Рішення від 30.10.2025 по справі 520/21401/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

30 жовтня 2025 року № 520/21401/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ14099344) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 15.07.2025 року № 262140015150 щодо відмови в призначені пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 від 12.02.2025 року зарахувавши до стажу для обрахунку пенсії періоди роботи з 03.01.1997 року по 28.02.1998 року з 01.05.1998 року по 30.09.2001 року з 01.08.2002 року по 31.08.2002 року з 01.01.2003 року по 30.12.2003 року на підставі довідки від 13.06.2005 року № 77.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/4888/25 відповідач повторно розглянув заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та відмовив позивачу у призначенні такої пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Ухвалою суду відкрито провадження по справі.

Відповідач надав до суду відзив, в якому просить відмовити в задоволені позовних вимог.

З урахуванням викладеного суд вважає можливим розгляд та вирішення справи на підставі наявних у ній доказів, які є достатніми і належними.

Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Позивач звернулась за призначенням пенсії за віком. Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області було прийнято рішення про відмову, в якому зазначалось, що пенсію за віком призначити не має законних підстав оскільки загальний стаж Позивача складає 25 років 4 місяці 7 днів із необхідних 32 років.

В подальшому позивачка звернулась до суду та рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 року справа № 520/4888/25, яке набрало законної сили зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 від 12.02.2025 року з урахуванням висновків суду в цій справі.

На підставі виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 року справа № 520/4888/25 відповідач повторно розглянув заяву позивача про призначення пенсії від 12.02.2025 року та прийняло рішення від 15.07.2025 року № 262140015150 про відмову у призначенні пенсії, оскільки загальний стаж Позивача складає 25 років 4 місяці 7 днів із необхідних 32 років, а період з 03.01.1997 року по 28.02.1998 року з 01.05.1998 року по 30.09.2001 року з01.08.2002 року по 31.08.2002 року з 01.01.2003 року по 30.12.2003 року на підставі довідки від 13.06.2005 року № 77 до стажу роботи Позивача не будуть зараховані оскільки відсутні дані в індивідуальних відомостях про застраховану особу та відсутній запис в трудовій книжці.

Не погоджуючись із такими діями суб'єкта владних повноважень, позивачка звернувся із позовом до Харківського окружного адміністративного суду.

Суд з приводу спірних відносин зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

У розумінні абз. 22 ст. 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

За змістом ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 26 Закону № 1058-IV встановлені умови призначення пенсії за віком, за приписами якої, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності відповідного стажу, визначеного у ст. 26 Закону № 1058-IV, який у період з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений ст. 44 Закону № 1058-IV.

Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відсутності відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до зазначених норм Кабінетом Міністрів України 12.08.1993 прийнято Постанову № 637, якою затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку 637 визначено, що основним документом який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Як зазначено у п. 3 Порядку 637, за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до ч. 4 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, ст. 44 Закону № 1058-IV надає Пенсійному фонду повноваження вимагати відповідні документи для перевірки та підтвердження інформації, необхідної для визначення права осіб на оформлення пенсії. Це включає перевірку обґрунтованості та достовірності наданих даних щодо умов праці та інших деталей, обов'язкових для пенсійного забезпечення.

Вказана стаття не містить конкретного переліку методів перевірки достовірності документів, тому Пенсійний фонд може використовувати альтернативні шляхи підтвердження інформації, вимагаючи альтернативні документи або інші докази для перевірки обґрунтованості поданих відомостей.

Проте матеріали справи не містять доказів проведення пенсійним органом перевірки інформації, викладеної у довідці ТОВ «Євросінтез» від 13.06.2005 № 77 або повідомлення позивачки про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів, як це передбачено п. 4.2 Порядком 22-1.

Отже, Відповідач мав можливість здійснити перевірку достовірності інформації, викладеної у довідці від 13.06.2005 № 77 або повідомити позивачку про необхідність надання додаткових документів на підтвердження стажу роботи у ТОВ «Євросінтез».

Надання особою альтернативних документів, таких як накази про призначення на роботу, накази про звільнення, може слугувати як альтернативний метод підтвердження інформації, яка містилася у довідці. Ці документи можуть допомогти в підтвердженні умов, необхідних для перерахунку пенсії, навіть у випадках, коли первинні документи не були надані. Проте такі документи пенсійним органом не були отримані у позивачки або у ТОВ «Євросінтез».

Таким чином, пенсійний орган мав можливість використовувати альтернативні документи для перевірки достовірності та обґрунтованості інформації, що містилася у довідці, у рамках вимог ст. 44 Закону № 1058-IV.

Таким чином, навіть у випадках, коли документи за період, що перевіряється, не надані, то альтернативні документи, які можуть достовірно підтвердити заробітну плату та трудовий стаж, слід вважати прийнятними для врахування при призначенні пенсії. Такий підхід дозволяє уникнути обмежень щодо належного пенсійного забезпечення через недостатню документацію, за наявність якої не несе відповідальність пенсіонер.

Отже, право на пенсійне забезпечення не повинно залежати виключно від наявності певного конкретного документа. Важливо враховувати, що збереження таких документів не повинно покладатися на пенсіонера, і його можливості отримання пенсії не можуть бути обмежені відсутністю конкретних документів. Надання альтернативних документів, які підтверджують трудовий стаж та інші необхідні відомості, є допустимим і може бути використане для підтвердження інформації, вказаної у довідці про підтвердження стажу роботи для призначення пенсії.

Суд приходить до висновку, про протиправність прийняття рішення про відмову у призначенні позивачці пенсії.

Враховуючи те, що заяву позивача та додані документи, а також висновки суду по справі № 520/4888/25 не було розглянуто належним чином, суд приходить до висновку, що в даній справі, задля належного захисту порушених прав позивача, необхідно вийти за межі позовних вимог, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області зарахувати періоди роботи з 03.01.1997 року по 28.02.1998 року з 01.05.1998 року по 30.09.2001 року з 01.08.2002 року по 31.08.2002 року з 01.01.2003 року по 30.12.2003 року на підставі довідки від 13.06.2005 року № 77.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ14099344) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 15.07.2025 року № 262140015150 щодо відмови в призначені пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вийти за межі позовних вимог.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 від 12.02.2025 року для обрахунку пенсії періоди роботи з 03.01.1997 року по 28.02.1998 року з 01.05.1998 року по 30.09.2001 року з 01.08.2002 року по 31.08.2002 року з 01.01.2003 року по 30.12.2003 року на підставі довідки від 13.06.2005 року № 77.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов.2,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Сагайдак В.В.