П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
29 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/8497/25
Перша інстанція суддя Стефанов С.О.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Яковлєва О.В.,
суддів Крусяна А.В., Шевчук О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Військовій частині НОМЕР_1 , а саме:
- визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови в задоволенні рапорту ОСОБА_1 про звільнення з військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, відповідно до пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26, аб. 13 п. 3 ч. 12 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я);
- зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 за пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26, аб. 13 п. 3 ч. 12 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року задоволено позов.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про задоволення позовних вимог, так як позивачем до рапорту про звільнення з військової служби долучено документи, які не підтверджують необхідності здійснення постійного догляду за матір'ю та документів, які б підтверджували що мати позивача потребує постійного догляду. Одночасно, не долучені документи, які підтверджують відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення які можуть здійснювати такий догляд.
В свою чергу, позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, з якого вбачається, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог, так як поданий рапорт ОСОБА_1 про звільнення з військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період підлягає задоволенню, у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є інвалідом II групи та потребує постійного догляду.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що з 24.09.2024 року по теперішній час ОСОБА_1 проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у складі Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), що підтверджується відповідним військовим квитком.
09.02.2025 року ОСОБА_1 особисто звернувся за командою й підпорядкованістю на адресу Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач) з рапортом про звільнення з військової служби відповідно до п.п. «г» п. 2 ч. 4 та аб. 13 п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону № 2232-XII, зокрема, у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за матір'ю ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ), яка є особою із інвалідністю ІІ групи та потребує постійного догляду.
З підтверджуючих документів до рапорту долучено: копію довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААД № 365089 від 10.12.2024 року, ОСОБА_3 ; копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 ; копію висновку ЛКК № 574 від 27.12.2024 року ОСОБА_3 ; копію висновку № 575 про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 27.12.2024 року ОСОБА_3 ; копію паспорта ОСОБА_4 ; копію картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_4 ; копію паспорта ОСОБА_3 ; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження від 23.01.2025 року; копію картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_3 ; копію пенсійного посвідчення ОСОБА_3 серія НОМЕР_2 , за віком; довідка про склад сім'ї від 06.01.2025 року № 13; довідка про склад сім'ї від 06.01.2025 року № 12; заяву ОСОБА_3 ; копію про смерть ОСОБА_5 серія НОМЕР_3 від 14.11.2008; копію висновку про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) №1604 ОСОБА_3 ; копію індивідуальної програми реабілітації інваліда № 1604 ОСОБА_3 ; копія акту обстеження умов проживання від 09.01.2025 року; витяг з реєстру територіальної громади ОСОБА_3 ; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб. На підтвердження спорідненості між позивачем та ОСОБА_2 надане свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 . На підтвердження наявності інвалідності у ОСОБА_2 надана довідка до акта огляду МСЕК 12 ААД №365080 від 11 грудня 2024 року, згідно якої матері позивача встановлено ІІ групу інвалідності. Інвалідність встановлено безстроково.
01.03.2025 року Військовою частиною НОМЕР_1 за № 08/16526/25-Вн сформовано відповідь щодо відмови позивачу в задоволенні відповідного рапорту про звільнення з військової служби в зв'язку з сімейними обставинами, згідно якої підставами для відмови зазначено, що:
- позивачем не надано документів, які підтверджують необхідність здійснення постійного догляду за матір'ю ОСОБА_1 , як особою із інвалідністю ІІ групи;
- позивачем не додано доказів щодо відсутності інших членів сім'ї першого, чи другого ступеня споріднення матері ОСОБА_1 , які можуть здійснювати догляд за останньою.
Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо відмови в задоволенні рапорту ОСОБА_1 про звільнення з військової служби, останній звернувся до суду.
За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як позивач має право на звільнення з військової служби відповідно до пп. «г» п. 2 ч. 4 та абз. 13 п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону № 2232-XII, зокрема, у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за матір'ю ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ), яка є особою із інвалідністю ІІ групи та потребує постійного догляду, з чим погоджується судова колегія, з огляду на наступне.
Так, статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно ч. 1 та ч. 3 ст. 1 Закону №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII), захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною 6 ст. 2 Закону №2232-XII визначені види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
За змістом підпункту «г» пункту 2 частини 4 ст. 26 статті 26 Закону №2232-XII військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час воєнного стану через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
Згідно ч. 12 Закону №2232-XII такими сімейними обставинами є, зокрема, необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Також, частиною 7 ст. 26 Закону №2232-XII визначено, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення №1153/2008), яким визначається порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі (пункт 1).
Відповідно до пункту 233 Положення №1153/2008 військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Механізм реалізації та порядок організації у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту виконання вимог Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення), затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153, визначає Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджена Наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170.
Відповідно до пункту 12.11 розділу XIІ Інструкції перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби, зазначено у додатку 19 до Інструкції.
Згідно вказаного додатку звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», подаються: копія аркуша бесіди; копія рапорту військовослужбовця; копія розрахунку вислуги років військової служби (при набутті права на пенсійне забезпечення за вислугою років); документи, що підтверджують наявність сімейних обставин або інших поважних причин, а саме у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я:
- документи, які підтверджують відповідні родинні зв'язки з цією особою (особами);
- один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
- висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді (підпункт 26 пункту 5 Додатку 19 до Інструкції).
Судовою колегією встановлено, що предметом спору у справі є правомірність рішення відповідача щодо визначення права ОСОБА_1 на звільнення з військової служби, відповідно до пп. «г» п. 2 ч. 4 та абз. 13 п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону № 2232-XII, зокрема, у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за матір'ю, яка є особою із інвалідністю ІІ групи та потребує постійного догляду.
Із зібраних у справі доказів вбачається, що до рапорту про звільнення зі служби додано пакет документів з яких вбачається, що матір позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є особою із інвалідністю ІІ групи та потребує постійного догляду, а також документів родинного зв'язку.
Підставою для відмови у звільненні з військової служби ОСОБА_1 є те, що позивачем не надано документів, які підтверджують необхідність здійснення постійного догляду за матір'ю ОСОБА_1 , як особою із інвалідністю ІІ групи та не надано доказів щодо відсутності інших членів сім'ї першого, чи другого ступеня споріднення матері ОСОБА_1 , які можуть здійснювати догляд за останньою.
Аналізуючи зібрані у справі докази колегія вважає, що судом першої інстанції належно досліджено нормативно-правову базу, яка регулює питання проходження комісій для визначення ступеню інвалідності та визначення необхідності у постійному догляді за інвалідом, а також визначення терміну «медичний висновок», який наведено у пункті 3 Порядку ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України «Деякі питання ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я» від 18.09.2020 № 2136, як електронний документ, що формується на підставі медичних записів в системі та містить висновок лікаря про тимчасову або постійну втрату працездатності, придатність до певних видів діяльності, про стан здоров'я пацієнта або щодо інших питань, визначених законодавством.
Так, медичний висновок це документ, який містить дані про стан здоров'я особи та видається з питань, пов'язаних з таким станом здоров'я.
Суб'єктами формування та видачі медичного висновку є лікарі, лікарсько-консультативні та лікарсько-експертні комісії закладів охорони здоров'я.
В свою чергу, процедуру проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації визначено Положенням про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 (далі - Положення №1317).
Згідно Положення комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації - органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги.
Копія індивідуальної програми реабілітації надсилається також лікувально-профілактичному закладові і органові праці та соціального захисту населення за місцем проживання особи з інвалідністю. За місцем роботи зазначених осіб надсилається повідомлення щодо групи інвалідності та її причини, а у разі встановлення ступеня втрати професійної працездатності - витяг з акта огляду комісії про результати визначення ступеня стійкої втрати професійної працездатності у відсотках.
З наведеного вбачається, що лікар, лікарсько-консультативна комісія та лікарсько-експертна комісія формують медичний висновок, а медико-соціальні експертні комісії - довідку, акт огляду (витяг з акту огляду).
При цьому, у переліку прав та обов'язків медико-соціальної експертної комісії відсутнє поняття «постійного догляду», який може бути визначений для осіб, яким інвалідність не встановлена, а вказано лише право визначати необхідність стороннього нагляду, догляду.
Поняття «сторонній догляд» не є тотожним поняттю «постійний догляд», позаяк перше говорить про те, ким надається догляд, а друге коли надається такий догляд. В свою чергу, поняття «постійний догляд» передбачає безперервний догляд, який надається особі, що не здатна до самообслуговування, догляд, який надається без будь-якого часового обмеження, суцільним порядком.
В свою чергу, відповідно до Порядку організації експертизи тимчасової втрати працездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.04.2008 №189 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 01.06.2021 №1066), при лікувально-профілактичних закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, утворюються ЛКК (пункту 1 розділу III).
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.03.2021 № 407 «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я» затверджено Інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації №080-2/о «Висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі».
У відповідності до вказаних Порядку та Інструкції визначено повноваження комісії та надають висновок призначений для реєстрації когнітивних порушень які виникають при захворюваннях (органічні психічні розлади (F00-F09), розумова відсталість (F70-F79), порушення рухової активності (паралічі), соціальна дезадаптація, інвалідність І групи тощо). Когнітивні порушення можуть спостерігатися у симптокомлексі наступних розладів психіки (F10-F19), шизофренія (F20), первазивні розлади розвитку (F84), нейродегенеративні захворювання (хвороба Альцгеймера, Паркінсона тощо), судинні захворювання головного мозку (інсульти, інфаркти мозку, церебральний атеросклероз), нейроінфекція, наслідки черепно-мозкової травми, новоутворення, метаболічні порушення та інтоксикації, аутоімунні захворювання, генетичні захворювання тощо.
Пунктом 5 цієї Інструкції визначено, що висновок надається особі або законному представнику особи, яка потребує надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859.
У пункті 4 висновку вказуються рекомендовані соціальні послуги: денного догляду, догляду вдома, паліативного догляду вдома, отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи (пункт 8 Інструкції).
Таким чином з аналізу повноважень медико-соціальної експертної комісії, передбачені Положенням №1317, є підстави для висновку, що така визначає потребу в сторонньому нагляді, догляді або допомозі особам з інвалідністю, а також особам, яким визначена ступінь втрати професійної працездатності.
Щодо осіб, які не відносяться до цих категорій, але які за станом здоров'я нездатні до самообслуговування і потребують постійного стороннього догляду, то суд приходить до переконання, що такі повноваження можуть бути віднесені до лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.
Тому, висновок за формою №080-4/о підтверджує потребу особи в наданні їй соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, відповідно до Порядку №859. При цьому сам по собі висновок про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі за формою №080-4/о не свідчить про потребу особи в постійному догляді, для цілей застосування підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону №2232, та підлягає врахуванню з результатами комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг.
При цьому, у листі відповідача підставою відмови у задоволенні рапорту позивача на звільнення щодо правомірності врахування наданих позивачем доказів й чіткої вказівки в спеціальних нормах законодавства необхідних документів, що можуть слугувати підтвердженням права на звільнення з військової служби (висновок МСЕК), суд зауважує, що наказом МОУ №577 від 30.07.2012 Про затвердження форм первинної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях, не передбачено такої форми як «висновок медико-соціальної експертної комісії про потребу в постійному сторонньому догляді». Вказаний наказ взагалі не передбачає будь-якого формулювання висновку окрім «Висновок про час настання інвалідності».
Колегія вважає, що з урахуванням оцінки вищезазначених нормативно-правових актів щодо поняття «особи з інвалідністю яка потребує постійного догляду», а також доказів щодо обстеження місця проживання ОСОБА_2 , згідно акту, складеного комісією, є доведеним факт, що остання є особою із інвалідністю ІІ групи та потребує постійного догляду.
Відносно іншої підстави для відмови, а саме відсутності доказів щодо відсутності інших членів сім'ї першого, чи другого ступеня споріднення матері ОСОБА_1 , які можуть здійснювати догляд за останньою, судова колегія виснує.
Судом першої інстанції всебічно досліджено нормативно-правову базу щодо визначення членів сім'ї та встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є єдиним сином - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_4 .
Чоловік ОСОБА_2 - ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що в Книзі реєстрації смертей 14 листопада 2008 року зроблено відповідний актовий запис за № 64, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 .
На підтвердження того, що позивач є єдиним сином ОСОБА_2 та того, що ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі не перебуває, інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за нею постійний догляд не має, позивач до рапорту додав наступні докази: копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 ; копію паспорта ОСОБА_4 ; копію картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_4 ; копію паспорта ОСОБА_3 ; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження від 23.01.2025 року; копію картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_3 ; копію пенсійного посвідчення ОСОБА_3 серія НОМЕР_2 , за віком; довідку про склад сім'ї від 06.01.2025 року № 13; довідку про склад сім'ї від 06.01.2025 року № 12; заяву ОСОБА_3 ; копію про смерть ОСОБА_5 серія НОМЕР_3 від 14.11.2008; копію висновку про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) №1604 ОСОБА_3 ; копію індивідуальної програми реабілітації інваліда № 1604 ОСОБА_3 ; копія акту обстеження умов проживання від 09.01.2025 року; витяг з реєстру територіальної громади ОСОБА_3 ; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб.
Таким чином, на підтвердження відсутності в ОСОБА_2 інших членів сім'ї І або ІІ ступеня споріднення, які можуть здійснювати постійний догляд за останньою, надано низку доказів, які виходять за обов'язкові вимоги Положення.
Серед таких доказів, окрім іншого, фігурували повні витяги з Реєстру актів цивільного стану про народження позивача та про шлюб матері.
При цьому суд зазначає, що відповідно до аб. 1 п. 1.3 Р. I Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 № 1269/5 (далі - Інструкція № 1269/5) на запити фізичних осіб та державних органів, органів місцевого самоврядування (їх посадових осіб), а також шляхом безпосереднього доступу посадових осіб державних органів, нотаріусів до Реєстру у випадках, передбачених законом, з Реєстру видаються (отримуються) такі форми витягів: а) витяг з Реєстру; б) повний витяг з Реєстру. Варто зазначити, що: а) витяг з Реєстру, що містить окремі відомості певного актового запису цивільного стану, зміни та іншу інформацію, унесену до нього, або відомості про відсутність такого запису; б) повний витяг з Реєстру, що містить усі відомості певного актового запису цивільного стану, зміни та іншу інформацію, унесену до нього, або відомості про відсутність такого запису.
В той же час, згідно листа Міністерства юстиції «Щодо видачі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян» від 25.08.2023 року № 112984/19.3.2/11-23, яким було надано роз'яснення Генеральному штабу Збройних Сил України та Міністерству оборони України, що зазначено, що оскільки законодавством встановлено конкретні форми витягів з Реєстру, які формуються з нього автоматично, видача за заявою фізичної особи витягу з Реєстру щодо відсутності працездатних дітей у особи з інвалідністю (у разі наявності у військовозобов'язаного дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю), а також витягу з Реєстру про відсутність працездатних інших дітей у особи з інвалідністю (у разі наявності у військовозобов'язаного батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю), не передбачена чинним законодавством.
Відтак суд зазначає, що можливість довести відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення наявна лише у тому випадку, якщо такі члени сім'ї існували раніше та правовий зв'язок між ними припинився, що підтверджується, наприклад, рішенням суду, свідоцтвом про смерть, свідоцтвом про розірвання шлюбу тощо.
Проте якщо таких членів сім'ї не існувало взагалі, то підтвердити їх відсутність неможливо.
Крім того, колегія суддів не приймає доводів апеляційної скарги про наявність у ОСОБА_2 онуків, які могли б здійснювати догляд за останньою, оскільки відповідні обставини не досліджувались суб'єктом владних повноважень у ході розгляду документів позивача та не зазначались в оскаржуваній відмові.
На підставі викладеного, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допущено, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Суддя-доповідач О.В. Яковлєв
Судді А.В. Крусян О.А. Шевчук