Справа № 541/4177/25
Провадження № 2-а/541/100/2025
30 жовтня 2025 року м.Миргород
Суддя Миргородського міськрайонного суду Полтавської області Городівський О. А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення, -
установив:
28 жовтня 2025 року до Миргородського міськрайонного суду Полтавської області надійшла вищезазначена позовна заява.
Частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлює, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
А п.п. 8, 9 ч. 3 цієї ж статті визначають основними засадами (принципами) адміністративного судочинства розумність строків розгляду справи судом та неприпустимість зловживання процесуальними правами.
Згідно з ч. 1 ст. 118 КАС України, процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Так, згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Статтею 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) встановлено, що скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
З матеріалів позовної заяви вбачається, що оскаржувана постанова № 650/106 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення була винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 23 березня 2025 року.
Водночас позовна заява ОСОБА_1 надійшла на адресу суду 28 жовтня 2025 року.
Згідно зі статтею 289 КУпАП, у разі пропуску десятиденного строку для подання скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Положеннями частини першої статті 121 КАС України також визначено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
На виконання вищезазначених приписів, позивачем додано до позову заяву про поновлення строків на оскарження, в обґрунтування якої зазначено, що постанову № 650/106 від 23 березня 2025 року за справою про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП було отримано ОСОБА_1 16 жовтня 2025 року електронною поштою, тому строк на подання позову щодо оскарження постанови слід відраховувати саме з даної дати.
Однак, положеннями ст. 289 КУпАП та ч. 2 ст. 286 КАС України встановлено, що перебіг процесуального строку для оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності починається з дня винесення відповідної постанови по справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
З огляду на відсутність поважних причин пропуску позивачем строку для оскарження постанови за справою про адміністративне правопорушення, суд вважає за потрібне залишити позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення без руху.
Крім того, згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Однак, відповідно до акту про втрату документів або перепідшивання справи, відсутність вкладень або порушення цілісності, пошкодження конверта (паковання) від 28 жовтня 2025 року, під час розкриття конверта, надісланого ОСОБА_1 , із адміністративним позовом про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення, у справі № 541/4177/25 провадження № 2-а/541/100/2025, виявлено відсутність документу, а саме додатку: скріншот електронного повідомлення.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки заява не відповідає вимогам ст.ст. 123, 161 КАС України, провадження у справі не може бути відкрито, а тому, відповідно до ч. 1 ст. 123 та ч. 1 ст. 169 КАС України, її слід залишити без руху з вказаних вище підстав та надати позивачеві строк для усунення недоліків, протягом десяти днів з дня отримання ухвали.
У разі невиконання вимог ухвали суду, позовна заява, відповідно до ч. 2 ст. 123 та п. 1 ч. 4 ст. 169 КАСУ, буде вважатися неподаною і повернута позивачу.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 118, 121-123, 161, 169, 286 КАС України, ст. 289 КУпАП, суддя
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху
Надати позивачу строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення вказаних в ухвалі недоліків.
Про викладене повідомити позивача, направивши йому для відома копію цієї ухвали та роз'яснивши, що у разі не усунення виявлених недоліків у зазначений строк, його позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя: О. А. Городівський