Справа № 420/33633/25
30 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 03 жовтня 2025 року надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі-відповідач), в якому позивачка просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області щодо не надання інформації про недоотриману пенсію на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідь на запит державного нотаріуса Першої Херсонської державної нотаріальної контори Південного Межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Гудими Олега Борисовича №879/02-14 від 22.05.2025p.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області надати інформацію про недоотриману пенсію на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідь на запит державного нотаріуса Першої Херсонської державної нотаріальної контори Південного Межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Гудими Олега Борисовича №879/02-14 від 22.05.2025p.
- витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача.
Позиція позивача обґрунтовується наступним
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що після смерті батька ОСОБА_2 позивачка звернулася до Першої Херсонської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, за якою державним нотаріусом було відкрито спадкову справу.
У межах оформлення спадкових прав нотаріус направив до відповідача запит про надання інформації щодо розміру та наявності недоотриманої пенсії, належної спадкодавцю.
Однак відповідач відмовив у наданні запитуваних відомостей, посилаючись на необхідність отримання роз'яснення від Пенсійного фонду України щодо порядку виплати пенсій особам, які проживають або виїхали з тимчасово окупованих територій.
Не погоджуючись з відмовою відповідача у наданні інформації про недоотриману пенсію, позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом.
Відзив на адміністративний позов обґрунтовано наступним
Відповідач заперечує проти позову, вважає вимоги позивачки безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Зазначає, що на запит нотаріуса інформацію про недоотриману пенсію ОСОБА_2 було надано після отримання необхідних роз'яснень від Пенсійного фонду України, тому бездіяльність з боку відповідача відсутня.
Процесуальні дії та клопотання учасників справи
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст.263 КАС України.
24 жовтня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов відзив на позовну заяву з додатками (вхід. №ЕС/112113/25).
Станом на 30 жовтня 2025 року будь-яких інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.
Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позиції позивача та відповідача, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Обставини справи встановлені судом
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 25 вересня 2024 року (а.с.13).
Згідно із свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , виданим повторно 22 липня 2024 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсон Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), її батьком зазначено ОСОБА_2 (а.с.10).
ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_2 звернулася до Першої Херсонської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, після чого державним нотаріусом було відкрито спадкову справу.
Згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №81266010, від 22.05.2025 року (а.с.14) Першою Херсонською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу №231/2025, що внесена до Спадкового реєстру під номером 74107274, після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (місце народження невідоме), який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
22 травня 2025 року нотаріус звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з запитом про надання інформації щодо недоотриманої пенсії спадкодавця. (а.с.15).
Листом від 23 червня 2025 року №2100-0401-8/24948 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомило державного нотаріуса про неможливість надання інформації до отримання роз'яснень щодо практичного застосування постанови Кабінету Міністрів України №299 від 11 лютого 2025 року. (а.с.16).
28 липня 2025 року після отримання відповідних роз'яснень відповідач надав нотаріусу довідку згідно якої повідомлено, що про суму недоотриманої пенсії спадкодавця - 27 659,43 грн за період з 01.06.2022 року по 31.03.2023 року, ,
Не погоджуючись з відмовою відповідача у наданні інформації про недоотриману пенсію, позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом.
Джерела права та висновки суду
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон №1058-IV).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону №1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно зі ст. 52 Закону № 1058, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Наведена норма закону кореспондує статті 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991, згідно якої суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера (з дня відкриття спадщини - стаття 1220 Цивільного кодексу України).
Пунктом 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, визначено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки з померлим пенсіонером, документ, що посвідчує особу заявника.
Непрацездатними членами сім'ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера.
Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Враховуючи вказані приписи законодавства, яким врегульовано спірні правовідносини, суми недоотриманої пенсії виплачуються членам сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера, а вразі відсутності членів сім'ї, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в шестимісячний строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Відповідно до статті 1227 ЦК України, суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Норми частини третьої статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 1227 ЦК України узгоджуються із приписами Закону України «Про пенсійне забезпечення», де в частині першій статті 91 вказано, що суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності входять до складу спадщини.
Суд звертає увагу, що положення частин другої, третьої статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які є спеціальними стосовно правовідносин про спадкування сум пенсії, не обмежують право на отримання сум пенсії, що належала пенсіонерові і не була ним отримана у зв'язку з його смертю. Ці положення тільки визначають подію, умови, час, коло осіб і їх правове становище, предмет правовідносин, із настанням яких можлива виплата недоотриманої пенсії померлого пенсіонера.
Норми частини першої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які регулюють виплату пенсіонеру певних сум пенсії не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії, не розповсюджуються на правовідносини з приводу отримання спадкоємцями померлого пенсіонера тих сум пенсії, які перейшли у спадщину.
Отже, суми пенсії, які перейшли у спадщину, передаються спадкоємцям у повному обсязі, без будь-яких часових обмежень незалежно від наявності або відсутності вини будь-якої із сторін спірних правовідносин щодо неотримання пенсійних виплат пенсіонером.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи 22.05.2025 року нотаріус звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з запитом про надання інформації щодо недоотриманої пенсії спадкодавця.
23.06.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомило нотаріусу про неможливість надання інформації до отримання роз'яснень щодо практичного застосування постанови Кабінету Міністрів України №299 від 11 лютого 2025 року.
28.07.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області надано нотаріусу довідку про недоотриману пенсію спадкодавця у сумі 27 659,43 грн. за період з 01.06.2022 року по 31.03.2023 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що на момент звернення позивачки до суду, а саме 03.10.2025 року, права та законні інтереси позивачки не були порушені, при цьому звертає увагу на те, що судовий захист надається лише у разі наявного порушення прав, відсутність такого порушення є підставою для відмови у задоволенні позову.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищезазначене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог та згідно із ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 9, 12, 77, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивачка: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6, код ЄДРПОУ 21295057).
Суддя С.О. Cтефанов
.