29 жовтня 2025 року м. Київ справа №320/29920/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Оболонського відділу державної виконавчої служби у місті Києві
Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)
про визнання неправомірними дії, визнання незаконною скасування постанови
від 29.05.2024 №75089901, -
І. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Оболонського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати неправомірними дії державного виконавця Оболонського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мамедов К.А. за винесення постанови про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору у розмірі 13400 грн.
- визнати незаконною та скасувати постанову ВП № 75089901 у справі № 756/16097/19 4-с/756/22/24 від 29 травня 2024 року про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору в розмірі 13400 грн. винесеною державним виконавцем Оболонського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мамедовим К.А.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору в розмірі 13400 грн. винесена державним виконавцем Оболонського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мамедовим К.А. з порушенням норм закону, оскільки постанова про стягнення виконавчого збору виноситься при реальному виконанні судового рішення.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у відповідності до приписів статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України не скористався та не надав. Надав матеріали виконавчого провадження №75089901.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду міста Києва від 17.07.2024 позовну заяву залишено без руху та надано строк позивачу на усунення недоліків позовної заяви.
12.08.2024 позивачем подано до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.08.2024 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та в порядку, визначеному положеннями статті 287 КАС України. Зобов'язано відповідача подати до суду належним чином засвідченні копії матеріалів виконавчого провадження №75089901.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 повторно витребувано від Оболонського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) належним чином засвідченні копії матеріалів виконавчого провадження №75089901.
30.09.2025 відповідачем до суду подано копії матеріалів виконавчого провадження №75089901.
Інших заяв чи клопотань по суті справи учасниками справи до суду не подано.
Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини другої статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.
21.05.2024 державним виконавцем Оболонського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мамедовим К.А. прийнято постанову про стягнення виконавчого збору у розмір 13 400, 00 грн. в межах виконавчого провадження № 66663344 (далі - постанова про стягнення виконавчого збору від 21.05.2024 № 66663344) під час виконання виконавчого листа Оболонського районного суду м. Києва № 756/16097/19 від 13.05.2021 про зобов'язання ОСОБА_1 , надати ОСОБА_2 доступ до кімнати площею 10,7 кв.м у квартирі АДРЕСА_1 , без погодження не змінювати замки до дверей вказаної квартири та передати ключі від кімнати площею 10,7 кв.м.
29.05.2024 державним виконавцем Оболонського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мамедовим К.А. на підставі постанови про стягнення виконавчого збору від 21.05.2024 № 66663344 прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 75089901 (далі - постанова про відкриття провадження від 21.05.2024 № 75089901.
Згідно даної постанови стягувачем визначено Оболонський районний відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), боржником - ОСОБА_1 (позивача).
Даною постановою, зокрема п. 2, зобов'язано боржника, протягом 5 робочих днів, подати декларацію про доходи та майно та попередити боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей, а п. 4 - стягнути з боржника виконавчий збір/основну винагороду приватного виконавця у розмірі 1340 гривня (UAH).
Не погоджуючись з правомірністю прийняття відповідачем постанови про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору в розмірі 13400 грн позивач звернувся з цим позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.
V. Оцінка суду.
Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Преамбулою Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016р. № 1404-VІІІ (далі по тексту - Закон № 1404-VІІІ) передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону № 1404-VІІІ, виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 1404-VІІІ виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону.
Зокрема, п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону № 1404-VІІІ відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди.
Частиною п'ятою статті 26 Закону № 1404-VІІІ передбачено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 Закону.
Згідно з положеннями ч. 1 та 2 статті 27 Закону виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.
Частиною четвертою даної статті встановлено, що державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, та у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 17 частини першої статті 39 цього Закону. Виконавчий збір не стягується із сум податкового боргу (у тому числі штрафних санкцій та пені) та недоїмки зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі їх списання згідно з пунктами 2-3, 2-4 та підпункту 26.2 пункту 26 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України та пунктом 9-15 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (частина дев'ята статті 27 Закону).
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 40 вказаного Закону, у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
Отже, вказаною правовою нормою передбачено обов'язок виконавця винести постанову про стягнення виконавчого збору не пізніше наступного дня у випадку закінчення виконавчого провадження, коли така постанова не була винесена раніше.
Водночас, суд звертає увагу, що питання організації виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до Закону України “Про виконавче провадження» підлягають примусовому виконанню врегульовані також Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2012 року за №489/20802 (далі - Інструкція) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Так, згідно з п. 8 розд. ІІІ зазначеної Інструкції, у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 7, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, постанова про стягнення виконавчого збору не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) реєструється в автоматизованій системі виконавчого провадження як виконавчий документ та підлягає виконанню в порядку, передбаченому Законом та цією Інструкцією.
Державний виконавець зобов'язаний відкрити виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору не пізніше наступного робочого дня з дня її реєстрації в автоматизованій системі виконавчого провадження.
Про розмір стягнутого виконавчого збору державний виконавець зазначає у виконавчому документі.
Аналіз вказаних вище норм Інструкції свідчить про те, що постанова про відкриття виконавчого провадження за постановою про стягнення виконавчого збору державним виконавцем приймається не пізніше наступного дня з дня реєстрації постанови про стягнення виконавчого в автоматизованій системі виконавчого провадження. При цьому, розмір стягнутого виконавчого збору державний виконавець зазначає у виконавчому документі.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить визнати протиправними дії та скасувати постанову ВП № 75089901 від 29 травня 2024 року про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору в розмірі 13400 грн. винесену державним виконавцем Оболонського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мамедовим К.А.
В обґрунтування протиправності вказаних вище дій і постанови державного виконавця позивач звертає увагу, що державний виконавець Оболонського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мамедов К.А. 21.05.2024 року в межах виконавчого провадження № 6666334 виніс постанову про закінчення виконавчого провадження, то на виконання вимог ч. 3 ст. 40 Закону «Про виконавче провадження», у разі закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня закінчення виконавчого провадження виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом. Втім, на думку позивача, таку постанову виніс тільки 29.05.2024 року, що є порушенням норм закону, при цьому постанова про стягнення судового збору виноситься при реальному виконанні судового рішення.
У той же час, матеріалами справи встановлено, що оскаржувану постанову про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору в розмірі 13 400 грн., державним виконавцем Оболонського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мамедова К.А було винесено на підставі постанови від 21.05.2024 про стягнення виконавчого збору у розмір 13 400, 00 грн. прийняту в межах виконавчого провадження № 6666334.
Суд звертає увагу, що матеріали справи містять постанову про стягнення виконавчого збору у розмір 13 400, 00 грн. від 21.05.2024 винесену в межах виконавчого провадження № 66663344 під час виконання виконавчого листа Оболонського районного суду м. Києва № 756/16097/19 від 13.05.2021 про зобов'язання ОСОБА_1 , надати ОСОБА_2 доступ до кімнати площею 10,7 кв.м у квартирі АДРЕСА_1 , без погодження не змінювати замки до дверей вказаної квартири та передати ключі від кімнати площею 10,7 кв.м.
При цьому, позивач зазначає, що дане виконавче провадження (№ 66663344) було закінчено державним виконавцем 21.05.2024 за його заявою.
Отже, зі змісту позовних вимог можна дійти висновку, що позивач вважає, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства не було прийнято постанову про стягнення виконавчого збору саме в межах виконавчого провадження № 6666334.
Однак, як було встановлено вище, в межах виконавчого провадження № 6666334 постанову про стягнення виконавчого збору у розмір 13 400, 00 грн. державним виконавцем було винесено 21.05.2024, тобто одночасно з постановою про закінчення виконавчого провадження (від 21.05.2024), що в свою чергу свідчить про дотримання державним виконавцем строків, встановлених ч. 3 ст. 40 Закону «Про виконавче провадження» та п. 8 розд. ІІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень.
У той же час, суд звертає увагу, що постанова про стягнення виконавчого збору у розмір 13 400, 00 грн. від 21.05.2024 № 6666334 у даній справі не оскаржується. Доказів сплати виконавчого збору у розмір 13 400,00 грн до відкриття виконавчого провадження № 75089901 матеріали справи не містять, позивачем про таку сплату суду не повідомлено.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що оскільки постанова про відкриття виконавчого провадження № 75089901 від 29.05.2024 прийнята на підставі постанови про стягнення виконавчого збору від 21.05.2024 № 6666334, яка є чинна та не скасована, у суду відсутні правові підстави для визнання протиправними дії та скасувати постанову ВП № 75089901 у справі № 756/16097/19 4-с/756/22/24 від 29 травня 2024 року про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору в розмірі 13400 грн. винесену державним виконавцем Оболонського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мамедовим К.А.
Інших підстав для визнання противними дій державного виконавця Оболонського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мамедова К.А. та скасування постанови ВП № 75089901 у справі № 756/16097/19 4-с/756/22/24 від 29 травня 2024 року про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору в розмірі 13400 грн. матеріали справи не містять, позивачем в позовній заяві не наведено.
Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
VI. Судові витрати.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати в цьому випадку стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 287, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом десять днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Жук Р.В.