29 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/17658/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
установив:
У вересні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Управління Служби безпеки України в Житомирській області (далі - відповідач, УСБУ в Житомирській області), в якому просить суд визнати протиправними дії щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, з визначенням посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення величини прожиткового мінімуму, встановленого Законом України «Про Державний бюджет на 2023 рік» станом на 01 січня 2023 року у розмірі 2684,00 грн на відповідні тарифні коефіцієнти, зазначені в додатках до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з обов'язковим зазначенням додаткових видів грошового забезпечення в середньому розмірі, що виплачувались військовослужбовцям за посадою, з якої було звільнено з військової служби, для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року та зобов'язання оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 з обов'язковим зазначенням додаткових видів грошового забезпечення в середньому розмірі, що виплачувались військовослужбовцям Служби безпеки України за посадою, з якої його було звільнено з військової служби (зокрема, надбавки за особливості проходження служби, доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі) і премії, у відповідності до офіційно наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України інформації, для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що є військовим пенсіонером, який отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон України №2262-ХІІ). У зв'язку з визнанням протиправними та скасуванням пунктів 1, 2, 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова № 103), та відповідно відновленням попередньої редакції пункту 4 Постанови №704) та пункту 5 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45), він звернувся до відповідача із заявою про оформлення та направлення до Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Постанови №704 станом 01 січня 2023 року з обов'язковим зазначенням у ній відомостей про розміри усіх основних, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт. Однак, відповідач повідомив про відсутність підстав для оформлення нової довідки, що, на переконання позивача, порушує його право на належне соціальне забезпечення. Окрім цього указує, що з аналізу довідок від 09 вересня 2020 року №57-85-2669 та від 23 серпня 2023 року №57-85-4168, які вже виданій йому відповідачем, вбачається протиправне зменшення надбавки за особливості проходження служби, а також викликають сумніви розмір доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі та преміювання.
Ухвалою суду від 17 вересня 2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні).
15 жовтня 2024 року до суду надійшов відзив, у якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що скасування пункту 6 Постанови №103 не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку розмірів посадового окладу позивача та не може слугувати підставою для надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, оскільки постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №640/6453/18 не створює підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача.
26 жовтня 2024 року позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій наголошує на протиправності дій відповідача та необхідності задоволення його позовних вимог.
Ухвалою суду від 14 листопада 2024 року зобов'язано Управління Служби безпеки України в Житомирській області надати суду протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою старший оперуповноважений 3 відділу 5 головного відділу управління СБУ по ЗОК за січень 2023 року, або посадою, прирівняною до цієї посади та зупинено провадження у справі до дати отримання судом витребуваної інформації.
На виконання ухвали суду відповідач повідомив, що запитувана в ухвалі інформація щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою старший оперуповноважений 3 відділу 5 головного відділу управління СБУ по ЗОК за січень 2023 року, або посадою, прирівняною до цієї посади у нього відсутня.
Ухвалою суду від 05 грудня 2024 року, з урахуванням ухвали суду від 23 квітня 2025 року про виправлення описки, поновлено провадження у справі, зобов'язано Службу Безпеки України надати суду протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою старший оперуповноважений 3 відділу 5 головного відділу управління СБУ по ЗОК за січень 2023 року, або посадою, прирівняною до цієї посади та зупинено провадження у справі до дати отримання судом витребуваної інформації.
На виконання вимог ухвали суду, Служба Безпеки України надала лист Фінансово-економічного управління Служби Безпеки України від 02 травня 2025 року, в якому зазначено, що судом чітко не указано до якого підрозділу СБУ належить посада позивача, а тому надати запитуванні відомості не вбачається за можливе.
Ухвалами суду від 06 червня 2025 року поновлено провадження у справі та залишено позовну заяву без руху, якою визначено позивачу строк для усунення визначених у цій ухвалі недоліків шляхом надання інформації щодо відділу, в якому він проходив службу.
Позивач подав заяву про усунення недоліків.
Ухвалами суду від 26 червня 2025 року продовжено розгляд справи та зобов'язано Службу безпеки України надати суду протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою старший оперуповноважений 3 відділу 5 головного відділу управління СБУ по Західному оперативному командуванню за січень 2023 року, або посадою, прирівняною до цієї посади та зупинено провадження у справі до дати отримання судом витребуваної інформації.
Позивач подав заяву про виправлення описки в ухвалі від 26 червня 2025 року щодо назви його посади.
Служба безпеки подала заяву, до якої долучила лист Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 01 серпня 2025 року, в якому указала про неможливість виконання ухвали суду, з огляду на відсутність інформації про підрозділ СБУ до якого належить посада позивача.
Ухвалою суду від 20 серпня 2025 року поновлено провадження у справі, у задоволенні заяви ОСОБА_1 про виправлення описки відмовлено, зобов'язано Службу безпеки України надати суду протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою старший оперативний уповноважений 3 відділу 5 головного відділу Управління військової контррозвідки Служби безпеки України по Західному оперативному командуванню за січень 2023 року, або посадою, прирівняною до цієї посади та зупинено провадження у справі до дати отримання судом витребуваної інформації.
У період з 17 по 29 вересня 2025 року головуючий суддя перебувала у стані тимчасової непрацездатності, а з 03 по 08 жовтня 2025 року у відпустці.
30 вересня 2025 року до суду надійшов лист від 18 вересня 2025 року №57/444, у якому повідомлено, що Управління СБУ в Житомирській області як регіональний орган Служба безпеки України, відповідно до своїх повноважень, з 01 жовтня 2014 року не здійснює нарахування та виплату грошового забезпечення військовослужбовцям органів військової контррозвідки Служби безпеки України. Таким чином в Управлінні відомостей про розміри (у відсотках) щомісячної надбавки за особливості проходження служби, премії та інших доплат, які застосовані Службою безпеки України для фактичної їх виплати діючим військовослужбовцям станом на 01 січня 2023 року за відповідною посадою, з якої було звільнено з військової служби позивача в Управлінні немає. Водночас повідомлено, що відповідно до положень Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом СБУ від 10 квітня 2018 року №515/ДСК, відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби установлюється у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років залежності від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (Розділ III Глава 2); премія в розмірі не менш як 10 відсотків посадового окладу. Граничні розміри надбавки за особливості проходження служби визначаються щороку Головою Служби безпеки України в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних військовослужбовцями посадових обов'язків та напряму діяльності відповідного підрозділу системи Служби безпеки України. Персональний розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється, підвищується, знижується або скасовується наказами Голови Служби безпеки України, його заступників, начальників (керівників) органів, підрозділів, закладів та установ Служби безпеки України за мотивованими рапортами керівників функціональних (структурних) підрозділів, погоджених з відповідним фінансовим підрозділом (глава 2 розділу III Інструкції № 515). Граничні розміри премій військовослужбовцям визначаються Головою Служби безпеки України в залежності від займаної посади та напряму та конкретних результатів діяльності відповідних підрозділів системи Служби безпеки України, в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення у кошторисі Служби безпеки України на відповідний бюджетний рік (пункт 3 глави 13 розділу III Інструкції 515). Також зауважує, що наказом Центрального управління Служби безпеки України від 19 січня 2023 року № 5/ДСК «Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України з 01 січня 2023 року», Головою Служби безпеки України в 2023 році визначено граничні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії. Отже, з аналізу положень Інструкції №515 та наказу ЦУ СБУ від 19 січня 2023 року № 5/ДСК «Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України з 01 січня 2023 року» вбачається, що саме Головою Служби безпеки України встановлюється граничний розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, які залежать від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Служби безпеки України, якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою. Таким чином розмір надбавки за особливості проходження служби та премії за аналогічною посадою, яку на день звільнення займав позивач могли становить: надбавки за особливості проходження служби від 1 % до 100 % посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років, премії від 10% до 208% посадового окладу.
22 жовтня 2025 року до суду надійшла заява Служби безпеки України, до якої додано лист Фінансово-економічного управління від 15 жовтня 2025 року №21/2/1-3732. Згідно зазначеного листа відсутня можливість надати відомості з огляду на те, що всі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 готував фінансовий підрозділ УСБУ в Житомирській області тому запропоновано за інформацією про граничні розміри щомісячної надбавки за особливості проходження служби та премії, які можуть застосовуватися для виплати за відповідною посадою, з якої було звільнено з військової служби позивача, або посадою, прирівняною до цієї посади, за січень 2023 року звернутися до УСБУ в Житомирській області.
За результатами вивчення отриманих документів, суд дійшов висновку про необхідність поновлення провадження у справі ухвалою від 23 жовтня 2025 року.
Окремою ухвалою суду від 23 жовтня 2025 року доведено до відома Голови Служби безпеки України Малюка Василя Васильовича про виявлений судом факти порушення для вжиття відповідних заходів реагування, про результати розгляду окремої ухвали та вжиті заходи письмово проінформувати Житомирський окружний адміністративний суд у 10-денний строк з дня отримання окремої ухвали.
Ухвалою суду від 24 жовтня 2025 року продовжено строк розгляду справи на більш тривалий, розумний термін.
29 жовтня 2025 року до суду на електронну пошту надійшов лист від Служби безпеки України на окрему ухвалу суду, у якому зазначено, що за відповідною посадою старшого оперуповноваженого органу військової контррозвідки за січень 2023 року встановлені розміри надбавки за особливості проходження служби 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та преміювання 208% посадового окладу.
На підставі частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Суд установив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України № 2262-ХІІ.
Відповідач видав довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року від 09 вересня 2020 року №57-85-2669, де надбавка за особливості проходження служби становила 57%, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі - 5% та преміювання - 10 %.
На виконання рішення суду від 01 березня 2023 року у справі №240/32902/22, позивачу видано довідку від 23 серпня 2023 року №57-85-4168 про розмір грошового забезпечення станом на 29 січня 2020 року, в якій надбавка за особливості проходження служби зазначена у розмірі 30%, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі - 5% та преміювання - 10 %.
Позивач 14 липня 2024 року звернувся до відповідача заявою про оформлення та направлення до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, виходячи з розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2023 року у розмірі 2684,00 грн з урахуванням висновків Верховного Суду від 05 березня 2024 року у зразковій справі №380/19324/23.
Листом від 21 серпня 2024 року №57/15/К-267/276 відповідач повідомив, що відсутні правові підстави для направлення до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року.
Уважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до частини 5 статті 17 Основного Закону держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини 3 статті 43 та частини 4 статті 63 Закону України № 2262-XII.
Так, згідно з частиною 3 статті 43 Закону України № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-XII, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управлінням Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Пунктом 4 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII у редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України №2011-ХІІ) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 цієї Постанови передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 4 до Постанови № 704 визначено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби безпеки.
Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Тобто, на момент набрання чинності Постановою № 704 (01 березня 2018 року) пункт 4 було викладено у наведеній вище редакції.
Отже, станом на 01 березня 2018 пункт 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Водночас, суд зазначає, що Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 року № 2017-III у редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України № 2017-III) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону України № 2017-III).
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
При цьому, згідно із частиною 2 статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).
Суд зауважує, що законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.
Відтак, зазначення у пункті 4 Постанови № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262-ХІІ.
Разом з цим, суд наголошує на тому, що Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
При цьому суд зазначає, що пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 01 січня 2018 року.
У свою чергу, Закон України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03 листопада 2022 року №2710-ІХ (далі - Закон України №2710-ІХ) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 року 2023 рік, відповідно, не містить.
Тобто, положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року до 01 січня 2020 року - набрання чинності Законом України № 294-IX не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
Так, частина 3 статті 11 Закону України № 2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV.
Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.
У справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об'єктивних критеріїв, і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.
Відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
Отже, з огляду на визначені в частині 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України правила, а також враховуючи на те, що з 01 січня 2020 року положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 Постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону України №2710-ІХ із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Суд зазначає, що у справі, яка розглядається, прохання позивача видати йому довідку для перерахунку його пенсії з 01 лютого 2023 року відповідно до Постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 Постанови №704, було обумовлено підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року згідно із Законом України №2710-ІХ, для проведення перерахунку основного розміру пенсії.
При цьому суд зауважує, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23 цього Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Як було зазначено вище, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Розмір складових грошового забезпечення визначається виходячи з прожиткового мінімуму.
Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року, зокрема згідно із Законом України №2710-ІХ та зростання розміру грошового забезпечення, розрахунковою величиною для якого є прожитковий мінімум, у позивача виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у 2023 році, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
При цьому, суд звертає увагу на те, що встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується, як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами 2 і 3 статті 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З урахуванням наведеного, у постанові Верховного Суду від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21 колегія суддів дійшла таких висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:
1) з 01 січня 2020 року положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
З огляду на викладене, застосовуючи наведені висновки Верховного Суду до обставин справи, суд дійшов до висновку, що відповідач, відмовляючи у наданні позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ, положень Постанови № 704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2023 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги у відповідній частині підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про видачу довідки з обов'язковим зазначенням додаткових видів грошового забезпечення в середньому розмірі, що виплачувались військовослужбовцям Служби безпеки України за посадою, з якої його було звільнено з військової служби (зокрема, надбавки за особливості проходження служби, доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі) і премії, у відповідності до офіційно наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України інформації, для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року, суд зауважує на таке.
З листа Служби безпеки України вбачається, що Інструкцією про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженою наказом Центрального управління Служби безпеки України від 10 квітня 2018 року №515/ДСК (далі - Інструкція №515/ДСК) передбачено порядок виплати військовослужбовцям Служби безпеки України грошового забезпечення.
Інструкцією №515/ДСК передбачено, що відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби установлюється у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років залежності від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (Розділ III Глава 2); премія в розмірі не менш як 10 відсотків посадового окладу. Граничні розміри надбавки за особливості проходження служби визначаються щороку Головою Служби безпеки України в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних військовослужбовцями посадових обов'язків та напряму діяльності відповідного підрозділу системи Служби безпеки України. Персональний розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється, підвищується, знижується або скасовується наказами Голови Служби безпеки України, його заступників, начальників (керівників) органів, підрозділів, закладів та установ Служби безпеки України за мотивованими рапортами керівників функціональних (структурних) підрозділів, погоджених з відповідним фінансовим підрозділом (глава 2 розділу III Інструкції № 515). Граничні розміри премій військовослужбовцям визначаються Головою Служби безпеки України в залежності від займаної посади та напряму та конкретних результатів діяльності відповідних підрозділів системи Служби безпеки України, в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення у кошторисі Служби безпеки України на відповідний бюджетний рік (пункт 3 глави 13 розділу III Інструкції 515). Наказом Центрального управління Служби безпеки України від 19 січня 2023 року № 5/ДСК «Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України з 01 січня 2023 року», Головою Служби безпеки України в 2023 році визначено граничні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії.
Оскільки право позивача на перерахунок пенсії виникло 01 січня 2023 року, у довідці про розмір грошового забезпечення позивача повинні бути обов'язково зазначені відомості про надбавку за особливості проходження служби, доплату за постійне співробітництво з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі та про щомісячну премію - у середньому розмірі, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
У рішенні Верховного Суду від 05 березня 2024 року у зразковій справі №380/19324/23, в межах якої розглянуто питання стосовно розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, які зазначаються у довідках про грошове забезпечення військовослужбовців, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Верховний Суд дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Зокрема, розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у відповідності до положень абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103, мали бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.
Суд зазначає, що ця справа з урахування її суб'єктного складу не є типовою щодо зразкової справи №380/19324/23. Однак, ураховуючи підхід Верховного Суду щодо застосування положень пункту 5 Порядку №45, які врегульовують у тому числі і правовідносини, що виникли цій справі, у довідці про грошове забезпечення слід вказати розміри, зокрема надбавки за особливості проходження служби, доплати та премії, що виплачувались за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на момент виникнення права на перерахунок.
Із матеріалів справи убачається, що позивач був звільнений з посади старшого оперуповноваженого 3 відділу 5 головного відділу Управління військової контррозвідки Служби безпеки України по Західному оперативному командуванню.
Згідно листа від Служби безпеки України за відповідною посадою старшого оперуповноваженого органу військової контррозвідки за січень 2023 року встановлені розміри надбавки за особливості проходження служби 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та преміювання 208% посадового окладу.
При цьому, зазначений у довідках від 09 вересня 2020 року №57-85-2669 та від 23 серпня 2023 року №57-85-4168 розмір доплати за постійне співробітництво з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі (5%) не змінився, що свідчить про незмінність такого розміру для посади позивача, з якої його було звільнено. З огляду на викладене, а також ненадання позивачем доказів на підтвердження протилежного - зміни розміру зазначеної надбавки, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову у відповідній частині.
З урахуванням установлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду, виходячи із наданих частиною 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України повноважень, суд у цій справі дійшов висновку про протиправність дій Управління Служби безпеки України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного Центр Пенсійного фонду України в Житомирській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії.
При цьому, суд уважає, що позивач має право на належний та ефективний захист свого права на зазначення відповідних розмірів надбавки за особливості проходження служби, доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі) і премії, навіть ураховуючи те, що довідка станом на 2023 рік ще не видана.
Рішення суб'єкта владних повноважень, які приймаються за зверненнями осіб, повинні бути мотивованими та ґрунтуватися на нормах чинного законодавства. Посадова особа, визнавши заяву такою, що підлягає задоволенню, зобов'язана забезпечити своєчасне і правильне виконання рішення, а в разі визнання скарги обґрунтованою - негайно вжити заходів до поновлення порушених прав громадян.
Як установлено судом вище, відповідач заперечував право позивача на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
З метою забезпечення ефективного правового захисту прав та інтересів позивача, та з метою недопущення необхідності наступного звернення до суду з позовом щодо перерахунку складових, які будуть включенні в оновлену довідку, видану станом на 01 січня 2023 року, в межах розгляду цієї справи суд уважає за необхідне надати відповідь (дослідити питання) щодо надбавки за особливості проходження служби та преміювання.
Зокрема, суд керується постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2024 року, яким рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07 червня 2023 року скасовано та ухвалено нове про повне задоволення позовних вимог, у тому числі вимог про зазначення у довідці надбавки за особливості проходження служби - 87,8% (посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (за таємність) - 10% ( посадового окладу) та премії - 174% (посадового окладу).
Отже, суд уважає за невхідне зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 01 січня 2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, у тому числі надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% та премії у розмірі 208%.
Відтак позовні вимоги є обґрунтованими та відповідно підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 та 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов містить декілька вимог (дві) немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає виходячи з кількості (а не розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог.
Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16 червня 2020 року у справі №620/1116/20.
Таким чином поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягає вся сума сплаченого судового збору.
Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 257, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Житомирській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 01 січня 2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 щодо визначення посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, у тому числі надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% та премії у розмірі 208%.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене протягом 30 днів з дати його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.О. Окис
29.10.25