Постанова від 30.10.2025 по справі 545/4498/25

Справа № 545/4498/25

Провадження № 3/545/1081/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" жовтня 2025 р. суддя Полтавського районного суду Полтавської області Цибізова С.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , працює в Полтавському комунальному автотранспортному підприємстві 1628 на посаді юрисконсульта, РНОКПП НОМЕР_1 , інші відомості суду не відомі,

за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

в с та н о в и в :

ОСОБА_1 , будучи звільненою 01.07.2024 з посади головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.07.2024), а саме лише о 12 год. 30 хв. 01.08.2024 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави бо місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні), чим порушила вимоги абзацу 1 частини 2 статті 45 ЗУ «Про запобігання корупції», тим самим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Також ОСОБА_1 , будучи звільненою 01.07.2024 з посади головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2025), а саме лише о 14 год. 34 хв. 29.05.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (декларація після звільнення), чим порушила вимоги абзацу 2 частини 2 статті 45 ЗУ «Про запобігання корупції», тим самим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Датою вчинення правопорушення, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП є дата несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації при звільненні - 01.08.2024; дата несвоєчасного подання декларації після звільнення за 2024 рік - 29.05.2025.

Датою виявлення правопорушень є дата складання протоколів про адміністративне правопорушення, пов'язаних з корупцією, відносно ОСОБА_1 - 07.10.2025.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнала частково, зокрема, вказала, що вчиняла дії для подання декларації при звільненні в останній день та не була обізнана про необхідність подання декларації після звільнення.

Прокурор у судовому засіданні вважала, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є доведеною.

Суд, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступного.

Згідно з ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст.ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.1 ЗУ «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до розпорядження начальника Полтавської районної військової адміністрації Полтавської області №20-к від 21.02.2024 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Полтавської районної державної адміністрації, з 26 лютого 2024 до призначення на цю посаду переможця конкурсу або до спливу дванадцятимісячного строку після припинення чи скасування воєнного стану, на період відпустки основного працівника по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з посадовим окладом згідно із штатним розписом, з випробувальним терміном 1 місяць (а.с.16).

Присяга державного службовця прийнята ОСОБА_1 26.02.2024 року (а.с.17).

Згідно з наказом керівник апаратурайонної військової адміністрації №38-к від 25.03.2024 ОСОБА_1 - головному спеціалісту відділу ведення державного реєстру виборців апарату Полтавської райдержадміністрації присвоєно з 26 березня 2024 дев'ятий ранг державного службовця категорія «В». Доплату за ранг проводити з 26 березня 2024 року (а.с.18).

У відповідності з особовою карткою державного службовця №313 ОСОБА_1 призначена на посаду 21 лютого 2024, звільнена - 01 липня 2024, підстава: відповідно до ч.2 ст.86 ЗУ «Про державну службу», за взаємною домовленістю сторін. (а.с.19-20).

Згідно з розпорядженням начальника відділу управління персоналом та організаційної роботи апарату Полтавської райдержадміністрації №84-к від 28.06.2025 на підставі ч.2 ст.86 ЗУ «Про державну службу» ОСОБА_1 звільнено із займаної посади головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Полтавської районної державної адміністрації, 01 липня 2024, за взаємною домовленістю сторін (а.с.27).

ОСОБА_1 01.07.2025 ознайомлено та вручено пам'ятку щодо подання електронної декларації при звільненні, зокрема, зазначено порядок подання декларації при звільненні, також вказано на алгоритм дій при поданні декларації після звільнення та зазначено у яких випадках декларації перед звільнення та після звільнення не потрібно подавати. (а.с.28-29)

Відповідно до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до п.п. «в» п.1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч.2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Таким чином відповідно до п.п. «в» п.1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Таким чином, згідно вимог ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , будучи звільненою 01.07.2024 з посади головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області, повинна була подати декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності, тобто не пізніше 31.07.2024. за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. (декларація при звільненні)

Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту

Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 12 год. 30 хв. 01.08.2024 подала до Реєстру декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями за період з 01.01.2024 року по 01.07.2024 року

(декларація при звільненні) , тобто несвоєчасно (а.с.33).

Окрім цього, згідно вимог ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 , будучи звільненою 01.07.2024 з посади головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області, зобов?язана була подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (декларація після звільнення) до 01.04.2025.

Однак , відповідно до інформації з з публічної частини офіційного веб-сайту

Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 14 год. 34 хв. 29.05.2025 року подала щорічну декларацію особи уповноважену на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2024 рік (декларація після звільнення), тобто несвоєчасно (а.с.36)

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (за період з 01.01.2025 по 30.05.2025) ОСОБА_1 в період з 01.01.2025 по 01.04.2025 не вчиняла дій, спрямованих на своєчасне подання декларації особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (декларація після звільнення), а вперше зайшла до Реєстру для її подання лише о 13 год. 35 хв. 28.05.2025, подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), документ подано о 14 год. 34 хв. 29.05.2025. (а.с. 11-13)

Попри часткове визнання вини ОСОБА_1 , вина останньої підтверджується вищезазначеними доказами, дослідженими та перевіреними судом у їх сукупності, зокрема, протоколами про адміністративні правопорушення №449 від 07.10.2025 та №450 від 07.10.2025, наказами про призначення на посаду та звільнення з посади, присягою державного службовця, інформацією з офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування» про подання декларацій 01.08.2024 та 29.05.2024, послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (за період з 01.01.2025 по 30.05.2025)

На переконання суду наведені вище докази, що досліджені та перевірені судом у їх сукупності, поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчинені інкримінованого адміністративного правопорушення.

Пояснення ОСОБА_1 про те, що вона декларацію при звільненні 31.07.2024 не подала з технічних причин, суд оцінює критично, оскільки доказів на підтвердження таких обставин суду ненадано, клопотань про витребування доказів у разі неможливості їх самостійного подання, не зважаючи на роз'яснення суду про таку можливість, не заявлено.

Необізнаність особи про порядок та та строки подання декларації після звільнення не є поважними причинами несвоєчасного подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави, оскільки такий обов'язок встановлено законом.

Отже, поважних причин для несвоєчасного подання декларацій особою, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності (декларації при звільненні) та за 2024 рік (декларація після звільнення) у ОСОБА_1 судом не встановлено.

Таким чином ОСОБА_1 порушила вимоги абзаців 1, 2 частини 2 статті 45 ЗУ «Про запобігання корупції» та в її діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Обставин, що обтяжують чи пом'якшують покарання судом не встановлено.

Згідно ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення суд враховує вимоги ст. 23 КУпАП, в силу яких адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

При накладенні стягнення відповідно до вимог ст.33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягалася, має постійне місце проживання, працевлаштована,ступінь її вини, відсутність обставин, що обтяжують та пом'якшують покарання та вважає за необхідне і достатнє застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі передбаченому санкцією ч.1 статті 172-6 КУпАП

Керуючись, ст.ст. 283, 284, ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ПОСТАНВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605,60 грн. (одержувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача : Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача : UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Копія платіжного документу подається до суду.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги

Суддя: С. А. Цибізова