Ухвала від 30.10.2025 по справі 640/9513/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

30 жовтня 2025 року м. ДніпроСправа № 640/9513/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення № 12 від 29.09.2021, зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва 27.06.2022 звернулась ОСОБА_1 з позовом до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, відповідно до якого просить:

визнати протиправним (незаконним) та скасувати рішення №12 від 29.09.2021 про відмову ОСОБА_1 у виплаті грошової компенсації, оформлене Протоколом №5 від 29.09.2021 Комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю, які брали участь у бойових діях на території інших держав, про призначення грошової компенсації при Святошинській районній в місті Києві державній адміністрації;

зобов'язати Комісію щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю, які брали участь у бойових діях на території інших держав, про призначення грошової компенсації при Святошинській районній в місті Києві державній адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 214 від 28.03.2018 (в редакції чинної на момент звернення Позивача з відповідною заявою), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні;

стягнути зі Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації на користь ОСОБА_1 відшкодування завданої моральної шкоди у розмірі 15000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у 2018 році позивач разом з чоловіком, ОСОБА_2 , у статусі «заявників» подали до Управління соціального захисту населення (структурний підрозділ Святошинської районної в місті Києві державній адміністрації) заяву щодо призначення грошової компенсації за належні для отримання приміщення деяким категоріям осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей.

Заявники (позивач та ОСОБА_2 ) отримали рішення комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю, які брали участь у бойових діях на території інших держав, про призначення грошової компенсації при Святошинській районній в місті Києві державній адміністрації Управління соціального захисту населення) №8 від 11.19.2018 щодо призначення грошової компенсації відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання приміщення деяким категоріям осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №214 у розмірі 1 655 794, 77 грн.

У зв'язку з чим ОСОБА_2 було відкрито банківський рахунок в Публічному акціонерному товаристві «Державник ощадний банк України» - Договір №19395303211 про відкриття та обслуговування спеціального поточного рахунку для зарахування грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей від 27 листопада 2018 року.

Проте, грошова компенсація так і не була отримана позивачем та ОСОБА_2 у зв'язку з відсутністю коштів у місцевому бюджеті (про що неодноразово було зазначено у рішеннях комісії), внаслідок чого заявники щороку подавали заяви на проведення перерахунку грошової компенсації та отримали наступні рішення відповідача:

1) рішення Комісії №4 від 06.03.2019 - перераховано грошову компенсацію у зв'язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв.м. загальної площі житла відповідно до абзацу 6 п. 19 Порядку та Наказу Міністерства регіонального розвитку. Розмір грошової компенсації після перерахунку - 1 757 576, 69 грн.

2) рішення Комісії №2 від 26.08.2020 - перераховано грошову компенсацію у зв'язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв.м. загальної площі житла відповідно до абзацу 6 п. 19 Порядку та Наказу Міністерства регіонального розвитку. Розмір грошової компенсації після перерахунку - 1 745 524, 06 грн.

3) рішення Комісії №1 від 04.02.2021 - перераховано грошову компенсацію у зв'язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв.м. загальної площі житла відповідно до абзацу 6 п. 19 Порядку та Наказу Міністерства регіонального розвитку. Розмір грошової компенсації після перерахунку - 1 645 205, 36 грн.

4) рішення Комісії №8 від 07.06.2021 - перераховано грошову компенсацію у зв'язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв.м. загальної площі житла відповідно до абзацу 6 п. 19 Порядку та Наказу Міністерства регіонального розвитку. Розмір грошової компенсації після перерахунку - 1745 524, 06 грн.

У вересні 2021 року ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, про що 04.09.2021 складено відповідний актовий запис №19170 (серія НОМЕР_1 ), підтвердження чого також було надано відповідачу.

Важливо зазначити, що позивачем було отримано довідку про причину смерті №351, що підтверджує причинно-наслідковий зв'язок смерті ОСОБА_2 з його участю у бойових діях (військова служба).

У разі смерті одержувача грошової компенсації, якому призначено грошову компенсацію, але не виплачено, грошова компенсація виплачується уповноваженому члену сім'ї на підставі заяви, копії документа, що посвідчує особу уповноваженого члена сім'ї, копії свідоцтва про смерть та згоди в довільній формі від інших членів сім'ї, на яких розраховано грошову компенсацію відповідно до п. 37 Порядку.

З урахуванням вище зазначеного, у вересні 2021 року ОСОБА_1 вже самостійно подала заяву до відповідача щодо призначення грошової компенсації за належні для отримання приміщення деяким категоріям осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей.

У результаті розгляду такої заяви лише 28 січня 2022 року позивач отримала від працівників відповідача рішення комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю, які брали участь у бойових діях на території інших держав, про призначення грошової компенсації при Святошинській районній в місті Києві державній адміністрації №12 від 29.09.2021 про відмову позивачу у виплаті грошової компенсації, оскільки заявник та члени його сім'ї, на яких було розраховано грошову компенсацію, володіла правом власності на житлове приміщення, що відповідає нормі жилої площі, визначеною статтею 47 Житлового кодексу та здійснила його відчуження. А також таким рішенням №12 відповідач скасував рішення комісії від 19.11.2018 №8; від 06.03.2019 №4; від 13.01.2020 №1; від 26.08.2020 №2; від 04.02.2021 №1; від 07.06.2021 №8.

Це рішення оформлене протоколом комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю, які брали участь у бойових діях на території інших держав, про призначення грошової компенсації при Святошинській районній в місті Києві державній адміністрації №5 від 29.09.2021.

Вважаючи рішення відповідача № 12 від 29.09.2021 протиправним, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.07.2022 відкрито провадження в адміністративній справі, справу визначено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 прийнято адміністративну справу №640/9513/22 до провадження. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представником відповідача 29.10.2025 надано клопотання про залучення до участі у справі № 640/9513/22 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, управління соціальної та ветеранської політики Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації.

В обґрунтування вказаного клопотання, представником відповідача зазначено, що рішення № 12 від 29.09.2021 було прийнято відповідно до вимог Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 214 (у редакції, що діяла на момент прийняття рішення).

Відповідно до пункту 7 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав заяву про призначення грошової компенсації член сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, особа з інвалідністю (далі - заявник) або їх законний представник чи уповноважена особа подають в письмовій чи в електронній формі (за наявності технічної можливості) до органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку.

Крім того, орган соціального захисту населення обстежує матеріально-побутові умови заявника за місцем перебування на квартирному обліку, про що складає акт за формою, встановленою Мінветеранів (пункт 9 Порядку), вность комісії подання про виплату грошової компенсації (пункт 10 Порядку) тощо.

На сьогодні функції органу соціального захисту населення, визначені Порядком, здійснює структурний підрозділ районної у м. Києві держадміністрації, на який покладено функції з питань ветеранської політики.

У Святошинській районній в місті Києві державній адміністрації такі функції покладені на управління соціальної та ветеранської політики Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації (згідно з Положенням про управління соціальної та ветеранської політики Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, затвердженим розпорядженням Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації від 01.07.2024 № 667).

Враховуючи вказане та те, що прийняте рішення може вплинути на права та обов'язки структурного підрозділу районної у м. Києві держадміністрації, на який покладено функції з питань ветеранської політики, заявник просить суд залучити до участі у справі № 640/9513/22 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - управління соціальної та ветеранської політики Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Гната Юри, 14-Б, м. Київ, 03148, код ЄДРПОУ 37498541, тел.: (044) 273 20 15, e-mail: ruszn08@kyivcity.gov.ua).

Розглянувши вищевказане клопотання, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов таких висновків.

Згідно із частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Предметом спору в даній справі є правомірність рішення №12 від 29.09.2021 про відмову ОСОБА_1 у виплаті грошової компенсації, оформлене протоколом №5 від 29.09.2021 комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю, які брали участь у бойових діях на території інших держав, про призначення грошової компенсації при Святошинській районній в місті Києві державній адміністрації. Тобто, порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей не відноситься до предмету доказування у спірних правовідносинах.

При цьому, відповідачем в заявленому клопотання жодним чином не обґрунтовано яким чином рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки управління соціальної та ветеранської політики Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації.

Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 214, жодним чином не обґрунтовує необхідність залучення управління соціальної та ветеранської політики Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про безпідставність заявленого відповідачем клопотання та відсутність підстав для залучення управління соціальної та ветеранської політики Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Керуючись статтями 9, 49, 50, 77, 80, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання представника відповідача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення № 12 від 29.09.2021, зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди, відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя К.Є. Петросян