30 жовтня 2025 року справа №320/56404/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Патріот" до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне акціонерне товариство «Патріот» (далі - позивач, ПрАТ «Патріот») з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.10.2024 № 01110900702, яким зменшено від'ємне значення об'єкта оподаткування по податку на прибуток у розмірі 23 084 446 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає висновки відповідача, викладені в акті перевірки, необґрунтованими та безпідставними, а податкове повідомлення-рішення - незаконним та протиправним. Зокрема, зазначив, що у ПрАТ «ПАТРІОТ» виникла дебіторська заборгованість з суб'єктами господарювання внаслідок укладання агентських договорів. Однак, за наявності незалежних від нього обставин товариство було позбавлено можливості здійснювати використання належних йому коштів у банківських установах, здійснювати будь-які дії щодо реструктуризації, стягнення дебіторської заборгованості чи сплачувати кредиторську заборгованість. Внаслідок цього позивач визначив дебіторську заборгованість як безнадійну, оскільки за вказаними зобов'язаннями минув строк позовної давності. Однак, вказані обставини відповідачем не взято до уваги, що призвело до необґрунтованих висновків та прийняття протиправного рішення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.12.2024 відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Представником Головного управління ДПС у м. Києві подано до суду відзив на позовну заяву, в якому позов не визнав та зазначив, що позивачем безпідставно включено до складу витрат дебіторську заборгованість на загальну суму 23 084 446 грн, яку позивач визначив як безнадійну. Відповідач зазначив, що ПрАТ «Патріот» вказана заборгованість відображена в складі витрат господарської діяльності на підставі закінчення терміну позовної давності, тоді як заходів щодо її стягнення суб'єктом господарювання не вживалось. Крім того, відповідач вважає, що в порушення вимог податкового законодавства ПрАТ «Патріот» віднесено вказану безнадійну заборгованість до складу інших операційних витрат без створення резерву сумнівних боргів. Представник відповідача, посилаючись на те, що висновки акту перевірки є законними та обґрунтованими, вважає, що податкове повідомлення-рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим просив у задоволенні позову відмовити.
Представником позивача подано відповідь на відзив відповідача, в якій заперечує проти доводів останнього, викладених у відзиві.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Сторони прибули у судове засідання.
Представники позивача позовні вимоги підтримали з мотивів, викладених у позові, просили суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Суд за згодою сторін перейшов до розгляду справи по суті в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами і доказами.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ПрАТ «Патріот» (код ЄДРПОУ 23726159) зареєстроване 11.02.1997 як юридична особа та взято на податковий облік як платника податків, основний вид діяльності (КВЕД) - 92.00 Організування азартних ігор.
В період з 25.07.2024 по 14.08.2024 на підставі направлень від 24.07.2024 № 16549/26-15-07-02-05, № 16550/26-15-07-02-05, від 25.07.2024 № 16622/26-15-24-02-05, № 16632/26-15-07-07-01, № 16633/26-15-07-07-01, від 26.07.2024 № 16708/26-15-08-02, виданих Головним управлінням ДПС у місті Києві, відповідно до статей 20, 77, 82 Податкового кодексу України (далі - ПК України), наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 25.06.2024 № 4387-п відповідачем проведена документальна планова виїзна перевірка ПРАТ «ПАТРІОТ» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2021 по 31.12.2023, валютного - за період з 01.01.2021 по 31.12.2023, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 та іншого законодавства за відповідний період, згідно із затвердженим планом (переліку питань) документальної перевірки.
За результатами перевірки складено акт від 28.08.2024 № 99464/Ж5/26-15-07-02-05-03/23726159, відповідно до якого відповідачем встановлено порушення пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, пп.139.2.1 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями, в результаті чого встановлено завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток всього у сумі 23 084 446 грн, в тому числі по періодам: 2023 рік на суму 23 084 446 грн.
На підставі висновків акта перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 03.10.2024 № 01110900702, яким зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на 23 084 446,00 грн.
Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
Підпунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.
Відповідно до підпункту 139.2.1 пункту 139.2 статті 139 Податкового кодексу України фінансовий результат до оподаткування збільшується: на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності; на суму витрат від списання дебіторської заборгованості, яка не відповідає ознакам, визначеним підпунктом 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, понад суму резерву сумнівних боргів.
Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (пункт 44.2 статті 42 Податкового кодексу України).
Як вбачається з акту перевірки, контролюючим органом зазначено, що в порушення вимог підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, підпункту 139.2.1 пункту 139.2 статті 139 ПК України, ПрАТ «Патріот» не збільшено фінансовий результат до оподаткування на суму списаної дебіторської заборгованості, яка не відповідає ознакам, визначеним підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України на загальну суму 23 084 446 грн.
Відповідач посилається на приписи підпункту «є» підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає, зокрема такій ознаці: є) прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості) та вказує на те, що позивачем в ході проведення перевірки не надано документів, які підтверджують звернення ПрАТ «Патріот» до суду, листування з виконавчою службою щодо підприємств-боржників, будь-якої наявної інформації щодо недостатності майна для стягнення дебіторської заборгованості та інших заходів щодо стягнення. Тоді як заборгованість позивачем відображена в складі витрат господарської діяльності на підставі закінчення терміну позовної давності.
Разом з тим, судом встановлено, що ПрАТ «Патріот» є оператором державних лотерей та здійснює діяльність з випуску проведення державних лотерей на підставі виданої Міністерством фінансів України ліцензії серії АВ № 446757 від 02.09.2013.
ПрАТ «Патріот» здійснювало діяльність з розповсюдження лотерейних білетів та виплати гравцям виграшів за ними за допомогою агентів (розповсюджувачів).
Між ПрАТ «Патріот» (як Організатором) та суб'єктами господарювання (Розповсюджувачами) укладались агентські договори про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів.
За умовами агентських договорів ПрАТ «Патріот» (Організатор) надавав право, а суб'єкти господарювання (розповсюджувачі) приймали на себе зобов'язання здійснювати від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок Організатора розповсюдження білетів лотерей та виплату гравцям виграшів за ними. Випуск та проведення лотерей здійснювалось Організатором на території України на підставі виданої Міністерством фінансів України Ліцензії № 001980 від 19.06.2001 та Ліцензії серії АВ № 446757 від 02.09.2013.
Під виплатою Розповсюджувачем виграшів гравцям за білетами лотерей за рахунок Організатора в агентських договорах розуміється виплати цих виграшів за рахунок коштів отриманих агентом (Розповсюджувачем) від реалізації білетів лотерей.
Агентом (Розповсюджувачем) здійснюється виплати виграшів гравцям тільки за білетами лотерей, розповсюдження яких ним здійснювалося.
Конкретний перелік лотерей, розповсюдження білетів яких здійснюється агентом (розповсюджувачем), визначається сторонами у додатку до агентського договору.
Передача організатором білетів лотерей агенту (Розповсюджувачу) для їх розповсюдження не є передачею прав власності на них агенту та їх продажем.
Виручка, отримана агентом (Розповсюджувачем) від учасників лотереї в процесі розповсюдження білетів лотерей є власністю Організатора.
Агенту за агентським договором надається право здійснювати розповсюдження лотерейних білетів як безпосередньо у спеціально обладнаних для цього місцях їх розповсюдження, так і за допомогою спеціально передбаченого для цих цілей обладнання, лотерейних терміналів, інших технічних засобів, тощо.
За вказаними господарськими операціями у ПрАТ «Патріот» виникла дебіторська заборгованість з суб'єктами господарювання в розрізі наступних агентських договорів:
агентський договір від 02.07.2013 № 48/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «АЗОВ-РИБПРОМ»;
агентський договір від 21.03.2013 № 10/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «БС-ТРАСТ»;
агентський договір від 30.10.2013 № 10/13/К про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ФОП ОСОБА_1 ;
агентський договір від 02.09.2013 № 71/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ВІАМ БОНАМ»;
агентський договір від 30.10.2013 № 105/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ВІНСІТ»;
агентський договір від 01.01.2015 № 015/К/2015 про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ФОП ОСОБА_2 ;
агентський договір від 02.10.2013 № 93/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ГРАНДЛОТО»;
агентський договір від 21.03.2013 № 18/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ДЕЛСОН»;
агентський договір від 01.01.2015 № 023/К/2015 про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ФОП ОСОБА_3 ;
агентський договір від 01.01.2015 № 076/К/2015 про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ДП Державні лотереї»;
агентський договір від 07.02.2012 № 03/12 про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ЄВРОЛОТ»;
агентський договір від 21.03.2013 № 02/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ЄВРОЛОТ»;
агентський договір від 25.11.2013 № 122/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ФОП ОСОБА_4 ;
агентський договір від 20.08.2013 № 61/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ЗІРКА ПЕРЕМОГИ»;
агентський договір від 21.03.2013 № 20/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ЛАКШМІ ЛОТО»;
агентський договір від 25.06.2014 № 032/2014/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ЛОТО ТРІУМФ»;
агентський договір від 21.03.2013 № 05/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ПП «ЛОТОЛЮКС»;
агентський договір від 01.01.2015 № 040/К/2015 про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ФОП ОСОБА_5 ;
агентський договір від 30.10.2013 № 104/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «МОЛПІ»;
агентський договір від 31.05.2013 № 36/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «НОРИКА»;
агентський договір від 01.01.2015 № 043/К/2015 про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ФОП ОСОБА_6 ;
агентський договір від 18.11.2013 № 115/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ОМЕГА-ЧОП»;
агентський договір від 14.10.2013 № 98/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ПІРС»;
договір купівлі-продажу лотерейних білетів від 14.06.2012 № 17/12/К, укладений між ПрАТ «Патріот» та ФОП ОСОБА_7 ;
агентський договір від 02.06.2014 № 030/2014/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ПРОД-ІМПЕКС ЛВ»;
агентський договір від 01.01.2015 № 001/К/2015 про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ФОП ОСОБА_8 ;
агентський договір від 01.01.2017 № 01/17/РГ про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «РОЯЛТІ ГОЛД»;
агентський договір від 23.01.2013 № 02/13-Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «СВІТ ЛОТО»;
агентський договір від 23.09.2014 № 063/2014/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «СПІН-ОФФ»;
агентський договір від 01.01.2015 № 058/К/2015 про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ФОП ОСОБА_9 ;
агентський договір від 01.01.2015 № 077/К/2015 про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ЛОТЕРЕЇ Києва»;
агентський договір від 06.06.2011 № 10/11, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ЛОТЕРЕЇ Києва»;
агентський договір від 28.08.2013 № 68/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ТОРІКО»;
агентський договір від 30.10.2013 № 103/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «ТОРНАДО-М»;
агентський договір від 03.10.2011 № 16/11, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «УКРЛОТ»;
агентський договір від 21.03.2013 № 09/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «УКРЛОТ»;
агентський договір від 30.04.2011 № 09/11, укладений між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «УКРЛОТ»;
агентський договір від 01.01.2015 № 066/К/2015 про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ФОП ОСОБА_10 ;
агентський договір від 01.01.2015 № 071/К/2015 про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ФОП ОСОБА_11 ;
агентський договір від 01.01.2015 № 072/К/2015 про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ФОП ОСОБА_12 ;
договір від 14.02.2014 № 02/02/2014-ОБ про розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ПАТ «Державний ощадний банк України» (Філія - Кіровоградське обласне управління AT «Ощадбанк»);
договір від 12.12.2013 № 07/12/2013-ОБ про розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ПАТ «Державний ощадний банк України» (філія - Полтавське обласне управління AT «Ощадбанк»);
договір від 26.12.2013 № 12/12/2013-ОБ про розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ПАТ «Державний ощадний банк України» (філія - Рівненське обласне управління AT «Ощадбанк»);
договір від 06.02.2014 № Ю8-ОБ про розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ПАТ «Державний ощадний банк України» (філія - Тернопільське обласне управління AT «Ощадбанк»);
договір від 09.01.2003 №37/К, укладений між ПрАТ «Патріот» та ПАТ «Державний ощадний банк України» (філія- Черкаське обласне управління AT «Ощадбанк»);
агентський договір від 27.12.2013 № 11/12-2013-ОБ про розповсюдження лотерейних білетів, укладений між ПрАТ «Патріот» та ПАТ «Державний ощадний банк України» (філія - Чернівецьке обласне управління AT «Ощадбанк»).
Також, між ПрАТ «Патріот» та ТОВ «Рекламне агентство «САВА-АРТ» (далі - ТОВ «РА «САВА-АРТ») укладено договір про виконання робіт від 19.01.2014 № 190114, згідно з яким ПрАТ «Патріот» (замовник) доручає, а ТОВ «РА «САВА-АРТ» (виконавець) зобов'язується виконати роботи по створенню передбачених договором аудіовізуальних творів - рекламних відеороликів для популяризації реалізації державних лотерей, а саме роботи щодо підготовки до зйомок та зйомку відеороликів.
Однак, ТОВ «РА «САВА-АРТ» не виконало роботи, що передбачались вказаним договором, з огляду на те, що ТОВ «РА «САВА-АРТ» зареєстровано за адресою: 91055, Луганська обл., м. Луганськ, вул. К. Маркса, буд. 42, тому з квітня 2014 року контрагент перебуває на тимчасово окупованій території та господарські зв'язки з контрагентом втрачено.
В той же час, Указом Президента України від 16 вересня 2015 року № 549/2015 введено в дію Рішення Ради національної безпеки та оборони України від 2 вересня 2015 року «Про застосування персональних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», згідно якого до ПрАТ «Патріот» застосовано ряд обмежувальних заходів:
блокування активів - тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
запобігання виведенню капіталів за межі України;
зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;
припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;
заборона здійснення Національним банком України реєстрації учасника міжнародної системи, платіжною організацією якої є резидент іноземної держави.
Як зазначив позивач, 17 вересня 2015 року банківські установи, які здійснюють обслуговування ПрАТ «Патріот», відмовили у користуванні поточними рахунками та грошовими коштами, що належать ПрАТ «Патріот», які обліковуються на цих рахунках.
Постановою Національного банку України від 01.10.2015 № 654 «Про забезпечення реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» постановлено банківським установам призупинити фінансові операції осіб, зазначених в санкційному списку.
Згідно з підпунктом 7 пункту 1 Постанови Національного банку України від 01.10.2015 № 654 «Про забезпечення реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» передбачено банкам України: заблокувати кошти/зупинити фінансові операції осіб, зазначених у санкційних списках, зокрема, банк зобов'язаний відмовити у виконанні розрахункового документа клієнту, зазначеному в санкційних списках, що є ініціатором переказу та до якого застосовані санкції «блокування активів» та/або «зупинення фінансових операцій» та/або «зупинення фінансових операцій»; банк повертає клієнту розрахунковий документ без виконання і проставляє на ньому напис про причину його повернення (із зазначенням дати повернення та посиланням на Закон України “Про санкції» та указ Президента України, яким уведено в дію відповідне рішення Ради національної безпеки та оборони України, прийняте відповідно до частини третьої статті 5 Закону України “Про санкції») та підписи відповідального виконавця і працівника, який виконує функції контролера, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, та дати.
Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 16.09.2016 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України від 17.10.2016 № 467/2016, дія описаних вище обмежень, застосованих до позивача продовжилась.
Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 28.04.2017 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України від 15.05.2017 № 133/2017, дія описаних вище обмежень, застосованих до ПрАТ «Патріот», продовжилась. У додатку 2 до Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28.04.2017 у позиції 97 зазначено, що персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) застосовано до ПрАТ «Патріот» строком на один рік.
Указ Президент України від 15.05.2017 № 133/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2017 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», набрав чинності з дня його опублікування 17 травня 2017 року.
Отже, строк дії персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), застосованих до ПрАТ «Патріот», закінчився 18 травня 2018 року.
Враховуючи викладене, за вказані періоди ПрАТ «Патріот», з незалежних від нього обставин, було позбавлено можливості здійснювати використання належних йому коштів у банківських установах, здійснювати будь-які дії щодо реструктуризації, стягнення дебіторської заборгованості та відповідно формувати будь-які активи підприємства.
Відповідно до статті 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки відповідно до статті 257 Цивільного кодексу України.
Слід зазначити, що в акті перевірки відповідач не заперечує тих обставин, на підставі яких виникла заборгованість у розмірі 23 084 446 грн та відсутні сумніви щодо їх реальності, і щодо спливу строку позовної давності.
Разом з тим, останній кваліфікує таку заборгованість як безнадійну у розумінні підпункту «є» підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України та посилається на те, що при визначенні дебіторської заборгованості безнадійної та включенні її до витрат ПрАТ «Патріот» не було створено резерв сумнівних боргів.
Відповідно до пункту 4 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 № 237, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.1999 за № 725/4018 (далі - П(С)БО 10) дебіторська заборгованість - сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату. Безнадійна дебіторська заборгованість - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності.
Згідно з пунктом 11 П(С)БО 10 виключення безнадійної дебіторської заборгованості з активів здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість списується з активів на інші операційні витрати. Сума відшкодування раніше списаної безнадійної дебіторської заборгованості включається до складу інших операційних доходів.
Поточна дебіторська заборгованість, щодо якої створення резерву сумнівних боргів не передбачено, у разі визнання її безнадійною списується з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат.
Під час дослідження матеріалів справи суд дійшов висновку про те, що дебіторська заборгованість, яка виникла у позивача та яка у подальшому була віднесена до складу інших операційних витрат, відповідає визначенню безнадійної, оскільки відповідає критерію, визначеному у пп. «а» підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, статті 256 ЦК України.
Таким чином, за результатом аналізу норм податкового законодавства, на підставі оцінки наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що висновки акту перевірки є недоведеними, а податкове повідомлення-рішення від 03.10.2024 № 01110900702 є протиправним та підлягає скасуванню.
Оцінюючи правомірність дій чи рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи наведене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши наявні докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягають стягненню здійсненні ним судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 30280,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Патріот» (01014, м. Київ, вул. Струтинського, 8, код ЄДРПОУ 23726159) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ ВП 44116011) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 03.10.2024р. № 01110900702.
3. Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Патріот» (01014, м. Київ, вул. Струтинського, 8, код ЄДРПОУ 23726159) сплачений судовий збір у розмірі 30 280,00 грн. (тридцять тисяч двісті вісімдесят гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ ВП 44116011).
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.