за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення
29 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/6009/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Лозовського О.А., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду №140/6009/24 від 26.07.2024 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задоволено частково, зокрема: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії з врахуванням індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії з врахуванням індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 задоволено заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в даній справі, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 у справі №140/6009/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, та встановити строк для подання звіту - 30 календарних днів з дня отримання цієї ухвали..
15.10.2025 від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду від 26.07.2024 у справі №140/6009/24.
У поданому звіті відповідач вказав, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 ГУ ПФУ у Волинській області з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197: 10846,37 х 1,197 = 12983,10 грн. В результаті перерахунку основний розмір пенсії становив 7659,69 грн (12983,10 х 1,92909 х 0,30583), де: 12983,10 грн - показник середньої заробітної плати, 1,92909 - індивідуальний коефіцієнт заробітку, 0,30583 - коефіцієнт стажу. З 01.03.2023 розмір пенсії ОСОБА_1 з надбавками становив 8141,08 грн.
З 01.03.2024 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796: 12983,10 х 1,0796 = 14016,56. В результаті перерахунку основний розмір пенсії становив 8269,40 грн (14016,56 х 1,92909 х 0,30583), де: 14016,56 грн - показник середньої заробітної плати, 1,92909 - індивідуальний коефіцієнт заробітку, 0,30583 - коефіцієнт стажу. З 01.04.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 з надбавками становив 8812,43 грн.
Сума нарахування на виконання рішення суду від 26.07.2024 у справі №140/6009/24 за період з 01.03.2023 по 31.07.2025 складає 40851,25 грн та облікована у «Реєстрі судових рішень», виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, підсистеми Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС ПФУ).
Станом на 01.09.2025, з урахуванням виділених бюджетних асигнувань, ГУ ПФУ у Волинській області погашено заборгованість за рішеннями судів, які набрали законної сили по 19.11.2020. Таким чином, заборгованість з виплат за рішеннями судів існує з об'єктивних причин та її погашення не залежить від управлінських рішень керівника чи інших посадових осіб відповідача. З наведених підстав просить прийняти поданий звіт.
Письмових заперечень щодо зазначеного звіту позивач та його представник до суду не подали.
За приписами частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на наведене положення норм права, суд вважає за можливе здійснити розгляд поданого ГУ ПФУ у Волинській області звіту про виконання судового рішення без повідомлення сторін в порядку письмового провадження.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених відповідачем в основу звіту про виконання судового рішення, дослідивши докази, подані до такого звіту, а також матеріали справи, суд зазначає наступне.
При розгляді звіту про виконання судового рішення суд враховує таке.
19.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 №4094-IX (далі - Закон №4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Відтак, розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ.
Відповідно до частин першої-другої статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з частинами першою-другою статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За змістом частини першої, другої статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Як встановлено судом, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 ГУ ПФУ у Волинській області з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197: 10846,37 х 1,197 = 12983,10 грн. В результаті перерахунку основний розмір пенсії становив 7659,69 грн (12983,10 х 1,92909 х 0,30583), де: 12983,10 грн - показник середньої заробітної плати, 1,92909 - індивідуальний коефіцієнт заробітку, 0,30583 - коефіцієнт стажу. З 01.03.2023 розмір пенсії ОСОБА_1 з надбавками становив 8141,08 грн.
З 01.03.2024 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796: 12983,10 х 1,0796 = 14016,56. В результаті перерахунку основний розмір пенсії становив 8269,40 грн (14016,56 х 1,92909 х 0,30583), де: 14016,56 грн - показник середньої заробітної плати, 1,92909 - індивідуальний коефіцієнт заробітку, 0,30583 - коефіцієнт стажу. З 01.04.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 з надбавками становив 8812,43 грн.
Сума нарахування на виконання рішення суду від 26.07.2024 у справі №140/6009/24 за період з 01.03.2023 по 31.07.2025 складає 40851,25 грн (розрахунок вказаної суми додано до звіту) та буде виплачена у порядку, встановленому законом.
З огляду на вказане суд вважає за необхідним зазначити.
Механізм складання, розгляду, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, планів доходів і видатків головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначено Документ сформований в системі «Електронний суд» 15.10.2025 5 Порядком розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за №897/16913.
Зазначений Порядок чітко регламентує процес складання, затвердження та використання коштів бюджету Пенсійного фонду України. Проект бюджету розробляється Пенсійним фондом України на кожен рік та подається Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України.
Згідно пункту 7 розділу ІІ Порядку за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких, згідно із законодавством, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
З урахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, додатка №3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11*, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду», є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №423 (далі -Положення №423), Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема, у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства лід час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги), державне регулювання та нагляд за дотриманням норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі.
Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
З огляду на наведене, саме Мінсоцполітики України, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду».
Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
Згідно інформаційної довідки ГУ ПФУ у Волинській області від 02.09.2025 значиться, що станом на 01.09.2025 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надійшло 56775 судових рішень у справах про пенсійне забезпечення громадян, фінансування яких здійснюється за окремою бюджетною програмою по погашенню заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду. Борги, нараховані на виконання рішень судів обліковуються ГУ ПФУ у Волинській області та виплачуються в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу на керівника управління не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. (постанови Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 16.07.2018 у справі №811/1469/18 та у справі №560/523/19, від 07.11.2019 у справі №420/70/19).
Таким чином, рішення суду у даній справі в повному обсязі буде виконане після виділення коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, а матеріалами справи підтверджено, що ГУ ПФУ у Волинській області не відмовляється від виконання рішення суду, а виконало його у межах повноважень.
На підставі викладеного, суд дійшов висновків про виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області рішення суду у справі №140/76009/24 від 26.07.2024, а відтак, і про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, поданого на виконання ухвали суду від 17.09.2025.
Керуючись статтями 243, 248, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області в адміністративній справі №140/6009/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.А. Лозовський