Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
30 жовтня 2025 року Справа № 520/27503/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Харкові заяву ОСОБА_1 про повернення надмірно сплаченого судового збору у справі №520/27503/24
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, у якій просить:
- розглянути питання про повернення ОСОБА_1 , надміру сплаченого позивачем судового збору у розмірі 2422.40 грн, сплаченого позивачем на виконання ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2024 по справі №520/27503/24;
- сформувати та надати до ГУ ДКСУ у Харківській області електронне подання відповідно до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 (зі змінами відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 26.11.2024 №606), про повернення з Державного бюджету України ОСОБА_1 надміру сплаченого позивачем судового збору у розмірі 2422,40 грн.. сплаченого на виконання ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2024 по справі №520/27503/24. Кошти просив перерахувати за наступними реквізитами: Банк одержувача Філія Київське обласне управління АТ “ОЩАДБАНК», МФО банку: 322669. Рахунок IBAN одержувача: НОМЕР_1 . РНОКПП одержувача: НОМЕР_2 . Одержувач платежу: ОСОБА_1 .
Суд установив, позивачем сплачено судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 1211,20 грн, відповідно до фіскального чека АТ “Укрпошта» від 01.10.2024 №57246, платіж №1392733892 та у розмірі 2422,40 грн, відповідно до фіскального чека АТ “Укрпошта» від 09.10.2024 №382368, платіж №1394535962.
Харківський окружним адміністративний суд своїм рішенням 27.02.2025 у справі № 520/27503/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнив частково. Також вирішив питання розподілу судових витрат та на користь позивача стягнуто судовий збір у сумі 3633,60 грн.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16.05.2025 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 по справі № 520/27503/24 скасовано. Прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2020 по 30.11.2022 включно на підставі довідки Відділу координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України від 15.07.2024 №51/9277 про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2020. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2020 по 30.11.2022 включно на підставі довідки Відділу координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України від 15.07.2024 №51/9277 про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2020, з урахуванням раніше виплачених сум. В іншій частині в позові відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви та за подання апеляційної скарги у загальному розмірі 3028,00 грн.
У мотивувальній частині постанови апеляційний суд прийшов наступних висновків щодо питання розподілу судових витрат.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно з п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Відповідно до ч.2 ст.7 Закону України "Про судовий збір" у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
Таким чином, позивач не позбавлений права звернутись до суду із клопотанням про повернення надміру сплаченого судового збору у розмірі 2422,40 грн.
Отже, враховуючи вимоги ст.139 КАС України, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви та за подання апеляційної скарги у загальному розмірі 3028,00 грн.
З 07.01.2025 набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.11.2024 №606 «Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за №1888/43233. Даним наказом внесено зміни до механізму повернення судового збору у випадках, визначених статтею 7 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до нового порядку органи Казначейства здійснюють повернення судового збору в усіх випадках виключно на підставі електронного подання, сформованого або Державною судовою адміністрацією України, або її територіальним управлінням, або відповідним судом.
Так, п. 3 Розділу I Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182 (далі Порядок №787), визначено, що повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Казначейства з відповідних рахунків за надходженнями, відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення платіжних інструкцій для здійснення внутрішніх операцій.
Згідно абз. 1 п. 5 Розділу I Порядку №787, повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
У разі повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства (абз. 2 п. 5 Розділу I Порядку №787).
Відповідно до абз. 7 п. 5 Розділу I Порядку №787, заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).
Згідно абз. 9 п. 5 Розділу I Порядку №787 разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.
На Порядок №787 як на правову підставу для формування та подання електронного подання зазначає у заяві також позивач ОСОБА_1 .
Попри те, заява ОСОБА_1 зареєстрована в системі автоматизованого розподілу суду та передано судді Садовій М. І. як судді у провадженні якої перебувала адміністративна справа № 520/27503/24, що підтверджено протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суді.
З огляду на викладене вище суд прийшов переконання про те, що для реалізації постанови Другого апеляційного адміністративного суду в частині повернення надміру сплачених коштів заявнику необхідно звернутись з відповідною заявою до Харківського окружного адміністративного суду за процедурою, визначеною Порядком повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за №1888/43233 (в редакції від 07.01.2025), адже суддя відповідного суду не є уповноваженим суб'єктом по формуванню та наданню електронного подання у відповідності до Порядку №787 до відповідного державного органу.
Статтею 167 КАС України визначено загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення. Зокрема пунктами 4 - 7 частини першої цієї статті встановлено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; підстави заяви (клопотання, заперечення); перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи те, що позивачем ОСОБА_1 сплачено судовий збір надміру, а процедура повернення надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів коштів визначена Порядком № 787, то суд дійшов висновку про необхідність повернення заяви без розгляду.
Керуючись ст. ст. 132, 167, 248, 256, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Повернути ОСОБА_1 заяву від 23.10.2025 про повернення надміру сплачених коштів та формування та подання електродного подання у відповідності до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (із наступними змінами та доповненнями) без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя М. І. Садова