Справа № 420/1926/25
29 жовтня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, у якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії за вислугу років з врахуванням усіх сум для нарахування пенсії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок згідно Довідки від 30.09.2020 року №23, виданої Управлінням поліції охорони в Одеській області.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.10.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з врахуванням усіх сум для нарахування пенсії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок згідно Довідки від 30.09.2020 року №23, виданої Управлінням поліції охорони в Одеській області.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що з метою призначення йому пенсії Відповідачу була надана довідка від 30.09.2020 року №23 Управління поліції охорони в Одеській області, за якою визначена сума для нарахування пенсії та з якої сплачено єдиний соціальний внесок в розмірі 11 674,81 грн. Надана Відповідачу Довідка містить конкретно визначений рядок «сума для нарахування пенсії», яка збігається з сумою, з якої сплачено ЄСВ, і становить 11 674,81 грн. З незрозумілих причин Відповідачем взята за основу сума для розрахунку пенсії менше визначеної для обрахування розміру суми. У відповідь на звернення позивача Відповідач повідомив, що підстави для відповідного перерахунку пенсії відсутні, оскільки сума додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, включає в себе не тільки додаткові види грошового забезпечення, а й основні. Відмову у перерахунку пенсії позивач вважає протиправною.
Ухвалою суду від 27.01.2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем було подано відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову, та зазначає, що Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. Управлінням поліції охорони в Одеській області видано оновлену довідку № 23 від 30.09.2020 про розмір грошового забезпечення позивача. На думку відповідача, вказана довідка видана з порушенням вимог Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою про розмір грошового забезпечення.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та з 01.10.2020 позивачу призначено пенсію за вислу років відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №23 виданої 30.09.2020 Управлінням поліції охорони в Одеській області Національної поліції України, загальний розмір додаткових видів грошового забезпечення за період з 01.10.2018 по 30.09.2020, складає 127161,09 грн, із них сума для нарахування пенсії - 5298,38 грн. Також, довідкою визначена сума, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, яка складає 280195,38 грн та сума для нарахування пенсії - 11674,81 грн.
Як вбачається із протоколу за пенсійною справою ОСОБА_1 №1513025446, пенсія за вислугу років призначена 01.10.2020 із сум грошового забезпечення - 9348,38 грн, у тому числі середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 5298,38 грн.
Позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії за вислугу років, обчисливши її розмір з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 11 674,81 грн. згідно Довідки від 30.09.2020 року №23, виданої Управлінням поліції охорони в Одеській області.
Листом від 26.12.2024 року №34248-31531/М-02/8-1500/24 відповідач повідомив позивача, що йому призначена пенсія за вислугу 31 рік відповідно до статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі грошового атестату, в якому зазначено оклад за посадою, військовим званням та надбавка за вислугу років перед звільненням та середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення, зазначених в довідці. До суми, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховане загальне грошове забезпечення (оклад за посадою, військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки, доплати, підвищення, премій та інші виплати). Тому для врахування до середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії, суми, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, зазначеної в довідці від 30.09.2020 № 23, підстав немає.
Не погодившись із відмовою відповідача у перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (надалі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до преамбули даного Закону № 2262-ХІІ, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з положеннями ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій визначено статтею 63 Закону № 2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, відповідно до п.3 розділу І «Загальні положення» якого грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно п.1-3 розділу ІХ «Грошові атестати» Порядку №260, у разі переміщення по службі (переведення, відрядження, переходу), а також звільнення поліцейського зі служби в поліції орган поліції, ЗВО, орган, до якого був відряджений поліцейський, зобов'язаний виплатити йому належні види грошового забезпечення, про що зробити відповідні записи в грошовому атестаті за формою, визначеною у додатку 2 до цих Порядку та умов.
Грошовий атестат поліцейським видається у разі звільнення із займаної посади у зв'язку із зарахуванням до ЗВО.
Поліцейським, які звільняються з призначенням пенсії, грошовий атестат на руки не видається, а передається разом з іншими документами до підрозділу відповідного органу поліції, який здійснює підготовку та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, за запитом такого підрозділу.
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1993 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відтак, з наведених положень вбачається, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи щомісячні основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення, в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому, оклад за посадою, оклад/доплата за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка/доплата за вислугу років визначаються у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, а розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Судом встановлено, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 Головним управлінням ПФУ в Одеській області враховано грошове забезпечення для обчислення пенсії в загальному розмірі 9348,38 грн, яке включає: посадовий оклад - 1700 грн, оклад за військове звання - 1000 грн, процентну надбавка за вислугу років 50% - 1350 грн, середньомісячну сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. премію 154% - 5298,38 грн.
Відповідно до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №23 від 30.09.2020, розмір таких додаткових видів грошового забезпечення як: надбавка за специфічні умови проходження військової служби в поліції, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, доплата за науковий ступінь, доплата за вчене звання та доплата за роботу в гірських районах, - визначені у розмірі 0 щомісячно та для нарахування пенсії. Також згідно вказаної довідки розмір премії всього за 24 останні місяці становить 127161,09 грн та для нарахування пенсії - 5298,38 грн.
Окрім того довідкою визначено суму, з якої сплачено єдиний соціальний внесок всього за 24 останні місяці - 280195,38 грн та для нарахування пенсії - 11674,81 грн.
При цьому суд зауважує, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій, а також одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
В той же час, згідно ст. 43 Закону № 2262-ХІІ для обрахунку пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, процентна надбавка (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до грошового атестату №23, виданого Управлінням поліції охорони в Одеській області, ОСОБА_1 до 30 вересня 2020 року був задоволений такими видами грошового забезпечення: посадовий оклад в сумі 1700 грн, оклад за спеціальним званням в сумі 1000 грн, надбавка за стаж служби (50%) в сумі 1350 грн, премія (154%) в сумі 6237 грн. Всього нараховано в сумі 10287 грн., відраховано податків в сумі 154,31 грн.
Із дослідженої судом довідки №23 від 30.09.2020 вбачається, що сума, з якої сплачено єдиний соціальний внесок всього за 24 останні місяці - 280195,38 грн та для нарахування пенсії - 11674,81 грн, визначена не лише із щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), а включає й інші складові грошового забезпечення (відповідні оклади за посадою, оклади за військове (спеціальне) звання, процентна надбавку (доплату) за вислугу років), розмір яких при призначені пенсії не визначається середнім розміром за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
В ході розгляду справи судом встановлено, що оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка/доплата за вислугу років при призначенні пенсії були визначені відповідачем у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням та визначені у грошовому атестаті. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яким в даному випадку є премія, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у розмірі, що зазначений у довідці - 5298,38 грн, що відповідає вимогам положення пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1993 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб».
Таким чином, суд не вбачає протиправності в діях відповідача при призначенні та обчисленні розміру пенсії позивача. Вимоги позивача є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Підсумовуючи вищенаведене у сукупності, оцінивши докази у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, у задоволенні якого слід відмовити.
Судові витрати не розподіляються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА
.