Справа № 163/1974/25
Провадження № 3/163/1128/25
23 жовтня 2025 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Шеремета С.А.,
з участю особи, що притягується до відповідальності ОСОБА_1 ,
захисника Кривошея А.М.,
розглянувши направлений відділом організації несення служби в місті Ковель УПП у Волинській області протокол серії ЕПР1 № 439890 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця, РНОКПП НОМЕР_1 ,
ОСОБА_1 о 22:09 годині 31.08.2025 року, в порушення п.2.9.а Правил дорожнього руху керував автомобілем "Форд", номерний знак НОМЕР_2 , на 488 км автодороги М-07 сполученням Київ-Ковель-Ягодин, в стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засідання ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення не визнав. Вказав, що він перебував у тверезому стані.
Захисник Кривошей А.М. в судовому засіданні надав пояснення аналогічні змісту свого письмового клопотання, висловив позицію про відсутність події та складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, просив провадження у справі закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Дослідженням доказів встановлено таке.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати обставини вчиненого адміністративного правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 1 ст.130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ст. 266 КУпАП, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 перебував з ознаками алкогольного сп'яніння, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки відмовився, а погодився його пройти в медичному закладі.
Протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій, і є одним із джерел доказів в силу положень ст.251 КУпАП.
Як встановлено з відеозапису події ОСОБА_1 відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки, в результаті чого його було доставлено в КНП Любомльське ТМО Любомльської міської ради для проведення такого огляду.
За результатами такого огляду було складено висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, з якого вбачається, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція), огляд на стан сп'яніння проводиться:
- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (далі - спеціальні технічні засоби);
- лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов спеціальну підготовку), у присутності поліцейського в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів.
Системний аналіз Розділу ІІІ Інструкції - Проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я і оформлення його результатів, визначає можливий алгоритм дій під час проведення огляду в закладі охорони здоров'я, а саме: 1) огляд лікарем за поведінковими ознаками особи, яка оглядається (зокрема Ромберга); 2) використання спеціальних технічних засобів (зокрема сертифікований прилад Драгер); 3) проведення лабораторних досліджень (відібрання зразків слини, сечі, крові) Разом з тим, алгоритм проведення таких дій є не імперативно послідовним, а вибірковим, як окремо так і в сукупності, що визначає власне сам лікар, який проводить огляд, в силу його кваліфікації та дискреційних повноважень.
Отже, використання лікарем в закладах охорони здоров'я такого технічного обладнання, як наприклад алкотестет Драгер чи інший спеціальний технічний засіб, не є обов'язковим, проте саме лікар визначає алгоритм дій проведення огляду, визначаючи цим відповідний порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, в тому числі і використання спеціальних технічних засобів.
Тому аргументи захисту в цій чатині є неспроможними.
За обставин цієї справи, на пропозицію лікаря пройти огляд за допомогою обладнання дозволеного МОЗ - алкотестера "Драгер 6510" ОСОБА_1 відмовився, про що лікарем зазначено у відповідному акті. Однак в межах реалізації наданих дискреційних повноважень, лікар у ході проведення огляду встановив необхідність виконання проби Ромберга. В результаті застосування зазначеної методики, на підставі аналізу поведінкових ознак та виявлення наявності запаху алкоголю у повітрі, що видихалося, лікарем було об'єктивно встановлено стан алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 . Відомості про результати огляду відображені у складених акті та висновку.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення доводиться дослідженими: протоколом про адміністративне правопорушення, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, висновком щодо результатів медичного огляду, рапортом старшого інспектора роти з обслуговування м.Ковель УПП у Волинській області, довідкою про наявність посвідчення водія, відеозаписами події, актом медичного огляду №113.
Оцінюючи зібрані та досліджені докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена і його дії слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Враховуючи характер правопорушення, яке за своїм характером є грубим суспільно небезпечним проступком в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та є небезпечним як для самого порушника, так і для інших учасників дорожнього руху та особу порушника, стягнення на нього слід накласти у виді штрафу з позбавленням права керування.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків від сплати судового збору під час розгляду справи звільняються.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком 1 (один) рік.
Штраф в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень підлягає стягненню на рахунок UA588999980313050149000003001 в Казначействі України (ЕАП) (МФО 899998, одержувач: ГУ ДКСУ у Волинській області, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 21081300, призначення платежу "адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху").
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, а в разі її оскарження - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Несплата штрафу є підставою для примусового виконання постанови про стягнення штрафу у подвійному розмірі.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області С.А. Шеремета