21 жовтня 2025 року Чернігів Справа № 620/5692/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Лукашової О.Б.,
за участю секретаря Костючок В.В.,
представника позивача Прокопенко Ю.С.,
представника відповідача Матвійчук А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами загального позовного провадження справу за позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області до Державного підприємства "Чернігівторф" про стягнення податкового боргу з рахунків,
Головне управління ДПС у Чернігівській області звернулось до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Чернігівторф", в якому просить:
стягнути в дохід бюджету з рахунків Державного підприємства "Чернігівторф" (код ЄДРПОУ - 02968220) в банках, що обслуговують такого платника податків, кошти в сумі 12 518 729,72 гривень (дванадцять мільйонів п'ятсот сорок тисяч вісімнадцять гривень 72 коп.) для погашення податкового боргу:
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 8 663 604,85 грн на бюджетний рахунок отримувача UA038999980313080029000025001, отримувач - ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/14060100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- з податку орендна плата з юридичних осіб в сумі 3 565 252,06 грн на бюджетний рахунок отримувача UA148999980334119812000025647, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с-щГончар/18010600, код отримувача 37972475. банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- з податку орендна плата з юридичних осіб в сумі 289 872,81 грн на бюджетний рахунок отримувача UA558999980334189812000025677, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг м.Семенів/18010600, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач є платником податків і зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законодавством терміни, однак всупереч вимогам Податкового кодексу України відповідач має податковий борг.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Ухвалою суду від 19.06.2025 розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою суду від 08.07.2025 підготовче засідання у справі закрито та призначено справу до розгляду по суті.
Ухвалою суду від 17.09.2025 задоволено заяву представника відповідача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
У відзиві на позовну заяву відповідач позивні вимоги не визнає, в частині нарахування штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у сумі 34 260,51 грн та орендної плати з юридичних осіб на території Семенівської громади за 2024 рік у сумі 235 810,75 грн, вважає такі позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, оскільки податковим повідомленням-рішенням від 21.12.2023 №13825/ж10/25-01-04-08 до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 1 116 510,87 грн за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних складених за період з січня 2022 року по лютий 2023 року, однак відповідач не погоджується із застосуванням штрафу в сумі 34 260,51 грн, оскільки штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених у період з 01 березня 2020 року і до 27 травня 2022 року (включно), не застосовуються. Також вказує, що згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025, Семенівська міська територіальна громада з 22.06.2022 по 30.11.2024 була визнана територією можливих бойових дій, а з 01.12.2024 по теперішній час - територією активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси. Таким чином, плата за землю на території Семенівської міської територіальної громади не нараховується та не сплачується. Водночас контролюючим органом під час розрахунку суми податкового боргу не було взято до уваги вищезазначену інформацію та неправомірно заявлено до стягнення 235 810, 75 грн плати за землю.
У відповіді на відзив позивач наполягає на задоволенні позову та вказує, що неправомірність застосування штрафних санкцій та правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення в межах даної справи не є предметом розгляду. Також зазначає, що для не нарахування податку з орендної плати важливий не тільки факт віднесення певної адміністративно-територіальної одиниці до територій активних бойових дій, а й подання платником податку заяви про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації, прийняття останнім рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів щодо земельної ділянки, зазначеної у такій заяві та обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності. Наразі в Державному земельному кадастрі відсутні дані щодо встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів щодо орендованих земельних ділянок відповідачем з приводу забруднення цих земель вибухонебезпечними предметами.
В судовому засіданні сторони підтримали свої позиції викладені у заявах по суті.
Заслухавши сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Державне підприємство "Чернігівторф" є державним унітарним підприємством, що діє як державне комерційне підприємством, засноване на державній власності згідно з наказом Державного комітету України по вугільній промисловості №16 від 10.02.1993 та належить до сфери управління Фонду державного майна України, та входить до складу Державного концерну "УКРТОРФ" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.2007 №689, що підтверджено статутом (а.с.189-195 т.1).
Згідно з розпорядженням Чернігівської обласної військової адміністрації від 13.02.2025 №277 "Про статус критично важливого підприємства для функціонування економіки за забезпечення життєдіяльності населення в особливий період", Державному підприємству "Чернігівторф" підтверджено статус критично важливого підприємства для функціонування економіки за забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Відповідач має статус юридичної особи та зареєстрований як платник податків у Головному управлінні ДПС у Чернігівській області, за основним видом діяльності 08.92 добування торфу, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 11-14 т1).
Відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VІ.
За даними контролюючого органу (а.с.10 т.1) за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 12 518 729,72 грн, а саме:
- з податку на додану вартість в сумі 8 663 604,85 грн, у тому числі сума основного боргу - 4 928 074,00 грн, штрафні санкції - 2 943 698,12 грн, пеня - 791 832,73 грн;
- орендна плата з юридичних осіб (Гончарівська громада) в сумі 3 565 252,06 грн, у тому числі сума основного боргу - 2 370305,98 грн, штрафні санкції - 131 853,64 грн, пеня 1 063 092,44 грн;
- орендна плата з юридичних осіб (Семенівська громада) в сумі 289 872,81 грн, у тому числі сума основного боргу - 268 583,81 грн, пеня - 21 289,00 грн.
У зв'язку з несплатою відповідачем податкової заборгованості у добровільному порядку ГУ ДПС у Чернігівській області звернулось із цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 14.1.39. п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
За змістом підпункту 14.1.175 пункту 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
В силу пункту 15.1. ст. 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. (пункт 57.3 ст. 57 ПК України)
Згідно з пунктом 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. (пункт 59.4 статті 59 ПК України)
За приписами пункту 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання вимог пункту 59.1 ст. 59 ПК України позивач надіслав відповідачу податкову вимогу форми "Ю" від 01.09.2014 № 1501-25, яка була отримана відповідачем 03.09.2014 (а.с. 18 т.1).
Представник відповідача у судовому засідання не заперечувала, що після направлення податкової вимоги від 01.09.2014 № 1501-25 податковий борг не був погашений в повному обсязі.
Судом встановлено, що податкова вимога форми "Ю" від 01.09.2014 № 1501-25, відповідачем не оскаржувалася, не є скасованою, зміненою або відкликаною, а тому - є узгодженою.
Щодо податкового боргу з податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) суд зазначає таке.
Податковий борг у сумі 4 928 074 грн виник у зв'язку з поданням відповідачем до контролюючого органу таких податкових декларацій з податку на додану вартість, а саме:
- за грудень 2023 року від 19.01.2024, де самостійно визначені податкові зобов'язання в розмірі 316 568,00 грн з терміном сплати 30.01.2024; (а.с.22 т.1)
- за січень 2024 року від 20.02.2024, де самостійно визначені податкові зобов'язання в розмірі 201 661,00 грн з терміном сплати 01.03.2024; (а.с.23 т.1)
- за лютий 2024 року від 20.03.2024, де самостійно визначені податкові зобов'язання в розмірі 128 674,00 грн з терміном сплати 01.04.2024; (а.с.24 т.1)
- за березень 2024 року від 19.04.2024, де самостійно визначені податкові зобов'язання в розмірі 448 003,00 грн з терміном сплати 30.04.2024; (а.с.25 т.1)
- за квітень 2024 року від 20.05.2024, де самостійно визначені податкові зобов'язання в розмірі 372 072,00 грн з терміном сплати 30.05.2024; (а.с.26 т.1)
- за травень 2024 року від 20.06.2024, де самостійно визначені податкові зобов'язання в розмірі 651 850,00 грн з терміном сплати 01.07.2024; (а.с.27 т.1)
- за червень 2024 року від 22.07.2024, де самостійно визначені податкові зобов'язання в розмірі 260 181,00 грн з терміном сплати 30.07.2024; (а.с.28 т.1)
- за липень 2024 року від 19.08.2024, де самостійно визначені податкові зобов'язання в розмірі 446 790,00 грн з терміном сплати 30.08.2024; (а.с.29 т.1)
- за серпень 2024 року від 19.09.2024 року, де самостійно визначені податкові зобов'язання в розмірі 683 487,00 грн з терміном сплати 30.09.2024; (а.с.30 т.1)
- за вересень 2024 року від 21.10.2024, де самостійно визначені податкові зобов'язання в розмірі 456 676,00 грн з терміном сплати 30.10.2024; (а.с.31 т.1)
- за жовтень 2024 року від 18.11.2024, де самостійно визначені податкові зобов'язання в розмірі 491 917,00 грн з терміном сплати 02.12.2024; (а.с.32-33т.1)
- за листопад 2024 року від 20.12.2024, де самостійно визначені податкові зобов'язання в розмірі 109 585,00 грн з терміном сплати 30.12.2024; (а.с.34-35т.1)
- за грудень 2024 року від 20.01.2025, де самостійно визначені податкові зобов'язання в розмірі 360 610,00 грн з терміном сплати 30.01.2025. (а.с.36-37т.1)
Отже податковий борг з податку на додану вартість у сумі 4 928 074 грн є узгодженим, проте не сплачений відповідачем, що було підтверджено представником відповідача під час судового засідання.
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області проведено перевірки відповідача, результати яких були визначені податкові зобов'язання з ПДВ в сумі 2 943 698,12 грн податковими повідомленнями-рішеннями, а саме:
-№ 13804/ж 10/25-01-04-08 від 21.12.2023 до відповідача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 316 202,62 грн на підставі Акта про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 28.11.2023 № 11903/ж5/25-01- 04-08; (а.с.48-53 т.1)
- № 13825/ж 10/25-01-04-08 від 21.12.2023, яким до відповідача застосовано штраф у сумі 1 116 510,87 грн та
- № 13826/ж10/25-01-04-08 від 21.12.2023, яким до відповідача застосовано штраф у сумі 594 628,94 грн на підставі Акта про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.11.2023 № 11917/ж5/25-01-04-08; (а.с.54-77 т.1)
- № 39309/ж10/25-01-04-08 від 11.03.2024 до відповідача застосовано штраф у сумі 291 014,93 грн на підставі Акта про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 12.02.2024 № 1934/ж5/25-01- 04-08; (а.с.78-82 т.1)
- № 9166/ж10/25-01-04-08 від 06.06.2024, яким до відповідача застосовано штраф у сумі 290 178,57 грн на підставі Акта про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.05.2024 № 6818/ж5/25-01-04-08; (а.с.83-96 т.1)
- № 11753/ж10/25-01-04-08-02 від 26.07.2024 до відповідача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 68 909,21 грн на підставі Акта про результати камеральної перевірки щодо термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість від 08.07.2024 № 9424/ж5/25-01-04-08-02, встановлено несвоєчасність сплати узгоджених сум податку на додану вартість; (а.с. 97-101 т.1)
- № 16866/ж10/25-01-04-08-02 від 30.10.2024 до відповідача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 266 252,98 грн на підставі Акта про результати камеральної перевірки щодо термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість від 04.10.2024 № 13788/ж5/25-01-04-08-02, встановлено несвоєчасність сплати узгоджених сум податку на додану вартість (а.с.102-108 т.1).
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення (пункт 57.3 статті 57 ПК України).
Зазначені податкові повідомлення-рішення були направлені відповідачу з дотриманням вимог пункту 58.3 статті 58 ПК України та відповідно до положень пункту 42.2 статті 42 ПК України (рекомендованим листом з повідомленням про вручення за податковою адресою) та отримані відповідачем, що підтверджено матеріалами справи.
З огляду на положення пунктів 56.17 та 56.18 статті 56 ПК України грошові зобов'язання відповідача, визначені зазначеним вище податковими повідомленнями-рішеннями, є узгодженими, оскільки не були оскаржені відповідачем, ні в адміністративному, ні в судовому порядку, про що зазначив представник відповідача в судовому засіданні.
Суд звертає увагу, що податкове повідомлення-рішення від 21.12.2023 №13825/ж10/25-01-04-08 не було оскаржено, а ні в адміністративному, а ні в судовому порядку, його оскарження також не є предметом позову в цій справі, а тому суд відхиляє доводи відповідача, що податковим повідомленням-рішенням від 21.12.2023 №13825/ж10/25-01-04-08 до відповідача протиправно застосовано штрафні санкції у розмірі 34 260,51 грн, оскільки, як вважає відповідач, штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених у період з 01 березня 2020 року і до 27 травня 2022 року (включно), не застосовуються.
Також у зв'язку з несвоєчасним виконанням грошових зобов'язань з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) відповідачу нарахована пеня в розмірі 791 832,73 грн (а.с.38-47 т.1). Вказаний розрахунок пені на суму грошового зобов'язання відповідачем не оскаржується.
Несплата податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 8 663 604,85 грн також підтверджується інформацією з інтеграційної картки відповідача (а.с.19-21 т.1).
Щодо податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб, суд звертає увагу, що терміни сплати орендної плати за землю визначені відповідно до приписів п.287.3 ст.287 ПК України, якими передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно з вимогами пункту 286.2 статті 286 ПК України, відповідач надіслав до контролюючого органу податкові декларації з плати за землю (з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності), Гончарівська територіальна громада на суму 2 370 305,98 грн, у тому числі:
- за 2020 рік від 17.02.2020, де за щомісячні податкові періоди з січня по грудень 2020 року самостійно визначив податкові зобов'язання з орендної плати в загальній сумі 95 011,32 грн (щомісячні платежі у зазначених податкових періодах становлять суму 7917,61 грн); (а.с.113-114 т.1);
- за 2021 рік від 11.02.2021 (земельна ділянка кадастровий номер 74254588500:09:000:3029), за щомісячні податкові періоди з січня по грудень 2021 року самостійно визначив податкові зобов'язання в загальній сумі 537 979,47 грн (щомісячні платежі податкових періодах з січня 2021 року по листопад 2021 року становлять 44 831,62 грн, а в грудні 2021 - 44 831,65 грн); (а.с. 115-116 т.1)
- за 2021 рік від 11.02.2021 (земельна ділянка кадастровий номер 74222085300:04:001:0002), за щомісячні податкові періоди з січня по грудень 2021 року самостійно визначив податкові зобов'язання в загальній сумі 95 011,32 грн (щомісячні платежі у зазначених податкових періодах становлять суму 7917,61 грн); (а.с. 117-118 т. 1)
- за 2023 рік від 15.02.2023 (земельна ділянка кадастровий номер 74222085300:04:001:0002), де за щомісячні податкові періоди з січня по грудень 2021 року самостійно визначив податкові зобов'язання в загальній сумі 120 189,30 грн (щомісячні платежі податкових періодах з січня 2023 року по листопад 2023 року становлять 10 015,78 грн, а в грудні 2023 - 10 015,72 грн); (а.с. 119-120 т. 1)
- за 2023 рік від 14.02.2023 (земельна ділянка кадастровий номер 74254588500:09:000:3029), за щомісячні податкові періоди з січня по грудень 2023 року самостійно визначив податкові зобов'язання в загальній сумі 680 543,93 грн. (щомісячні платежі податкових періодах з січня 2023 року по листопад 2023 року становлять 56 711,99 грн., а в грудні 2023 - 56 712,04 грн); (а.с.121-122 т.1)
- за 2024 рік від 20.02.2024, за щомісячні податкові періоди з січня по грудень 2023 року самостійно визначив податкові зобов'язання в загальній сумі 841 570,64 грн. (щомісячні платежі податкових періодах з січня 2024 року по листопад 2024 року становлять 70 130,89 грн., а в грудні 2024 - 70 130,85 грн); (а.с. 123-124 т.1)
Отже податковий борг з орендної плати за землю (Гончаріська територіальна громада) у сумі 2 370 305,987 грн є узгодженим, проте не сплачений відповідачем, що було підтверджено представником відповідача під час судового засідання.
Також у зв'язку з несвоєчасним виконанням грошових зобов'язань з орендної плати за землю (Гончаріська територіальна громада) відповідачу нарахована пеня в розмірі 1 063 092,44 грн (а.с.125-144 т.1). Вказаний розрахунок пені на суму грошового зобов'язання відповідачем не оскаржується.
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області проведено перевірки відповідача, результати яких були визначені податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки в сумі 131 853,64 грн податковим повідомленням-рішенням від 27.08.2024 №13167/ж10/25-01-04-08-02 на підставі акта про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 02.08.2024 року № 10571/ж5/25-01-04-08-02, встановлено несвоєчасна сплата узгоджених сум податку з орендної плати з юридичних осі (а.с.145-152 т.1).
З огляду на положення пунктів 56.17 та 56.18 статті 56 ПК України грошові зобов'язання відповідача, визначені зазначеним вище податковим повідомленням-рішенням, є узгодженими, оскільки не були оскаржені відповідачем, ні в адміністративному, ні в судовому порядку, про що зазначив представник відповідача в судовому засіданні.
Несплата податкового бору з орендної плати за землю (Гончаріська територіальна громада) у сумі 3 565 252,06 грн підтверджується інформацією з інтеграційної картки відповідача та не заперечувалося представником відповідача у судових засіданнях під час розгляду справу. (а.с.109-112 т.1)
Згідно з вимогами пункту 286.2 статті 286 ПК України, відповідач надіслав до контролюючого органу податкові декларації з плати за землю (з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності), Семенівська територіальна громада на суму 268 583,81 грн, у тому числі:
- за 2023 рік від 15.02.2023, де самостійно визначив податкові зобов'язання за листопад 2023 року в сумі 18 697,33 грн(термін сплати 02.01.2024), за грудень 2023 року - 18 697,34 грн (термін сплати 30.01.2024). У зв'язку з наявною переплатою залишок несплаченого грошового зобов'язання за листопад 2023 року становить 14 075,72 грн. Загальна сума несплаченого податкового зобов'язання за вказаною декларацією становить 32 773,06 грн; ( а.с.153,154-156 т.1)
- за 2024 рік від 14.02.2024, за щомісячні податкові періоди з січня по грудень 2024 року самостійно визначив податкові зобов'язання в загальній сумі 235 810,75 грн (щомісячні платежі податкових періодах з січня 2024 року по листопад 2024 року становлять 19 650,90 грн, а в грудні 2024 року - 19 650,85 грн; терміни сплати відповідно: 01.03.2024, 01.04.2024, 30.04.2024. 30.05.2024. 01.07.2024, 30.07.2024, 30.08.2024, 30.09.2024, 30.10.2024, 02.12.2024, 30.12.2024, 31.01.2025) (а.с.157-159 т.1).
Вказані податкові зобов'язання є узгодженими, але несплаченими, що не заперечувалось відповідачем під час розгляду справи.
Також у зв'язку з несвоєчасним виконанням грошових зобов'язань з орендної плати за землю (Семеніська територіальна громада) відповідачу нарахована пеня за порушення строків сплати грошових зобов'язань в розмірі 21 289,00 грн за порушення строків сплати грошових зобов'язань визначених декларації з плати за землю (з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 15.02.2023, Семенівська територіальна громада за самостійно визначеними податковими зобов'язаннями за період січень 2023 року - жовтень 2023 року та часткову оплату за листопад 2023 року (а.с.160-161 т.1).
Несплата податкового бору з орендної плати за землю (Семенівська територіальна громада) у сумі 289 872,81 грн підтверджується інформацією з інтеграційної картки відповідача та не заперечувалась представником відповідача у судових засіданнях під час розгляду справу. (а.с.153 т.1)
Щодо доводів відповідача, що позивач звільнений від сплати орендної плати за земельні ділянки розташовані на території Семенівської територіальної громади та нарахованої пені, відповідно до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, оскільки з 01.12.2024 Семенівської територіальної громади є територією активних бойових дій, а контролюючим органом під час розрахунку суми податкового боргу не було взято до уваги вищезазначену інформацію та неправомірно заявлено до стягнення 235 810, 75 грн плати за землю, суд зазначає таке.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який в подальшому був продовжений відповідними указами Президента України та продовжує діяти по теперішній час.
Відповідно до абзацу першого пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з абзацом першим пункту 287.4 статті 287 ПК України податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 56.11 статті 56 ПК України закріплено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Водночас, починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території. (абзац 2 підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України)
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. (абзац 3 підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України)
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. (абзац 4 підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України)
Платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" відповідно до пункту 286.2 статті 286 цього Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з плати за землю за період березень 2022 - грудень 2023 року шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій. (абзац 5 підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України)
Платники орендної плати, які до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" відповідно до статті 288 цього Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з орендної плати за період 2022-2023 років шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій. (абзац 5 підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України)
Водночас суд звертає увагу, що абзацом 1 пункту 50.1. статті 50 ПК України передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
З системного аналізу вказаних положень Податкового кодексу України можна зробити висновок, що
- підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України встановлено пільгу на час введення воєнного стану для землекористувачів зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у випадку, зокрема, розташування таких земельних ділянок на територіях, на яких ведуться активні бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
- платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно", тобто до 06.05.2023, задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані, зокрема, на територіях активних бойових дій, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з плати за землю за період березень 2022 - грудень 2023 року шляхом подання уточнюючих податкових декларацій.
- за період після 2023 року, у разі виявлення помилок у раніше задекларованому податковому зобов'язанні з плати за землю, платник податків подає уточнюючу податкову декларацію у загальному порядку передбаченому статтею 50 ПК України.
Суд встановив, що відповідач 15.02.2024 подав до контролюючого органу податкові декларації з плати за землю (з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 рік, Семенівська територіальна громада, якою визначив податкові зобов'язання в загальній сумі 235 810,75 грн (щомісячні платежі податкових періодах з січня 2024 року по листопад 2024 року становлять 19 650,90 грн, а в грудні 2024 року - 19 650,85 грн).
Земельні ділянки за користування, якими відповідач самостійно визначив грошові зобов'язання з орендної плати за 2024 рік знаходяться на території Жадівської сільської ради.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. № 730-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Чернігівської області" (далі Розпорядження №730-р) визначено адміністративні центри та затверджені території територіальних громад Чернігівської області.
Відповідно до Розпорядження №730-р до Семенівської територіальної громади входять Семенівська, Архипівська, Галаганівська, Жадівська, Іванівська, Карповицька, Костобобрівська, Машівська, Миколаївська, Олександрівська, Орликівська, Погорільська, Старогутківська, Тимоновицька, Хотіївська, Чорнорізька, Янжулівська територіальні громади.
Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затвердженим Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376 (далі Перелік №376) Семенінська міська територіальна громада Новгород- Сіверського району Чернігівської області у період з 22.06.2022 по 30.11.2024 була віднесена до території можливих бойових дій (пункт 1.10), а з 01.12.2024 до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (пункт 3.7).
Отже, земельні ділянки на території Семенівської територіальної громади за користування якими відповідач самостійно визначив грошове зобов'язання з орендної плати на землю на 2024 рік, з 01.12.2024 віднесені до території активних бойових дій, а тому відповідач набув право на пільгу зі сплати орендної плати за такі земельні ділянки відповідно до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України.
Проте в матеріалах справи відсутні докази відкоригування позивачем самостійно нарахованих податкових зобов'язань з плати за землю, шляхом подання в порядку, визначеному Податковим кодексом, уточнюючої податкових декларацій.
Отже, позивач не скористався наданим статтею 50 ПК України правом на внесення змін до податкової звітності.
Неподання уточнюючої декларації за 2024 рік також підтверджено представником відповідача в судовому засіданні.
Також, як встановлено судом з розрахунку пені на суму грошового зобов'язання пеня нарахована в розмірі 21 289,00 грн за порушення строків сплати грошових зобов'язань визначених декларації з плати за землю (з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2023 рік від 15.02.2023, Семенівська територіальна громада а саме, за порушення строків сплати грошових зобов'язань за період січень 2023 року - жовтень 2023 року та часткову оплату за листопад 2023 року.
Суд враховує, що уточнюючі декларації з плати за землю (з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2023 рік відповідачем не подавались, також суд встановив, що Семенінська міська територіальна громада Новгород- Сіверського району Чернігівської області внесена в перелік територій активних бойових дій з 01.12.2024, а тому суд відхиляє доводи відповідача про протиправність нарахування пеня в сумі 21 289,00 грн.
Згідно із підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установ, небанківських надавачах послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 41.4 статті 41 ПК України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України до контролюючих органів відносяться податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи).
При цьому, пунктом 41.2 статті 41 ПК України передбачено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Таким чином, позивач є органом державної влади, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Відповідно до абз.1 п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з п.95.4 ст.95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскільки за відповідачем обліковується податковий борг у загальній сумі 12 518 729,72 грн, надіслані податкові повідомлення - рішення та податкова вимога не оскаржувалася відповідачем, також відповідачем не подано до суду доказів його сплати, а вжиті контролюючим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб прийняття судом рішення про стягнення податкового боргу у вказаному вище розмірі з рахунків відповідача у банках, які обслуговують такого платника податків.
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Чернігівській області до Державного підприємства "Чернігівторф" про стягнення податкового боргу з рахунків - задовольнити повністю.
Стягнути в дохід бюджету з рахунків Державного підприємства «Чернігівторф» в банках, що обслуговують такого платника податків, кошти в сумі 12 518 729,72 гривень для погашення податкового боргу:
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 8 663 604,85 грн на бюджетний рахунок отримувача UA038999980313080029000025001, отримувач - ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/14060100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- з податку орендна плата з юридичних осіб в сумі 3 565 252,06 грн на бюджетний рахунок отримувача UA148999980334119812000025647, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с-щГончар/18010600, код отримувача 37972475. банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- з податку орендна плата з юридичних осіб в сумі 289 872,81 грн на бюджетний рахунок отримувача UA558999980334189812000025677, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг м.Семенів/18010600, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 44094124).
Відповідач: Державне підприємство "Чернігівторф" (вул. Громадська, 35, А, м. Чернігів, 14037, код ЄДРПОУ 02968220).
Повне судове рішення складено 30.10.2025.
Суддя Олена ЛУКАШОВА