Рішення від 29.10.2025 по справі 140/6811/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/6811/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до суду з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (далі - Департамент, відповідач-1), Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач-2) про визнання протиправними дій щодо не призначення та не перерахунку соціальної допомоги ОСОБА_1 , на дитину з інвалідністю, над яким встановлено піклування в розмірі 3,5 розміру прожиткового мінімуму з дня встановлення інвалідності ОСОБА_2 з 27.03.2024; зобов'язання призначити допомогу ОСОБА_1 , на дитину з інвалідністю, над яким встановлено піклування в розмірі 3,5 розміру прожиткового мінімуму з дня встановлення інвалідності ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ) з 27.03.2024; зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на дитину - інваліда над яким встановлена опіка з дня встановлення інвалідності ОСОБА_2 року на в розмірі 3,5 розміру прожиткового мінімуму з 27.03.2024 по 30.04.2025 з урахуванням раніше виплачених сум.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Департаменті соціальної політики Луцької міської ради як піклувальник неповнолітнього онука - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та є отримувачем соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001.

За рішеннями Луцького міськрайонного суду Волинської області по справам №161/16672/23 від 21.11.2023 та №161/16672/23 від 21.11.2023, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , батьків ОСОБА_2 , позбавлено батьківських прав.

27.03.2024 ОСОБА_2 набув статусу дитини-інваліда до 18 років, що підтверджується Медичним висновком №71 про дитину-інваліда віком до 18 років, що виданий Комунальним підприємством «Луцька міська дитяча поліклініка» від 27.03.2024 .

25.04.2025 року позивач звернулася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про здійснення перерахунку та виплати розміру допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування з врахуванням уже встановленої ОСОБА_2 інвалідності, з дня встановлення інвалідності, а саме з 27.03.2024 в розмірі 3,5 розміру прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Листом №33.2-17/4684/2025 від 26.05.2025 Департаментом соціальної політики Луцької міської ради було повідомлено позивача, що проведення перерахунку призначеної допомоги за обставин надання дитині, над якою встановлено опіку з дати призначення інвалідності до кінця грудня 2024 року.

Вважаючи, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок допомоги на дитину з інвалідністю з 27.03.2024, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач-1 у відзиві на позовну заяву від 30.06.2025 зазначив, що позов не визнає, вважає його безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення, адже допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, відповідно до пунктів 28 та 29 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (далі - Порядок №1751), призначається на дванадцять місяців з місяця подання заяви з усіма необхідними документами.

Позивач звернулася до Департаменту із зверненням від 25.04.2025 про перерахунок розміру державної допомоги (3,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку) у зв'язку із набуттям дитини, яка перебуває у неї на піклуванні, інвалідності (з дня встановлення інвалідності - 27.03.2024).

Відповідно до пункту 6 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.10.2006 № 1098/12972, перерахунок розміру допомоги проводиться у випадках, передбачених відповідними нормативно-правовими актами з питань надання конкретного виду допомоги.

Позивача було повідомлено листом Департаменту від 26.05.2025 №?33.2- 17/4684/2025, що перерахунок у цьому випадку не передбачений чинним законодавством, а отже, підстави для здійснення перерахунку з 27.03.2024 року - відсутні, а відтак допомога у збільшеному розмірі буде призначена починаючи з наступного періоду (з 01.05.2025 року).

Враховуючи зазначене, відповідач вважає свої дії правомірними та просить відмовити у задоволенні позовних вимог .

У відповіді на відзив від 02.07.2025 представник позивача зазначив, що статтею 18 Закону № 2811-ХІІ визначено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування, - 3,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Вважає дії відповідача протиправними та просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 залучено до участі у справі як співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області.

У відзиві від 10.09.2025 представник ГУ ПФУ у Волинській області зазначив, що Законом України №1928-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено з 01.01.2024 прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі - 2920 грн, Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», на 2025 рік визначено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2025 року - 2920 гривні, а для основних соціальних і демографічних груп населення: - дітей віком до 6 років - 2563 гривні; - дітей віком від 6 до 18 років- 3196 гривні.

Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування надається у розмірі, що дорівнює різниці між 2,5(3,5) прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсій, аліментів, стипендії, державної допомоги на дітей віком: до 6 років (2,5 ПМ) 6407,50 (3,5 ПМ) для дітей з інвалідністю 8970,50 від 6 до 18 років (2,5 ПМ) 7990,00 (3,5 ПМ) для дітей з інвалідністю 11186,00.

27.03.2024 ОСОБА_2 набув статусу дитини-інваліда до 18 років, що підтверджується Медичним висновком №71 про дитину-інваліда віком до 18 років, що виданий Комунальним підприємством «Луцька міська дитяча поліклініка» від 27.03.2024. Також, даний факт підтверджується Індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю №130, що видана Комунальним підприємством «Луцька міська дитяча поліклініка» від 03.04.2024.

Проте позивач звернулася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради лише 25.04.2025 щодо перерахунку допомоги призначеної відповідно до заяви від 23.01.2024.

А також, вказує на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проєкту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог» від 23.06.2025 № 766, з 01.07.2025 повноваження щодо призначення та виплати (раніше призначених) державних соціальних допомог передано органам Пенсійного фонду України.

Відповідно до вище наведеного співвідповідач позов не визнає та просить відмовити у повному обсязі.

У відповіді на відзив від 11.09.2025 представник позивача зазначив, що позивач звернулася до Волинського окружного адміністративного суду 19.06.2025 , тому станом на день звернення Департамент соціальної політики Луцької міської ради був уповноважений здіснювати перерахунок соціальної виплати на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування у розмірі 3,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Департаменті соціальної політики Луцької міської ради як піклувальник неповнолітноьго онука - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та є отримувачем соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, що підтверджується рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21.11.2023 у справі №161/16672/23.

25.04.2025 позивач звернулася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про здійснення перерахунку та виплати розміру допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування з врахуванням уже встановленої ОСОБА_2 інвалідності, з дня встановлення інвалідності, а саме з 27.03.2024 в розмірі 3,5 розміру прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Проте листом №33.2-17/4684/2025 від 26.05.2025 Департаментом соціальної політики Луцької міської ради було повідомлено позивача, що на підставі поданої заяви від 07.05.2025 №13892 було призначено виплату допомоги у розмірі, що становить 3,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини з інвалідністю з 01.05.2024 по 30.04.2026.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірні правовідносини врегульовані, зокрема, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (далі - Закон 2811-ХІІ).

Статтею 16 Закону № 2811-ХІІ визначено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, призначеним в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавлені батьківського піклування. Така допомога вважається власністю дитини.

Відповідно до ст. 17 Закону № 2811-ХІІ допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на підставі рішення про встановлення опіки чи піклування.

Статтею 18 Закону № 2811-ХІІ визначено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування, - 3,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У разі якщо на дитину (на дитину з інвалідністю) виплачуються призначені у встановленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога (крім державної соціальної допомоги, що виплачується на дітей з інвалідністю відповідно до законодавства), розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між 2,5 розміру прожиткового мінімуму (для дитини з інвалідністю, над якою встановлено опіку чи піклування, - 3,5 розміру прожиткового мінімуму) для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2021 року № 1751 затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (далі - Порядок № 1751).

Пунктом 27 Порядку № 1751 визначено, що для одержання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, до заяви подаються такі документи:

1) заява опікуна чи піклувальника про призначення допомоги, яка складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2) копія рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування;

3) копія свідоцтва про народження дитини;

4) довідка про реєстрацію місця проживання опікуна (піклувальника) та дитини (для дітей, над якими встановлено опіку чи піклування і які є вихованцями дитячих навчальних закладів, що фінансуються не за рахунок бюджетних коштів, - видана органом реєстрації довідка, в якій зазначено статус дитячого навчального закладу та за які кошти він фінансується, а також підтверджено факт перебування в ньому дітей);

5) довідки про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує на дитину опікун чи піклувальник (у разі одержання пенсії на дитину органи соціального захисту населення використовують відомості про розмір пенсії, що надійшли від органів Пенсійного фонду України на електронних носіях інформації);

6) медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданий в установленому МОЗ порядку.

Пунктом 28 Порядку № 1751 визначено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на дванадцять місяців. Питання про продовження виплати допомоги вирішується на підставі заяви та довідок про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує опікун чи піклувальник на дитину.

Питання виплати допомоги у разі несвоєчасного звернення опікуна чи піклувальника з поважних причин за продовженням її виплати (поважними причинами є перебування на лікуванні, причини, через які фізично неможливо своєчасно подати заяву, або наявність об'єктивних обставин, коли опікун чи піклувальник не могли звернутися із заявою, та інші причини, визначені комісією з питань захисту прав дитини (далі - комісія) вирішується на підставі рішення органу опіки та піклування з урахуванням рекомендацій комісії. Виплата допомоги за минулий період здійснюється не більш як за 12 місяців з місяця закінчення виплати.

Згідно п.29 Порядку №1751 допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається з місяця, в якому була подана заява з усіма необхідними документами та/або відомостями, та виплачується щомісяця до моменту досягнення дитиною 18-річного віку включно.

Аналізуючи зміст наведеного Порядку, суд приходить висновку, що однією з умов призначення допомоги для дитини з інвалідністю, над якою встановлено опіку чи піклування, у розмірі 3,5 розміру прожиткового мінімуму є подання разом із заявою медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданий в установленому МОЗ порядку.

Як встановлено судом раніше та підтверджено відповідачами у справі ОСОБА_1 заяву разом з долученим до неї посвідченням дитини з інвалідністю ОСОБА_2 №174618 на адресу Департаменту соціальної політики Луцької міської ради було подано лише 25.05.2025, відтак відповідно до Порядку №1751 відповідач-1 діяв правомірно відмовляючи позивачу листом від 25.05.2025 №33.2-17/4684/2025 у призначенні допомоги на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування у розмірі 3,5 розміру прожиткового мінімуму з 27.03.2024, оскільки така допомога призначається з місяця, в якому була подана заява з усіма необхідними документами та/або відомостями, та виплачується щомісяця до моменту досягнення дитиною 18-річного віку включно.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене в задоволенні позову слід відмовити.

Крім того, зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач-1: Департамент соціальної політики Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, 4А, код ЄДРПОУ 03191963).

Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя А.Я.Ксензюк