29 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/11801/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Костюкевича С.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - Відділ ПВР, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця Трофимюка П.В. від 01.10.2025 у виконавчому провадженні №69735697 про накладення штрафу в розмірі 5 100,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваною постановою старшого державного виконавця Відділу ПВР Трофимюка П.В. від 01.10.2025 у виконавчому провадженні №69735697 за невиконання рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.06.2022 у справі №161/2612/22, яке набрало законної сили 01.08.2022, накладено на боржника ГУ ПФУ у Волинській області штраф в розмірі 5 100,00 грн.
Позивач вказану постанову вважає такою, що не відповідає вимогам Закону України “Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII), з огляду на те, що на виконання рішення суду 29.06.2022 ГУ ПФУ у Волинській області здійснено нарахування недоотриманої пенсії в сумі 103 506,86 грн. При цьому, згідно з абзацом 2 пункту 1 Порядку № 1165 пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводяться отримувачам за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік. Пропорційно виділеним сумам коштів на фінансування зазначених видатків у бюджеті Пенсійного фонду України у 2022-2025 роках ОСОБА_1 проведено виплату недоотриманої пенсії матері у сумі 13 934,22 грн, станом на 13.10.2025 залишок невиплачених коштів становить 89 572,64 грн. Державний виконавець не провів перевірку виконання рішення суду, не надав належної оцінки інформації про його виконання боржником за рішенням суду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін, з урахуванням §2 глави 11 розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваної постанови. Вказав, що ГУ ПФУ у Волинській області неодноразово повідомлено, що ОСОБА_1 на виконання рішення суду від 29.06.2022 проведено виплату недоотриманої пенсії матері у сумі 11 573,22 грн, залишок невиплачених сум становить 91 933,64 грн. Виплата нарахованих коштів залежить від бюджетних асигнувань зазначених, виділених на цю мету.
Зазначив, що відповідно до затвердженого КМУ від 10.11.2011 Порядку №1165, вказано, що кошти для проведення пенсійних виплат за минулий період включаються до плану графіку поденного фінансування виплати пенсій і видатків на утримання апарату Пенсійного фонду України, передбаченого Порядком покриття тимчасових касових розривів Пенсійного фонду України, пов'язаних з виплатою пенсій, затверджених постановою КМУ від 01.12.2010 №1080.
Вважає, що здійснене територіальним органом пенсійного фонду не свідчить про належне виконання рішення суду у цій справі. Оскільки не вжито дієвих заходів, незважаючи на регулярні вимоги державного виконавця виконати рішення суду, протягом тривалого часу, тому державним виконавцем Трофимюком П.В. 01.10.2025 винесено постанову про накладення штрафу, у якій вказано, що рішення суду боржником не виконано.
Третя особа ОСОБА_1 письмових пояснень щодо позову та відзиву на позов до суду не подала.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримала. Вказала, що всі кошти по виконанню рішення міськрайсуду, що надходили з листопада 2022 року по даний час з держбюджету були нараховані стягувачу, про що подала скріншот з реєстру. Заборгованість буде погашена в мірі поступлення коштів, якими розпоряджається ПФУ України.
З урахуванням приписів частини третьої статті 268 КАС України, та враховуючи норму частини четвертої статті 229 КАС України, у зв'язку із неприбуттям в судове засідання учасників справи 29.10.2025, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.06.2022 у справі №161/2612/22, за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про виплату недоотриманої пенсії, як спадкового майна позов задоволено: зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області виплатити ОСОБА_1 суму недоотриманої пенсії у розмірі 103 506 (сто три тисячі п'ятсот шість) грн 86 коп., що належить ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та входить до спадщини.
12.08.2022 на виконання вказаного рішення суду, Луцький міськрайонний суд Волинської області видав стягувачу ОСОБА_1 виконавчий лист за №2135.
Постановою державного виконавця Відділу ПВР Трофимюка П.В. від 30.08.2025 ВП №69735697 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2135, виданого 12.08.2022 Луцьким міськрайонним судом Волинської області про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області виплатити ОСОБА_1 суму недоотриманої пенсії у розмірі 103 506 (сто три тисячі п'ятсот шість) грн 86 коп., що належить ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та входить до спадщини.
Листами від 12.09.2022 №0300-0502-8/31075, від 07.10.2022 №0300-0502-8/33656, від 04.02.2025 №0300-0403-8/7738 у відповідь на вимоги державного виконавця, ГУ ПФУ у Волинській області повідомило Відділ ПВР про те, що на виконання рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.06.2022 у справі №161/2612/22, в добровільному порядку Головним управлінням здійснено нарахування ОСОБА_1 недоотриманої пенсії в сумі 103 506,86 грн. Оскільки померла ОСОБА_2 за життя мала статус внутрішньо переміщеної особи, виплата недоотриманої пенсії здійснюється Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області відповідно до Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженого Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 року № 1165.
Згідно з абзацом 2 пункту 1 Порядку № 1165 пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводяться отримувачам за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік. Згідно пункту 2 Порядку № 1165 облік сум пенсійних виплат за минулий період ведеться територіальними органами Пенсійного фонду України, в яких особи перебувають на обліку як одержувачі пенсій, в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про відновлення виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), а також про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю пенсіонера з числа внутрішньо переміщених осіб або осіб, які проживали на тимчасово окупованій території України і не були взяті на облік як внутрішньо переміщені особи на контрольованій Україною території (за наявності нарахованих сум, що підлягають виплаті за період до місяця відновлення виплати пенсій або до місяця смерті особи) (далі - рішення), та у сформованому на їх підставі переліку отримувачів виплат за минулий період (далі - перелік отримувачів). Враховуючи пункт 2 Постанови № 1165, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області недоотримана пенсія в сумі 103 506,86 грн облікована, інформація щодо отримувача ОСОБА_1 включена до переліку отримувачів для проведення виплати за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів Державного бюджету України на відповідний рік. Пропорційно виділеним сумам коштів на фінансування зазначених видатків у бюджеті Пенсійного фонду України у 2022-2025 роках ОСОБА_1 проведено виплату недоотриманої пенсії матері у сумі 13 934,22 грн, станом на 13.10.2025 залишок невиплачених коштів становить 89 572,64 грн.
При цьому, згідно з річним Планом доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на 2024 рік (зі змінами) на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) які не виплачено за період до місяця їх відновлення, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на підконтрольній Україні території виділено 954,3 тис. грн, які були пропорційно розподілені та виплачені отримувачам коштів, зокрема ОСОБА_1 .
Згідно з річним Планом доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на 2025 рік (зі змінами) на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) які не виплачено за період до місяця їх відновлення, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на підконтрольній Україні території виділено 1216,1 тис. грн, які були пропорційно розподілені та виплачені отримувачам коштів, зокрема ОСОБА_1
01.10.2025 постановою державного виконавця Відділу ПВР Трофимюка П.В. у ВП №69735697, за невиконання рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.06.2022 у справі №140/2612/22, на підставі статей 63,75 Закону №1404-VIII, накладено на боржника ГУ ПФУ у Волинській області штраф в розмірі 5 100,00 грн.
Відповідно до частини першої статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно із пунктом 1 частини другої статті 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Копію оскаржуваної постанови про накладення штрафу від 01.10.2025 ВП №69735697 скеровано позивачу листом від 03.10.2025 та боржником отримано 07.10.2025. Враховуючи, що позовну заяву подано до суду 15.10.2025, тому суд дійшов висновку про дотримання позивачем десятиденного строку звернення до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За правилами частин першої - третьої статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із частинами першою, другою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд також наголошує, що обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Пунктом 2 частини першої статті 2 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: обов'язковості виконання рішень.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
За правилами частини першої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 1 частини другої статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
За приписами пункту 1 частини третьої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.
Згідно із частинами п'ятою, шостою статті 26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Частиною першою статті 75 Закону №1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Суд зауважує, що невиконання боржником рішення суду, за яким він зобов'язаний вчинити певні дії у строки, визначені законодавством, без наявності для цього поважних причин, тягне за собою відповідальність у вигляді накладення штрафу.
Відповідно до статті 75 Закону № 1404-VIII підставою для застосування штрафу до боржника є невиконання у встановлений виконавцем строк рішення саме без поважних причин.
Поважними в розумінні норм Закону № 1404-VІІІ можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Суд звертає увагу, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання. Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлене на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.11.2022 у справі № 9901/480/19 суд дійшов висновку, що протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 р. № 1165 затверджено Порядок виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території (далі також Порядок №1165).
Цим Порядком визначено механізм виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) з урахуванням надбавок, підвищень, компенсації втрати частини доходу, грошової допомоги та інших пов'язаних із ними виплат, які не виплачено за період до місяця відновлення їх виплати (далі - пенсійні виплати за минулий період) внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, в тому числі недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю пенсіонера з числа внутрішньо переміщених осіб та осіб, які проживали на тимчасово окупованій території України і не були взяті на облік як внутрішньо переміщені особи на контрольованій Україною території, відповідно до статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - отримувачі).
Пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводяться отримувачам за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік.
З тексту оскаржуваної постанови державного виконавця Відділу ПВР від 01.10.2025 у ВП №69735697 вбачається, що на підставі статей 63,75 Закону №1404-VIII накладено на боржника ГУ ПФУ у Волинській області штраф в розмірі 5 100,00 грн, за невиконання рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.06.2022 у справі №140/2612/22.
Суд встановив, що листами від 12.09.2022 №0300-0502-8/31075, від 07.10.2022 №0300-0502-8/33656, від 04.02.2025 №0300-0403-8/7738 у відповідь на вимоги державного виконавця, ГУ ПФУ у Волинській області повідомило Відділ ПВР про те, що на виконання рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.06.2022 у справі №140/2612/22, в добровільному порядку Головним управлінням здійснено нарахування ОСОБА_1 недоотриманої пенсії в сумі 103 506,86 грн. Оскільки померла ОСОБА_2 за життя мала статус внутрішньо переміщеної особи, виплата недоотриманої пенсії здійснюється Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області відповідно до Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженого Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 року № 1165.
Також повідомлялось, що згідно з абзацом 2 пункту 1 Порядку № 1165 пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводяться отримувачам за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік. Згідно пункту 2 Порядку № 1165 облік сум пенсійних виплат за минулий період ведеться територіальними органами Пенсійного фонду України, в яких особи перебувають на обліку як одержувачі пенсій, в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про відновлення виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), а також про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю пенсіонера з числа внутрішньо переміщених осіб або осіб, які проживали на тимчасово окупованій території України і не були взяті на облік як внутрішньо переміщені особи на контрольованій Україною території (за наявності нарахованих сум, що підлягають виплаті за період до місяця відновлення виплати пенсій або до місяця смерті особи) (далі - рішення), та у сформованому на їх підставі переліку отримувачів виплат за минулий період (далі - перелік отримувачів). Враховуючи пункт 2 Постанови № 1165, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області недоотримана пенсія в сумі 103 506,86 грн облікована, інформація щодо отримувача ОСОБА_1 включена до переліку отримувачів для проведення виплати за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів Державного бюджету України на відповідний рік. Пропорційно виділеним сумам коштів на фінансування зазначених видатків у бюджеті Пенсійного фонду України у 2022-2025 роках ОСОБА_1 проведено виплату недоотриманої пенсії матері у сумі 13 934,22 грн, станом на 13.10.2025 залишок невиплачених коштів становить 89 572,64 грн.
При цьому, згідно з річним Планом доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на 2024 рік (зі змінами) на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) які не виплачено за період до місяця їх відновлення, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на підконтрольній Україні території виділено 954,3 тис. грн, які були пропорційно розподілені та виплачені отримувачам коштів, зокрема ОСОБА_1 .
Згідно з річним Планом доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на 2025 рік (зі змінами) на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) які не виплачено за період до місяця їх відновлення, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на підконтрольній Україні території виділено 1216,1 тис. грн, які були пропорційно розподілені та виплачені отримувачам коштів, зокрема ОСОБА_1 .
Суд звертає увагу, що грошові кошти у вигляді заборгованості по пенсії, які належать стягувачу, не є власністю ГУ ПФУ у Волинській області, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України та відповідно до Порядку №1165.
Разом з цим, як слідує зі змісту оскаржуваної постанови від 01.10.2025 у ВП №69735697, в якості підстави для її прийняття державним виконавцем вказано: «рішення суду боржником не виконано».
Так, згідно до приписів п.1,3 ч.3 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року №1404-VIII, з метою захисту інтересів стягувача державний виконавець наділений повноваженнями проводити перевірку виконання боржником рішень, що підлягають виконання відповідно до цього Закону, зокрема, одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб та інших учасників виконавчого провадження пояснення, довідки та іншу інформацію необхідну для проведення виконавчих дій.
Відповідач приймаючи спірну постанову про накладення штрафу, перш за все, повинен встановити обставини щодо відсутності та/або наявності бюджетного фінансування на виплату ОСОБА_1 коштів за рішенням суду, а також чи є наведені пенсійним органом у листах від 12.09.2022 №0300-0502-8/31075, від 07.10.2022 №0300-0502-8/33656, від 04.02.2025 №0300-0403-8/7738 обставини, поважною причиною невиконання судового рішення у встановлений державним виконавцем строк в розумінні положень Закону України «Про виконавче провадження».
Під час вирішення питання про накладення штрафу, відповідач, згідно до положень ч. 2 ст. 2 КАС України, серед іншого, повинен діяти обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
У свою чергу, як слідує з матеріалів справи, державним виконавцем не надано правової оцінки поважності причин неможливості виконання рішення суду у справі №161/2612/22, викладених Головним управління в листах від 12.09.2022 №0300-0502-8/31075, від 07.10.2022 №0300-0502-8/33656, від 04.02.2025 №0300-0403-8/7738. Водночас, державний виконавець мав провести перевірку виконання судового рішення боржником, а підставою для накладення штрафу є невиконання рішення боржником без поважних причин.
Аналогічна позиція викладена у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025 у справі № 260/1569/25.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що спірна постанова Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 01.10.2025 у ВП №69735697 про накладення штрафу у розмірі 5 100 грн. є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 229, 243 - 246, 268, 287 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Трофимюка П.В. про накладення штрафу від 01.10.2025 у ВП №69735697.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 6; код ЄДРПОУ 13358826).
Відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Володимирська, 1; код ЄДРПОУ 43316386)
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич