Справа № 161/21875/25
Провадження № 2/161/7012/25
28 жовтня 2025 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в особі судді Мазура Д.Г. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Луцької міської ради про визнання права власності та визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,
Позивач ОСОБА_1 через свого представника адвоката Шляхтур Н.В. звернулася до Луцької міської ради про визнання права власності та визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суддя приходить до висновку, що позовну заяву необхідно залишити без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам, викладеним у ст. 175 ЦПК України, а також вимогам ст. 177 цього Кодексу.
Позивач в прохальній частині позову зазначає : визнати право власності на земельну частку (пай) за Позивачем ОСОБА_1 та визначити додатковий строк для подачі Позивачем ОСОБА_1 до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за законом після смерті бабусі ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 терміном в два місяці з часу набрання рішенням суду законної сили.
З огляду на те, що позивачем заявлено одну вимогу майнового та одну вимогу немайнового характеру, однак сплачено судовий збір лише за вимогу немайнового характеру. Позивач має зазначити ціну позову та надати документ, який підтверджує вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору - це звіт про оцінку майна (стаття 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»).
З огляду на те, що у позовній заяві відсутній звіт про оцінку майна, що унеможливлює визначення ціни позову, який підлягає сплаті позивачем при зверненні до суду із вимогою про визнання права власності на нерухоме майно.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Порядок сплати і розмір судового збору визначений Законом України «Про судовий збір».
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2025 року становить 3028,00грн.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, сплачується у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» року № 3674-17 за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Враховуючи наведене, позивачу ОСОБА_1 слід надати відповідний звіт про оцінку майна, документ, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі щодо зазначених позовних вимог, виходячи з ціни позову, або ж надати докази наявності пільг щодо сплати судового збору, а також зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів, з викладення обставин, якими позивач обгрунтовує свої вимоги.
Згідно з ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позивачу рекомендовано усунути вищевказані недоліки позовної заяви для подальшого вирішення питання щодо відкриття провадження по справі.
Суд вважає за необхідне надати позивачу строк для усунення недоліків надавши термін для усунення зазначених недоліків.
Керуючись статтями 175-177, 185, 260, 261 ЦПК України, суд
Позовну ОСОБА_1 до Луцької міської ради про визнання права власності та визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини - залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення зазначених недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає, зазначені в ухвалі недоліки, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Д.Г. Мазур