Рішення від 30.10.2025 по справі 260/6279/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 рокум. Ужгород№ 260/6279/25

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою

ОСОБА_1 до

КНП "Тячівська районна лікарня" Тячівської міської ради Закарпатської області, Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області

про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

05 серпня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області, якою просить:

- Визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області № 132/25/31/Р від 10.02.2025 року відносно ОСОБА_1 ;

- Зобов'язати експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області повторно розглянути документи ОСОБА_1 та прийняти рішення, з урахуванням положень п. 15 критеріїв встановлення інвалідності, затверджених постановою КМУ № 1338 від 15.11.2024 року «Про деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» та встановити термін інвалідності на 2 роки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10.02.2025 року рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області № 132/25/31/Р позивачу вперше встановлено другу (II) групу інвалідності терміном на 1 (один) рік з датою повторного оцінювання 09.02.2026 року за основним діагнозом S32.89 - Інші та множинні переломи кісток таза (витяг № 132/25/31/В).

Позивач не погоджується із таким рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області з тих підстав, що пунктом 15 «критерії встановлення інвалідності», затверджених постановою КМУ № 1338 від 15.11.2024 року «Про деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» визначено чіткий термін на 2 роки - для осіб, яким вперше встановлюється II група інвалідності.

Позивач зазначає, що він не просить суд надавати власну оцінку щодо прийнятого рішення відповідачем про наявність чи відсутність підстав для встановлення групи інвалідності, оскільки це є дискреційним повноваженням експертної команди, а просить привести рішення експертної команди у відповідність до норм визначених постановою КМУ № 1338 від 15.11.2024 року «Про деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі. Також даною ухвалою було залучено до участі у справі в якості співвідповідача - Експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області.

Вказану ухвалу доставлено до електронного кабінету відповідача 15.08.2025 року, що стверджується Довідкою про доставку електронного листа.

Однак відповідач відзив у встановлений судом строк до суду не надіслав, про причини неподання такого не повідомив, про продовження процесуального строку для його подання не клопотав.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

З огляду на зазначене суд вважає за можливе застосувати процесуальні наслідки неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов, передбачені ч. 4 ст. 159 КАС України.

Більше того, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.08.2025 відповідачів було зобов'язано подати до суду розпорядчий акт, яким затверджено склад експертної команди, яка прийняла оскаржуване рішення та протокол засідання експертної команди та всі документи , які стали підставою для винесення оскаржуваного рішення.

Разом з тим, відповідач витребувані судом докази не подав.

Згідно ч. 9 ст. 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

Обставини встановлені судом

Відповідно до паспорта громадянина України ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи за №132/25/31/В вбачається, що 10.02.2025 експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області було здійснено оцінювання повсякденного функціонування ОСОБА_1 , та було винесено рішення № 132/25/31/Р, яким позивачу 09.02.2025 року вперше встановлено другу (II) групу інвалідності терміном на 1 (один) рік з датою повторного оцінювання 09.02.2026 року за основним діагнозом S32.89 - Інші та множинні переломи кісток таза.

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Абзацом четвертим статті 1 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06.10.2005 № 2961-IV (далі - Закону № 2961-IV, в редакції на дату виникнення спірних правовідносин) встановлено, що інвалідність - міра втрати здоров'я у зв'язку із захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження життєдіяльності особи, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Інвалідність повнолітній особі встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. І ст. З Закону № 875-ХІІ).

Основні організаційні засади формування та функціонування експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи визначає Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі - Положення про експертні команди, в редакції на дату виникнення спірних правовідносин).

Експертні команди формуються з метою організації та проведення оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи та критеріїв направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».

Експертні команди у своїй роботі керуються Конституцією України, Законом України «Про запобігання корупції», іншими законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами.

Основною формою роботи експертних команд є розгляд, участь в якому окремими членами може бути дистанційною відповідно до вимог, визначених Порядком проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», та з використанням технічних засобів електронних комунікацій, що забезпечують дотримання лікарської таємниці, конфіденційності інформації про стан здоров'я особи та інших вимог законодавства щодо захисту персональних даних (п. 17 Положення про експертні команди).

Документація, яка створюється в процесі оцінювання функціонування особи, ведеться в електронній формі після початку функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи (п. 18 Положення про експертні команди).

Процедуру проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, а саме повнолітніх громадян України, іноземців або осіб без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах, з обмеженнями повсякденного функціонування або з інвалідністю з метою встановлення причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно- адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, соціальній та психологічній реабілітації, а також складення та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю на основі комплексного реабілітаційного обстеження особи та індивідуального реабілітаційного плану (за наявності) визначає Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».

Згідно п. З Порядку проведення оцінювання направлення на оцінювання у зв'язку з тривалою тимчасовою непрацездатністю проводиться з метою визначення необхідності продовження тимчасової непрацездатності або встановлення інвалідності.

Рішення експертних команд щодо результатів оцінювання можуть бути оскаржені особами, яким було проведено таке оцінювання (далі - скаржник) (їх уповноваженими представниками), в порядку адміністративного оскарження згідно з вимогами цього Порядку та/або до адміністративного суду (п. 57 Порядку проведення оцінювання).

Відповідно до пунктів 42 43 Порядку функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (в редакції на дату виникнення спірних правовідносин), головуючі та члени експертних команд: 1) вносять інформацію та підписують рішення, прийняті експертною командою за результатами проведення оцінювання; 2) формують та підписують протоколи розгляду справ експертною командою; 3) мають доступ до всіх справ, які розглядаються експертною командою, членами яких вони є, у день розгляду цих справ.

Інформація про результати оцінювання вважається внесеною до електронної системи з моменту наповнення рішення, прийнятого експертною командою за результатами проведення оцінювання, інформацією, визначеною законодавством, та підписання такого рішення головуючими та членами експертних команд.

Відповідно до пункту 15 Критерій встановлення інвалідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 "Строк встановлення інвалідності" інвалідність встановлюється на такі строки:

для осіб, які мають анатомічні дефекти, інші необоротні порушення функцій органів і систем організму згідно з частиною I додатка, - безстроково;

для осіб, які проходять повторне оцінювання і мають інвалідність I групи протягом 5 років, - безстроково;

для осіб, які мають онкологічні та онкогематологічні захворювання з несприятливим прогнозом згідно з частиною II додатка, - на 5 років;

для осіб, які мають хронічні захворювання з тяжким перебігом згідно з частиною III додатка, - на 5 років;

для осіб, яким вперше встановлюється III група інвалідності, - на 1 рік;

для осіб, яким вперше встановлюється II група інвалідності, - на 2 роки;

для осіб, що проходять повторне оцінювання, - на 1-3 роки.

Як встановлено, 10.02.2025 експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області було здійснено оцінювання повсякденного функціонування ОСОБА_1 , та було винесено рішення № 132/25/31/Р, яким позивачу 09.02.2025 року, вперше було встановлено другу (II) групу інвалідності терміном на 1 (один) рік з датою повторного оцінювання - 09.02.2026 року за основним діагнозом S32.89 - Інші та множинні переломи кісток таза.

Діагноз, за яким позивача було направлено відповідно до Національного класифікатора S32.89 - Інші та множинні переломи кісток таза.

Таким чином, дане рішення прийнято всупереч пункту 15 Критерій встановлення інвалідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024, яким передбачено що особам, яким вперше встановлюється II група інвалідності, інвалідність встановлюється строком на 2 роки.

Відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Враховуючи наведене, оскільки оскаржуване рішення було винесене всупереч пункту 15 Критерій встановлення інвалідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338, суд вважає, що слід визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області № 32/25/31/Р від 10.02.2025 року відносно ОСОБА_1 та зобов'язати Експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області повторно розглянути питання встановлення позивачу строку інвалідності та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Таким чином, суд дійшов до висновку, позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню. Оскільки встановлення інвалідності виходить за межі повноважень наданих суду, то вимога позивача щодо "встановити термін інвалідності на 2 роки" є повноваженням відповідача, у звязку з чим дана вимога задоволенню не підлягає..

Відповідно до частин 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 800,00 гривень.

Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до КНП "Тячівська районна лікарня" Тячівської міської ради Закарпатської області (вул. Нересенська, буд. 48, м. Тячів, Закарпатська обл., 90500, код ЄДРПОУ 01992682), Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області (вул. Нересенська, буд. 48, м. Тячів, Закарпатська обл., 90500, код ЄДРПОУ 01992682) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області № 32/25/31/Р від 10.02.2025 року відносно ОСОБА_1 .

3. Зобов'язати Експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області повторно розглянути питання встановлення позивачу строку інвалідності та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його виготовлення в повному обсязі до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова