Постанова від 30.10.2025 по справі 160/154/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/154/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),

суддів: Білак С.В., Ясенової Т.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 року в адміністративній справі №160/154/25 за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), яка полягає у невнесенні до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 25.06.2024 року №33/24/С-11373, станом на 01.01.2023 року відомостей щодо відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною (аналогічною) посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для перерахунку пенсії з 1 лютого 2023 року;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 роки у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн.), встановленого законом на 2023 р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом 2023 роки, для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що довідка відповідача від 25.06.2024 року за № 23/24/С-11373 про розмір грошового забезпечення позивача була розрахована за нормами, чинними на 01.01.2023 року, однак остання не відповідає Постанові КМУ №704 щодо визначеного відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби та премії.

Вважає, що невірне встановлення відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби та премії визначених у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.02.2023 року є протиправним, що порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просила рішення суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі з підстав, зазначених в позові.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції ухвалено з не повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права. Апелянт вказує, що складена Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» довідка про розмір грошового забезпечення №33/24/С-11373 від 25.06.2024 року, станом на 01.01.2023 року, є такою, що не відповідає діючим нормам законодавства станом на січень 2023 року.

Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказу МВС від 15.03.2018 № 200 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам», розпорядження командувача Національної гвардії України від 01.03.2022 року № Р-12 «Про грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України» та від 10.02.2023 року №Р-16 «Про грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України», встановлюються надбавка за особливості проходження служби та визначається обсяг преміювання.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 року у справі №160/10424/24 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , розрахованого відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684 грн.), встановленого законом на 01.01.2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684 грн.), встановленого законом на 2023 рік на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 року у справі №160/10424/24 набрало законної сили 25.06.2024 року.

25.06.2024 року на виконання рішення суду від 24.05.2024 року у справі №160/10424/24 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» сформовано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення №33/24/С-11373 від 25.06.2024 року на ім'я ОСОБА_1 про те, що розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії за посадою «Помічник начальника фінансового відділення в/ч НОМЕР_1 ВВ МВС України», складається з наступних складових та у таких розмірах: посадовий оклад - 4430,00грн., оклад за військовим званням (старший прапорщик) - 1560,00грн., відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 2995,00грн., надбавка за особливості проходження служби (0%) - 0,00грн., надбавка за класну кваліфікацію або кваліфікаційну категорію (5%) - 221,50грн., премія (10%) - 443,00грн., усього грошового забезпечення для обчислення пенсії - 9649,50грн.

13.09.2024 року адвокат Єрьоміна В.А. в інтересах позивача звернулася до відповідача із заявою, в якій просила скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року із визначенням, окрім встановлених на виконання рішення суду по справі №160/10424/24 розмірів складових, надбавки за особливості проходження служби - 50%, премії у розмірі 255% на підставі розпорядження Головного управління НГУ від 10.02.2023 року №Р-16 та положень пунктів 1-2 розділу VIII Наказу МВС від 15.03.2018 року №200 для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2023 року.

Листом №31/29/30/Є-2911-3184-2024 від 30.10.2024 року відповідач повідомив позивачу, що Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 №160/10424/24 підготовлена оновлена довідка про розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови №704 станом на 01.01.2023 рік, яка направлена для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 17.09.2024 року за вих.№31/29/31-8315-2024. З моменту її прийняття і до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовців. Розміри посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, які визначені Постановою № 704, не збільшувалися та будь-які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводилися. Отже, підстави для прийняття Урядом рішень щодо проведення перерахунку пенсій немає. Крім того повідомлено, що листом від 17.09.2024 року №31/29/31-8315-2024 регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філії ГСЦ МВС) було надіслано запит до Головного управління Національної гвардії України щодо надання інформації про розміри фактично виплачених надбавок за особливості проходження служби та премії військовослужбовцям Національної гвардії України в січні 2020 року, січні 2021 року, січні 2022 року та січні 2023 року. У відповіді на запит Головним управлінням Національної гвардії України (лист від 17.09.2024 року №27/13/4-16502/13) зазначено, що інформація про розміри фактично виплачених надбавок за особливості проходження служби та премії в січні 2020 року, січні 2021 року, січні 2022 року та січні 2023 року відсутня.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулась за захистом порушеного права до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про Національну гвардію України» від 13.03.2014 року №876-VII військовослужбовці Національної гвардії України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», цього Закону, інших актів законодавства.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-ХII).

Преамбулою Закону №2262-ХІІ передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини першої, третьої статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII Порядок перерахунку пенсій Закону №2262-XII. Так, згідно з частинами першою, другою статті 63 Закону №2262-ХІІ якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону №2262-ХІІ).

Отже, право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку, надано Кабінету Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» затвердив Порядок №45, який визначає алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, п. 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Постанови №704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років (підпункт 1), а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2).

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України (далі - військовослужбовці), які обіймають посади в Головному управлінні Національної гвардії України, територіальних управліннях, з'єднаннях, військових частинах (підрозділах), вищих військових навчальних закладах, навчальних військових частинах (центрах), базах, закладах охорони здоров'я та установах Національної гвардії України (далі - військові частини) визначені Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.03.2018 №200 (далі - Інструкція №200).

Відповідно до пункту 2 розділу I Інструкції №200 грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пунктів 1-3 розділу VIII Інструкції №200 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Військовослужбовцям, зазначеним у пункті 1 цього розділу, залежно від якості, складності, інтенсивності, обсягу, важливості та умов військової служби розмір надбавки за особливості проходження служби може збільшуватися до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Перелік посад (підрозділів), за якими встановлюється і виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, установлюється наказом командувача Національної гвардії України.

Отже, положеннями Інструкцією №200 визначено максимальний розмір надбавки за особливості проходження служби. При цьому, законодавцем не визначено мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби, лише зазначено, що він може в розмірах до 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, і такий діапазон максимального розміру надбавки за особливості проходження служби може збільшуватись до 100% залежно від якості, складності, інтенсивності, обсягу, важливості та умов військової служби.

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу XVII Інструкції №200 командири (начальники) військових частин Національної гвардії України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби.

Преміювання здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого, враховуючи специфіку та особливості виконання покладених завдань на військову частину.

Розміри премії встановлюються за рішенням командувача Національної гвардії України з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби.

Таким чином, згідно із Постановою №704 та Інструкцією №200 командувач Національної гвардії України встановлює надбавки за особливості проходження служби та визначає обсяг преміювання та розмір премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10 відсотків посадового окладу.

На виконання вказаних повноважень, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказу МВС від 15.03.2018 № 200 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам» та з метою впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України, командувачем Національної гвардії України видано розпорядження від 10.02.2023 №Р-16 «Про грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України», яким начальників територіальних управлінь, військово-навчальних закладів, установ та командирів військових частин НГУ з 01.02.2023 зобов'язано:

1. установлювати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) надбавку за особливості проходження служби в розмірах згідно з додатком 1 до цього розпорядження;

2. установлювати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячне преміювання в розмірах згідно з додатками 2-7 цього розпорядження.

Так, у додатку 1 встановлено розмір надбавки за особливості проходження служби до 50%, а відповідно до додатку 2 встановлено розмір щомісячного преміювання військовослужбовців до 420%.

Як встановлено судом першої інстанції, Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 року у справі №160/10424/24 сформовано оновлену довідку від 25.06.2024 року №33/24/С-11373 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до довідки №33/24/С-11373 від 25.06.2024 року, вона складена на ім'я ОСОБА_1 про те, що розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року для перерахунку пенсії за посадою «Помічник начальника фінансового відділення в/ч НОМЕР_1 ВВ МВС України», складається з наступних складових та у таких розмірах: посадовий оклад - 4430,00грн., оклад за військовим званням (старший прапорщик) - 1560,00грн., відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 2995,00грн., надбавка за особливості проходження служби (0%) - 0,00грн., надбавка за класну кваліфікацію або кваліфікаційну категорію (5%) - 221,50грн., премія (10%) - 443,00грн., усього грошового забезпечення для обчислення пенсії - 9649,50грн.

При цьому, між сторонами відсутній спір щодо складових грошового забезпечення та про відсоткові розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що зазначені у цій довідці, окрім надбавки за особливості проходження служби та премії.

Так, позивач не погоджується з визначеним відсотковим розміром надбавки за особливості проходження служби та премії у довідці №33/24/С-11373 від 25.06.2024 року та наполягає, що розмір надбавки за особливості проходження служби має бути 50%, а премії - 255% з урахуванням розпорядження командувача Національної гвардії України від 10.02.2023 року №Р-16 «Про грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України».

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що вказане розпорядження командувача Національної гвардії України є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-XII.

Також, вказаний документ не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Наведені висновки суду щодо правової природи розпорядження командувача Національної гвардії України в контексті підстав для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення колишнього військовослужбовця, яке враховується для перерахунку його пенсії, узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладених у постановах від 17.09.2024 року у справі № 520/17089/23, від 11.06.2024 року у справі № 520/17087/23 та від 30.10.2024 року у справі № 520/19420/23.

Проте, слід врахувати, що визначення розміру як надбавки за особливості проходження служби, так і премії військовослужбовцям Національної гвардії України у певний час має тимчасовий характер, може бути розраховано лише на спеціальне коло суб'єктів та не є фіксованим, а здебільшого залежать від особистого внеску в загальні результати служби в умовах воєнного стану та у межах фонду преміювання.

Таким чином, встановлені зазначеним розпорядженням командувача Національної гвардії України розміри надбавок на особливості проходження служби та премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців, та не є підставою для перерахунку їх пенсії відповідно до Закону № 2262-XII.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених судом законодавчих норм, висновків Верховного Суду та встановлених обставин, суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що при оформленні та видачі довідки №33/24/С-11373 від 25.06.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» діяла на підставі та у межах повноважень, що визначені Конституцією та законами України, тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Також, посилання позивача на рішення Верховного Суду від 05.03.2024 року, ухваленого у зразковій справі №380/19324/23, є безпідставними, оскільки рішення у вказаній справі було ухвалене за інших фактичних обставин та з іншим правовим регулюванням.

Отже, однією з типових ознак зразкової справи №380/19324/23 визначено протиправність дій територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо зменшення відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1% та премії з 35% до 10% у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, 01.01.2021 року та 01.01.2022 року. Натомість у даній справі спірним є питання щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року надбавки за особливості проходження служби та премії відповідно до розпорядження командувача Національної гвардії України від 10.02.2023 року №Р-16 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року.

З огляду на вказані вище обставини в їх сукупності, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини 6 статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

Керуючись статтями 12, 77, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року в адміністративній справі №160/154/25 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року в адміністративній справі №160/154/25 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Чабаненко

суддя С.В. Білак

суддя Т.І. Ясенова