Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 жовтня 2025 року Справа№200/3705/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення певних дій, -
12 травня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачеві у перерахунку пенсії згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»» від 06 червня 1996 року № 230/96-ВР;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві за період з 15 листопада 2024 року відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»» від 06 червня 1996 року № 230/96-ВР у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та виплачувати позивачеві основну пенсію у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком (позовні вимоги викладено судом з урахуванням допущеної позивачем описки в найменуванні відповідача).
Позовні вимоги вмотивовано протиправністю застосування розмірів мінімальної пенсії по інвалідності відповідно до частини третьої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
07 липня 2025 року відповідачем надано відзив, де він просить відмовити в позові з підстав того, що розмір пенсії обчислено на підставі частини третьої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка є чинною.
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як потерпіла особа внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1 категорії та отримує пенсію по інвалідності (III група) в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За протоколами перерахунку пенсії від 25 лютого 2024 року, від 14 травня 2025 року пенсію обчислено, виходячи з розмірів мінімальної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для III групи інвалідності - 3 700 грн.
У відзиві вказано, що розмір пенсії обчислено на підставі частини третьої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території, є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
Розмір державної пенсії особам, які віднесені до першої категорії осіб, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, визначено статтею 54 Закону № 796-ХІІ.
Приписами частини четвертої статті 54 Закону № 796-XII в редакції Закону від 06 червня 1996 року № 230/96-ВР, яка була чинною до внесення змін Законом № 76-VIII, було передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: […]; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; […].
Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII статтю 54 Закону № 796-ХІ було викладено в новій редакції, за якою […]. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань (частина третя).
Рішенням від 07 квітня 2021 року № 1-р(ІІ)/2021 Конституційний Суд України визнав такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), частину третю статті 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 76-VIII.
Неконституційне положення втратило чинність через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Законом України від 29 червня 2021 року № 1584-IX, який набрав чинності 01 липня 2021 року, частину третю статті 54 Закону № 796-XII викладено в новій редакції, яка є чинною на сьогоднішній день.
Відповідно до частини третьої статті 54 Закону № 796-XII у редакції № 1584-IX в усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: […]; для III групи інвалідності - 3 700 грн; […].
Рішенням Конституційного Суду України від 03 квітня 2024 року № 4-р(I)/2024 визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), частину третю статті 54 Закону № 796-XII зі змінами.
Проте неконституційне положення втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022 зі змінами.
При виборі та застосуванні норм права судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені, зокрема, у постанові від 15 травня 2024 року у справі № 400/12171/21 та подібних, якими враховано наявність Рішення Конституційного Суду України від 03 квітня 2024 року № 4-р(I)/2024 та зазначено, що за цим Рішенням на виконання імперативних вимог статей 3, 16, 50 Конституції України в частині четвертій статті 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком з огляду на Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021.
З огляду на вказану правову позицію суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги наступним чином.
Оскільки на вимогу суду не надано відповіді на заяву позивача та факт відмови в перерахунку у зв'язку з цим не встановлено, то позовна вимога підлягає задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії згідно зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України від 29 червня 2021 року № 1584-IX.
Похідна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві за період з 15 листопада 2024 року (у межах строку звернення до суду) відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»» від 06 червня 1996 року № 230/96-ВР у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та виплатити (формування вимоги як виплачувати некоректне, оскільки звернуто на майбутнє) позивачеві основну пенсію у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення певних дій задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії згідно зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України від 29 червня 2021 року № 1584-IX.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: площа Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: відсутній ( НОМЕР_1 ), місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) за період з 15 листопада 2024 року відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»» від 06 червня 1996 року № 230/96-ВР у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та виплатити позивачеві основну пенсію у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо через суд апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 29 жовтня 2025 року.
Суддя Ю.М. Льговська