Справа № 420/7504/25
29 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зерновий термінальний комплекс «Кілія», про стягнення податкового боргу,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду 14.03.2025 надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зерновий термінальний комплекс «Кілія», у якому позивач просить суд стягнути податкову заборгованість з ТОВ «Зерновий термінальний комплекс «Кілія» (код ЄДРПОУ: 43474476), а саме з усіх відкритих рахунків у банках, обслуговуючих підприємство:
- по податку на прибуток приватних підприємств - 1 020 грн. 00 коп., на бюджетний рахунок - UA888999980333199318000015622, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), КБК 11021000, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Кілія/11021000;
- по єдиному податку з юридичних осіб - 3 740 грн. 00 коп., на бюджетний рахунок - UA608999980314090698000015622, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), КБК 18050300, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Кілія /18050300;
- по адміністративним штрафам та іншим санкціям - 3 060 грн. 00 коп., на бюджетний рахунок - UA988999980313020106000015622, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), КБК 21081103, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській області/м.Кілія/21081100;
- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості - 787 545 грн. 00 коп., на бюджетний рахунок - UA828999980314010513000015622, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), КБК 18010400, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Кілія /18010400.
В обґрунтування позову зазначає, що станом на дату подачі позову, відповідно до розрахунку заборгованості до бюджету та інтегрованої картки платника (ІКП), податкова заборгованість перед бюджетом ТОВ «Зерновий термінальний комплекс «Кілія» становить 795 365 грн. 00 коп., а саме: По податку на прибуток приватних підприємств, в загальній сумі 1 020,00 грн; По єдиному податку з юридичних осіб, в загальній сумі 3 740,00 грн.; По адміністративним штрафам та іншим санкціям, в загальній сумі 3 060,00 грн.; По податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, в загальній сумі 787 545,00 грн.
Заявлена до стягнення заборгованість у відповідача виникла внаслідок нарахувань податковим органом зобов'язання та штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №2298/15-32-07-08-25 вiд 16.01.2024 року в сумі 1020,00 грн., по податковому повідомленню-рішенню №2321/15-32-07-08-25 вiд 16.01.2024 року в сумі 3 740,00 грн., по податковому повідомленню-рішенню №2297/15-32-07-08-25 вiд 16.01.2024 року в сумі 3 060,00 грн., по податковому повідомленню-рішенню №2294/15-32-07-08-25 вiд 16.01.2024 року в сумі 629 492,00 грн., по податковому повідомленню-рішенню №2294/15-32-07-08-25 вiд 16.01.2024 року в сумі 157 373,00 грн., по податковому повідомленню-рішенню №2299/15-32-07-08-25 вiд 16.01.2024 року в сумі 680,00 грн.
В зв'язку з несплатою відповідачем наявного податкового боргу, контролюючий орган направляв платнику рекомендованим листом податкову вимогу форми «Ю» №0015111-1306-1532 від 18.03.2024. Однак указані заходи не призвели до сплати відповідачем наявної у нього заборгованості, у зв'язку із чим позивач подав цей позов.
Ухвалою суду від 31.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України.
Ухвалу суду від 31.03.2025 відповідач отримав 08.04.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення із відміткою про отримання.
Втім, у встановлений судом строку та на даний час, відзиву на позовну заяву від відповідача не надійшло, що в силу приписів КАС України не є перешкоду для розгляду справи.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи (позові), суд встановив наступні обставини.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Зерновий термінальний комплекс «Кілія» зареєстроване в установленому законом порядку як юридична особа, код ЄДРПОУ 43474476, перебуває на обліку як платник податків у ГУ ДПС в Одеській області, та є платником податку на прибуток приватних підприємств, єдиного податку з юридичних осіб, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості. Місцезнаходження: вул. Спиридонівська, 33, офіс 5, м. Одеса.
Згідно розрахунку податкового боргу станом на 24.01.2025 відповідача - ТОВ «Зерновий термінальний комплекс «Кілія» (код ЄДРПОУ 43474476), довідки про суми податкового боргу станом на 24.01.2025, даних інтегрованих карток платника податків - ТОВ «Зерновий термінальний комплекс «Кілія», відповідач має заборгованість перед бюджетом у загальному розмірі 795365 грн, з яких: зі сплати адмін.штрафів та інших санкцій (надх.коштів, контроль за справлянням яких закріп.за ГУ ДФС-РАЙ) в сумі 3060,00 грн., з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 1020,00 грн., зі сплати єдиного податку з юридичних осіб в розмірі 3740,00 грн та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 787 545 грн.
Заявлена до стягнення із ТОВ «Зернови термінальний комплекс «Кілія» заборгованість зі сплати адміністративних штрафів та інших санкцій у розмірі 3060,00 грн, виникла внаслідок нарахування податковим органом згідно податкового повідомлення-рішення №2297/15-32-07-08-25 від 16.01.2024 за порушення п.63.3 ст.63 ПК України , п.8.4, 8.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2021 №1588, виявлені у ході проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Зерновий термінальний комплекс «Кілія», результати якої оформлено актом №37224/15-32-07-08-20 від 21.12.2023.
Заявлена до стягнення податкова заборгованість по податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 1020,00 грн. виникла внаслідок нарахування штрафних (фінансових) санкцій штрафів) податковим органом згідно податкового повідомлення-рішення №2298/15-32-07-08-25 від 16.01.2024 за порушення п.49.2, пп.49.18.6 п.49.18, п.137.5 ст.137 ПК України, виявлені у ході проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Зерновий термінальний комплекс «Кілія», результати якої оформлено актом №37224/15-32-07-08-20 від 21.12.2023.
Заявлена до стягнення з відповідача заборгованість перед бюджетом зі сплати єдиного податку з юридичних осіб виникла нарахування податковим органом штрафних (фінансових) санкцій штрафів) у розмірі 3740,00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення №2321/15-32-07-08-25 від 16.01.2024 за порушення п.49.2, пп.49.18.1 п.49.18 ПК України, виявлені у ході проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Зерновий термінальний комплекс «Кілія», результати якої оформлено актом №37224/15-32-07-08-20 від 21.12.2023.
Заявлена до стягнення із ТОВ «Зернови термінальний комплекс «Кілія» заборгованість зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, виникла:
- внаслідок збільшення податковим органом суми грошового зобов'язання на 629492 грн та нарахування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 157373 грн. податкового повідомлення-рішення №2294/15-32-07-08-25 від 16.01.2024 за порушення пп. 266.1.1 п.266.1, пп. 266.2.1 п. 266.2, пп. 266.3.3 п.266.3, пп.266.5.1 п.266.5 ст.266, п.54.3 ст.54, п.58.1 ст.58, п.123.2 ст.123 ПК України, пп.69.2 п.69підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, виявлені у ході проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Зерновий термінальний комплекс «Кілія», результати якої оформлено актом №37224/15-32-07-08-20 від 21.12.2023,
-внаслідок нарахування податковим органом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) - 680,00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення №2299/15-32-07-08-25 від 16.01.2024 за порушення п.49.2, пп.266.7.5 п.266.7 ст.266 ПК України, виявлені у ході проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Зерновий термінальний комплекс «Кілія», результати якої оформлено актом №37224/15-32-07-08-20 від 21.12.2023.
Вказані вище податкові повідомлення-рішення направлялись податковим органом з рекомендованими повідомленнями на зареєстровану адресу Товариства, та були отримані відповідачем 19.01.2024.
Відповідачем не надано до матеріалів справи доказів оскарження ним податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС в Одеській області від 16.01.2024 №2298/15-32-07-08-25, №2321/15-32-07-08-25, №2297/15-32-07-08-25, №2294/15-32-07-08-25, №2294/15-32-07-08-25, №2299/15-32-07-08-25, на підставі яких у відповідача виникла спірна заявлена до стягнення заборгованість перед бюджетом у загальному розмірі 795365,00 грн.
Також, в матеріалах справи наявна копія податкової вимоги форми «Ю» від 18.03.2024 №0015111-1306-1532, з детальним розрахунком суми податкового боргу, якою відповідача повідомлялось про наявність у нього станом на 17.03.2024 податкового боргу у розмірі 795365,00 грн.
Доказів самостійної сплати наявної у відповідача заборгованості до справи станом на час розгляду справи не надано.
Оскільки вищезазначена сума боргу перед бюджетом відповідачем самостійно не сплачена, позивач вважаючи, що виникли правові підстави для звернення до суду щодо стягнення податкового боргу у загальній сумі 795365,00 грн., звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За приписами ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах , встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Як визначено пп. 14.1.39, 14.1.156, 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом; грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Відповідно до п.15.1 ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно із пп.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.36.1 ст.36, п.38.1 ст.38 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи; виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Пункт 38.1 статті 38 ПК України визначає, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
У розумінні вимог ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо:
- платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством;
- дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
- згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;
- дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом;
- результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Пунктом 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 56.1 статті 56 ПК України визначено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Як було встановлено судом, спірна сума заборгованості відповідача перед бюджетом виникла внаслідок прийняття податковим органом за наслідками проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, результати якої оформлено актом №37224/15-32-07-08-20 від 21.12.2023, податкових повідомлень-рішень від 16.01.2024 №2298/15-32-07-08-25, №2321/15-32-07-08-25, №2297/15-32-07-08-25, №2294/15-32-07-08-25, №2294/15-32-07-08-25, №2299/15-32-07-08-25, згідно з якими нараховано:
- штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 3060,00грн. за порушення п.49.2, пп.49.18.6 п.49.18, п.137.5 ст.137 ПК України;
- штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 3740,00 грн. за порушення п.49.2, пп.49.18.1 п.49.18 ПК України;
- збільшення податковим органом суми грошового зобов'язання на 629492 грн та нарахування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 157373 грн. за порушення пп. 266.1.1 п.266.1, пп. 266.2.1 п. 266.2, пп. 266.3.3 п.266.3, пп.266.5.1 п.266.5 ст.266, п.54.3 ст.54, п.58.1 ст.58, п.123.2 ст.123 ПК України, пп.69.2 п.69підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України;
- штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) - 680,00 грн. за порушення п.49.2, пп.266.7.5 п.266.7 ст.266 ПК України.
Вказані нарахування Товариством не були оскаржені ані в адміністративному, ані в судовому порядку.
Щодо оцінки обізнаності платника про необхідність сплати визначених контролюючим органом сум, суд зазначає, що в матеріалах справи наявні докази отримання платником податків податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС в Одеській області, по яких виникла заявлена у даній справі до стягнення з відповідача заборгованість.
Отже, оскільки ані результати перевірок платника податків, ані прийняті на їх підставі податкові повідомлення-рішення, відповідачем не оскаржувалось, при цьому визначена у ППР сума зобов'язань у загальному розмірі 795365,00 грн не була сплачена, то така сума набула статусу податкового боргу.
Податковим органом було сформовано та надіслано Товариству з обмеженою відповідальністю «Зерновий термінальний комплекс «Кілія» податкову вимогу форми «Ю» від 18.03.2024 №0015111-1306-1532.
Відповідно до п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 статті 95 ПК України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (абз. 1 п. 95.3 ст.95 ПК України).
Враховуючи те, що сума податкового боргу відповідачем не сплачена на час розгляду справи, позовні вимоги щодо стягнення податкового боргу з відповідача визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити.
Стягнути податкову заборгованість з ТОВ «Зерновий термінальний комплекс «Кілія» (код ЄДРПОУ: 43474476), а саме з усіх відкритих рахунків у банках, обслуговуючих Товариство:
- по податку на прибуток приватних підприємств - 1 020 грн. 00 коп., на бюджетний рахунок - UA888999980333199318000015622, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), КБК 11021000, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Кілія/11021000;
- по єдиному податку з юридичних осіб - 3 740 грн. 00 коп., на бюджетний рахунок - UA608999980314090698000015622, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), КБК 18050300, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Кілія /18050300;
- по адміністративним штрафам та іншим санкціям - 3 060 грн. 00 коп., на бюджетний рахунок - UA988999980313020106000015622, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), КБК 21081103, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській області/м.Кілія/21081100;
- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості - 787 545 грн. 00 коп., на бюджетний рахунок - UA828999980314010513000015622, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), КБК 18010400, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Кілія /18010400.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса місця проживання: вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044.
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Зерновий термінальний комплекс «Кілія», код ЄДРПОУ 43474476, адреса: вул.Спиридонівська, 33, офіс 5, м.Одеса, 65020.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА