про залишення позовної заяви без руху
30 жовтня 2025 року Справа № 480/8112/25
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кунець О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Сумській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ДФС у Сумській області що виявилася у не нарахуванні та не відображенні в бухгалтерському обліку ГУ ДФС у Сумській області середнього заробітку за час вимушеного прогулу стягнутого рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року у справі № 480/39/21 в розмірі 36 895,97 грн. за період з 01 січня 2021 року до 08 червня 2021 року, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від ЗО грудня 2021 року у справі № 480/6769/21 в розмірі 10 641,30 грн. за період з 09 червня 2021 року до 22 липня 2021 року, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25 січня 2022 року у справі № 480/8368/21 в розмірі 43 629,33 грн. за період з 29 липня 2021 року до 25 січня 2022 року, а також рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 року у справі № 480/3324/22 в розмірі 284 477,42 грн. за період з 26 січня 2022 року до 21 лютого 2025 року, не включенні його до фонду оплати праці, не поданні податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку та не сплаті єдиного соціального внеску на казначейський рахунок податкового органу за місцем обліку;
- зобов'язати ГУ ДФС у Сумській області здійснити нарахування середнього заробітку за час вимушеного прогулу як заробітної плати стягнутого рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року у справі № 480/39/21 в розмірі 36 895,97 грн. за період з 01 січня 2021 року до 08 червня 2021 року, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від ЗО грудня 2021 року у справі № 480/6769/21 в розмірі 10 641,30 грн. за період з 09 червня 2021 року до 22 липня 2021 року, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25 січня 2022 року у справі № 480/8368/21 в розмірі 43 629,33 грн. за період з 29 липня 2021 року до 25 січня 2022 року, а також рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 року у справі № 480/3324/22 в розмірі 284 477,42 грн. за період з 26 січня 2022 року до 21 лютого 2025 року включивши його до фонду оплати праці ГУ ДФС у Сумській області;
- зобов'язати ГУ ДФС у Сумській області нарахувати на суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу стягнутого рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року у справі № 480/39/21 в розмірі 36 895,97 грн. за період з 01 січня 2021 року до 08 червня 2021 року, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2021 року у справі № 480/6769/21 в розмірі 10 641,30 грн. за період з 09 червня 2021 року до 22 липня 2021 року, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25 січня 2022 року у справі № 480/8368/21 в розмірі 43 629,33 грн. за період з 29 липня 2021 року до 25 січня 2022 року, а також рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 року у справі № 480/3324/22 в розмірі 284 477,42 грн. за період з 26 січня 2022 року до 21 лютого 2025 року єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 22 % в порядку встановленому ч. 2 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»;
- зобов'язати ГУ ДФС у Сумській області подати до податкового органу за місцем обліку податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку з включенням відомостей про нарахування середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнутого з ГУ ДФС у Сумській області на мою користь рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року у справі № 480/39/21 в розмірі 36 895,97 грн. за період з 01 січня 2021 року до 08 червня 2021 року, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2021 року у справі № 480/6769/21 в розмірі 10 641,30 грн. за період з 09 червня 2021 року до 22 липня 2021 року, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25 січня 2022 року у справі № 480/8368/21 в розмірі 43 629,33 грн. за період з 29 липня 2021 року до 25 січня 2022 року, а також рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 року у справі № 480/3324/22 в розмірі 284 477,42 грн. за період з 26 січня 2022 року до 21 лютого 2025 року, а також сплатити єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на відповідний казначейський рахунок податкового органу за місцем обліку.
У зв'язку з перебуванням головуючої у даній справі судді Кунець О.М. у відпустці в період з 27.10.2025 по 29.10.2025, питання щодо відкриття провадження у справі вирішується 30.10.2025.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви, з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд вважає, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст.ст. 160, 161 КАС України.
Так, відповідно до п.п. 4 - 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються, зокрема: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Як вбачається з тексту позовної заяви, спір стосувався проходження публічної служби, що підлягало розгляду у порядку адміністративного судочинства. Спір розглянутий по суті.
У даному ж позові позивач пред'являє вимоги, які стосуються виконання рішень суду щодо проходження публічної служби та не є новим спором.
Між тим в позові не зазначено, чи звертався позивач до суду по інших справах, а саме №480/39/21, №480/6769/21, №480/8368/21 та №480/3324/22 в порядку Розділу IV КАС України (Процесуальні питання, пов'язані з виконання судових рішень в адміністративних справах), оскільки спірні питання стосуються стадії виконання вказаних судових рішень, якими вже вирішено питання виплати середнього заробітку.
Отже, якщо позивач вважає виникнення нових спірних правовідносин, то повинен обґрунтувати підстави звернення до адміністративного суду, а саме, що спірні правовідносини стосуються здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій та надати до суду позовну заяву в новій редакції і докази її направлення відповідачу.
Також суд зазначає, що відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон України №3674-VI).
За визначенням, наведеним в частині першій статті 1 Закону України №3674-VI судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених вказаним Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року становить 3028 гривні.
Підпунктом 1.1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України №3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При зверненні до суду з цим позовом позивач судовий збір не сплатив, вважає, що він звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Так, відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Водночас, спір у цій справі не стосується саме стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, адже позивач оскаржує бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не відображення в бухгалтерському обліку ГУ ДФС у Сумській області середнього заробітку за час вимушеного прогулу стягнутого рішеннями Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/39/21, у справі № 480/6769/21, у справі № 480/8368/21 та у справі № 480/3324/22, а також не включення його до фонду оплати праці, не поданні податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку та не сплаті єдиного соціального внеску на казначейський рахунок податкового органу за місцем обліку.
З огляду на наведене вище, суд дійшов висновку, що до позивача не застосовується пільга встановлена пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Відтак, з урахуванням вищевикладеного позивачу слід сплатити судовий збір за подання до суду цього позову.
Щодо розміру судового збору.
Із позовної заяви вбачається, що позивачем, з урахуванням приписів ст. 5 та ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, заявлено три вимоги немайнового характеру.
За приписами п. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Крім того, позовна заява сформована та подана представником позивача через систему "Електронний суд".
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, сума судового збору, що повинна бути сплачена при поданні даної позовної заяви складає 2906,88 (3028,00 грн * 0,4*3*0,8 ) грн.
Однак, позивачем не надано доказів сплати судового збору в належному розмірі або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Враховуючи вищевикладене, позивачу необхідно надати до суду докази сплати судового збору за три вимоги немайнового характеру в розмірі 2906,88 грн.
Кошти повинні бути перераховані за наступними реквізитами:
- Рахунок - UA878999980313151206084018540
- Отримувач - ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/22030101
- Банк отримувача - Казначейство України(ел. адм. подат.)
- Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37970404
- Найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)
- Наявність відомчої ознаки - "84" Окружні адміністративні суди.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, надавши позивачу строк для усунення виявлених недоліків.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 7 днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кунець