Рішення від 30.10.2025 по справі 420/19406/25

Справа № 420/19406/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 загін морської охорони), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_3 ( НОМЕР_2 загін морської охорони) і, в якому просить:

визнати бездіяльність військової частини НОМЕР_3 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової компенсації для відшкодування суми податку на доходи фізичних осіб в розмірі 72 313,26 гривень, що був утриманий з його донарахованого грошового забезпечення, яке йому було виплачене на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі №420/34348/24, протиправною;

стягнути з військової частини НОМЕР_3 на користь ОСОБА_1 72 313,26 гривень грошової компенсації для відшкодування суми податку на доходи фізичних осіб, що був утриманий з донарахованого грошового забезпечення, яке йому було виплачене на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі №420/34348/24.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначав, що 14.05.2025 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі №420/34348/24 відповідачем виплачено на користь позивача 309 340,06 грн. з урахуванням комісії банку, податків і зборів, що підтверджується банківською випискою. Позивач, посилаючись на норми діючого законодавства вказав, що відповідачем протиправно не виплачено позивачу компенсацію сум податку на доходи фізичних осіб та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою суду від 23.06.2025 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст. 262 КАС України.

30.06.2025 року до суду надійшов відзив В/Ч НОМЕР_3 (далі - відповідач), в якому зазначає, що військова частина НОМЕР_3 не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 , так як вони безпідставні та необґрунтовані. Після набрання законної сили судового рішення від 29 січня 2025 року у справі № 420/34348/24, на його виконання 07 березня 2025 було нараховано 401 740,34 грн. з яких утримано військовий збір (5%) та 72 313,26 грн. (18%) податку на доходи фізичних осіб, та виплачено ОСОБА_1 309340,06 грн. Військовою частиною НОМЕР_3 проводився перерахунок та виплата грошового забезпечення на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 січня 2025 року у справі № 420/34348/24, а не виплачувалося саме грошове забезпечення, тому ця виплата не є грошовим забезпеченням та не пов'язана з виконанням обов'язків несення служби, а має характер разової виплати, здійсненої на підставі виконання рішення суду, відтак на неї не поширюються положення п. 168.5 ст. 168 Податкового кодексу України, а також положення Порядку №44 щодо компенсації сум податку на доходи фізичних осіб, та ці норми права до виниклих правовідносин не застосовуються. У зв'язку із зазначеним військовою частиною НОМЕР_3 було правомірно утримано з нарахованої на виконання рішення суду суми коштів податок на доходи фізичних осіб у розмірі 72 313,26 грн. (18%), та законних підстав для здійснення нарахування та компенсації ОСОБА_1 суми податку на доходи фізичних осіб, відсутні, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_3 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

01.07.2025 року до суду надійшла відповідь на відзив.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 22.05.1995 року по 18.09.2024 року проходив військову службу в Прикордонних військах України, в тому числі у військовій частині НОМЕР_3 ( НОМЕР_2 загін морської охорони) та наказом командира НОМЕР_2 загону морської охорони від 18.09.2024 року №494-ОС 18.09.2024 року звільнений з військової служби.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі № 420/34348/24, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2025 року, зобов'язано військову частину НОМЕР_3 ( НОМЕР_2 загін морської охорони) здійснити перерахунок з 29.01.2020 по 19.05.2023 сум грошового забезпечення та інших виплат та виплатити їх ОСОБА_1

14 травня 2025 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі № 420/34348/24 військовою частиною НОМЕР_3 позивачу було виплачено 309 340,06 гривень з урахування комісії банку, податків та зборів, що підтверджується випискою з карткового рахунку, відкритого позивачем в АТ КБ «ПриватБанк».

Відповідно до листа відповідача (вих. №09/С-265/252 від 13.06.2025 року) було встановлено, що військовою частиною НОМЕР_3 з суми донарахованого грошового забезпечення було відраховано 72 313,26 гривень податку на доходи з фізичних осіб.

20 травня 2025 року представник позивача через Урядовий контактний центр звернувся в інтересах позивача до відповідача з вимогою нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію суми податку з доходів фізичних осіб, що був утриманий з його донарахованого грошового забезпечення, виплаченого на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі № 420/34348/24 в сумі 72 313,26 гривень відповідно до Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 №44.

09.06.2025 року відповідач надав відповідь на звернення, в кому зазначив, що вимоги не підлягають задоволенню.

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно зі статтею 1-2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон - № 2011-XII) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

Частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з частиною третьою статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби регламентовано Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року № 44 (далі - Порядок № 44).

Згідно пунктів 2-5 Порядку № 44, грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".

Виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Системний аналіз вищенаведених норм Порядку № 44 надає підстави суду зробити висновок, що вказана грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб дозволяє зменшити розмір обов'язкових утримань із належних до виплат сум грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат виключно на суму утриманого податку з доходів фізичних осіб. При цьому, така компенсація виплачується за умови, що вказані виплати, отримані особою у зв'язку з виконанням нею обов'язків під час проходження служби.

Законодавство України передбачає відповідний механізм грошової компенсації військовослужбовцям утриманих сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат.

З урахуванням встановлених судом обставин та наявного нормативного регулювання суд вважає, що при виплаті грошового забезпечення позивач мав право на отримання компенсації відповідно до Порядку № 44.

З урахуванням викладеного та враховуючи, що стягненню підлягають вже нараховані суми, але не виплачені, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача буде визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_3 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової компенсації для відшкодування суми податку на доходи фізичних осіб в розмірі 72 313,26 гривень, що був утриманий з його донарахованого грошового забезпечення, яке йому було виплачене на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі №420/34348/24, та стягннення з військової частини НОМЕР_3 на користь ОСОБА_1 72 313,26 гривень грошової компенсації для відшкодування суми податку на доходи фізичних осіб, що був утриманий з донарахованого грошового забезпечення, яке йому було виплачене на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі №420/34348/24.

Саме такий спосіб судового захисту суд вважає ефективним та достатнім для відновлення порушених прав позивача у межах спірних правовідносин.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов слід задовольнити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір».

Керуючись ст. ст. 7, 9, 77, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_3 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової компенсації для відшкодування суми податку на доходи фізичних осіб в розмірі 72 313,26 гривень, що був утриманий з його донарахованого грошового забезпечення, яке йому було виплачене на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі №420/34348/24.

Стягнути з військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_5 ) 72 313,26 гривень (сімдесят дві тисячі триста тринадцять гривень 26 копійок) грошової компенсації для відшкодування суми податку на доходи фізичних осіб, що був утриманий з донарахованого грошового забезпечення, яке йому було виплачене на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі №420/34348/24.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА