Постанова від 30.10.2025 по справі 420/5637/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/5637/25

Перша інстанція: суддя Аракелян М.М.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Бітова А.І.,

Єщенка О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2025р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ГУНП в Херсонській області, у якому просив:

- визнати протиправною відмову ГУНП в Херсонській області у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;

- зобов'язати ГУНП в Херсонській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п.3 Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди 27.07.2005-19.01.2006; 19.01.2006-31.12.2007; 31.12.2007-10.03.2010; 10.03.2010-13.10.2010; 13.10.2010-27.07.2011р.р. у загальній кількості 03 роки 00 місяців 00 днів.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що на даний час він займає посаду заступника начальника відділу поліції - начальник сектору кримінальної поліції Каховського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській області, спеціальне звання підполковник поліції.

Відповідно до довідки ГУНП в Херсонській області №398/2/01-2025 від 10.02.2025р. станом на 10.02.2025р. вислуга років позивача складає у календарному обчисленні: 23 роки 05 місяці 25 днів; у пільговому обчисленні (з урахуванням календарної): 26 років 05 місяці 25 днів.

У відповідь на рапорт позивача щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, яка становить 2 роки 11 місяців 28 днів, ГУНП в Херсонській області зазначило, що зарахування пільгової вислуги років в календарну для отримання працівником права на призначення пенсії відповідно до п. «а» ст.12 Закону №2262 чинним законодавством не передбачено. Додатково роз'яснено, що пільгова вислуга років зараховується працівнику, який має необхідну календарну вислугу років для призначення пенсії і впливає лише на розмір пенсії згідно п.«а» ст.13 вищевказаного Закону.

Не погодившись із відмовою відповідача в зарахуванні пільгової вислуги до календарної вислуги, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025р. адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною відмову ГУНП в Херсонській області у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.

Зобов'язано ГУНП в Херсонській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 27.07.2005 по 19.01.2006; з 19.01.2006 по 31.12.2007; з 31.12.2007 по 10.03.2010; з 10.03.2010 по 13.10.2010; з 13.10.2010 по 27.07.2011р.р. у загальній кількості 03 роки 00 місяців 00 днів.

В апеляційній скарзі ГУНП в Херсонській області, посилаючись на порушення норм права, просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.

Відповідно до ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач безпідставно не враховує позивачу пільгову вислугу років до календарної вислугу років, яка дає право на призначення пенсії.

Проте, з таким висновком суду першої не може погодитись судова колегія, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування обставин по справі, у зв'язку з чим допустив неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.315 КАС України, рішення суду скасовує та приймає нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що з 19.04.2023р. ОСОБА_1 та дотепер займає посаду заступника начальника відділу поліції - начальник сектору кримінальної поліції Каховського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській області, спеціальне звання підполковник поліції (а.с.16).

Відповідно до довідки ГУНП в Херсонській області за №398/2/01-2025 від 10.02.2025р., підполковник поліції позивач, дійсно проходив службу в органах внутрішніх справ, проходить службу в Національній поліції України на посадах середнього складу поліції. Станом на 10.02.2025р. вислуга років складає: у календарному обчисленні: 23 роки 05 місяці 25 днів; у пільговому обчисленні (з урахуванням календарної): 26 років 05 місяці 25 днів (а.с.17-19).

4.02.2025р. позивач звернувся до начальника ГУНП в Херсонській області із рапортом, у якому просив зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, яка становить 02 роки 11 місяців 28 днів (а.с.20).

Листом від 10.02.2025р. за №400/2/01-2025 ГУНП в Херсонській області повідомило, що згідно з ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8.07.2011 №3668-УІ, яким внесені зміни до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-ХИ, з 1 жовтня 2020р. або після цієї дати і на день звільнення право на пенсію мають особи, які на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше (стаття 12). Згідно з матеріалами особової справи підполковника поліції ОСОБА_1 встановлено, що станом на 10 лютого 2025р. його вислуга років у календарному обчисленні становить - 23 роки. 05 місяці. 25 днів. Пільгова вислуга років (без урахуванням календарної) складає 03 роки 00 місяців 00 днів. З урахуванням викладеного, на призначення пенсії згідно з вимогами ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 прав не має, у зв'язку з відсутністю необхідної календарної вислуги років. Пільгова вислуга років зараховується працівнику, який має необхідну календарну вислугу років для призначення пенсії і впливає лише на розмір пенсії згідно п.«а» ст.13 Закону (а.с.21-22).

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду.

Перевіряючи правомірність дій ГУНП в Херсонській області, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх незаконність, судова колегія виходить з наступного.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-ХІІ (далі - Закон №2262.) Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Закон №2262 визначає, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби. Умови призначення пенсії за вислугу років, однією з яких є наявність певної вислуги років встановлені статтею 12 Закону №2262-ХІІ.

Згідно пункту "а" ч.1 ст.12 Закону №2262 пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020р. або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Статтею 17 Закону №2262 визначені види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а саме, відповідно до частини першої, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються, зокрема: а) військова служба; б) служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у ч.2 ст.17 Закону №2262, а саме: до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, особам рядового складу, молодшого, середнього, старшого та вищого начальницького складу Державного бюро розслідувань, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми здобуття освіти) у закладах освіти (крім навчання у закладах спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю, військових навчальних закладах та навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України і державної пожежної охорони), після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Службі судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Відтак, Законом №2262 визначені умови призначення пенсії за вислугою років (ст.12) та види служби і періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії (ст.17).

Судова колегія зазначає, що призначення пенсії за вислугу років за нормами Закону №2262 пов'язане з моментом звільнення особи зі служби у разі наявності необхідної вислуги років. Так, зокрема у разі звільнення зі служби з 1 жовтня 2020р. або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше особа набуває права на пенсію за Законом №2262.

Постановою КМУ від 17 липня 1992р. №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб.

Апеляційний суд зауважує, для призначення пенсій за вислугу років за Законом №2262 календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14.04.2021р. у справі №480/4241/18, від 13.05.2021р. у справі №140/1753/19, від 4.06.2021р. у справі №755/2575/17, від 4.06.2021р. у справі №761/8515/17, від 8.08.2021р. у справі №320/4635/20, від 1.11.2021р. у справі №620/1837/20.

У доводах позовної заяви ОСОБА_1 посилається на те, що на його думку, норми Порядку №393 необхідно застосовувати не лише при обчисленні вислуги років після звільнення особи зі служби в НП, але й під час проходження такої служби, з метою встановлення права на пенсію за вислугу років.

Надаючи оцінку вказаному, судова колегія зазначає, що аналізуючи наведені положення, можна дійти висновку, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262 і положенням цього Закону не суперечить.

Разом з цим, Порядком №393, прийнятим на виконання Закону №2262, визначаються виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.

Положення ст.17 Закону №2262 застосовуються виключно тільки під час розрахунку вислуги років при призначенні пенсій за вислугу років відповідно до ст.12 Закону №2262.

Так, нормами ст.12 Закону №2262 передбачено призначення пенсії за вислугу років, але після звільнення особи зі служби у разі наявності необхідної вислуги років.

З наведеного слідує, що Порядок №393 встановлює обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до профільного Закону для визначення розміру пенсії, а не для визначення права на призначення пенсії, де критерієм для визначення цього права є тільки календарна вислуга років передбачена ст.12 Закону №2262.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 дотепер проходить службу у ГУНП в Херсонській області.

Таким чином, оскільки позивач проходить службу в поліції, а також зважаючи на те, що позивач не звертався до відповідача із заявою про оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням пільгового стажу, вимога про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу років в пільговому обчисленні, має передчасний характер.

Колегія суддів зазначає, що згідно із висновком Верховного Суду у справі №320/12166/20 Постанова №393 не є нормативним актом в розумінні частини четвертої ст.78 ЗУ «Про Національну поліцію» №580-VIII, який визначає правила обчислення вислуги років для встановлення надбавки за вислугу років та тривалості додаткової оплачуваної відпустки під час проходження служби в поліції, як про це у рапорті зазначав позивач, оскільки вона прийнята на виконання Закону №2262-XII, а її положення визначають виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.

Вищевказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 28.02.2023р. у справі №260/7359/21 та від 21.12.2023р. у справі №600/2632/22-а., що враховується судом апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.242 КАС України.

Окрім того, судова колегія звертає увагу позивача, що з часу затвердження Порядку №393 (у 1992 році) пунктом 3 було передбачено умови пільгового зарахування вислуги років в цілях обчислення вислуги років для призначення пенсії відповідно до Закону №2262. Водночас, Постановою КМУ від 16.02.2022р. №119 до Порядку №393 внесені зміни, якими, серед іншого, перший абзац пункту 3 Порядку №393 викладено у наступній редакції: «До вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї Постанови, зараховується на пільгових умовах...». Такими змінами запроваджено пільгове зарахування вислуги років вже не під час визначення права на призначення пенсії, а в цілях визначення розміру пенсії.

Таким чином, позивач ані на підставі Закону №2262-XII, ані на підставі Порядку №393 наразі не має законних підстав для зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії позивачу, вислугу років в пільговому обчисленні.

Відтак, колегія суддів вважає, що відповідач, відмовляючи у включенні пільгової вислуги років до календарної вислуги, яка дає право на призначення пенсії, діяв у спосіб та в межах чинного законодавства.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на вищевикладене.

Виходячи з наведеного, судова колегія дійшла висновку, що вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, а тому вважає за необхідним рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139,246,315,317,325 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Херсонській області задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025р. скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.І. Бітов

О.В. Єщенко