Рішення від 30.10.2025 по справі 360/1735/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

30 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1735/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

01.09.2025 на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо оформлення документів та підготовки подання про призначення пенсії в разі втрати годувальника у відповідності до вимог статей 2 та 4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ, статей 29, 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ІІ, Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402) та направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 у 10-ти денний строк з дня набрання рішенням суду законної сили, на підставі заяви про призначення/переведення пенсії з одного виду на інший від 17.07.2025 та у відповідності до вимог статей 2 та 4 Закопу України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІП, статей 29, 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІ, Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України та членів їх сімей», затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 (у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402), підготувати подання про призначення пенсії в разі втрати годувальника, належним чином оформити документи для призначення цієї пенсії та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, а саме:

заяву про призначення/перерахунок пенсії від 17.07.2025, оформлену за формою, встановленою Додатком І до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пункт 2 розділу І);

засвідчену копію паспорта громадянина України;

засвідчену копію реєстраційного номера облікової картки платника податків;

подання про призначення пенсії за формою, встановленою Додатком 7 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пункт 2 розділу ІІ);

довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за формою, встановленою Додатком 8 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пункт 3 розділу ІІ);

засвідчену копію витягу з наказу про виключення годувальника - сина позивача зі списків особового складу у зв'язку зі смертю;

засвідчену копію свідоцтва про смерть годувальника - ОСОБА_2 ;

засвідчену копію свідоцтва про народження годувальника - ОСОБА_2 ;

грошовий атестат, або довідку про розмір грошового забезпечення, і довідку про додаткові види грошового забезпечення, які годувальник отримував протягом 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

засвідчений висновок про обставини загибелі годувальника під час проходження служби при виконанні обов'язків військової служби;

засвідчену довідку військової частини про безпосередню участь годувальника у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України за формою, встановленою Додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресією Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, затвердженою постановою КМУ від 22.08.2023 № 887.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою з 2014 року та отримувачем пенсії за вислугу років по лінії МВС України з 01.01.2007, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

Також позивач є батьком загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 . Відповідно до свідоцтва про смерть, яке видане Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) серії НОМЕР_1 від 24.06.2025, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце смерті: Україна, Донецька область, Волноваський район, село Старомайорське.

Оскільки позивач є батьком загиблого військовослужбовця - свого сина, який загинув в період проходження служби у Збройних Силах України та досяг віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (незалежно від тривалості страхового стажу), то на підставі Закону № 2262 позивач має право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або переведення з одного виду пенсії на інший, тобто переведення пенсії за вислугу років на пенсію в разі втрати годувальника, яку призначають або переводять з одного виду на інший органи Пенсійного фонду України згідно пенсійного законодавства.

17 липня 2025 року через АТ «Укрпошта» позивач звернувся із заявою про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію в разі втрати годувальника до уповноваженого органу Міністерства оборони України, на якого покладено обов'язок з оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців, тобто звернувся до відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

28 липня 2025 року засобами електронного зв'язку позивач повторно направив відповідачу вказану заяву.

Листом - відповіддю відповідача від 01.08.2025 № 15/10143/С позивача повідомлено про те, що комплект документів для оформлення та призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб було направлено за належністю супровідним листом за вихідним № 15/9764/С від 22.07.2025 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та запропоновано звернутися до цього органу Пенсійного фонду України.

Листом-відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 06.08.2025 № 7134- 7613/1-02/8-1200/25 позивача проінформовано про те, що способи звернення осіб із заявою про призначення пенсії врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 2262, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1.

Оскільки син позивача на момент смерті не був отримувачем пенсії згідно Закону 2262, для вирішення питання щодо призначення пенсії у разі втрати годувальника, позивачу запропоновано звернутись до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства оборони України, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

З цього листа Головного управління ПФУ в Луганській області позивачу стало відомо про те, що відповідач як уповноважений структурний підрозділ Міністерства оборони України, проявив бездіяльність у виконанні своїх обов'язків, покладених на нього законодавством щодо оформлення та подання необхідних документів для призначення позивачу пенсії в разі втрати годувальника, ніяких своїх документів на підставі заяви про призначення пенсії не оформлював і не подавав до цього органу ПФУ, а обмежився пересиланням наданих мною йому моїх документів до Головного управління ПФУ в Луганській області, що стало неможливим у вирішенні питання про призначення цієї пенсії органом, що призначає пенсію.

Вказану бездіяльність відповідача вважає протиправною, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 04.09.2025 відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у сумі 968,96 грн за подання позовної заяви до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.; зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали надати суду копії наступних документів: довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за формою, встановленою Додатком 8 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пункт 3 розділу II); грошовий атестат, або довідку про розмір грошового забезпечення, і довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , отримував протягом 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; довідку про безпосередню участь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України за формою, встановленою Додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887.

Ухвалою суду від 20.10.2025 клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про залучення до участі Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - повернуто заявнику без розгляду.

Ухвалою суду від 20.10.2025 продовжено військовій частині НОМЕР_2 строк на подання документів, витребуваних ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2025 року, на 7 календарних днів з дати отримання цієї ухвали, витребувано у військової частини НОМЕР_2 докази.

Ухвалою суду від 27.10.2025 заяву ОСОБА_1 про виправлення описки в ухвалах суду від 04.09.2025 та від 20.10.2025 у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено.

Ухвалою суду від 27.10.2025 витребувано у військової частини НОМЕР_3 докази.

Ухвалою суду від 30.10.2025 у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та про витребування доказів у справі від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, - відмовлено.

26.09.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначено таке.

ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою про призначення/перерахунок пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Відповідно до п.1 наказу Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - наказ МОУ № 530) заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника подається членом сім'ї військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію згідно із Законом, якому на дату смерті не було призначено пенсію, до органів, що призначають пенсії, через уповноважений орган (структурний підрозділ). У такому самому порядку подається заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника членом сім'ї померлого годувальника, який має право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, а також у разі відсутності в органах, що призначають пенсії, пенсійної справи померлого годувальника.

Позивачем було долучено до позовної заяви копії опису вкладення АТ «Укрпошта» до поштового відправлення на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 заяви про призначення пенсії з документами до неї (додаток № 2025-08- 31-0042) та копії накладної № 0411100187868 (додаток № 2025-08-31-0043) в яких міститься інформація, що відправником є ОСОБА_1 . Проте, відповідно до інформації із заяви позивача про відстрочення сплати судового збору, ОСОБА_1 перебуває у АДРЕСА_2 ), яке наразі є тимчасово окупованим. Тому встановити особу-відправника листа є неможливим і підтвердити, що відправником особисто був ОСОБА_1 - також є неможливим.

Відповідно до п. 3.2 наказу МОУ № 530 заяви про призначення/ перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення (відділи оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласних ТЦКСП. Тобто позивач мав звернутись із зазначеною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Окрім того, абз. 4 п. 3.2 наказу МОУ № 530 передбачено, що копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються обласними ТЦКСП до органів Пенсійного фонду України, мають бути завірені в установленому порядку. Яким чином ОСОБА_1 завірив документи, перебуваючи на тимчасово окупованій території - відповідачу невідомо.

Комплект документів ОСОБА_1 було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, як і було зазначено у заяві про призначення/перерахунок пенсії. Усі документи були переслані до ГУ ПФУ в Луганській області, тому ІНФОРМАЦІЯ_9 не має у розпорядженні даних документів для долучення їх копії до судової справи.

З огляду на наведене відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

29.09.2025 позивачем подано відповідь на відзив, в якій зокрема зазначено, пунктом 2 Порядку № 3-1 встановлено, що заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії) до органу, що призначає пенсію через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України за останнім місцем несення служби. Пенсійним законодавством однозначно визначено, що заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника подається членом сім'ї військовослужбовця, якому на дату смерті не було призначено пенсію, до органів ПФУ через уповноважений орган (структурний підрозділ - обласні (Київський міський ТЦКСП) за останнім місцем служби годувальника.

За твердженням позивача, оскільки його сину ОСОБА_2 на дату смерті пенсія не була призначена, позивач як член його сім'ї має звертатись із заявою про призначення пенсії в разі втрати годувальника тільки через уповноважений орган Міністерства оборони України, яким є Київський міський ТЦКСП. Пунктом 3.2 Положення № 530 встановлено, що заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення (відділи оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат обласних ТЦКСП. Тобто, цією нормою встановлено, що позивач має подавати заяву про призначення пенсії за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку № 3-1 до головного управління ПФУ за місцем свого проживання через відділ військових пенсій сектору соціальних виплат обласного ТЦКСП.

Зареєстрованим місцем проживання позивача є: АДРЕСА_2 , тому він перебуваю на обліку, як отримувач пенсії за вислугу років по лінії МВС України саме в Головному управлінні ПФУ в Луганській області, а тому й подав свою заяву про призначення пенсії в разі втрати годувальника саме за місцем свого проживання - до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області через відділ військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат Київського міського ТЦКСП, який здійснює свою діяльність на правах обласного ТЦКСП.

Тому, посилання у відзиві відповідача на те, що позивач мав звертатись із заявою про призначення пенсії в разі втрати годувальника до ІНФОРМАЦІЯ_8 , є помилковим. Перебуваючи у місті Києві, 17.07.2025 позивач звернувся до органу ПФУ за місцем свого проживання, тобто до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області через уповноважений орган Міністерства оборони України - Київський міський ТЦКСП із заявою за формою, наведеною у додатку 1 до ПОРЯДКУ № 3-1 про призначення пенсії в разі втрати годувальника, до якої додав перелік необхідних документів.

Це звернення позивач здійснив засобами поштового відправлення паперових документів з описом вкладення через АТ «Укрпошта» до отримувача цього відправлення - до Київського міського ТЦКСП за адресою: 04112, м. Київ, вул. Паркова-Сирецька, 19, тобто здійснив надіслання цього поштового відправлення відповідно до названого ПОЛОЖЕННЯ № 530 та ПОРЯДКУ № 3-1, а саме до належного отримувача, який мав після отримання названої моєї заяви опрацювати її, підготувати подання та необхідні документи для призначення пенсії та надіслати їх до органу ПФУ, який цю пенсію призначає, тобто до Головного управління ПФУ в Луганській області.

Відповідач не наділений правом призначати пенсію, а наділений правом готувати необхідні документи при зверненні до нього із відповідною заявою, а потім направляти їх до органу ПФУ, який має вирішувати призначати пенсію чи відмовляти в її призначенні. Замість цього відповідач, згідно відзиву, почав з'ясовувати де позивач перебуває і нібито не встановив особу відправника листа, тобто продовжує здійснювати свою протиправну бездіяльність щодо оформлення документів для призначення пенсії в разі втрати годувальника та направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Відповідно до пункту 4.8 Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України 31.12.2014 № 937 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22 січня 2015 р. за № 73/26518 відділ оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат обласного ТЦКСП в 10-ти денний строк з дня надходження заяви про призначення пенсії в обласний (районний) ТЦКСП оформлює документи і відправляє їх до органу, що призначає пенсії, надає допомогу в одержанні документів для призначення пенсії, яких не вистачає на момент подання заяви. Тобто, цією нормою встановлено, що відділи сектору соціальних виплат відповідача надають допомогу в одержанні документів для призначення пенсії, яких не вистачає на момент поданні мною до нього заяви.

В порушення вимог законодавства та строків вчинення відповідних дій відповідач не тільки не надає будь-якої допомоги в одержанні документів для призначення пенсії, а проявляючи свою бездіяльність, ігнорує названі норми пенсійного законодавства. Крім цього, весь перелік документів, які надав відповідачу зберігаються та містяться про позивача та його сина в базі даних ІНФОРМАЦІЯ_10 , які можуть бути належним чином засвідчені, витребувані відповідачем з цього РЦТКСП та відправлені до Головного управління ПФУ в Луганській області, але він й цього не робить.

Військовою частиною НОМЕР_3 вимоги ухвали суду станом на 30.10.2025 не виконано, проте в ході опрацювання справи судом установлено достатність доказів, які містяться в матеріалах справи, для вирішення спору по суті.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , має статус внутрішньо переміщеної особи з фактичним місцем проживання: АДРЕСА_4 , є отримувачем пенсії за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ, що підтверджується відомостями з паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 , картки платника податків, довідки від 17.07.2025 № 3010-7002265510 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, посвідчення серії НОМЕР_6 , пенсійного посвідчення серії НОМЕР_7 .

Позивач є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_8 .

Згідно із витягом із наказу начальника Національної академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (по стройовій частині) від 25.08.2023 № 269 лейтенанта ОСОБА_2 , призваного на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_13 відповідно до указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», призначено на посаду слухача курсів перепідготовки та підвищення кваліфікації центру підвищення кваліфікації.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 11.04.2024 № 104 лейтенанта ОСОБА_2 , який відповідно до Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», призначеного наказом командувача Військово-Морських Збройних Сил України (по особовому складу) від 06.04.2024 № 149 на посаду командира взводу морської піхоти роти морської піхоти батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_9 , який прибув 11.04.2024 з військової частини НОМЕР_10 .

21.06.2024 за вих. № 06/8383 ІНФОРМАЦІЯ_14 направлено ОСОБА_3 сповіщення сім'ї № 450, в якому зазначено, що її чоловік, старший лейтенант ОСОБА_2 1981 р.н. зник безвісти 13.06.2024 під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Старомайорське Донецької області, це сповіщення є підставою для подання документів для призначення пенсії (допомоги) і надання пільг у встановленому законодавством порядку.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 04.11.2024 у справі № 761/41286/24, яке набрало законної сили 05.12.2024, встановлено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , громадянина України, місце народження: м. Луганськ, Україна, РНОКПП НОМЕР_11 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Старомайорське, Волноваського району, Донецької області, Україна при виконанні бойового завдання в умовах воєнного стану.

Згідно із наказом командувача військово-морських сил ЗСУ від 11.06.2025 № 401 відповідно до пунктів 7 та 247 Положення про проходження громадянами України військової служби з Збройних Силах України старшого лейтенанта ОСОБА_2 , колишнього командира взводу морської піхоти батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_3 , який перебував у розпорядженні командувача Військово - Морських Сил Збройних Сил України виключено зі списків особового складу Збройних Сил України у зв'язку із загибеллю із 14 червня 2024 року.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 24.06.2025 Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , помер ІНФОРМАЦІЯ_15 у віці 42 років, про що 11.03.2025 складено відповідний актовий запис № 75, місце смерті Україна, Донецька область, Волноваський район, с. Старомайорське.

В акті № 185/1058 службового розслідування щодо зникнення безвісти лейтенанта ОСОБА_2 визначено вважати підтвердженим факт зникнення безвісти, за особливих обставин лейтенанта ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , командира І взводу морської піхоти І роти морської піхоти НОМЕР_12 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_3 , що сталися під час виконання обов'язків військової служби, 13.06.2024 близько 04:41 у районі населеного пункту Старомайорське, Донецької області, під час виконання бойового завдання, пов'язаного із захистом Батьківщини, факт зникнення безвісти не пов'язаний із вчиненням злочину чи адміністративного правопорушення, не є наслідком перебування в алкогольному чи наркотичному сп'янінні, не є наслідком навмисного заподіяння собі ушкодження, загибелі військовослужбовця не було встановлено. В момент зникнення безвісти лейтенант ОСОБА_2 знаходився у засобах індивідуального захисту (бронежилет та кевларовий шолом).

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_3 (з основної діяльності) від 10.09.2024 № 1286 «Про результати службового розслідування за фактом зникнення безвісти лейтенанта ОСОБА_2 » визначено вважати, що факт зникнення безвісти, за особливих обставин під час виконання завдань із захисту Батьківщини, військовослужбовця НОМЕР_13 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_3 , а саме лейтенанта ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , командира І взводу морської піхоти І роти морської піхоти НОМЕР_12 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_3 , мав місце внаслідок збройної агресії російської федерації 13.06.2024 близько 04:41 під час штурмових дій в районі виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Старомайорське, Донецької області; визнати лейтенант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , командир І взводу морської піхоти військової частини НОМЕР_3 , безвісти зник, за особливих обставин під час виконання завдань із захисту Батьківщини.

Згідно із довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, виданою військовою частиною НОМЕР_3 , від 07.08.2024 № 191/5037, лейтенант ОСОБА_2 , командир взводу морської піхоти роти морської піхоти батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , дійсно в період з 11.04.2024 по 13.06.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області, Бериславський район, Тягиньска сільська ТГр, п.н. Тягинка, Донецька область, Волноваський район, Великоновосілківська селищна ТГр, н.п. Старомайорське.

17.07.2025 позивачем складено заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому він перебуває на пенсійному обліку, про переведення на пенсію в разі втрати годувальника.

Згідно із накладною № 0411100187868 від 17.07.2025 та описом вкладення до відправлення 0411100187868 зазначену заяву разом з копіями паспорту, картки, довідки, посвідчення, витягу, свідоцтва про народження, рішення суду, свідоцтва про смерть, документів ІНФОРМАЦІЯ_16 , довідки та картки реквізитів, ОСОБА_1 направлено засобами АТ «Укрпошта» до ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_5 .

22.07.2025 супровідним листом вих. № 15/9764/С ІНФОРМАЦІЯ_9 направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за належністю комплект документів ОСОБА_1 , додаток на 34 арк.

Листом від 01.08.2025 вих. № 15/10143/С відповідач повідомив ОСОБА_1 , що відповідно до заяви від 29.07.2025 за реєстраційним номером П/8168 ІНФОРМАЦІЯ_17 повідомляє, що комплект документів для оформлення та призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було надіслано за належністю супровідним листом за вихідним № 15/9764/С від 22.07.2025 до ГУПФУ в Луганській області. З питання щодо призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» запропоновано звернутися до ГУПФУ в Луганській області за адресою: м. Дніпро, просп. Перемоги, буд. 26, каб. 247.

Листом від 06.08.2025 № 7134-7613/П-02/8-1200/25 Головне управління ПФУ в Луганській області повідомило ОСОБА_1 , що способи звернення осіб із заявою про призначення пенсії врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 2262, затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1). Порядком 3-1 передбачено, що заяви про призначення пенсії, зокрема, у разі втрати годувальника подаються до органів Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів (далі - уповноважені органи) (окрім призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону № 2262). Згідно пунктів 1,2 розділу ІІІ Порядку № 3-1 уповноважений орган (структурний підрозділ) надає допомогу в одержанні необхідних для призначення пенсії документів та у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи (визначені п.3 розділу ІІ Порядку № 3-1) і подання про призначення пенсії, які направляє до органу, що призначає пенсії. Оскільки син на момент смерті не був отримувачем пенсії згідно Закону № 2262, для вирішення питання щодо призначення пенсії у разі втрати годувальника, рекомендовано звернутись до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства оборони України, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно зі статтею 2 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Відповідно до статті 10 Закону № 2262 призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Статтею 30 Закону № 2262 передбачено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Батьки військовослужбовців, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченням її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, безпосередньою участю у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченням здійснення зазначених заходів, перебуваючи безпосередньо в районах та у період їх здійснення, безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років, за наявності страхового стажу не менше 25 років - для чоловіків і не менше 20 років - для жінок.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються:

а) діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків;

б) батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (незалежно від тривалості страхового стажу), або є особами з інвалідністю;

в) батьки та дружина (чоловік), якщо вони не взяли повторний шлюб військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченням її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, безпосередньою участю у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченням здійснення зазначених заходів, перебуваючи безпосередньо в районах та у період їх здійснення, безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, мають право на пенсію не раніш як за 5 років до досягнення віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (незалежно від тривалості страхового стажу), або якщо вони мають право на пенсію незалежно від віку відповідно до частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на дострокову пенсію за віком, пенсію за віком на пільгових умовах чи пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до закону, або якщо вони є особами з інвалідністю.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13404 (далі- Порядок № 3-1).

Згідно пункту 6 Порядку № 3-1 (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії та винесення оскаржуваного рішення) днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою дати їх відправлення.

Абзацами другим - третім пункту 2 розділу І Порядку № 3-1 передбачено, що заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника подається членом сім'ї військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію згідно із Законом, якому на дату смерті не було призначено пенсію, до органів, що призначають пенсії, через уповноважений орган (структурний підрозділ). У такому самому порядку подається заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника членом сім'ї померлого годувальника, який має право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, а також у разі відсутності в органах, що призначають пенсії, пенсійної справи померлого годувальника. Уповноваженим органом (структурним підрозділом) заява про призначення пенсії з необхідними документами до органу, що призначає пенсію, може надсилатись поштою.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку № 3-1 До заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника додаються такі документи:

1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (якщо пенсія померлому годувальнику органом, що призначає пенсію, не призначалась);

2) витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв'язку зі смертю/ з визнанням судом безвісно відсутнім (якщо годувальник помер (загинув) / пропав безвісти у період проходження служби) або його копія;

3) свідоцтво про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим;

4) документи, що засвідчують родинні відносини непрацездатних членів сім'ї з померлим годувальником, які передбачені пунктом 12 цього розділу;

5) документи про перебування непрацездатних членів сім'ї на утриманні померлого (загиблого) годувальника (крім непрацездатних дітей; непрацездатних батьків і дружини (чоловіка) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби), які передбачені пунктом 13 цього розділу;

6) документи померлого годувальника, які передбачені підпунктом 4 пункту 2 цього розділу;

7) документи, що підтверджують право на призначення пенсії незалежно від віку відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на дострокову пенсію за віком, пенсію за віком на пільгових умовах чи пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до закону, які передбачені підпунктами 5-7 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (для призначення пенсії непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у пункті «в» статті 30 Закону);

8) документи про обставини загибелі чи смерті годувальника внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час проходження служби при виконанні службових обов'язків (обов'язків військової служби) (висновок військово-лікарської комісії, витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв'язку зі смертю / визнанням судом безвісно відсутнім або його копія) (для призначення пенсії непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у пункті «в» статті 30 Закону);

9) документи, що підтверджують право на встановлення надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу.

Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду МСЕК непрацездатних членів сім'ї, які досягли 18-річного віку та яким право на пенсію в разі втрати годувальника надається внаслідок їх інвалідності.

Для призначення пенсії в разі втрати годувальника непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у пункті «а» статті 30 Закону, додатково подаються такі документи:

висновок МСЕК про час настання інвалідності (для призначення пенсії дитині годувальника, яка досягла 18-річного віку та якій право на пенсію в разі втрати годувальника надається внаслідок її інвалідності);

свідоцтво про смерть батьків або інші документи, що підтверджують відсутність батьків (для призначення пенсії братам, сестрам, онукам);

довідка про те, що пасинок або падчерка не одержують аліментів від батьків;

довідки закладів освіти про навчання, в тому числі за кордоном, членів сім'ї за денною формою (для призначення пенсії особам, зазначеним у частині шостій статті 30 Закону);

довідка закладу освіти про перебування на повному державному утриманні (якщо в закладі освіти передбачено таке утримання).

Для призначення пенсії в разі втрати годувальника особам, зазначеним у пункті «д» статті 30 Закону, додатково подаються:

документи про те, що дружина (чоловік) або один з батьків чи дід, бабуся, брат або сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності зайняті доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8-річного віку (свідоцтво про народження дитини, документи, що підтверджують родинні стосунки, рішення органу опіки та піклування про встановлення опіки або рішення суду інше);

документи, які підтверджують, що особа не працює (не проводить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), не проходить службу (крім дружини (чоловіка) годувальника, померлого внаслідок причин, зазначених у пункті «а» статті 20 цього Закону), які передбачені пунктом 6 цього розділу.

Уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії (пункт 1 розділу ІІІ Порядку № 3-1).

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку № 3-1 уповноважений орган (структурний підрозділ) надає допомогу особі в одержанні необхідних для призначення пенсії документів.

У разі якщо підготовлено не всі необхідні документи для призначення пенсії, то подаються наявні, а документи, яких не вистачає, подаються додатково.

Згідно із пунктом 3 розділу ІІІ Порядку № 3-1 копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженим органом (структурним підрозділом) до органу, що призначає пенсію, мають бути завірені цим уповноваженим органом (структурним підрозділом) або органом, в якому особа проходила військову службу (службу), в установленому порядку.

Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженим наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071 (далі - Положення № 530) визначено порядок оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника відповідно до Закону, постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (зі змінами) та постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402.

Оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними ТЦКСП згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій) (абзац перший пункту 3.1 розділу ІІІ Положення № 530).

Заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення (відділи оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласних ТЦКСП (абзац перший пункту 3.2 розділу ІІІ Положення № 530).

Згідно із абзацом п'ятим пункту 3.2 розділу ІІІ Положення № 530 органи Пенсійного фонду України на підставі документів, що надійшли з обласних ТЦКСП, визначають право заявників на пенсію за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника, а також розміри та терміни призначення цих пенсій згідно зі статтями 12 - 42 Закону.

Відповідно до пункту 3.4 розділу ІІІ Положення № 530 для оформлення документів щодо призначення пенсії в разі втрати годувальника подаються:

заява;

копія свідоцтва про смерть годувальника;

витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв'язку зі смертю;

висновок про обставини загибелі чи смерті внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час проходження служби чи при виконанні обов'язків військової служби;

довідка уповноважених органів з місця проживання про перебування членів сім'ї на утриманні померлого (загиблого) годувальника або рішення суду про перебування на утриманні;

грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення годувальника;

довідка МСЕК про визнання особи особою з інвалідністю;

копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою);

копії сторінок паспорта (1, 2, 10, 11 та сторінки з відміткою про останнє місце реєстрації);

копії посвідчень, які дають право на пільги (ветерана війни, постраждалого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, донора тощо).

Для призначення пенсії в разі втрати годувальника особам, зазначеним у пункті “а» частини четвертої статті 30 Закону, додатково подаються такі документи:

копія свідоцтва про народження;

довідка з навчального закладу про навчання із зазначенням дати його закінчення, а також про перебування (неперебування) на повному державному утриманні;

довідка лікарсько-консультативної комісії про визнання особи з інвалідністю з дитинства або довідка МСЕК про визнання особи з інвалідністю з дитинства;

копії свідоцтв про смерть батьків або інші документи, які підтверджують відсутність батьків (у разі призначення пенсії братам, сестрам, онукам);

копія рішення суду про усиновлення;

копія рішення про опіку чи піклування (у разі призначення пенсії дітям, які втратили обох батьків).

Для призначення пенсії в разі втрати годувальника батькам, дружині (чоловіку), зазначеним у пунктах “б», “в», “д» частини четвертої статті 30 Закону, додатково подаються такі документи:

копія свідоцтва про шлюб;

довідка МСЕК про визнання особи з інвалідністю;

копія трудової книжки (за наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування або довідка з органів державної податкової служби про облік платника податків - суб'єкта підприємницької діяльності (для осіб, зазначених у пункті “д» частини четвертої статті 30 Закону).

Згідно із абзацом першим пункту 3.7 розділу ІІІ Положення № 530 заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника подається членами сім'ї померлого годувальника, якому на момент смерті не було призначено пенсію, до органів, що призначають пенсії, через обласні ТЦКСП. У такому самому порядку подаються заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника членами сім'ї померлого годувальника, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, а також у разі відсутності в органах Пенсійного фонду України пенсійної справи померлого годувальника.

Пунктом 3.8 розділу ІІІ Положення № 530 визначено, що обласний ТЦКСП у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії:

приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій;

передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи;

копію подання долучає до особової справи колишнього військовослужбовця, яка зберігається в обласному ТЦКСП;

організовує ознайомлення з поданням особи, якій оформлюється пенсія.

Номер подання про призначення пенсії має відповідати номеру, за яким була зареєстрована в Книзі обліку пенсійних документів (додаток 5) заява про призначення пенсії.

Подання складається посадовою особою відділу оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат обласного ТЦКСП, перевіряється та підписується начальником цього відділу, керівником обласного ТЦКСП та завіряється гербовою печаткою.

Вносити виправлення в подання не дозволяється.

Згідно із пунктом 3.9 розділу ІІІ Положення № 530 днем звернення за призначенням пенсії є день надходження до відповідного органу Пенсійного фонду України, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, обласний ТЦКСП роз'яснює заявнику, які документи він повинен надати додатково.

Пенсії призначаються у строки, визначені в статті 50 Закону.

У відповідності до пункту 3.10 розділу ІІІ Положення № 530 після подання документів для призначення пенсії до органу Пенсійного фонду України в графі 5 “Коли і яке прийнято рішення » книги обліку пенсійних документів (додаток 5) зазначаються дата та вихідний номер супровідного листа до надісланих документів. Аналогічний запис робиться в пункті 3 алфавітної картки (додаток 6).

Копія подання разом з документами, на підставі яких воно було оформлене, долучається до другого розділу особової справи колишнього військовослужбовця для постійного зберігання (з унесенням відповідних змін до опису документів).

Оскільки син позивача - ОСОБА_2 не був на момент смерті отримувачем пенсії за Законом № 2262, у відповідності до вимог абзаців другого - третього пункту 2 розділу І Порядку № 3-1, абзацу першого пункту 3.7 розділу ІІІ Положення № 530, заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника подана батьком військовослужбовця, якому на дату смерті не було призначено пенсію, до органів, що призначають пенсії, через уповноважений орган (структурний підрозділ), яким на думку позивача є ІНФОРМАЦІЯ_17 - за останнім місцем несення служби ОСОБА_2 .

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Алгоритм дій, визначений наведеними нормами законодавства, у разі отримання уповноваженим органом (структурним підрозділом) заяви про призначення (переведення) пенсії в разі втрати годувальника члена сім'ї військовослужбовця, якому на дату смерті не було призначено пенсію, передбачає перевірку таким уповноваженим органом наданим заявником документів на його повноту та належність, у разі недостатності наданих документів - роз'яснення заявнику, які документи він повинен надати додатково; надання допомоги особі в одержанні необхідних для призначення пенсії документів; направлення подання до органу ПФУ або рішення про відмову у направленні подання у разі наявності визначених нормативно - правовими актами підстав.

Судом установлено, що в межах спірних правовідносин відповідач належним чином не розглянув подані заявником документи про переведення на пенсію в разі втрати годувальника, не прийняв рішення ні щодо направлення подання до ГУПФУ в Луганській області, ні щодо відмови у направленні подання у разі наявності визначених нормативно - правовими актами підстав, а у невизначений Порядком № 3-1 та Положенням № 530 спосіб направив пакет документів, наданий позивачем, за належністю до ГУПФУ в Луганській області.

Направлення документів за належністю до ГУПФУ в Луганській області могло мати місце виключно у випадку, якщо б син позивача ОСОБА_2 на момент смерті був отримувачем пенсії за Законом № 2262.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у неналежному розгляді заяви ОСОБА_1 , зареєстрованої 29.07.2025 за № П/8168, про переведення на пенсію в разі втрати годувальника.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне здійснити коригування обраного позивачем способу захисту та:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у неналежному розгляді заяви ОСОБА_1 від 17.07.2025, зареєстрованої 29.07.2025 за № П/8168, про переведення на пенсію в разі втрати годувальника, та доданих до неї документів;

- зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.07.2025, зареєстровану 29.07.2025 за № П/8168, про переведення на пенсію в разі втрати годувальника, у спосіб, визначений Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженим наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071, та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13404.

З приводу доводів відповідача, викладених у відзиві, щодо звернення позивача до неналежного уповноваженого органу, сумнівів, яким чином ОСОБА_1 завірив документи, перебуваючи на тимчасово окупованій території, суд зауважує, що відповідно до правової позиції Верховного Суду, висловленої у постановах від 28.05.2020 у справі № 826/17201/17, від 23.11.2023 у справі № 360/5184/19 суб'єкт владних повноважень не може обґрунтовувати правомірність рішення, що оскаржується, іншими обставинами, ніж ті, що зазначені безпосередньо в документі, що оскаржується. За іншого підходу суб'єкт владних повноважень міг би самостійно та довільно змінювати (доповнювати) обґрунтування своїх дій (рішень) після їх вчинення (ухвалення), що не сумісне з принципами правової визначеності та належного урядування. У зв'язку з цим адміністративний суд під час перевірки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені суб'єктом владних повноважень для доведення правомірності («виправдання» свого рішення).

Щодо способу захисту порушеного права, обраного позивачем, у вигляді зобов'язання відповідача у 10-ти денний строк з дня набрання рішенням суду законної сили на підставі заяви про призначення/переведення пенсії з одного виду на інший від 17.07.2025 підготувати подання про призначення пенсії в разі втрати годувальника, належним чином оформити документи для призначення цієї пенсії та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, суд зазначає, що суд не може підміняти уповноважений орган при розгляді питання про оформлення документів та підготовки подання про призначення пенсії в разі втрати годувальника, а лише перевіряє дотримання відповідачем критеріїв, визначених частиною другою статті 2 КАС України, за наслідками розгляду суб'єктом владних повноважень такого питання.

Як наведено вище у мотивувальній частині судового рішення, в межах спірних правовідносин відповідач взагалі не розглянув належним чином подані заявником документи про переведення на пенсію в разі втрати годувальника, не дослідив їх на предмет достатності, не прийняв рішення ні щодо направлення подання до ГУПФУ в Луганській області, ні щодо відмови у направленні подання у разі наявності визначених нормативно - правовими актами підстав, тому задоволення позовних вимог у такий спосіб є передчасним, і позовні вимоги в цій частині не належать до задоволення.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. Руїз Торія проти Іспанії (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з коригуванням судом належного способу захисту порушених прав позивача.

Щодо розподілу судових витрат.

Ухвалою суду від 04.09.2025 відстрочено сплату судового збору у сумі 968,96 грн за подання позовної заяви до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною восьмою статті 139 КАС України передбачено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, судовий збір у розмірі 968,96 грн належить до стягнення на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у неналежному розгляді заяви ОСОБА_1 від 17.07.2025, зареєстрованої 29.07.2025 за № П/8168, про переведення на пенсію в разі втрати годувальника, та доданих до неї документів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_18 розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.07.2025, зареєстровану 29.07.2025 за № П/8168, про переведення на пенсію в разі втрати годувальника, у спосіб, визначений Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженим наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071, та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13404.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.) на користь Державного бюджету України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська