуючий суддя Рідзель О.А.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2024 року (головуючий суддя Аліменко В.О., судді Бєлова Л.В., Кучма А.Ю.)
у справі №580/1144/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області
про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - ГУ ПФУ в Черкаській області), в якому просив:
- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Черкаській області щодо здійснення позивачу перерахунку пенсії;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Черкаській області провести з 08 грудня 2023 року перерахунок та виплату позивачу пенсії із заробітної плати, нарахованої за період виконання спецзавдання з ліквідації аварії на ЧАЕС з 21 липня 1986 року до 31 липня 1986 року, у розмірі 532,55 крб. згідно з довідкою від 27 лютого 2023 року №3 відповідно до частини першої статті 27 до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).
2. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2024 року, позов задоволено.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням довідки ДП «Черкаська механізована колона» ПАТ «Київсільелектро» від 27 лютого 2023 року №3.
Зобов'язано ГУ ПФУ в Черкаській області здійснити з 08 грудня 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки ДП «Черкаська механізована колона» ПАТ «Київсільелектро» від 27 лютого 2023 року №3 про заробітну плату ОСОБА_1 за період з 21 липня 1986 року до 31 липня 1986 року в розмірі 532,55 крб.
3. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено, що:
3.1. Згідно з посвідченням від 10 листопада 2023 року серії НОМЕР_1 позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та отримав II групу інвалідності.
3.2. Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області.
3.3. З 31 жовтня 2023 року позивача переведено із пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІУ на пенсію по інвалідності II групи від захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ).
3.4. На звернення позивача щодо обрахунку його пенсії із заробітної плати за липень 1986 року, відповідач листом від 03 січня 2024 року №216-17880/Г-03/8-2300/24 повідомив позивачу про відсутність підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 27 лютого 2023 року №3.
Підставою зазначено відсутність табелів обліку робочого часу, шляхові листи, будь-яка інша інформація про населені пункти зони відчуження в яких позивач працював та документи, які б підтвердили годинну тарифну ставку за основним місцем роботи.
Позивач, вважаючи порушеним своє право на переведення його на пенсії, звернувся до суду з позовом.
4. Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідки ДП «Черкаська механізована колона» Приватного акціонерного товариства «Київсільелектро» від 27 лютого 2023 року №3.
При цьому суд зазначив, що відповідач, не будучи органом, який є компетентним та уповноваженим встановлювати факт участі особи у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перебирає на себе не властиві йому повноваження ставити під сумнів чинні, не скасовані, не визнані недійсними офіційні документи, які свідчать про особисту участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, нехтуючи правом особи, яка жертвуючи власним здоров'ям, виконувала свій громадянський обов'язок перед державою.
З цих підстав суд дійшов висновку, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача, з урахуванням архівних довідки ДП «Черкаська механізована колона» Приватного акціонерного товариства «Київсільелектро» від 27 лютого 2023 року №3 є необґрунтованою та протиправною.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. ГУ ПФУ в Черкаській області подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2024 року, ухваливши нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
5.1. Підставою для відкриття касаційного провадження у справі слугувало неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права у випадку, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку (пункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України).
Зокрема скаржник стверджує про те, що суд апеляційної інстанції при постановленні оскаржуваної постанови, не врахував висновки, що викладені у постановах Верховного Суду від 25 липня 2023 року у справі № 640/1873/22 та від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2474/17-а.
5.2. Пенсійний орган свою позицію мотивує тим, що предметом оскарження фактично є його інформаційний (роз'яснювальний) лист, оскільки позивач звернувся до суб'єкта владних повноважень із заявою про роз'яснення, а не із заявою про перерахунок пенсії.
При цьому, відповідач в обґрунтування своєї позиції посилається на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 25 липня 2023 року у справі №640/1873/23, за якою заява про призначення (перерахунок, поновлення виплати раніше призначеної) пенсії не є зверненням у розумінні Закону України «Про звернення громадян» від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР).
Крім цього скаржник зазначає, що оскільки відсутні табелі обліку часу, шляхові листи, будь-яка інша інформація про населені пункти зони відчуження, в яких позивач працював, та документи, які б підтвердили годинну тарифну ставку за основним місцем роботи, підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.
Серед іншого, відповідач вказує на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, зокрема в частині недотримання норм статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) щодо обґрунтованості судового рішення.
6. У відзиві на касаційну скаргу позивач просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
Позивач наполягає на тому, що звертався до пенсійного органу з метою здійснення перерахунку пенсії, а відповідач, у свою чергу, зазначив, що підстав для такого перерахунку немає.
Також ОСОБА_1 звернув увагу на тому, що до позовної заяви була надана довідка про нараховану заробітну плату в період відрядження до м. Чорнобиль.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
7. Під час розгляду даної касаційної скарги колегія суддів враховує приписи частин 1-2 статті 341 КАС України, відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
8. Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
9. Частиною першою та другою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
10. За змістом статті 10 Закону № 796-ХІІ закріплено визначення осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше ЗО календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
11. Відповідно до статті 49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, З, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.
12. Частиною першою статті 54 Закону № 796-ХІІ визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
13. Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року № 1210 зі змінами (далі - Порядок № 1210) визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
15. У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (пп. 4 пункту 3 Порядку № 1210).
16. Постановою ЦК КПРС Президії Верховної Ради СРСР від 07 травня 1986 року №524- 156 і Ради Міністрів України №168-5 від 08 травня 1986 року, згідно якої оплата праці працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах з усунення наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється по підвищених до 100% тарифних ставках
17. З підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофспільки від 10 червня 1986 року №207-7 вбачається, що оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, провадилась у III, II, І зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.
18. Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС №665-195 від 05 серпня 1986 року визначено, що встановлення працівникам підприємств, організацій і установ, що виконують роботи з усунення наслідків аварії на ЧАЕС максимального розміру премії- 60% від тарифної ставки на місяць. Пункт 5 цієї постанови дозволяв залучати працівників до робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії у вихідні і святкові дні з оплатою праці в подвійному розмірі.
19. У відповідності до статті 15 Закону № 796-ХІІ видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
20. Пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1) передбачено, що Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
21. У свою чергу, виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи відповідно до статті 64 Закону № 1058-ІV мають право отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.
22. Аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку, що підставою для обчислення пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків є довідка про заробітну плату, одержану за період роботи в зоні відчуження, яка видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням (перерахунком) пенсії Якщо такі підприємства ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки видаються правонаступником або державними архівними установами.
23. Форму довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 12 жовтня 2012 року № 644 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках».
24. Як вбачається з оскаржуваних судових рішень, позивачем була надана довідка ДП «Черкаська механізована колона» Приватного акціонерного товариства «Київсільелектро» від 27 лютого 2023 року №3, яку оцінено судами попередніх інстанцій як таку, що за формою та змістом відповідає вимогам наказу Міністерства соціальної політики України від 12 жовтня 2012 року № 644.
Судами встановлено, що така довідка підписана директором і головним бухгалтером, скріплена печаткою вказаного підприємства. Довідка незаконною, недійсною або такою, що видана безпідставно чи з порушенням правил її видачі, не визнавалась.
У вказаній довідці зазначено, що відповідно до наказу від 01 липня 1986 року позивача відправляли у відрядження до м. Чорнобиль строком на 11 днів з 21 липня 1986 року до 31 липня 1986 року. За липень 1986 року позивачу нарахована заробітна плата в сумі 712,00 крб, у т.ч. з 21 липня 1986 року до 31 липня 1986 - 532,55 крб.
Дані щодо отриманої заробітної плати також підтверджені розрахунково-платіжною відомістю.
25. За таких обставин, суди дійшли правильного висновку, що позивач має право на обрахунок його пенсії з урахуванням заробітної плати, зазначеної у вищевказаній довідці.
26. Щодо посилань відповідача на те, що позивач не звертався до пенсійного органу за перерахунком пенсії, а відповідач не відмовляв у її перерахунку, то суд вважає такі твердження безпідставним, оскільки зміст листа від 03 січня 2024 року №216-17880/Г- 03/8-2300/24 свідчить про фактичну відмову позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 27 лютого 2023 року №3.
27. Посилання скаржника на висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 25 липня 2023 року у справі № 640/1873/22 та від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2474/17-а є безпідставними, з огляду на те, що вони сформовані за інших обставин справи та не стосуються предмету цього спору.
28. На переконання суду касаційної інстанції, суди попередніх інстанцій мотивували свою позицію та надали оцінку основним аргументам сторін, що спростовує твердження пенсійного органу про невідповідність судових рішень вимогам статті 242 КАС України. Інші доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій.
29. Відтак, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати, нарахованої за період виконання спецзавдання з ліквідації аварії на ЧАЕС з 21 липня 1986 року до 31 липня 1986 року, а доводи касаційної скарги не спростовують цих висновків.
30. Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
31. Верховний Суд не встановив неправильного застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи порушення норм процесуального права, а тому судові рішення слід залишити без змін.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2024 року залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Суддя - доповідач В.М. Шарапа
Судді Я.О. Берназюк
С.М. Чиркін