Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 жовтня 2025 року Справа№200/7750/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
- визнання протиправними дій щодо обмеження основного розміру пенсії, гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 05.05.2025 року;
- зобов'язання здійснити перерахунок основного розміру пенсії з 05.05.2025 року у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу було призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідачем під час здійснення масових перерахунків пенсії 01.03.2023 всупереч вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської» невірно розраховано розмір пенсію позивача та зменшено її розмір на 3436,64 грн.
Як вбачається з протоколу перерахунку пенсії середньомісячний заробіток позивача склав 32422,36 грн., тобто розмір його пенсії має складати 25937,89 грн. Натомість відповідачем розмір пенсії визначений у сумі 22501,25 грн, тобто менше на 3436,64 грн.
Протоколом перерахунку пенсії також підтверджено, що відповідач здійснив нарахування доплати до пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», в той же час обмежив її розмір та зазначив про це у протоколі перерахунку пенсії де зазначено: «обмеження в індексації з 01.03.2023: - 2046,26 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024: - 215,19 грн, обмеження в індексації з 01.03.2025: - 1175,19 грн».
Наголошує, що не є спірним право позивача на розрахунок його пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», спірним є лише питання правомірності обмеження цього розміру і зменшення його на 3 436,64 грн, що і стало підставою для звернення до суду.
Позивач не погоджується з такими діями управління, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем надано письмовий відзив від 30.10.2025 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що з 01.03.2023 ОСОБА_1 здійснено перерахунок «Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,197 та склала 7405,03 грн.
Розмір підвищення склав 3546,26 грн та враховуючи положення абз. 2 п. 10 Постанови №168 застосовано обмеження в індексації - 2046,26 грн (перевищує 1500 грн).
Розмір пенсії з надбавками - 19501,25грн.
З 01.03.2024 здійснено перерахунки «Індексація заробітку» та «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму», за результатами опрацювання перерахунку «Індексація заробітку» середню заробітну плату (дохід) в Україні 7405,03 грн збільшено на коефіцієнт 1,0796 та склала 7994,47 грн.
Розмір підвищення склав 1715,19 грн та враховуючи п.3 Постанови №185 застосовано обмеження в індексації -- 215,19 грн (перевищує 1500 грн), та збережено обмеження в індексації відповідно до Постанови №168 - 2046,26 грн.
Розмір пенсії з надбавками - 21001,25 грн.
З 01.03.2025 здійснено перерахунок «Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні 7994,47 збільшено на коефіцієнт 1,115 та склала 8913,83 грн.
Розмір підвищення склав 2675,19 грн та враховуючи положення абз. 2 ч.3 Постанови №209 застосовано обмеження в індексації - 1175,19 грн (перевищує 1500 грн) та збережено обмеження в індексації відповідно до Постанови №168 - 2046,26 грн, та Постанови №185 -215,19 грн. Розмір пенсії з надбавками - 22501,25 грн
Наголошує, що пенсію ОСОБА_1 обчислено відповідно до чинного законодавства.
З зазначених причин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність даного позову.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 .
Позивач знаходиться на пенсійному обліку як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», про що відповідачем зазначено у листі від 11.09.2025 року, надісланому на запит адвоката позивача.
Зокрема, листом від 11.09.2025 року управління повідомило, що за матеріалами електронної пенсійної справи страховий стаж ОСОБА_1 , врахований по 30.09.2021, становить 65 років 7 місяців 24 дні, в тому числі додатковий за Списком №1 - 22 роки, коефіцієнт страхового стажу - 0,65583.
Пенсія ОСОБА_1 обчислена із заробітної плати за період з 01.10.1991 по 30.09.1996 та за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.11.2007 і складає 32422,36 грн. (8913,83 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014 - 2016 роки х 3,63731 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Розмір пенсії ОСОБА_1 розраховано відповідно до ст.8 Закону України від 02.09.2008 №345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати.
Оскільки, розмір підвищення пенсії при проведенні перерахунків пенсії з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 становить більше 1500,00 грн., то до пенсії ОСОБА_1 встановлено обмеження в індексації, які враховуються під час проведення подальших перерахунків.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 складає:
Розмір пенсії за віком (ст.27) (32422,36грн х 0,65583) 21263,56 грн.
Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 40 років) 429,60 грн.
Загальний розмір пенсії 21693,16 грн.
Доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 4244,73 грн.
Сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 32422,36 грн.) 25937,89 грн.
Обмеження в індексації з 01.03.2023 року -2046,26 грн.
Обмеження в індексації з 01.03.2024 року -215,19 грн.
Обмеження індексації з 01.03.2025 року -1175,19 грн.
Розмір пенсії з надбавками 22501,25 грн.
Згідно з протоколами перерахунку пенсії відповідачем здійснено нарахування доплати до пенсії позивача відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з обмеженням її розміру, зазначивши про це у протоколі: обмеження в індексації з 01.03.2023: - 2046,26 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024: - 215,19 грн, обмеження в індексації з 01.03.2025: - 1175,19 грн.
Крім того, згідно з рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 25.02.2024 № 914600150356 про перерахунок пенсії у зв'язку з індексацію заробітку середньомісячний заробіток - 32422,36, страховий стаж (повний) - 65 років 7 місяців 24 дні, страховий стаж до 01.01.2004 - 24 років 0 місяць 16 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 16 років 7 місяців 8 днів, додаткові роки за список 1 - 25 роки 0 місяців 0 днів; коефіцієнт стажу без урахування кратності -0.65583, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності( (787 / 100 * 12) * 1) 0.65583; розмір пенсії за віком (ст.27) (32422.36 * 0.65583) - 21263.,56 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 40 років) - 429,60 грн., загальний розмір пенсії - 21693,16 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 4244,73 грн., сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 32422,36 грн.) - 25937,89 грн., місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2025, обмеження в індексації з 01.03.2023 (-2046,26 грн.), обмеження в індексації з 01.03.2024 (-215,19 грн.), обмеження в індексації з 01.03.2025 (-1175,19 грн.), розмір пенсії з надбавками 22501,25 грн.
З протоколу перерахунку пенсії вбачається, що розмір пенсії позивача має складати 25937,89 грн. Натомість відповідачем розмір пенсії визначений у сумі 22501,25 грн, тобто менше на 3436,64 грн.
Таким чином, позивач вважає, що має право на отримання пенсії відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність без обмеження її максимальним розміром.
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії на пільгових умовах, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних обставин, а також у старості в інших випадках, передбачених законом.
Приписами статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 було затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Згідно з приписами Порядку № 124, розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац 2 пункту 6 Постанови 124).
23.02.2024 Кабінетом Міністрів України № 185 прийнято постанову «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - постанова № 185).
Відповідно до пункту 1 постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Разом з тим, згідно пункту 3 постанови № 185 установлено, що:
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Тобто, з 01.03.2024 відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, та розмір пенсії зі вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 вказаної вище постанови.
Таким чином, відповідно до постанови № 185 Уряд запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій.
Як зазначено вище, з протоколу перерахунку пенсії вбачається, що розмір пенсії позивача має складати 25937,89 грн. Натомість відповідачем розмір пенсії визначений у сумі 22501,25 грн, тобто менше на 3436,64 грн.
Разом з тим, в межах спірних правовідносин визначальною є обставина, що позивач є отримувачем пенсії на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1.
Матеріалами справи підтверджується, відповідачем при здійсненні масового перерахунку пенсій обмежено розмір пенсії позивача на 3436,64 грн.
Таким чином, відповідачем обмежено саме гарантований статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.
Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26 серпня 2025 року у справі № 360/948/24, якою скасовано постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі №360/948/24, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 у справі №360/948/24 залишено в силі.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п. 53 рішення у справі «Ковач проти України» від 7 лютого 2008 року, п. 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, п. 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, п. 54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно зменшено з 05.05.2025 мінімальний розмір пенсії позивача на 3436,64 грн., тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження ОСОБА_1 основного розміру пенсії, гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 05.05.2025 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок основного розміру пенсії з 05.05.2025 року у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з судового збору у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 30 жовтня 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.Б. Голубова