29 жовтня 2025 року справа № 580/10001/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В. А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (відповідач - 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (відповідач - 2), в якому позивач просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення № 9710301300714 від 17.07.2025 Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, за наявності страхового стажу 40 років, згідно ст. 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 09.07.2025 про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст. 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що вона має право на пенсію із знищенням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону № 769-ХІІ. Вказує, що статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи підтверджується відповідним посвідченням. Довідка органу місцевого самоврядування доводить термін безперервного проживання в зоні посиленого радіологічного контролю протягом до 01.01.1993 та по цей час, починаючи з 1986 року. Однак, пенсійний орган відмовив їй у призначені пенсії на пільгових умовах. Тому за захистом своїх прав та інтересів звернулася до суду.
Ухвалою від 09.09.2025 суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняла позовну заяву до розгляду та відкрила провадження у адміністративній справі, вирішила розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 22.09.2025 подало відзив на позов, в якому вказує, що Головне управління є самостійною юридичною особою та не несе відповідальності за рішення, дії чи бездіяльність інших територіальних органів Пенсійного фонду, а тому не є належним відповідачем у цій справі, оскільки спірне рішення прийнято іншим пенсійним органом.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області правом подати відзив не скористалось.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Із наявних у матеріалах справи доказів суд встановив, що позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням громадянки, яка постійно проживала або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серії НОМЕР_1 від 21.12.2000, виданим Черкаською облдержадміністрацією.
Відповідно до довідки Литвинецького старостинського округу № 5 виконавчого комітету Бобрицької сільської ради Черкаської області від 26.06.2025 № 246 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно з народження по 03.09.1986, з 03.09.1986 по 16.12.1991 рр. була зареєстрована та проживала за адресою: Черкаська область, Черкаський (Канівський) район, с. Литвинець (на той час дівоче прізвище ОСОБА_2 ). На підставі Постанови Кабінету Міністрів УРСР № 106 від 23.07.1991 село Литвинець та село Ковалі Канівського району Черкаської області були віднесені до IV категорії радіаційного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС.
Згідно з довідкою Литвинецького старостинського округу № 5 виконавчого комітету Бобрицької сільської ради Черкаської області від 08.07.2025 № 261 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно з народження та по теперішній час зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі Постанови Кабінету Міністрів УРСР № 106 від 23.07.1991 село Литвинець та село Ковалі Канівського району Черкаської області були віднесені до IV категорії радіаційного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС.
Позивачка звернулася до пенсійного органу із заявою від 09.07.2025 щодо переходу на пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, розглянувши за принципом екстериторіальності заяву позивачки, прийняло рішення від 17.07.2025 № 9710301300714 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з відсутністю законних підстав. Підставою такої відмови відповідач 2 у рішенні вказав те, що при розгляді наданих документів встановлено, що позивач з 01.09.1985 по 29.06.1989 навчалася в Корсунь-Шевченківському педагогічному училищі. Згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 15.08.1989 працювала в Литвинецькій середній школі з 15.08.1989. Станом на 1 січня 1993 року ОСОБА_1 відпрацювала у зоні посиленого радіологічного контролю 3 роки 4 місяці 17 днів. Тому відповідач 2 відмовив у переході на пенсію за віком ОСОБА_1 відповідно до до ст. 55 Закону № 796-XII.
Не погоджуючись із спірним рішенням, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Зазначена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №769-ХІІ).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону №796-ХІІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-1V.
Відповідно до прикінцевих положень Закону №1058 закони України та інші нормативні акти застосовуються в частині, що їм не суперечить.
Статтею 55 Закону №796 передбачено умови надання пенсії за віком, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону №796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років -на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Згідно пункту 2.1 розділу 11 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Статтею 9 Закону №796 передбачає, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно п. 4 ст. 11 Закону №796 до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону №796 для встановлення пільг і компенсацій особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, відносяться до категорії 4 осіб , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Отже, за змістом вказаних норм позивачка для призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону №796 повинна надати посвідчення потерпілої внаслідок Чорнобильської АЕС 4 категорії та довідку про період проживання (роботи) на території посиленого радіологічного контролю.
Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 №106 затверджено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно з яким до зони посиленого радіоекологічного контролю віднесено, зокрема, с. Литвинець Канівського району Черкаської області.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ката строфи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи та постійно проживали у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 роки не менше 4 років, зменшується пенсійний вік на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 видано посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, серія НОМЕР_1 , з підстав постійного, не менше 4-х років, починаючи з 1986 року, проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Також відповідно до довідки Литвинецького старостинського округу № 5 виконавчого комітету Бобрицької сільської ради Черкаської області від 26.06.2025 № 246 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно з народження по 03.09.1986, з 03.09.1986 по 16.12.1991 рр. була зареєстрована та проживала за адресою: Черкаська область, Черкаський (Канівський) район, с. Литвинець (на той час дівоче прізвище ОСОБА_2 ). На підставі Постанови Кабінету Міністрів УРСР № 106 від 23.07.1991 село Литвинець та село Ковалі Канівського району Черкаської області були віднесені до IV категорії радіаційного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС.
Згідно з довідкою Литвинецького старостинського округу № 5 виконавчого комітету Бобрицької сільської ради Черкаської області від 08.07.2025 № 261 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно з народження та по теперішній час зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі Постанови Кабінету Міністрів УРСР № 106 від 23.07.1991 село Литвинець та село Ковалі Канівського району Черкаської області були віднесені до IV категорії радіаційного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС.
Отже, подані позивачкою документи не викликають сумнівів щодо її проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 роки не менше 4 років, а тому відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку є протиправною.
Таким чином, матеріалами адміністративної справи підтверджено постійне проживання позивача у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 роки не менше 4 років, що дає право їй на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.
При цьому суд звертає увагу, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, рішення та дії якого оскаржуються, не було надано доказів того, що видача позивачці посвідчення була оскаржена або, що таке посвідчення скасоване.
Водночас, під час видачі позивачці вказаного посвідчення уповноваженим органом перевірялись обставини праці/проживання чи навчання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю. У протилежному випадку - у разі не підтвердження таких обставин, позивачка не отримала б вказане посвідчення.
Варто зауважити, що посвідчення позивачки недійсним не визнавалось, її статус постраждалої 4 категорії не оспорюється відповідачем. Отже, у суду немає підстав ставити під сумнів законність отримання позивачкою посвідчення постраждалої від Чорнобильської катастрофи категорії, а тому і ставити під сумнів обставину її постійного проживання в цій зоні.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 13.09.2021 у справі №357/1917/17, від 05.06.2018 у справі №565/841/17, від 31.07.2018 у справі №572/1003/17, від 22.09.2018 у справі №146/1024/17, від 30.10.2018 у справі №360/1685/17, тому згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд у постанові від 30.08.2022 у справі № 357/6372/17 посилаючись на практику касаційного суду зазначив: єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або Потерпілий від Чорнобильської катастрофи. Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
На підставі вищевикладених обставин суд дійшов висновку визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 від 17.07.2025 № 9710301300714 про відмову у призначенні пенсії позивачці зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд, керуючись частиною другою статті 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень дійшов висновку зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні.
За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, то судові витрати зі сплати судового збору, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 17.07.2025 № 9710301300714 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.07.2025 про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років згідно ст. ст. 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ